دکتر زهرا ظهرابی| در ادامه سوالات رایج  بیماران در دندانپزشکی در این مبحث  به پاسخ سوالی می پردازم که اکثر بیماران راجع به آن میپرسند و آن روش صحیح مسواک زدن است. واقعیت این است که  روشهای زیادی برای مسواک زدن وجود دارد که بر اساس الگوی حرکت هنگام مسواک زدن به دسته های زیر […]

دکتر زهرا ظهرابی|

در ادامه سوالات رایج  بیماران در دندانپزشکی در این مبحث  به پاسخ سوالی می پردازم که اکثر بیماران راجع به آن میپرسند و آن روش صحیح مسواک زدن است.

واقعیت این است که  روشهای زیادی برای مسواک زدن وجود دارد که بر اساس الگوی حرکت هنگام مسواک زدن به دسته های زیر تقسیم میشود:

(roll)  چرخشی

(vibratory)لرزشی

(circular)دورانی

عمودی

افقی

احتمالا اکثر شما به روش افقی مسواک میزنید واغلب  به دلیل  نیروی زیادی که اعمال میکنید  لثه هایتان تحلیل رفته و ریشه دندانها مشخص شده است.

اما روشی را که رفرنسها و اساتید بسیشتر توصیه میکنند که هم به نسبت آسان است و هم شیار لثه ای و فواصل بین دندانی را به       خوبی تمیز میکند.

برای بزرگ نمایی تصویر بر روی ان کلیک کنید

یکی از انواع روشهای لرزشی :

ابتدامطابق شکل 1 و 2 مسواک نرم را به گونه ای که 3 تا4 دندان ( و اگر سر مسواکتان کوچک است 2تا 3 دندان)را بپوشاند و  الیاف مسواک در مارژین لثه  قرار گیرد وبا محور طولی دندان زاویه 45 درجه  داشته باشد ، قرار بدهید.

مطابق شکل آ با یک فشار آرام لرزشی  با استفاده از حرکات کوتاه عقب و جلو به حالت لرزشی   به نحوی که مسواک از سر   مطابق شکل  تکان نخورد،  این حرکات متعدد را در همین وضعیت انجام دهید، این حرکات همراه با ایجاد سفیدی محسوس در لثه اسن.(گاهی پیشنهاد میشود که به جای حرکات کوتاه عقب و جلو از حرکات سرکولار استفاده شود ولی به دلیل مشکلتر بودن ان  به نظر میرسد حرکات کوچک عقب و جلو مقدورتر باشد)

سپس مسواک را برداشته و به طرف دندانهای مجاور حرکت داده و برروی 3 یا 4 دندان بعدی قرار دهید،این کار را در تمام قوس فکی ادامه داده و هر بار تقریبا 3 یا 4 دندان را مسواک کنید.

سپس همین روش را از سمت سطوحی که  به طرف زبان هستند  نیز مطابق شکل  3  انجام دهید.

بعد از اتمام یک قوس فکی ،فک مقابل را به همین روش مسواک کنید.

اگر در ناحیه دندانهای جلو احساس میکنید که مسواکتان بزرگ است و داخل دهانتان جا نمیشود مسواک را به صورت عمودی مانند شکل 4  قرار دهید.

در نهایت مطابق شکل 5  مسواک را بر روی سطوح جونده بکشید تا شیارهای روی دندان کاملا تمیز شوند.

یاد اوری میکنم که حتما دوبار در شبانه روزمسواک بزنید و از نخ دندان نیز استفاده کنید چرا که هیچ روش مسواک زدنی قادر به  تمیز کردن نواحی بین دندانی نمیباشد و اغلب پوسیدگی های دندانی از نواحی بین دندانی شروع میشوند بنابرین استفاده از نخ دندان ضروری میباشد  .

از ابتدا توقع نداشته باشید که این روش را به راحتی انجام دهید،  چند هفته اول روبروی آینه مسواک بزنید تا اشتباهاتتان اصلاح شود بعد از گذشت چند هفته این روش در ذهنتان به صورت الگو در می آید و مسواک زدن به این روش برایتان راحت میشود.