گزارش:خديجه مقتدر/ داریون : بولوار کشاورز – روبروی قنادی سهند –  تابلو رنگ و رورفته و فرسوده اي به تو اعلام مي كند كه اينجا مرکز بهداشتي-درماني داریون است. این مرکز خدماتی در محیطی مناسب واقع شده است. در ابتدای ورود با محوطه ای سنگ فرش که قشری از خاک روی آن پوشیده شده و […]

گزارش:خديجه مقتدر/

داریون : بولوار کشاورز – روبروی قنادی سهند –  تابلو رنگ و رورفته و فرسوده اي به تو اعلام مي كند كه اينجا مرکز بهداشتي-درماني داریون است.
این مرکز خدماتی در محیطی مناسب واقع شده است. در ابتدای ورود با محوطه ای سنگ فرش که قشری از خاک روی آن پوشیده شده و ساختمانهایی قدیمی و فرسوده رویرو می شوی .
بر سر در ورودی ساختمان قدیمی مرکزبهداشتی ودرمانی شهری – روستایی نام موسس آن” تیمور حقیقت جو” ، سال تأسیس 1346 حک شده است در راهرو ورودی ، سقف ها یی ترک خورده و محیطی غیر بهداشتی و اتاق هایی کوچک به چشم می خورد .
در اولین اتاق ، مسوول پذیرش وپزشک خانواده روستایی حضور دارند. خانم دکتر نعمتی پزشک عمومی هر روز از ساعت 8 الی 10 صبح به ویزیت بیماران در مرکز خدماتی بهداشتی داریون می پردازند و از ساعت 10 الی 13 ظهر به روستاهای تحت پوشش ( ایزد خواست – دودج – کوشک مولا ) جهت ویزیت بیماران مراجعه می کند .

رنگ رخساره خبر مي دهد از سر درون!

در اتاق مجاور مهرزاد زارعی ، مسوول مبارزه با بیماری ها حضور دارد . زارعی با بیان اینکه در این مرکز 13 پرسنل و در روستاهای تحت پوشش ( دودج – ایزدخواست – کوشک مولا ) 4 بهورز به ارائه خدمات بهداشتی – درمانی به مردم می پردارند افزود : جمعیت تحت پوشش این مرکز در شهر داریون 7 هزار و 540 نفر ودر روستاهای تحت پوشش 3 هزار و813 نفر است.
مسوول مبارزه با بیماریها گفت :در این مرکز خدمات درمانی ،معاینه ،آموزش و درمان بیماران، تحت پوشش قرار دادن بیماریهای شایع واگیر دار وغیرواگیر ، تشکیل پرونده جهت خانواده های تحت پوشش ، انجام مراقبتهای بهداشتی درمانی ، واکسیناسیون هاری ، نظارت بر واکسیناسیون خانه بهداشت ، بیماری یابی ، درمان وپیشگیری از بیماریها ، نظارت بر اماکن عمومی وتشکیل پرونده بهداشتی محیطی جهت حرفه های دیگرو…… ارائه می شود .
وی همچنین گفت: در این مرکز کلاسهای رابطین بهداشت هر هفته روزهای دوشنبه از ساعت 9 تا 10 صبح با حضور خانم زارعی جهت آموزش برگزار می شود .
به گزارش داريون نما ساختمان دیگری که در این مرکز وجود دارد مربوط به بخش زایمان وتسهیلات است . که در جوار آن یک آمبولانس ظاهرا بي استفاده پارک شده است .
خانم صالحی مسوول بخش مامایی و تسهیلات ضمن تقدیر و تشکر از حمایت و تلاش حجت الاسلام والمسلمین عزیزی امام جمعه منطقه داریون و رييس مرکز بهداشتی درمانی والفجر دکتر حمید رضا قاسم پور وهمچنين معاون پشتیبانی علوم پزشکی دکتر مهرزاد لطفی و پرسنل ستاد گسترش مرکز والفجر در راه اندازی مجدد این بخش ، به بیان خدمات وکاستی های این بخش پرداخت:
صالحی گفت : دراین مرکز هیچ زایمانی صورت نمی گیرد . اما خدماتی از قبیل مراقبتهای قبل از بارداری و بعد از آن ، خدمات ( IUD) مشاوره پزشکی ، معاینات زنان ، تزریقات ، وصل سرم ، نمونه برداری و… ارائه می شود.
وی خواستار جایگزینی دستگاه سونی کید مربوط به شنیدن صدای قلب جنین شد .
ساختمان دیگری که دراین مرکز وجود دارد مربوط به پایگاه بهداشت است که 5 بهورز ( خانم ها ظهرابی ، قربانی ، امیری ، حقیقت جو ، زارعی ) به ارائه خدمات بهداشتی مشغولند .

ورودي مركز بهداشت داريون

در این پایگاه، خدماتی مانند : تنظیم خانواده ، واکسیناسیون ، مراقبت از سالمندان ، مراقبت از زنان ، بهداشت مدارس ، واکسیناسیون کزاز برای افراد 15 تا 49 سال ، غربالگری دیابت افراد 30 سال به بالاو…… ارائه می شود.
بهورزان این پایگاه از عدم مشارکت و همکاری مردم در اجرای طرحهای بهداشتی ودرمانی گله مند هستند و خواستار همکاری و مشارکت مردم بویژه آقایان در کلاسهای آموشی شدند.
به گزارش داريون نما معضلات ومشکلات کلی که در مرکز بهداشت داریون وجود داردبه شرح زير است:
1- وجود ساختمان قدیمی وغیر بهداشتی
2- کمبود فضای آموزشی
3- سرویس های غیر بهداشتی
4- نبود داروخانه در مرکز بهداشت
5- نبود آزمایشگاه
6- نیاز به دندانپزشک

7- کمبود خط تلفن
8- عدم گازرسانی با وجود انجام لوله کشی گاز
9-پزشک عمومی ویژه شهروندان داریون
مراجعه کنندگان و عموم مردم به این مشکلات اشاره داشتند ضمن اينكه از عملکرد پزشک عمومی خانم نعمتی و مامای تسهیلات خانم صالحی رضایت داشتند.
با توجه به اینکه یکی از وظایف دولت بهبود سلامت مردم است و طبق سند چشم انداز 20 ساله مردم ایران در سال 1404 باید جزء سالم ترین مردم جهان باشند . انتظار می رود با تلاش و پی گیری و همت مسوولین بویژه شورای شهر داریون ، درمانگاه خیریه صاحب الزمان (عج) هر چه سریعتر آماده بهره برداری شود تا با انتقال مرکز خدماتی بهداشتی داریون به آن مرکز بخشی از این مشکلات مرتفع شود.

عكس ها:روح الله قرباني