جلیل زارع| سلام بر کاربران عزیز داریون نما….. هر چند مدیر محترم سایت داریون نما، با تفسیر درست ماده ۱۵ از فصل اول قانون شوراهای اسلامی، و هم چنین استناد به اظهارات مدیر کل دفتر امور شهری استانداری فارس ، بر لزوم حضور خبرنگاران در جلسات علنی شوراهای اسلامی تاکید کردند ولی ظاهرا این موضوع […]

جلیل زارع|
سلام بر کاربران عزیز داریون نما…..

هر چند مدیر محترم سایت داریون نما، با تفسیر درست ماده ۱۵ از فصل اول قانون شوراهای اسلامی، و هم چنین استناد به اظهارات مدیر کل دفتر امور شهری استانداری فارس ، بر لزوم حضور خبرنگاران در جلسات علنی شوراهای اسلامی تاکید کردند ولی ظاهرا این موضوع برای برخی از عزیزان کاربر به درستی روشن و واضح نیست و در آن تردید دارند.

عزیزان کاربر! خبرنگاران، به عنوان پل ارتباطی مردم و منتخبین مردم در شورای اسلامی شهر می توانند با حضور در جلسات علنی و پرسش هایی که برخاسته از اذهان عمومی است، راهگشای بسیاری از مشکلات شهری باشند که ممکن است از ذهن اعضا و مسئولان به دور مانده باشد.

هم چنین می توانند تصمیم گیری ها را در شهر تسهیل کنند و اگر خبرنگاران در جلسات حضور داشته باشند در جریان اولویت بندی های پروژه های شهری قرار می گیرند و دغدغه های متعدد مردم در جلسات شورا را می توانند از اعضای شورای شهر مطالبه کنند.

طبق قانون نیز، جلسات شورای شهر به صورت علنی برگزار می شود و خبرنگاران باید در این جلسات حضور داشته باشند و مسایل شهری، عمرانی، اجتماعی و فرهنگی شهر را پیگیری کنند.

عدم حضور خبرنگاران، یک ضعف برای مجموعه شورای اسلامی شهر است. بخشی از این ضعف مربوط به شورا است که از خبرنگاران برای حضور در جلسات علنی دعوت نمی کند و بخشی دیگر می تواند به جامعه خبری بر گردد ،اگر این مطالبه به حق خود را پیگیری نکنند.

اگر قرار باشد به راستی شورایی بانشاط و با طراوات داشته باشیم و اعضای شورا برای رای مردم احترام قایل باشند، باید ساز و کار حضور خبرنگاران در جلسات علنی فراهم شود تا نمایندگان افکار عمومی، تصمیاتی که برای شهر و مردم گرفته می شود را مخابره کرده و اگر انتقاد منصفانه ای نیز به این طرح ها داشته باشند در تنها رسانه ی موجود منتشر کنند؛ چراکه در نهایت این انتقادات منصفانه منجر به پیشرفت و عمران شهر خواهد شد.

حضور خبرنگاران نه تنها برای مردم مثمر ثمر است، بلکه این حضور برای شورای شهر نیز مفید است. اگر به همین گونه پیش رود یکی از نقاط ضعف شورای چهارم، می تواند ضعف اطلاع رسانی و عدم حضور خبرنگاران در جلسات باشد که لازم است از همین ابتدا برای رفع ابهامات و جلوگیری از هرگونه حاشیه سازی، حضور خبرنگاران در جلسات علنی شورای چهارم فراهم شود.

بنابراین ما کاربران باید به عنوان گرداندگان اصلی تنها رسانه ی محلی منطقه ی داریون خواستار حضور خبرنگاران داریون نما در جلسات شورای شهر باشیم و از مطالبه این حق قانونی خود ذره ای کوتاه نیاییم.

عزیزان ! آگاه باشید که خبرنگاران در جلسات علنی شورا طبق قانون می توانند حضور داشته باشند و اگر از حضور خبرنگاران ممانعت شود، در این صورت این جلسه، غیر علنی بوده و برگزاری آن نیاز به مصوبه دارد.

اگر به دنبال اعتلای شهرمان هستیم باید کمک کنیم تا داریون نما به عنوان تنها رسانه ی رسمی منطقه، به گونه ای عمل کند که شورای شهر در ویترینی شیشه ای قرار بگیرد، در این صورت است که ضریب اشتباهات اعضا کم شده و به تصمیم گیری مناسب برای شهر و مسایل عمرانی، فرهنگی و اجتماعی منجر می شود.

اعضای شورای اسلامی نیز باید به این نتیجه برسند که جامعه خبری در کنار آن هاست نه در مقابل آن ها. و بدانند که حضور خبرنگاران در جلسات علنی شورای شهر بسیار مفید است و اگر انتقاد منصفانه ای هم از جلسات این شورا مخابره شود یقینا نتیجه آن، پیشرفت و آبادانی و کمک به حل مشکلات شهرمان است.

عدم حضور خبرنگاران در جلسات شورای اسلامی شهر قطعا منجر به ماندن برخی از مشکلات در پشت درهای بسته می‌شود و این درحالی است که شورای اسلامی شهر باید با داریون نما تعامل ویژه داشته باشد تا بتواند از ظرفیت آن در حل مشکلات شهری بهره برداری کند.

با توجه به نقشی که خبرنگاران می‌توانند بر روی افکار عمومی داشته باشند می‌توان گفت حضور خبرنگاران در جلسات و ارایه گزارش آنان به مردم در بسیج افکار عمومی برای حل یک مشکل و یا فرهنگ سازی در زمینه‌های مختلف می‌تواند بر روند پیش برد برنامه‌های شهری نیز تاثیرگذار باشد.

در دنیای کنونی که رسانه‌ها حرف اول را در جهان می‌زنند نباید به این قشر به عنوان نامحرمان جلسات، آن هم جلساتی که مربوط به مشکلات و مسایل شهر است نگاه کرد، بلکه اهل رسانه قطعا دلسوزی‌ها و پی گیری‌های مجدانه‌ای برای حل شدن مشکلات و بهره مندی بهتر مردم از امکانات دارند و با توجه به ارتباط با قشر وسیعی از افراد جامعه می‌توانند منبع خوبی برای اطلاع رسانی باشند.

در حقیقت شورای شهر نماد عینی و واقعی در یک جامعه مردم سالاری است. اعضای شورای اسلامی شهر از سوی مردم انتخاب می شوند و باید در برابر مردم نیز پاسخ گو باشند.

از آن جا که اعضای شورای شهر نمی توانند در برابر تک تک مردم پاسخ گو باشند، اصحاب رسانه می توانند حلقه ارتباطی بین این اعضا و مردم باشند که
متاسفانه اخیرا این کار صورت نگرفته است.

مردم حق دارند از عملکرد اعضای شورای شهر اطلاع داشته باشند اما به علت عدم حضور خبرنگاران در جلسات علنی و در جریان قرار نگرفتن خبرنگاران از مسایل جزیی، تنها مسایل کلی و کلیشه ای دهن به دهن می گردد و به طور ناقص به اطلاع مردم می رسد که این می تواند زمینه ی ترویج بازار داغ شایعات را فراهم آورد و این اصلا پسندیده نیست.

بنابراین از آن جا که قانون، این حق را به اصحاب رسانه داده است تا در جلسات علنی شورای شهر شرکت کنند، امیدواریم شورای چهارم با دعوت از خبرنگاران در جلسات علنی، در واقع به رای مردم و پاسخ گو بودن به شهروندان احترام بگذراند.

این در حالی است که طبق قانون علاوه بر خبرنگاران حتی مردم عادی هم می توانند با هماهنگی در جلسات علنی شورای شهر شرکت کنند.

حال باید دید آیا سد شرکت فعال خبرنگاران داریون نما در جلسات علنی شورای اسلامی شهر داریون شکسته خواهد شد یا نه!؟