عکس ها:محمود مهری| این عکس ها را که مربوط به خرداد ماه امسال است محمود مهری برای داریون نما ارسال کرده است.   جلیل زارع: ضمن تشکر از جناب آقای محمود مهری که تصاویر زیبای مسجد مقدس جمکران را برای داریون نما ارسال نموده است، احساس کردم جای خالی تاریخچه ی مختصری از این مکان […]

عکس ها:محمود مهری|

این عکس ها را که مربوط به خرداد ماه امسال است محمود مهری برای داریون نما ارسال کرده است.

 

جلیل زارع: ضمن تشکر از جناب آقای محمود مهری که تصاویر زیبای مسجد مقدس جمکران را برای داریون نما ارسال نموده است، احساس کردم جای خالی تاریخچه ی مختصری از این مکان مقدس کاملا مشهود است. بر همین اساس، چکیده ای از تاریخچه و چگونگی شکل گیری آن را برای داریون نما ارسال کردم.

‏شیخ صدوق در کتاب ‌«مونس الحزین فی معرفه الحق و الیقین» نوشته است: شیخ حسن بن مثله جمکرانی گوید: شب سه شنبه هفدهم ماه رمضان سال ۳۷۳ هجری قمری در خانه خود بودم که ناگهان جماعتی آمدند و من را صدا زدند و گفتند که حضرت مهدی(عج) شما را طلبیده است.

به همراه جماعت به مکانی که هم اکنون مسجد مقدس جمکران در آن واقع شده است، رفتیم؛ در آن جا حضرت به من فرمود: به صاحب این زمین (حسن بن مسلم) بگو که این زمین، زمین شریفی است و خدای تعالی این زمین را از زمین های دیگر برگزیده است. نزد سید ابوالحسن الرضا برو و به او بگو که این زمین را از حسن بن مسلم بگیرد و با همکاری مردم در این زمین مسجدی بنا گردد و به مردم بگو تا به این مکان توجه کنند و آن را عزیز دارند و چهار رکعت نماز در این جا به جا آورند. سپس حضرت خواندن نماز مخصوص در این مکان را به وی آموخت.
حسن بن مثله جمکرانی می گوید: به حضرت عرض کردم: برای این که دیگران حرف من را بپذیرند، به دلیل و نشانه نیاز است، چون که مردم حرف بی دلیل را نمی پذیرند. حضرت فرمود: ما نشانه ای و علامتی قرار می دهیم تا سخن تو تصدیق شود. برو نزد سید ابوالحسن الرضا و به او بگو که این کارها را انجام دهد… .
من به خانه ام بازگشتم و فردا صبح به همراه «علی المنذر» به خانه سید ابوالحسن الرّضا رهسپار شدیم. وقتی که به منزلش رسیدیم، دیدیم که خدمت گزاران سید می گویند: آقا از سپیده دم تا کنون منتظر شما است. آیا از جمکران آمده اید؟ گفتم: آری. پس نزد سید رفتیم و بعد از سلام و احوالپرسی به من گفت: ای حسن بن مثله! من خوابیده بودم. در خواب شخصی به من گفت: بامداد مردی از جمکران به نام حسن بن مثله پیش تو می آید. باید سخنش را تصدیق کنی. سخن او سخن ما است.
من هم ماجرا را گفتم و به فرمان ناحیة مقدسه این مسجد ساخته شد.(۱)
———————————————————————————————————–
پی نوشت:
۱٫ مجلسی، بحارالانوار، ج ۵۳، ۲۳۰ ـ ۲۳۴٫