در منطقه داریون که می توان آن را سرزمین بکر استعدادهای مختلف دانست به دلایل متعدد و از جمله کمبود امکانات و افراد دلسوز بسیار ی از استعدادها هیچ مجالی برای رشد و شکوفایی پیدا نکرده اند

یوسف بذرافکن|

 تئاتر از کلمه یونانی ” تئاترون ” به معنی تماشاخانه یا محل تماشا گرفته شده است و شامل انواع مختلفی چون ” نمایش زنده با بازیگر، نمایش‌های عروسکی، پانتومیم، تئاتر تلویزیونی، اپرا، باله، نمایش‌های موزیکال، نمایش رادیویی، نمایش‌های آئینی (به شرط داشتن ساختار روایی) و شکل‌های خاصی از نمایش‌های سنتی ملل و اقوام (برای نمونه: نقالی، پرده‌خوانی، نمایشنامه‌خوانی، تخت حوضی، تعزیه در ایران) و نمونه‌های متعدد دیگری است.


هنر تئاتر می تواند تاثیر به سزایی درانتقال مفاهیم و باور های فرهنگی و هنجارهای اجتماعی ، دینی و اخلاقی داشته باشد. سینما به عنوان هنر هفتم فرزند تاتر است . سینما رشد و بالندگی خود را به ویژه در ایران مدیون هنر والای تاتر است .نمایش از دیر باز در بین ایرانیان از جایگاه ویژه ای برخودار بوده است و به صورت های مختلف جلوه گر بوده است . تعزیه بعنوان یکی از نمودهای نمایش مذهبی از زمان های گذشته از طرفداران بسیار برخودار بوده است و در انتقال و ترویج مفاهیم و باور های مذهبی نقش موثری داشته است .هنر تاتر را می توان از ابعاد مختلف بررسی کرد ،از هنر تاتر می توان برای آموزش آموزه های تربیتی ، اخلاقی و اسلامی استفاده های فراوان کرد. اما آنچه در این مطلب می خواهیم بپردازیم این است که متاسفانه این هنر جذاب و کار آمد در منطقه داریون چندان مجال و فرصت بروز و ظهور نیافته است .

در منطقه داریون که می توان آن را سرزمین بکر استعدادهای مختلف دانست به دلایل متعدد و از جمله کمبود امکانات و افراد دلسوز بسیار ی از استعدادها هیچ مجالی برای رشد و شکوفایی پیدا نکرده اند ! در زمینه ی هنر تاتر هم استعدادهای فراوانی وجود دارد .اما کدام مرکز فرهنگی و یا هنری در منطقه داریون به شناسایی ،جذب و پرورش هنرمندان پرداخته است ؟اصولا کدام مرکز فرهنگی یا هنری در منطقه داریون وجود دارد که از امکانات ،بودجه و مربی کا ر آمد و دلسوز برخودار است ؟

در سالهای اول پیروزی انقلاب اسلامی ما شاهد جلوه های بسیار جذاب از هنر نمایش در مدارس بودیم که آن هم بهاری بود و بگذشت !خیلی خوب به یاد دارم که گروهی از جوانان داریونی در اوایل انقلاب در مدرسه راهنمایی بوعلی نمایش جالب «سربداران » را به روی صحنه آوردند در این نمایش که به مناسبت سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی برگذار شد افرادی همچون زنده یاد مرحوم قاسم کاشفی ، حسین رضا زاده ، سلمان جهانی ، قاسم پیر زاده ، جمال درویشی و دیگران به هنر نمایی پرداختند و در یک سال دیگر هم یکی از مربیان پرورشی در سالن مدرسه هاتف اصفهانی نمایش بسیار جالبی را در مورد جنگ و شهادت بر روی صحنه برد و یا زنده یاد مرحومه فاطمه مرادپور گروه نمایشی از خواهران را برای اجرای نمایش در همان سالن بر روی صحنه برد .ولی در سال های اخیر هیچ نمایش جدی و هنری که توسط مربیان توانا کارگردانی شده باشد بر روی صحنه نرفته است و هنر نمایش به فراموشی سپرده شده است !