چندي پيش يوسف بذرافكن از فرهنگيان زحمت كش داريوني در مطلبي كوتاه براي سايت داريون نما از وضعيت فرهنگي داريون گلايه گرد. پس از انتشار اين مطلب در سايت داريون نما ،بهرام كرمدار از صاحب نظران عرصه فرهنگي-ورزشي پاسخي دوستانه بر اين نامه داده كه در ادامه آن را ملاحظه خواهيد كرد. براي اينكه بينندگان […]

چندي پيش يوسف بذرافكن از فرهنگيان زحمت كش داريوني در مطلبي كوتاه براي سايت داريون نما از وضعيت فرهنگي داريون گلايه گرد.

پس از انتشار اين مطلب در سايت داريون نما ،بهرام كرمدار از صاحب نظران عرصه فرهنگي-ورزشي پاسخي دوستانه بر اين نامه داده كه در ادامه آن را ملاحظه خواهيد كرد.

براي اينكه بينندگان داريون نما در جريان كامل قرار گيرند مجددا متن نامه يوسف بذرافكن را در ابتدا مي آوريم و در ادامه پاسخ بهرام كرمدار را به اين مطلب خواهيم خواند.

باسلام متاسفانه داریون شهر ی است که کسی به آن توجه نمی کند،مخصوصا کارهای فرهنگی زیر بنای که منافع مادی ندارد ،حمایت از کارهای فرهنگی اساسی وعده ای دروغ است که هیچ گاه عملی نمی شود.

البته هم اکنون در داریون فعالیتهای انجام می شود که قابل ستایش است ولی مورد حمایت قرار نمی گیرد ، اشکال بزرگ این فعالیتها آن است که اغلب آنها فعالیت فرهنگی نیست ولذا منجربه نیرو سازی نمی شود و افراد فعال عرصه فرهنگی همواره مورد بی مهری قرار گرفته و هیچ گاه مورد مشورت قرار نمی گیرند ،وعده های برخی مسولین ژست حمایت از فعالیتهای فرهنگی است و عملا نیروهای فرهنگی حمایت نمی شوندبرخی هم برای حمایت های فرهنگی شرط می گذارند که این برنامه ها در خدمت آنها باشد ییشتر فعالیتهای فرهنگی کنونی بیشتر جنبه تبلیغاتی و گزارش کار به مسولین دارد .

سایت داریون نما یک فعالیت ارزشمند است که جای آن واقعا خالی بود واز آن انتظار می رود که فعالیتهای فرهنگی را بیشتر انعکاس داده و مورد حمایت قرار دهد و مسولین مرتبط با فعالیتهای فرهنگی را به چالش بکشد از افرادی مانند آقای کرمدار که از سر دلسوزی اظهار نظر می کنند متشکرم.

يوسف بذرافكن

*********

هر چه فکر کردم دلسوزتر از شما ندیدم. دلسوزی که کارش قلم زدن و دنبال کار فرهنگی بودن است. دوستت دارم چون احساس کردم از سر دلسوزی از کم کاری و کم لطفی بعضی دوستان گلایه کردی. نه تنها من بلکه اکثر جوانان فرهنگی داریون شما را پیشکسوت خود می دانند و وقتی نام شما در کاری باشد، همه شمشير خود را غلاف می کنند.

مدتهاست شما را زیارت نکردم، آن قدیم ها همراه شما قدم برداشتن هم برایمان مشکل بود چون در فاصله نزدیک دوست عزیزمان شهید نادر خوش نژاد و با گامهای بلند حرکت می کردید و گامهای کوچک ما باعث فاصله افتادن بین ما می شد. من سالهاست کارم شده است خدمت ناچیز در عرصه فوتبال اما به من یاد داده اند همیشه به گل زدن فکر نکنم ، به گل خوردن هم فکر کنم.

 توپ گرد است و هر طرفی بچرخانی، می چرخد اما هر کس قدرت و پشتکار و تفکر بیشتری داشته باشد آن توپ را در اختیار می گیرد و ضربه محکم و دقیق برنده شدنش را به همراه دارد.

یادمان باشد اکنون علاوه بر نسل سوم، داریم وارد نسل چهارم انقلاب می شویم که تک تک این عزیزان تشنه ارزشهای ناب انقلاب اسلامی هستند. شما همیشه به ما دلگرمی می دادید.

 وقتی وارد شهرداريون می شویم و به اطرافمان می نگریم می بینیم تابلو ورودی این شهر مزین به نام حضرت ولی عصر (عج) است. در فاصله بسیار کوتاهی از ما مرقد امامزاده واجب التعظیم حضرت امامزاده ابراهیم (ع) قرار دارد و در آنجا حرمی پرشده است از شهدای انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی از همین منطقه که خانواده های آنها به جوانان و قدیمی های ارزشمند این شهر که شما هم قسمتی از آن هستید افتخار می کنند.

یادمان باشد خدا به اندازه زحمت هر کس به او پاداش می دهد. دیدیم شهدا زحمت کشیدند و در یک شب راه صد سال را پیمودند. شهدا با ما غریبه نبودند. کنارشان نشستیم،غذا خوردیم، چه بسا هم بازی بودیم، آنها از کرات دیگر نیامده بودند اما با دلشان با خدا حرف زدند و  ما کوتاهی کردیم و غافل شدیم و حالا باید تاوانش را پس بدهیم.

دوست عزیز، تا حالا هم که بچه های شهرمان از قافله عقب نمانده اند به برکت وجود شهدا و خدمات فرهنگی شما و دیگر عزیزان بوده است، که ما به زحمات شما و دیگر دوستان غبطه می خوریم. جوانان داریونی، جوانان ارزشمندی هستند و وقتی با دید مثبت به آنها توجه می کنیم می بینیم جوانان گلی داریم.

هیچ گاه به اصل دین اجازه اهانت ندادند و هر جا خطری انقلاب عزیزمان را تهدید کند سینه چاک می دهند. آنهایی که خدمتگزار مردم داریون هستند احتیاج به حمایت چند نفر آدم نوپا ندارند.

سایت داریون نما مطلبی گفته بود که باید در آن تامل کرد “اختلافهارا کناربگذاریم  وبرای ساخت داریون همدل شویم“( البته مراد از اختلاف موجود، اختلاف در سلیقه است نه خدای ناکرده اختلافات اساسی و اختلاف من و تو.). دستمان را در دست مسئولین زحمتکش شهر قرار دهیم و با هم داریون را بسازیم. تا آنجایی که بنده حقیر از سوابق شما و دوستان آگاهی دارم، هیچ کدام برای انجام کار خیر نه انتظار تشکر داشتید و نه پاداش. و همچنین تا بنده، شما و سایر دوستان به یاد داریم آنقدر آدم های کارشکن و خودمحور به این شهر آمده اند و رفته اند که آدم یاد ابرهای بهاری می افتد که بارش دارند ولی دوام ندارند. اما انصافا همدلی و صمیمیت در بین مردم و مسئولین شهر داریون زبانزد سایرین است.

من خودم به عنوان یک داریونی، به تک تک بچه های داریون افتخار می کنم اما ما باید گاهی ضعفهای خودمان را هم ببینیم. راستش باید بدون تعارف گفت اگر در کاری موفق نبودیم، کارمان مقطعی و بدون دوام بوده است، با برنامه نبودیم و زیربنایی کار نکردیم.

شهدا زیربنایی کار کردند مثلا شهید نادر خوش نژاد، امثال شماها را راه انداخت. و هر کدام از شهدای منطقه داریون را که در نظر بگیریم حداقل چند شاگرد تربیت کردند و رفتند و این هم از خصوصیات شهداست و اکنون ما جای خالی تدبیر و درایت آنها را به شدت احساس می کنیم.

الان نمی شود به تنهایی کار کرد، باید بین مسئولین و مردم و گروه های فرهنگی تعامل برقرار باشد. خودمحوری بهانه به دست غریبه ها می دهد. مسئولین شهر نمایندگان اجرایی شهر هستند. باید آنهایی که دلسوزند مورد حمایت قرار گیرند. سنگر نماز جمعه که پس از سالها با درخواست قلبی و قاطع مردم به شهر داریون آمد، باید همواره حفظ شود و سخنان امام جمعه محبوب سرلوحه امورات فرهنگی قرار گیرد.

مسئولین شهر هم انشاالله بر طرف کردن نیازهای جوانان (فرهنگی، شغلی، ورزشی و …را در اولویت فعالیت های خود قرار دهند که هرجا عرصه وجود جوانان فرهنگی خالی باشد، همانجا مغایر با اهداف انقلاب خواهد بود. یادمان باشد مبارزات فرهنگی در زمانها و مکانهای خاص، شگردهای خاص خود را می طلبد. یوسف جان، حرفهای دلتان به جانمان نشست. حق باشماست، کارهای فرهنگی دامنه وسیعی دارد خوشحال شدیم اذعان داشتید که کارهای فرهنگی زیادی انجام شده است اما نا امیدی در کارهای بزرگ معنایی ندارد. یادمان باشد امام (ره) فرمودند: “کار برای خدا دلسردی ندارد”.

 اگر مسئولین دنبال ارائه گزارش کار هستند این خواست مسئولین مافوق است تا از کم و کیف کارهایشان در حوزه استحفاظی آنها مطلع شوند تا بتوانند نسبت به فعالیت های آتی سازمان مربوطه برنامه ریزی منسجم تری داشته باشند. انشاالله ما هم امیدواریم تنها به گزارش کار اکتفا نشود بلکه با ارسال گزارشات صحیح و صادق راه را برای تصمیم گیریهای بهتر هموار سازند. چرا که و جدان تنها محکمه ای است که احتیاج به قاضی ندارد.

بهرام كرمدار