نوشته هفدهم:اگر خودتان خودرو داشته باشيد یا راننده باشید- اصلا فرقی نمی کند- مسافر هم که باشید و در جاده های بیرون شهری گذر کرده باشید(چقدر باشید!) احتمالا با یک علامت که از طرف راننده ها به هم داده می شود آشنا هستید. علامت، اما این است:راننده ها با دست راست یا چپ(فرقی نمی کند)به […]

نوشته هفدهم:اگر خودتان خودرو داشته باشيد یا راننده باشید- اصلا فرقی نمی کند- مسافر هم که باشید و در جاده های بیرون شهری گذر کرده باشید(چقدر باشید!) احتمالا با یک علامت که از طرف راننده ها به هم داده می شود آشنا هستید.

علامت، اما این است:راننده ها با دست راست یا چپ(فرقی نمی کند)به صورت فرضی و خیالی یک دایره روبرو یا بالای سر خودترسیم می کنند و به پیوست آن برای خودرویی که از جهت مخالف می آید چراغ هم می زنند.

معنی و مفهوم این حرکت این است که پلیس راه در جاده هست و شما باید مواظب باشید! اگر مسافر کش هستید و مسافر اضافه جهت کشتن! سوار کرده اید باید آن مسافر بی چاره را به هر صورتی که شده مخفی کنید!

اگرراننده خودرو محترم و با عظمت نیسان هستید باید مواظب باشید در قسمت بار خود به جای …. آدم سوار نکرده باشید و بار اضافی هم نزده باشید.

اگراز این مینی بوس ها و فیات های قدیمی مسافر کش داریونی هستید مواظب باشید روی کرسی و داشبورد و کاپوت و… مسافری حضور نداشته باشد و البته  از همه مهمتر کمربندتان را هم بسته باشید.

بگذریم. اگر بخواهم در این باره بنویسم و این رشته که سر درازی هم دارد را ادامه بدهم می شود همان مثنوی هفتاد من.

بحث  پلیس “نامحسوس” شدن من البته در جاده شیراز-داریون اتفاق افتاد. راستش یک روز که به تنهایی در این جاده گرامی از شیراز به سمت داریون در حرکت بودم متوجه چراغ زدن ماشین هایی شدم که از برابرم می گذشتند.من ناشي اولش گمان کردم ماشین مشکلی دارد، در نتیجه ماشين را کنار زدم و مشغول وارسی و واکاوی! آن شدم. دیدم ماشین مشکلی ندارد. به راه خود ادامه دادم اما باز هم متوجه چراغ زدن ماشین ها شدم آن وقت بود که یک دفعه دوزاری ام افتاد و با خود گفتم کجای کاری؟! علامتی که از سوی رانندگان محترم مشاهده می کنید به معنای این است که پلیس راه در راه است و شما اگر تخلف رانندگی انجام دهید باید مواظب جریمه های احتمالی باشید.

من که کمربندم را محکم بسته بودم و با سرعت مجاز هم حرکت می کردم، بی نگرانی به راه خود ادامه دادم. وقتی از پلیس راه گذشتم فکری شیطانی! به ذهنم خطور کرد.

با خودم به این نتیجه رسیدم که به جهت همراهی و همیاری با پلیس راه و همچنین مواظبت از مسافران و رانندگان و دقت نظر آنان و بسته شدن کمربندهای اين عزيزان و هزار و یک احتیاط دیگر از آن به بعد هر وقت چه ازسمت شیراز و چه ازسمت داریون حرکت کردم برای چند خودرو روبرویی ام چراغ بزنم و علامت بدهم که پلیس در راه است. باور بفرماييد به سرعت و طي چند دقيقه همه ماشين ها به هم علامت مي دهند و چراغ مي زنند.

يعني شما كه  به دو الي سه خودرويي كه در خلاف جهت شما مي آيند علامت بدهيد پيوسته و به صورت هرمي،ماشين ها و خودروها به هم علامت مي دهند و حواسشان را بابت پليس فرضي جمع مي كنند.

پريروز كه از شيراز به داريون مي رفتم همين كار را كردم براي چهار ماشين علامت دادم و چراغ زدم آن وقت بود كه ديدم همه ماشينها به هم چراغ مي زنند و به طور مثال براي خودم حدود 20 ماشين چراغ زد كه مثلا پليس در راه است و… بندگان خدا نمي دانستند عامل اين كار منم!

حتما در جاده هاي كشور ديده ايد كه ماكت ماشين پليس مي گذراند تا راننده ها بترسند و مواظب باشند. حالا من اين كار را بدون هيچ هزينه اي براي اداره پليس راه انجام مي دهم.

با دو سه بار چراغ زدن كاري مي كنم كه همه ماشين ها از ترس پليس راه هم كه شده كمربندها را ببندند و سبقت غيرمجاز نگيرند و باسرعت غيرقانوني نيز حركت نكنند.

ما كه هر چه اينجا مي نويسيم أيها الناس در اين جاده خطرناك شيراز-داريون حالا كه مسوولين اداره راه فكري به حال آن نمي كنند لااقل شما احتياط كنيد گوش بعضي ها كه بدهكار نيست،من بي تقصيرم، بعضي رانندگان بي احتياط مجبورم كردند كه از اين به بعد به صورت نامحسوس در نقش پليس راه ظاهر شوم…!