در ابتدا بر خود واجب می دانیم از حضور پرشور همه عزیزان و سرورانی که در مراسم شب شعر مولود کعبه حضور یافتند و بزرگوارانه تمامی کاستی های ما را تحمل نمودند و گرمای سالن را به گرمای قلوب پر مهرشان که به عشق مولایمان حضرت علی علیه السلام شعله می کشید، نادیده انگاشتند،صمیمانه تقدیر […]

در ابتدا بر خود واجب می دانیم از حضور پرشور همه عزیزان و سرورانی که در مراسم شب شعر مولود کعبه حضور یافتند و بزرگوارانه تمامی کاستی های ما را تحمل نمودند و گرمای سالن را به گرمای قلوب پر مهرشان که به عشق مولایمان حضرت علی علیه السلام شعله می کشید، نادیده انگاشتند،صمیمانه تقدیر و تشکر به عمل  می آوریم.

از سایت وزین داریون نما که الحق گوهر گرانبها و بسیار ارزشمندی است که با انعکاس بسیاری از فعالیت های فرهنگی، هنری، مذهبی و . . . گامی بلند در جهت شناساندن داریون به دیگران و خدمت رسانی به مردم فهیم منطقه داریون بر می دارد، کمال تقدیر و امتنان را داریم.

پس از برگزاری مراسم شب شعر مولود کعبه، تعدادی از دوستان به بیان نظرات موافق و مخالف خود در مورد آن پرداختند که صمیمانه از تمامی این عزیزان سپاسگزار هستیم. در اینجا ضمن اعتراف به وجود بسیاری از کاستی ها و کمبودها در اولین اجرای فعالیت مجدد انجمن ادبی آدینه توسط تعدادی از جوانان پرشور و علاقمند شهرمان، به پاسخ پاره ای از انتقادات که به نظر به دور از عدالت بود، می پردازیم:

1 ـ فردی که به نقد شخص یا گروه، اثر یا فعالیتی می پردازد، در ابتدا باید تمامی موارد آن را بررسی و مد نظر قرار دهد و تنها نیمه خالی لیوان را نبیند که به عنوان نمونه می توان نظرات منصفانه  سایت داریون نما را که در دو بخش نکات مثبت و نکات منفی به این امر پرداخته و همگی در کمال انصاف و عدالت بیان شده بود را معرفی نمود. که مجدداً از این سایت کمال تشکر داریم.

2ـ یکی از دوستان، این شب شعر را چنین معرفی کرده است: « این عصر شعر به یک کنسرت موسیقی بیشتر شبیه بود تا یک عصر شعر. گویی حضرت علی علیه السلام بهانه ای شده بود تا گروه موسیقی خودی نشان دهد و کمتر عطر و بوی ولایی و مدح و ثنای آن امام بزرگوار را داشت.»

در پاسخ این دوست عزیز عرض می نماییم این مراسم دقیقاً نود دقیقه به طول انجامید که هشتاد دقیقه ی آن اشعار بسیار زیبا و ولایی و مدح و ثنای مولا علی علیه السلام را در بر داشت و شاعران خوش ذوق شهر و دیارمان صدها بار به شکل های گوناگون به مدح آن امام همام پرداختند. یا این دوست عزیزمان این اشعار را نشنیده و یا از نظر ایشان این اشعار به عنوان مدیحه قابل پذیرش نبوده است! هر چند معترفیم که جز خداوند سبحان و حضرات معصوم علیهم السلام هیچ کس را یارای شناخت و مدح آن امام رئوف نیست.

و اما 10دقیقه ی باقی مانده که به موسیقی اختصاص داده شده بود و یکی از غزل های بسیار زیبای لسان الغیب حافظ شیرازی بود و نوای سنتور و ضرب آن را در شکلی کاملاً سنتی و وزین همراهی می کرد و مورد استقبال بسیاری از حاضرین قرار گرفت، چه توهینی به این مراسم می توانست باشد؟ کافی است تنها نگاهی به برنامه های صدا و سیمای خودمان به ویژه در این روز و سایر اعیاد مذهبی داشته باشیم و منصفانه آنها را با هم مقایسه کنیم. مطمئناً با توجه به اینکه سازمان صدا و سیما زیر نظر مقام معظم رهبری (مدظله العالی) فعالیت می نماید، اگر پخش موسیقی در  این ایام از نظر شرعی اشکال داشت از نگاه تیز بین ایشان به دور نمی ماند و با آن برخورد می شد.

3 ـ گفته شده است که جنبه های معنوی این مراسم بسیار ضعیف بود. در جواب این دوست عزیز تنها به همان حدیث شریف نبوی اکتفا می کنیم که فرمودند: « ذکر علی عباده». هشتاد دقیقه، شاعران عزیز در حد بضاعت و توشه ی خود به ذکر مولایشان پرداختند و حاضرین را نیز در این عبادت سهیم کردند، آیا به نظر شما ذکر علی خالی از معنویت می باشد؟!

 4 ـ در مورد تشویق شاعران، ما هم می گوییم ذکر شریف صلوات بالاترین است اما به این معنی نیست که کف زدن گناه باشد. هر چند شاعران به تناوب گاهی با صلوات و گاهی با کف زدن تشویق شدند.اگر به نظر شما کف زدن شرعاً حرام است، با مدرک ارائه نمایید تا دیگر تکرار نشود.

و کلام آخر:

متاسفانه در شهر داریون بسیاری از انحرافات و مفاسد اخلاقی به ویژه در بین گروهی از جوانان مشاهده می شود و هر روز شاهد بروز بسیاری از ناهنجاری ها هستیم که کمتر کسی به آنها توجه نموده اما ده دقیقه نوای موسیقی سنتی را به عنوان یک فاجعه معرفی می نمایند.

انجمن ادبی آدینه داریون در جهت خدمت به فرهنگ و مردم فهیم منطقه ی داریون به ویژه جوانان فعالیت می نماید و مطمئناً در انجام این رسالت بدون ایراد نبوده و نخواهد بود. امید آن که با راهنمایی های دلسوزانه شما عزیزان ما را در انجام هر چه بهتر این امر یاری فرمایید.

مولا علی علیه السلام پناهتان باد/انجمن ادبي آدينه داريون