یوسف بذرافکن| تاسیس دبستان در سال ۱۳۲۹ در داریون نشانه دهنده فرهنگ در داریون است .در لغت نامه دهخدا آمده است داریان در سی و هشت هزار گزی خاور شیراز و دو هزار گزی شوسته شیراز به جهرم واقع شده است ودر سالی که ۱۱۵۲نفر جمعیت داشته است دارای یک دبستان بوده است . البته […]

یوسف بذرافکن|

تاسیس دبستان در سال ۱۳۲۹ در داریون نشانه دهنده فرهنگ در داریون است .در لغت نامه دهخدا آمده است داریان در سی و هشت هزار گزی خاور شیراز و دو هزار گزی شوسته شیراز به جهرم واقع شده است ودر سالی که ۱۱۵۲نفر جمعیت داشته است دارای یک دبستان بوده است .

البته قبل ازسال ۱۳۲۹ مدارس به شکل جدید در داریون وجود داشته و در منزل تشکیل می شده است . نشانه دیگر فرهنگ مردم داریون این بوده است که دختران داریونی هرچند به تعداد محدود در دبستان مرحوم کربلایی تیمور حقیقت جو درس می خوانده اند و طبق مدارک و شواهد موجود حداقل در سال ۱۳۳۸دارای مدرسه مستقل شده اند . اولین دبستان دخترانه داریون بنام « عفت نسابه » نامگذاری شده بود .در مهر ساده این دبستان سال تاسیس آن مشخص نشده است .

بنابر تحقیقات این مدرسه دارای مدیر زن بوده است از سال ۱۳۴۰فردی بنام خانم «سادات سبحانی » مدیر این دبستان دخترانه بوده است .بنابر تحقیقات تکمیلی اولین مدیر دبستان حقیقت جو داریون از سال ۱۳۲۹ تا ۱۳۳۵ فردی بنام « محمد جعفر شاهان بهبهانی » مدیریت این مدرسه را برعهده داشته است .

شاید کمتر کسی شنیده باشد که این دبستان در سال ۱۳۳۴بنام « کیومرث » بوده است .دومین مدرسه پسرانه داریون در سال ۱۳۴۹ تاسیس شد و اولین مدیر آن برعهده آقای حسن پور درویش بوده است . این دبستان در آغاز با نام « نوبنیاد » معروف بوده است ودر سال ۱۳۵۲ بنام هدایت تغییر نام پیدا کرده و در همین سال مدیریت آن برعهده « خانم جوانمردی » بوده است .در زمانی که من ابتدایی بودم دبستان هدایت به صورت اجاره ای در حیاط مرحوم « قربان امیری» جنب منزل مرحوم حاجی علی بذرافکن بود .

مدارسی که تازه تاسیس می شده است در ابتدا نام خاصی نداشته است و به همین خاطر با نام « نوبنیاد » شناخته می شده اند . مثلا مدیر دبستان نوبنیاد خیرآبادداریون درسال ۱۳۴۸ فردی بنام « عنایت اله موسوی » بوده است . در مدارس روستا های حومه از جمله دودج و کوشک مولا هنوز تحقیقات تمام نشده است