سرويس گزارش پايگاه خبري-تحليلي “داريون نما”/ شاید وقتی “سید ابوذرحسینی”-شهردار سابق داریون – به سروستان رفت و شهردار این شهر شد و به جای او مهندس” علی رضا زارع”آمد و با یدک کشیدن عنوان جوان ترین شهردار کشور،شهردار داریون شد، دکتر “روح الله افتخاری” رییس دانشگاه آزاد اسلامی داریون – که اتفاقا عضو شورای اسلامی […]

سرويس گزارش پايگاه خبري-تحليلي “داريون نما”/

شاید وقتی “سید ابوذرحسینی”-شهردار سابق داریون – به سروستان رفت و شهردار این شهر شد و به جای او مهندس” علی رضا زارع”آمد و با یدک کشیدن عنوان جوان ترین شهردار کشور،شهردار داریون شد، دکتر “روح الله افتخاری” رییس دانشگاه آزاد اسلامی داریون – که اتفاقا عضو شورای اسلامی شهر داریون هم هست- هیچ گاه تصور نمی کرد با شهردار جدید و جوان داریون رویارو شود.

این اتفاق اما افتاد وچیزی نگذشت که “این دو نفر” در برابر هم قرار گرفتند.

ماجرا از آنجایی آغاز شد که “افتخاری” کلنگ احداث دانشگاه آزاد اسلامی داریون را بر زمین زد و کار احداث این دانشگاه را آغاز کرد این اتفاق اما در زمان “حسینی” شهردار سابق داریون روی داده بود و شاید به خاطر معظلی به نام “رودربایستی” بود که حسینی برای دریافت عوارض ساخت دانشگاه آزاد پافشاری نمی کرد تا زمانی که از شهرداری داریون رفت.

یک روز که افتخاری به عنوان رییس دانشگاه آزاد داریون بر میز ریاست تکیه زده بود دریافت نامه ای از طرف شهردار داریون برق از چشمان او پراند!

“از آنجا که بدون ناظر و مجوز ساخت اقدام به احداث ساختمان دانشگاه آزاد کرده اید بدینوسیله به شما 48 ساعت مهلت داده می شود تا ….در غیر این صورت کارگاه پلمپ می شود.”

 این نامه اما دنباله مهمتری هم داشت. همان قسمتی که در آن نوشته شده بود دانشگاه آزاد داریون باید حدودا مبلغ 380 میلیون تومان به عنوان عوارض به شهرداری داریون پرداخت کند.

آتش اختلاف بین شهردار و رییس دانشگاه آزاد از همین نقطه شعله ور شد تا در ادامه این دو نفر بارها بر علیه همدیگر موضع گیری کنند.

مهندس زارع شهردار داریون اعتقاد داردباید همه در برابر قانون  یکسان باشند. او می گوید همانگونه که من از یک پیرزن عوارض می گیرم باید از دانشگاه آزاد که درآمد خوبی هم دارد عوارض بگیرم و گرنه با عدم اجرای صحیح قانون سنگ روی سنگ بند نمی شود.

در آن سوی میدان اما روح الله افتخاری قرار دارد که می گوید باید از دانشگاه حمایت کرد نه بر سر پیشرفت آن سنگ اندازی کرد.

او اعتقاد دارد افتتاح دانشگاه آزاد در داریون خدمتی به این منطقه بوده و به همین دلیل نباید برای احداث ساختمان دانشگاه آزاد عوارضی پرداخت کند.

دیدگاهها اما در این رابطه مختلف است. یک دیدگاه این است که در حکومت اسلامی نباید تبعیض قایل شد و باید همه را به یک چشم دید. در نگاه این افراد دانشگاه آزاد باید عوارض درخواستی شهرداری داریون را پرداخت کند.

یکی از جوانان داریونی که در دانشگاه آزاد داریون درس می خواند به خبرنگار “داریون نما” گفت:هر روز شاهد حضور دانشجوهای زیادی از شیراز به دانشگاه آزاد داریون هستیم که اکثزا وضعیت مالی مناسبی دارند.

وی ادامه می دهد:از وقتی وارد دانشگاه آزاد داریون شده ام  چیزهایی دیده ام که تا کنون لااقل در داریون آنها را ندیده بودم.

 وی به ماشین های مدل بالایی اشاره می کند که مالکان آنها دانشجوهای پولداری هستند که برخی از آنها تنها به دلیل نزدیکی داریون به شیراز و اینکه می توانند بدون کنکور وارد این دانشگاه شوند  در دانشگاه آزاد داریون درس می خوانند.

این دانشجوی داریونی که نخواست نامش فاش شود اعتقاد دارد دانشگاه آزاد داریون با وجود چنین دانشجوهایی که حاضرند به راحتی  آب خوردن پول خرج کنند نباید مشکل خاصی برای پرداخت عوارض به شهرداری داریون داشته باشد.

یک فرهنگی داریونی نیز در رابطه با کشمکش شهرداری و دانشگاه آزاد داریون دیدگاه های جالبی دارد. او می گوید وجود دانشگاه آزاد برای داریون قطعا فرصت مناسبی برای این منطقه است زیرا با سرازیر شدن دانشجوهای مختلف که اغلب از قشر مرفه جامعه هم هستند می توان فرصتهای شغلی مناسبی برای داریون ایجاد کرد.

این فرهنگی می افزاید:افزایش فروشگاه های مختلفی مانند ساندویچ فروشی، سوپرمارکتها، تقاضا برای خانه های اجاره ای و… از مزایایی است که می تواند وضعیت اقتصادی بسیاری از مردم را بهبود بخشد.

وی در عین حال می گوید : به نظر من باید مسوولین دانشگاه برای دانشجوهای داریونی تسهیلاتی در نظر بگیرند تا آنان بتوانند با پرداخت شهریه هایی کمتر، در دانشگاه شهرشان مشغول به تحصیل شوند.

وی می افزاید باید شهرداری و دانشگاه آزاد با هم به تفاهمی برسند تفاهمی که قانون را نقض نکند و حقی از کسی تضییع نشود.

***

درباره کشمکش و اختلاف شهرداری داریون با دانشگاه آزاد این شهر باید گفت باید دو طرف کمی نسبت به هم منفعل تر باشند یعنی اینکه مثلا شهرداری به دلیل بعد فرهنگی دانشگاه آزادتخفیفی برای دریافت عوارض در نظر بگیرد و در آن سو نیز دانشگاه آزاد دوستانه تر با این جریات برخورد کند و به قانون احترام گذارد.

باید منتظر ماند و دید در نبرد مهندس و دکتر، کدامیک پیروز میدان می شوند. علی رضا زارع که با جدیت خواستار پرداخت عوارض از طرف دانشگاه آزاد داریون است یا روح الله افتخاری که ظاهرا اعتقاد دارد شهرداری نباید هیچ عوارضی از دانشگاه آزاد دریافت کند.

نکته: شما کاربران محترم پایگاه خبری-تحلیلی “داریون نما” نیز می توانید در این بحث شرکت کنید. سوال ما از شما این است در رابطه با اختلاف شهرداری و دانشگاه آزاد داریون حق با کدامیک از آنهاست؟

خوشحال می شویم نظرات خود را در این باره مطرح کنید. پایین همین مطلب جایی است که شما می توانید دیدگاه خود را در این رابطه مطرح کنید.