یوسف بذرافکن| نقد وبررسی، امر دشوار و مهمی است که معمولا به ذائقه افراد خوش نمی آید به خصوص نقد و بررسی یک نهاد مردمی آن هم در یک سایت محلی که بعضی به جای اظهار نظر در مورد مطلب نوشته شده به جبهه گیری در مقابل نویسنده می پردازند . مولای متقیان حضرت علی […]

یوسف بذرافکن|

نقد وبررسی، امر دشوار و مهمی است که معمولا به ذائقه افراد خوش نمی آید به خصوص نقد و بررسی یک نهاد مردمی آن هم در یک سایت محلی که بعضی به جای اظهار نظر در مورد مطلب نوشته شده به جبهه گیری در مقابل نویسنده می پردازند . مولای متقیان حضرت علی علیه السلام می فرماید :
«انظر الی ما قال و لا تنظر الی من قال »
یعنی به گفتار نگاه کن و نه به گوینده . به دلیل همین جبهه گیرها است که من مدت زیادی است که از نوشتن مطلب و تحلیل و نقد خود داری کنم و حتی با وجود مطالعه اکثر مطالب سایت از گذاشتن کامنت نیز خود داری می کنم و فقط به نوشتن بخش « یاد نیکان » اکتفا می کنم .

شهر داریون که زادگاه من و عشق من است با مشکلات فراوانی روبرو است و نباید به انتظار بنشینیم و دست روی دست بگذاریم و منتظر باشیم کسی از جایی دیگر بیاید و مشکلات شهر ما را حل کند . اگر منصافه قضاوت شود حقیر با وجود همه مسائل بیشترین نقد و بررسی در مورد مشکلات شهر داشته ام که گاه با بی مهری فراوان روبرو شده ام.

shora

اما با وجود این ترجیح دادم به نقد بررسی عملکرد بیست و چهار ماه شورای اسلامی شهر بپردازم .البته من قبلا هم به مناسبت یازده ماه فعالیت شورا نقدی نوشته بودم . درمورد مدارس و وضعیت آموزش و پرورش مطلب نوشتم که در سایت موجود است ودر باره مسائل دیگری از جمله مسئله آرامستان و مشکلات دیگر منطقه داریون هم مطالبی دارم که ممکن است سایت داریون نما آنها را منتشر نکند .

مسلما حقیر بعنوان یک شهروند عادی این شهر، تحلیل خود را بیان می کنم هرچند ممکن است کاربران و شهروندان عزیز تحلیل و نظریات دیگری داشته باشند که آنها هم به نوبت خود محترم است.

-آنچه کار شورای اسلامی را در داریون بسیار دشوار کرده است ، عدم استقرار بخشداری است . که این موضوع واقعا بار سنگینی را بر دوش شورای شهر وارد می کند . در داریون هیچ مرکزی برای رفع مشکلات مختلف مردم وجود ندارد و مشکل عدم وجود بخشداری معضل بزرگی شده که قریب به چهل سال است که مسئولین مختلف قول آن را داده اند و ممکن است تا یک قرن دیگر هم جامعه عمل نپوشاند و لذا توقعات شهروندان از شورای شهر، بالاتر از توان و اختیارات شورای شهر است.

کمبود شدید منابع مالی و در آمد شهرداری داریون به دلیل عدم و جود کارخانه ها ، کارگاه ها و منابع در آمد زا دیگر تا حدود زیادی دست شورای شهر را می بندد .
در شهر داریون بین ادارات ، نهاد ها ، ارگانهای دولتی و غیر دولتی موجود هماهنگی و انسجام لازم وجود ندارد ولذا برخی از مصوبات شورا از ضمانت و پشتوانه ی اجرایی لازم برخودار نیست .

عملکرد چهارمین دوره شورای اسلامی شهر :

هرچند دو سال از دوران شورای شهر گذشته است ولی هنوز دو سال دیگر برای فعالیت مضاعف و جلب رضایت بیشتر مردم وجود دارد ، آنچه مشخص است این است که شورای شهر در همین مدت هم می توانسته بهتر عمل کند .
متاسفانه شورای شهر در این مدت در انعکاس فعالیتهای خود و تعامل با مردم قوی عمل نکرده است و به همین خاطر کمتر کسی از فعالیتها و برنامه های شورای شهر خبر دارد ! .

آنچه می توان به آن اضافه کرد این است که اعضای شورای شهراز جوانان و فرزندان ما و شهروندان همین شهر هستند و باید آنها را در حل مشکلات یاری نموده و فقط به انتقاد اکتفا نکرده و به ارائه راه حل و کمک فکری به آنها پرداخت و فراموش ننمود که این شهر متعلق به همه است و مشکلات آن هم متعلق به همگان است .

قدر مسلم هنوز هم راه برای فعال تر شدن شورا باز است و دوسال دیگر از فرصت شورای چهارم باقی مانده است .اگر اعضای محترم شورای اسلامی شهر با اتکا به خداوند متعال از خرد جمعی، مشاوره و جلسه با شهر وندان و متعمدین محلی بیشتر استفاده کند می تواند برمشکلات فعلی تا حدود زیادی فائق آید .

مردم بعنوان کسانی که اعضای شورا را انتخاب کرده اند باید در جریان مشکلات بر سر راه شورا باشند و باید مشکلات و فعالیتهای انجام شده راصادقانه با آنها در میان گذاشت و از آنان راه حل خواسته شود .

شورای اسلامی شهر باید جلسات صمیمانه خود را با نهادها و ارگان ها حتی با حضور مردم افزایش دهد . شاه کلید حل مشکلات داریون را باید در ارتقاء داریون به بخش جستجو کرد که شهروندان از روند پیگیری شورای شهر اطلاعی ندارد .

البته من بروشور تبلیغاتی همه اعضای شورای شهر را نگه داری کرده ام و نمی دانم که آیا خوشان نیز حداقل یک نسخه از تبلیغات خود را برای خود نگه داشته اند یا نه ؟

نکته مهم پایانی این است که چهارمین شورای شهر به اتحاد و انسجام بیشتری نیاز دارد و با تفرقه نه تنها پیشرفتی بوجود نمی آید بلکه روز به روز اوضاع بدتر می شود .