علی زارع| امروز در حال مرور خبرها و مقالات در سایتهای مختلف بودم که چشمم به مقاله ای درباره ی تعطیلی زودهنگام مدارس و دانشگاهها افتاد یعنی امسال طولانی ترین تعطیلات تابستان را پیش رو داریم .در داریون با این پتانسیل عظیم جوانان و نوجوانان که باید در این تعطیلات طولانی به بطالت بگذرد چه […]

علی زارع|

امروز در حال مرور خبرها و مقالات در سایتهای مختلف بودم که چشمم به مقاله ای درباره ی تعطیلی زودهنگام مدارس و دانشگاهها افتاد یعنی امسال طولانی ترین تعطیلات تابستان را پیش رو داریم .در داریون با این پتانسیل عظیم جوانان و نوجوانان که باید در این تعطیلات طولانی به بطالت بگذرد چه فکری کرده ایم. آیا مسولین عزیز و نهادهای مختلف شهر و منطقه ی داریون فکری به حال پر کردن اوقات فراغت این آینده سازان کرده اند ؟ آیا برنامه ای وجود دارد که این تطیلات به چه صورت میتواند برای جوانان و نوجوانان داریونی مفید و مثمر ثمر باشد؟
منطقه ی محروم داریون با وجود استعدادهای بالقوه ای که دارد هنوز از امکاناتی که بتواند این اوقات را پر کند و نگرانی خانواده ها را برطرف کند رنج می برد.واقعا نوجوانان ما این تعطیلات را چگونه باید بگذرانند .بجز بازی و راه رفتن در کوچه ها که هیچ نتیجه ای در پی ندارد چه کاری باید انجام دهند؟ آیا تا بحال از خود پرسیده ایم .خانواده ها چقدر راجع به این موضوع فکر کرده اند.
در جاهای پر جمعیت و شهرهای بزرگ که امکانات زیادی دارند جوانان و نوجوانان با ثبت نام در کلاسهای شنا و…..بالاخره اوقات فراغت خود را به نحوی پر میکنند ولی بچه های مظلوم و به دور از امکانات منطقه ی داریون چه باید کنند؟
منطقه ی داریون بجز کانون فرهنگی که امکانات آن ناچیز است و اکنون مدیر رسمی هم ندارد چه نهاد دیگری دارد ؟
آری مجتمع فرهنگی گلهای باغ نبوت تاسیس شده است که خوشبختانه کلاسهایی هم در تابستان برگزار میکند اما آیا این کافی است ؟سرانجام زمین چمن داریون به کجا رسید تا حداقل گوشه ای از این اوقات فراغت را پر کند؟
منطقه داریون نیاز مبرم به امکانات ورزشی و سرگرمی و وجود فضاهای تفریحی و همچنین نیروهای متخصص برای پر کردن این اوقات فراغت رادارد.خانواده های عزیز باید روی اوقات فراغت دانش اموزان برنامه ریزی دقیق و حساب شده ای داشته باشند زیرا خطرات بسیاری در کمین است که نوجوانان ما را تهدید میکند .باید مواظب بود. ذهن بچه ها مانند لوحه ای سفید و خالی است که باید در این اوقات فراغت حداکثر استفاده را از آن برد.
کافی است تبعات و مخاطراتی را که در کمین نوجوانان و جوانان نشسته، در ذهن مرور کنیم تا آثار منفی بی‌تدبیر‌ رها کردن طولانی‌ترین تعطیلات دانش اموزان بیش از پیش آشکار شده و نگران کننده باشد.
تابستان‌ها یکی یکی می‌آیند و می‌روند و دستگاه‌ها و نهادها‌ ‌از برنامه‌های ریز و درشت خود برای پر کردن تعطیلات تابستانی می‌گویند، اما نیم نگاهی به روزهای داغ تابستانی بچه‌های اطرافمان کافی است تا دریابیم ‌این فصل و تعطیلات طولانی‌اش، لحظه به لحظه و روز به روز برای اکثریت افراد جامعه که کارشان خواندن و آموختن است، همچنان به بیهودگی و بطالت و در خوشبیانه‌ترین حالت، به دیدن تلویزیون و مشغول شدن به بازی‌ها و سرگرمی‌های رایانه‌ای می‌گذرد.
در این باره باید گفت که تعطیلات تابستان و چگونگی گذراندن آن، دیگر به‌ موضوعی نخ‌نما تبدیل شده و هر چه بیشتر از آن گفته و نوشته می‌شود، کمتر تغییر و تحول مثبتی در رابطه با آن رخ می‌دهد تا بیشتر دانش آموزان و دانشجویان پس از گرفتن کارنامه‌ها همچنان تابستان خود را به بطالت گذرانده و بر پایه آمار تنها نزدیک به 15 درصد از آنان در برنامه‌های رنگارنگ اعلامی شرکت کرده و گروهی هم با اصرار و دل‌نگرانی خانواده‌ها خود را در کلاس‌هایی به مراتب کسل کننده‌تر از مدرسه ببینند.
به گزارش «تابناک»، در شرایطی که در پیش بودن انتخابات ریاست جمهوری با اقدام کم‌سابقه و ‌توجیه‌ناشدنی برخی مسئولان، به تعطیلی پیش از موعد دانشگاه‌ها و مدارس انجامیده، بدیهی است ‌از مسئولان توقع داشته باشیم تا کمی زودتر از سال‌های گذشته، زمینه را برای رقم زدن اوقات فراغت انبوه پر شمار جوانان و نوجوانان آماده کنند؛ اما هر چه اخبار را زیر و رو می‌کنیم، نشانه‌ای از این رویکرد به چشم نمی‌خورد!
از مسولین عزیز و خصوصا مسولین تربیت بدنی و آموزش و پرورش و….تقاضا داریم که نیم نگاهی هم به منطقه ی داریون و جوانان و نوجوانان آن داشته باشند .جوانان و نوجوانان منطقه ای که بارها ولایت مداری خود را در راهپیمایی ها و مراسمات مختلف نشان داده اند و هدفی جز سربلندی ایران اسلامی ندارند.
امید است که مسولین عزیز فکری برای این اوقات فراغت دانش آموزان منطقه ی داریون داشته باشند.