یوسف بذرافکن| در داریون گاهی اجتماعات بزرگ و کم سابقه ای اتفاق می افتد .از زمان های گذشته تا کنون بر گزاری نماز عید سعید فطر از شلوغ ترین و با شکوه ترین مراسم مذهبی بوده است . اجداد و نیاکان ما همواره مراسم عید فطر و جشن میلاد حضرت امام زمان (عج)را با تمام […]

یوسف بذرافکن|

در داریون گاهی اجتماعات بزرگ و کم سابقه ای اتفاق می افتد .از زمان های گذشته تا کنون بر گزاری نماز عید سعید فطر از شلوغ ترین و با شکوه ترین مراسم مذهبی بوده است . اجداد و نیاکان ما همواره مراسم عید فطر و جشن میلاد حضرت امام زمان (عج)را با تمام توان برگزار می نموده اند .

در اين عكس هم مرحوم حاج رضا بذرافكن ديده مي شود

در مراسم عید سعید فطر همه مردم داریون از پیر و جوان ، زن و مرد شرکت می کنند به گونه ای که تقریبا همه شهروندان در نماز شرکت می کنند . شکوه و عظمت این مراسم مذهبی به اندازه ای است که حتی افرادسالمند ، بیماران ، کودکان و افرادی که یا روزه بر آن ها واجب نبوده و یا به علتی موفق به روزه داری نشده اند در نماز عید فطر شرکت می کنند و این به زمان حال محدود نمی شود . در گذشته مراسم عید در فضای باز مدارس ، مسجد و حسینه برگزار می شده است ،اما در سنوات اخیر مراسم نماز با شکوه عید فطر در خیابان اصلی شهر برگزار می شود و سیل جمعیت موج می زند ، این در حالی است که نماز عید فطر در روستا های حومه هم برگزار می شود و معمولا از روستاها کسی به شهر داریون نمی آید.مردم لباس نو یا پاکیزه می پوشند ، وضو می گیرند و خود را معطر نموده و با شتاب و اشتیاق فراوان به محل برگزاری نماز عید می رسانند .شادی و نشاط در چهره مومنین نمودار است آنها یکدیگر را در آغوش گرفته و عید را به یکدیگر تبریک می گویند ،.در این روز قنادی ها شلوغ است و مردم با جعبه های شیرینی به منزل باز می گردند ،پرداخت زکات فطره از واجباتی است که مردم آن را قبل از نماز انجام می دهند .در سالهای اخیر که مردم داریون از نعمت امام جمعه برخودار شده اند ،اقامه نماز عید و ایراد دو خطبه کوتاه ولی پر محتوا توسط امام جمعه منطقه داریون انجام می شود .