ما، بارها و بارها، مسئولین بومی و غیر بومی منطقه ای و فرا منطقه ای را مورد خطاب قرار داده ایم و تا کنون آن چه البته به جایی نرسیده، همان فریاد بوده است و بس !

جلیل زارع|

به نام خدایی که مکه را در صدر اسلام، فتح و خرمشهر را در ذیل آن، آزاد کرد…

استاندار محترم استان فارس جناب آقای دکتر احمدی، فرماندار محترم شیراز جناب آقای امیری، نمایندگان محترم مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی، آقایان دکتر قادری، دکتر صادقی، مهندس ذوالانوار، دکتر دستغیب و …

عرض سلام و ادب و احترام…

همان طور که شما مسئولین محترم اشاره کرده اید، یکی از ابعاد امنیت، دیدگاه نوین آن است که تمامی حوزه های امنیت سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و محیط زیست را مد نظر دارد.

و در این راستا، راه اندازی شهرک صنعتی را در ایجاد اشتغال و جلوگیری از مهاجرت روستائیان به عنوان یک وظیفه ی مهم دانسته اید.

و همان طور که به حق ادعا کرده اید، این کار، نیازمند عزم ملی و مدیریت جهادی برای رفع مشکلات اقتصادی است.

و باز بر این باورید که اگر صنایع و کارخانه ها ایجاد شوند و رونق اقتصادی شکل گیرد، به دنبال آن شاهد افزایش امنیت خواهیم بود و مردم به نظام علاقه مندتر می شوند و اثر بخشی نظام اسلامی برای همه به اثبات می رسد.

و در این راستا، از سرمایه گذاران، دعوت کرده اید برای سرمایه گذاری در این مناطق حضور یابند تا با این کار، شاهد حل مشکلات مردم باشیم.

بر همین اساس، ما مردم منطقه ی داریون، با تائید مجدد سخنان نماینده ی ولی فقیه و امام جمعه ی محترم داریون که الحق و الانصاف تا کنون دیده نشده است که خطبه ای از نماز جمعه را ایراد کنند، مگر آن که بعد از سفارش به تقوای الهی، به مشکلات و معضلات عدیده ی منطقه ی محروم و فراموش شده ی داریون بپردازند، می خواهیم بگوییم که مسئولین محترم و نمایندگان عزیز مردم : از شما به یک اشاره، از ما به سر دویدن !

و باز، قصد نداریم در این مکتوب، مشکلات و معضلات ریز و درشت منطقه امان را یاد آور شویم که فقط درس پس دادن است وبس. زیرا، از یک سو، خود از آن مطلعید و امام جمعه ی محترم و نمایندگان مردم منطقه ی داریون نیز به تفصیل آن را مورد نقد قرار داده اند و از سوی دیگر، ما کاربران داریون نما نیز، به نمایندگی از مردم منطقه، به کرات و به هر مناسبت و بهانه ای، مشکلات و معضلات و مطالبات حقه ی مردم را به نقد کشانده ایم که در جای جای صفحات این فضای مجازی مشهود است و در” فراخوان های عمومی داریون نما برای مردم منطقه ی داریون ” نیز جمع آوری شده است.

ما، بارها و بارها، مسئولین بومی و غیر بومی منطقه ای و فرا منطقه ای را مورد خطاب قرار داده ایم و تا کنون آن چه البته به جایی نرسیده، همان فریاد بوده است و بس !

مثال بارز و مشت نمونه ی خروار آن، تعهداتی است که در قبال احداث آرامستان احمدی در سال ۱۳۸۶ با حضور فرماندار و شهردار محترم وقت و سایر مسئولین شهر شیراز، مکتوب شده است و مردم منطقه ی داریون از آن به عنوان عهد نامه ی ترکمن چای یاد می کنند و در جلسه ی ۱۶/۱۱/۹۱ نیز اعضای محترم شورای اسلامی و شهردار محترم داریون به نمایندگی از مردم منطقه ی داریون، در مکان فرمانداری شیراز در حضور فرماندار شیراز، معاون عمرانی بخشداری، مسئول آرامستان احمدی و تنی چند از مسئولین دیگر، بر آن تاکید و پافشاری کردند، که همان نیز هم چنان بالقوه مانده است و معلوم نیست کی به فعلیت می رسد؛ شاید هم وقت گل نی !

اکنون نیز بر آن نیستیم تا با باز کردن بیش تر سفره ی دلمان، به علل و عوامل این نابسامانی ها بپردازیم که این رشته سر دراز دارد و در حوصله ی این مکتوب نمی گنجد.

بلکه می خواهیم به جای زبان انتقاد که آن نیز در جای خود لازم و ضروری و وظیفه و تکلیف است، هم گام با شما، راه حل و پیشنهاد عملی ارائه دهیم.

بر همین اساس، در کمال صراحت و صداقت و با اطمینان کامل، ادعا می کنیم که اگر از شما اشاره ای شود، از ما به سر دویدن را خواهید دید.

ما مردم منطقه ی داریون، به طور کامل آمادگی این را داریم که اگر تسهیلات و حمایت های شما مسئولین و نمایندگان را داشته باشیم، تلاش و همت خود را نیز چاشنی آن کنیم و برای رشد و شکوفایی منطقه ی محروم و مردم مظلوم و فراموش شده ی زادگاهمان، گام های اساسی و محکمی را برداریم.

اما پیش از آن که فهرست وار به بخش صنعت که تاکید شما سروران عزیز نیز بر آن است بپردازیم، اجازه دهید با شما هم صدا شویم که :

tabeiat1-daryon

۱ – در بخش کشاورزی :
با وجود مشکل همگانی کم آبی، بر این باوریم که اگر آسیب شناسی خوبی صورت گیرد و موانع از پیش پای کشاورزان عزیز و زحمت کش منطقه برداشته شود و تسهیلات و حمایت های شما مسئولین را داشته باشند، دشت وسیع و پهناور و حاصلخیز منطقه ی داریون، مستعد کشت انواع گیاهان و سیفی جات و حتی درختان گوناگون هست. و در کنار آن، دامداری و دامپروری و پرورش ماکیان نیز با وجود محصولات جانبی بخش کشاورزی مثل علوفه و غلات و دانه ها، با هزینه های کم تری میسر خواهد بود.

و بر هیچ کس پوشیده نیست که تولید این اقلام در کشور، با کاهش واردات محصولات کشاورزی و پرورشی، سبب رونق منطقه، سود آوری و عدم خروج ارز می گردد که هم در کوتاه مدت و هم در بلند مدت، به سود کشور و لاجرم، منطقه ی داریون خواهد شد.

۲ – در مسائل فرهنگی :
که تا کنون به صورت خود جوش و به همت و حمایت امام جمعه ی محترم و فرهنگیان عزیز، در مجتمع فرهنگی گل های باغ نبوت ( فرهنگسرا ) و کانون فرهنگی داریون و مدارس و آموزشگاه ها و مساجد منطقه ی داریون، ارائه می شود و در صورت دریافت تسهیلات و حمایت ، می تواند از خیلی از آسیب ها و معضلات و مشکلاتی که گریبان گیر جوانان و نوجوانان و حتا کودکان ماست، جلوگیری کند.

۳ – در مسائل آموزشی :
رسیدگی به وضعیت اسف بار مدارس و آموزشگاه های منطقه ی داریون که در باطن، دهستان محروم است و در ظاهر به علت مجاورت با کلان شهر شیراز، غیر محروم.

بد نیست یادآوری کنیم که چندی است به کمک و همت جمعی از فرهنگیان و دلسوختگان منطقه ی داریون، موسسه ی علمی و آموزشی رزمندگان داریون را با هدف ارتقای سطح علمی و آموزشی رایگان دانش آموزان زادگاهمان، ایجاد کرده ایم که بعد از گذشت یک سال از فعالیت آن هنوز جا و مکانی ندارد تا تابلویی بر سردر آن نصب شود و امکاناتی تا بی نیاز از سایر ارگان ها و نهادها و سازمان ها باشیم.

هر چند، امام جمعه ی محترم و مسئولین فرهنگسرا و نمایندگی آموزش و پرورش و فرهنگیان عزیز منطقه، تا کنون از هیچ کمک و مساعدتی دریغ نورزیده اند، ولی اگر تسهیلات و حمایت های شما مسئولین را داشته باشیم، می توانیم در مدت کوتاه تری به اهداف بلندتری در زمینه ی رشد و شکوفایی استعدادهای فرزندانمان برسیم. شاید هم اگر عمری باقی باشد و خدا بخواهد بتوانیم به آموزشگاه های علمی و مدارس نمونه و تیزهوشان و مجامع علمی و دانشگاه های جامع علمی کاربردی و … فکر کنیم.

و اما، حال که شما مسئولین محترم، سخن از زبان ما می گویید و عزمتان جزم است برای آماده سازی بستر مناسب برای راه اندازی شهرک صنعتی در منطقه ی داریون که مسلما محیط و فضای مناسبی خواهد بود برای سرمایه گذاری بخش خصوصی و ایجاد فرصت های شغلی، ما نیز به شما اطمینان می دهیم و ادعا می کنیم که در صورت فراهم سازی این بستر و در نظر گرفتن تسهیلات و حمایت های همه جانبه ی شما، قادریم در قالب شرکت های تعاونی با مشارکت صاحبان ریز و درشت سرمایه در زادگاهمان با مشارکت و استفاده از توان بالقوه ی صاحبان فکر و اندیشه، که اگر از گوشه و کنار میهن اسلامی در زادگاه خود بسیج شوند، تعدادشان کم نیست و بسنده می کند، طرح های صنعتی گوناگونی را به مرحله ی اجرا بگذاریم.

برخی از طرح های صنعتی و تولیدی پیشنهادی ما به قرار زیر است.
که مسلما در صورت پذیرش آن از سوی شما مسئولین و حمایت های مالی و آماده سازی بستر مناسب برای اخذ مجوزهای لازم و تسریع در کار راه اندازی شهرک صنعتی، به دور از کاغذ بازی ها و دست اندازهای رایج و جاری و بی نیاز از به پا کردن کفش های آهنی، آمادگی آن را داریم تا طرح جامع و توجیه اقتصادی آن را ارائه دهیم :

گروه ” آ ” :

۱ – تولید سولفوریک اسید

۲ – تولید فسفریک اسید

۳ – تولید اوره با پوشش گوگردی

۴ – تولید دی آمونیوم فسفات

۵ – تولید سوپر فسفات تریپل

۶ – تولید پتاسیم سولفات

۷ – تولید تراورس کامپوزیتی

۸ – تولید رزین پلی استر غیر اشباع

۹ – تولید لوله کامپوزیت

۱۰ – تولید نانو الیاف ۱۰ درصد ) پلی استر یا پلی آمید )

۱۱ – تولید ورق عایق ژئوممبران

۱۲ – تولید فوم نرم پلی یورتان مبلمان

۱۳ – تولیدقطعات پلی یورتان PU

14 – ورق های پلیمری

۱۵ – تولید شیر آلات پلاستیکی

۱۶ – تولید فیلم پلی اتیلن

۱۷ – تولید کیسه سه لایه و فیلم شرینک

۱۸ – تولید تجهیزات پزشکی یک بار مصرف پایه پلیمری

۱۹ – تولید ورق آلومینیوم کامپوزیتی

گروه ” ب ” :

۱ – تولید ورق پلی پروپیلن

۲ – انواع نخ های پلیمری

۳ – تولید ورق های پلیمری از جنس PC

4 – بازیافت CD

5 – احداث واحد بازیافت فوم EPS

6 – تولید بدنه کامپوزیت قطار

۷ – قطعات کامپوزیت بوژی و ملحقات واگن

۸ – تولید پروفیل UPVC

9 – تولید تجهیزات حمل و نقل ریلی

۱۰ – تزئینات ساختمانی از جنس EPS

11 – تولید تسمه خودرو

۱۲ – تولید تسمه نقاله

۱۳ – واحد تولید تشک های ورزشی

۱۴ – توپهای ورزشی

۱۵ – تولید چمدان پلاستیکی

۱۶ – پودر تونر چاپ

۱۷ – تولید چسب وینول

۱۸ – تولید چسب PVC

19 – تولید چمن مصنوعی

۲۰ – تولید سیم و کابل مسی با روکش پلاستیکی از جنس PVC

21 – تولید زونکن و لوازم اداری

۲۲ – تولید خودکار و نوشت افزار

۲۳ – تولید زیره کفش

۲۴ – تولید ژئوتکستال

۲۵ – تولید سینک ظرفشویی کامپوزیتی

۲۶ – تولید دیوارهای ICF

27 – تولید شیلنگ صنعتی و آتش نشانی

۲۸ – تولید شینگل های سقفی پلیمری

۲۹ – تولید طناب های پلیمری

۳۰ – عینک ایمنی و شنا

۳۱ – قالب ریخته گری از جنس EPS در روش لاست فوم

۳۲ – تولید عایق های الاستومری لوله و مخازن

۳۳ – تولید کفپوش پلی یورتان

۳۴ – تولید کلاه ایمنی و کلاه کاسکت

۳۵ – “لاستیک برف پاک کن”

۳۶ – تولید لاستیک چاپ

۳۷ – تولید درزگیر در و پنجره

۳۸ – تولید مسواک

۳۹ – تولید انواع نخ بخیه پلیمری

۴۰ – تولید سیستم نمای ساختمان ETICS

41 – آستری بدنه خودرو

۴۲ – تولید “ عایق پشت بام از جنس “ EPDM

43 – تولید قایق تفریحی چند سازه

۴۴ – تولید کارت اعتباری

در پایان، بار دیگر از دیدار رو در رو و بدون واسطه ی شما مسئولین محترم که بی شک با هم افزایی و هم فکری می تواند بستر مناسب را برای حل تدریجی مشکلات و معضلات و احقاق حق مسلم مردم مظلوم و زحمت کش منطقه ی فراموش شده ی داریون فراهم آورد، کمال تشکر و قدردانی را داریم و بار دیگر شعار آغازین خود را تکرار می کنیم که از شما به یک اشاره، از ما به سر دویدن !

هر چه خدا بخواهد….