اي معلم،اي ترنم بهار… يوسف بذرافكن وقتی که نخستین بار تو را دیدم و لبخندی بر لبهای تو ای معلم مهربان نقش بسته بود معنای صفا و عطوفت را فهمیدم معصوم و پاک خود را به دست توانای تو دادم تا در مزرعه قلب کوچکم جوانه علم و ایمان را بنشانی. وقتی با هم […]

  اي معلم،اي ترنم بهار…

يوسف بذرافكن

وقتی که نخستین بار تو را دیدم و لبخندی بر لبهای تو ای معلم مهربان نقش بسته بود معنای صفا و عطوفت را فهمیدم معصوم و پاک خود را به دست توانای تو دادم تا در مزرعه قلب کوچکم جوانه علم و ایمان را بنشانی. وقتی با هم کلاسی هایم به سوی کلاس روانه شدم و در پشت میزهای چوبی کلاس اندکی آرام گرفتم و بر من وارد شدی اولین کلامت سلام بود ، با نام خداوند آغاز کردی و آغاز کلاس و درس را به من تبریک گفتی .

ای معلم ای کانون عشق و محبت ،ای ترنم بهار ، ای بهار علم و ایمان ، از وجود و هستی خود نهال وجود مرا بارور ساختی پس دوستت دارم .

 ای معلم عزیز ای یار صمیمی من از کلامت صداقت را آموختم ، از رفتارت ایمان وپاکی درس گرفتم ،ای معلم ای دیباچه پاکی و مهربانی ،ای مظهر عطوفت و صفا هر چه نمی دانستم از تو آموختم و امروز که روز معلم است یک شاخه گل زیبا را به تو تقدیم می کنم تا محبتم را به تو نشان داده باشم.

****

 قدیم به روح پاک و مطهر معلم بسیجی شهید نادر خوش نژاد به مناسبت هفته بزرگداشت مقام معلم

پاره اي از عشق…

 مهمان ضيافت خطر هیچ نداشت

هنگامی که می رفت سفر هیچ نداشت

 گمنام ترین شهید عشق را آوردند

 جز پاره ای از عشق دگر ، هیچ نداشت

***

نادر اي ياور حسين…

نادرم ، نادرم ای که پیش حق رفته

 پر کشیده از این جهان رسته

نادر ای خوانده درس مکتب عشق

 جان فدا در ره خدا گشته

نادرای عاشق خدای جلیل

 نشد ی در طریق حق خسته

 نادر ای یاور حسین شهید

 همچو مولا حسین ، لب تشنه

 نادرای در و گوهر نایاب

 سالها در کنار شط خفته

 نادرای پیرو بزرگ خمین

 یا حسین به وقت رزم گفته

 نادرای قامتت به خون رنگین

 بر مزار تو نقش بسته

 تهنیت باد بر تو این خلعت

 شد شهادت به قامتت طلعت

 وه چه زیباست خاطر شادت

 مصطفی شعر گفته در یادت

 *شعرها از: مصطفي بذرافكن

****

جايگاه بالاي معلم فراموش شده است

يوسف بذرافكن

آن گاه که انسان اوراق زندگی خود را ورق می زند خود را رهین کسانی می بیند که اگر آنان نبودند چه بسا مسیر زندگیشان به گونه ای دیگر رقم می خورد.

 کسانی که حتی گاهی با یک جمله سرنوشت آنها را تغییر داده اند ، البته انسان معمولا موفقیتها را به خود و نا کا می هایش را به دیگران نسبت می دهد ، اما اگر لحظه ای به ندای وجدان خود گوش فرا دهد تا ابد خود را مدیون کسانی خواهد دانست که برای آنها صادقانه و عاشقانه خیر خواهی کرده اند.

از پدر و مادر و نزدیکان که بگذریم بدون شک معلمین بیشترین تاثیر را در زندگی ما داشته اند ، هر چند این به آن معنا نیست که فقط این قشر در موفقیتهای ما نقش داشته اند اما تاثیر معلمان دلسوز غیر قابل انکار است ، ولی متاسفانه انسان به فرمایش قرآن کریم کفور و ناسپاس است و گاهی خداوند مهربان را که تمام هستی اش را آفریده فراموش می کند تاچه برسد به دیگران .

 امام سجاد علیه السلام آن قدر به حق و حقوق دیگران توجه دارد که در رساله حقوق خویش آنها را بر شمرده و مومنین را به رعایت این حقوق فرا می خواند .

جای تاسف دارد که ما خیلی زود حق داران را فراموش کرده و از آنها یاد نمی کنیم در حالی که خداوند در کتاب آسمانی خود می فرماید :” آیا جزای نیکی جز نیکی است ؟” ( سوره الرحمن) امروزه جایگاه معلمین در جامعه ما تقریبا فراموش شده و همین موضوع جایگاه علم و دانش و فضیلت را به خطر انداخته است.

تکریم و بزر گداشت مقام معلم تکریم علم و ایمان است . در جوامعی که معلمین از منزلت و جایگاه واقعی خود بر خوردارند و به آنها به دیده تکریم نگریسته می شود علم و دانش نیز از منزلت ومقام بیشتری بر خوردار است . پیامبر نور و رحمت حضرت محمد ( ص) فرمود ند : “من اکرم عالما فقد اکرمنی “. هر کس که عالمی را اکرام کند من را اکرام نموده است .

 مولای متقیان علی علیه السلام که خود در شهر علم است فرمود : “هر کس من را کلمه ای بیاموزد مرا بنده خویش نموده است “.

در زندگی حقیر هم معلمین بزرگواري نقش فراوان داشته اند که تعداد آنها فراوان است ولی هیچ گاه آنان را فراموش نمی کنم و بر دستا نشان بوسه می زنم از جمله آنها ، آقایان : بیضایی ، ستایشی ، توکلی ، عدل لو ، ابراهیم بذرافکن ، منصور آبادی، استخر، حجازی ، امین اله فاضل ، …و خانم بلند اقبال هر چند حافظه من نام برخی از آنها را از یاد برده است اما قلب من هیچ گاه آنها را فراموش نخواهد كرد و همچنین آنهایی که برای فرزندانم زحمت کشیده اند ، از همه آنها ممنونم و تا عمر دارم دعا گوی آنان هستم .

****

پايگاه خبري -تحليلي داريون نما هفته معلم را به تمام معلمان عزيز و زحمت كش خصوصا معلمان دلسوز داريوني تبريك مي گويد.