اخبارهمه

زلزله شامگاهی داریونی ها و شیرازی ها را ترساند

زمین لرزه ای به بزرگی4.4 در مقیاس امواج درونی ساعت 3و10 دقیقه و32 ثانیه شیراز و داریون را لرزاند.


به گزارش داریون نما با توجه به عمق کم این زمین ارزه(10 کیلومتر) لرزش زیادی حس شد و همین امر موجب شد مردم شهر شیراز و داریون وحشت زده شوند.
موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران مرکز این زمین لرزه را 17 کیلومتری شیراز،22 کیلومتری داریون فارس و 24 کیلومتری زرقان اعلام کرده است.

به گزارش داریون نما هم اکنون که ساعت 4 صبح است مردم شیراز خانه های خود را ترک کرده و در پارکها و خیابانها حضور دارند.

نماز آیات به واسطه چهار اتفاق بر مسلمان واجب می شود:

1- کسوف (اگر چه به مقدار کمی باشد)

2- خسوف (اگر چه به مقدار کمی باشد)

3- زلزله

4- رعد و برق و بادهای سیاه و سرخ و مانند اینها در صورتی که بیشتر مردم بترسند.

اگر از چیزهایى که نماز آیات براى آنها واجب است بیشتر از یکى اتفاق بیفتد انسان باید براى هر یک از آنها یک نماز آیات بخواند، مثلا اگر خورشید بگیرد و زلزله هم بشود باید دو نماز آیات بخواند.

نحوه اقامه نماز آیات

نماز آیات دو رکعت است و در هر رکعت پنج رکوع دارد. نمازگزار بعد از نیت، تکبیر بگوید و یک حمد و یک سوره بخواند و به رکوع رود و پس از رکوع دوباره یک حمد و یک سوره بخواند تا پنج مرتبه و در رکعت دوم نیز به همانگونه اقامه شود و پس از رکوع آخر قنوت خوانده شود و تشهد و سلام دهد.

نحوه دیگر

سوره حمد کامل تلاوت شود و سوره توحید به پنج بخش تقسیم شده و بعد از هر بخش یک رکوع انجام شود. رکعت دوم نیز به همان صورت و بعد از آن تشهد و سلام داده شود.

نوشته های مشابه

32 دیدگاه

 1. سلام
  دوست داریون نما صبح بخیر
  من داشتم درس میخوندم و بیدار بودم ، خیلی ترسیدم و همه را بیدار کردم . بقیه خوابیدند واز ترس خوابم نبرد . به خاطر نماز ایات تشکر

 2. سلام بر همشهریان عزیز… از شنیدن این خبر ناراحت شدم. مخصوصا وقتی شنیدم که برخی از مردم از ترس پس لرزه ها بقیه شب را در بیرون از منزل گذرانده اند.خدا را شاکریم که الطاف بی دریغش را بر مردم خوب زادگاهم منطقه داریون و شیراز و سایر شهر و روستاهای اطراف ارزانی داشته و زمین لرزه شیراز و منطقه داریون و… تلفات جانی و … نداشته است.برادران و خواهران عزیزی که شاهد زمین لرزه دیشب بوده اید، نماز آیات بر شما واجب است و اگر به هر علتی ادا نشده است،باید قضای آن را به جا آورده و خدای را شاکر باشید.موقعى که زلزله ای اتفاق مى افتد، انسان باید فورا نماز آیات را بخواند و اگر نخواند معصیت کرده و تا آخر عمر بر او واجب است و هر وقت‏ بخواند ادا است. خداوند رحمان و رحیم، پشتیبان همه ی شما عزیزان باشد و شما را از خطر ها و بلایا حفظ فرموده و نعماتش را بر شما ارزانی دارد. آمین.

 3. سلام
  ساعت سه و ده دقیقه بود که خوابیده بودم و وحشت زده از خواب پریدم همه را بیدار کردم و به حیاط فرار کردیم حدود نیم ساعتی در حیاط بودیم بعدش هم به داخل امدیم نماز ایات را خواندیم وخوابیدیم
  دخترم تا صبح نخوابید و نگهبانی میداد و حسابی مشغول درس خواندن شد.
  خدا به خیر بگذراند این روزها در ایران زلزله زیاد می اید !!!!

 4. سلام
  زلزله که اومد ما وحشت زده بیدار شدیم ولی دیگه نخوابیدیم به اقوام که شیراز بودن زنگ زدیم همه تو خیابونا بودن بعد گفتیم بریم توی داریون ببینیم چه خبره خلاصه همه لامپا خاموش بود گویا اتفاقی نیفتاده بود ولی خوشحالم که هیچ اتفاقی نیفتاد از داریون نما به خاطر اطلاع رسانی متشکرم

 5. ما که شیراز هستیم ازشدت زمین لرزه بیدار شدیم واقعا وحشتناک بود اما من شنیدم دوتا زمین لرزه بود دومی هم شدید تر بوده واقعا این زلزله باید ما ازخواب بیدار کنه و مسولین فکری به حال خانه های قدیمی ونا امن بکنند بخصوص در داریون وروستاهای اطراف ونکته دوم آموزش مردم بخصوص کودکان در مواقع زلزله است که واقعا دیشب نشان دادیم خیلی چیزها در مورد زلزله و بهترین کار در این مواقع را اصلا بلد نیستم

 6. با سلام خوبه یه کم فکر خودمون باشیم این زلزله یک بیدار باش کامل بود تا از خواب غفلت بیرون بیاییم و کمی هم خدا را شاکر باشم و ظلم در حق دیگران نکنیم واقعا اگه این اتفاق می افتاد آبروی این منطقه می رفت با ای خونه های در ب داغون و در هم پرهم گلی و خشتی باید مسولین بیشتر فکر باشند نوش دارو نباید بعد مرگ سهراب باشه واقعا هزینه های هنگفتی که صرف بعضی از کارهای بیهوده میشه باید صرف مقاوم سازی منازل بشه همه ما ها به نوعی مسئول هستیم

 7. با سلام الحمد لله که به خیر گذشت
  ولی مواظب باشید بهتره این سوره را بخوانیم وتدبر کنبم

  إِذَا زُلْزِلَتِ الْأَرْضُ زِلْزَالَهَا وَأَخْرَجَتِ الْأَرْضُ أَثْقَالَهَا وَقَالَ الْإِنسَانُ مَا لَهَا يَوْمَئِذٍ تُحَدِّثُ أَخْبَارَهَا بِأَنَّ رَبَّكَ أَوْحَىٰ لَهَا يَوْمَئِذٍ يَصْدُرُ النَّاسُ أَشْتَاتًا لِّيُرَوْا أَعْمَالَهُمْ فَمَن يَعْمَلْ مِثْقَالَ ذَرَّةٍ خَيْرًا يَرَهُ وَمَن يَعْمَلْ مِثْقَالَ ذَرَّةٍ شَرًّا يَرَهُ
  هنگامی که زمین شدیداً به لرزه درآید، ﴿١﴾ و زمین بارهای سنگینش را خارج سازد! ﴿٢﴾ و انسان می‌گوید: «زمین را چه می‌شود (که این گونه می‌لرزد)؟!» ﴿٣﴾ در آن روز زمین تمام خبرهایش را بازگو می‌کند؛ ﴿٤﴾ چرا که پروردگارت به او وحی کرده است! ﴿٥﴾ در آن روز مردم بصورت گروه‌های پراکنده (از قبرها) خارج می‌شوند تا اعمالشان به آنها نشان داده شود!
  ﴿٦﴾ پس هر کس هموزن ذرّه‌ای کار خیر انجام دهد آن را می‌بیند! ﴿٧﴾و هر کس هموزن ذرّه‌ای کار بد کرده آن را می‌بیند! ﴿٨﴾

 8. من در مورد این زلزله هیچ چیز متوجه نشدم تا خود صبح خواب بودم صبح که نگاه به گوشیم کردم دیدم داریون نما خبر زلزله منتشر کرده باورم نشد گفتم چه جوری همه ی مردم بیدار شدند چرا من خواب موندم اونهم طبقه ی دوم که زیاد تر میلرزه برادرم توی کارگاهش پایین یه چکش میکوبه تا بالا صداش میاد حتی فکر میکنی توی همون خونه طبقه بالا کار میکنه حالا با این زلزله چرا بیدار نشدم خدا میدونه و چه حکمتی داره نمیدونم؟
  یک سوال از داریون نما
  ایا من که بیدار نشدم وچیزی حس نکردم نماز ایات رو باید بخونم یا …؟

  1. سلام خوش شانس عزیز… بله حتما باید نماز آیات را بخوانید.نماز آیات بر شما و همه ی ساکنین داریون و جاهای دیگری که زلزله رخ داده است اگر در زمان وقوع زلزله آن جا بوده اند واجب است.عزیز دل برادر. لطفا به مسائل زیر توجه کن:
   سوال:اگر كسى در خواب بود و بعد از بيدار شدن به او خبر دادند كه زلزله و يا كسوف و خسوف شده است آيا نماز آيات بر او واجب است ؟

   جواب:- بين زلزله و بقيّه آيات فرق است و لذا در زلزله نماز آيات واجب است در هر زمانى كه متوجّه شود امّا در كسوف و خسوف در صورتى كه همه قرص ماه و خورشيد گرفته شده، قضا واجب است.
   سوال: – شب زلزله آمده و فرداى آن شب عدّه‏اى متوجّه شده‏اند آيا براى نماز آيات نيّت اداء كنند يا قضا ؟
   جواب: نماز آیات زلزله قضا ندارد و هرگاه متوجه شدند، باید بخوانند.
   و اما… سید بزرگوار جناب آقای سید هاشمی عزیز… قصد جسارت نداشتم.من در حضور شما درس پس می دهم. تا صبح صبر کردم بلکه شما سوال ایشان را ببینید و پاسخ دهید. چون خبری نشد برای آن که دوست عزیزمان زودتر از تکلیفی که دارد مطلع شود پاسخ دادم. لطفا جسارت بنده را ببخشید و اگر در پاسخ خطا رفته ام یا پاسخ را درست ادا نکرده ام بزرگواری فرموده و اصلاح کنید.ممنون.

   1. با سلام
    ممنون از لطف شما و تشکر از اینکه جواب را داده اید
    بله نماز ایات زلزله نیت قضا ندارد وهر وقت متوجه شدند ولو مدتی گذشته باشد باید بخوانند

 9. خدا کند این زلزله ما را از خواب غفلت و بی خبری بیدار کند.فکری به حال گناهان خود کنیم و طلب استغفار کنیم.واقعا اگر خدا بخواهد در یک لحظه هستهای انسان را به نیست تبدیل میکند و خود اورا هم از بین میبرد.با این زلزله باید ما در برابر قدرت لایزال الهی سر تعظیم فرود بیاوریم نماز ایات بخوانیم واز خداوند طلب امرزش کنیم.
  از یکطرف خدارا باید شکر کنیم که تعداد زلزله های کوچک زیاد شده چون هر چه تعدادزمینلرزه ها افزایش یابد انرژی درونی زمین و ورقه های سنگ کره تخلیه میشود و یکباره ازاد نمیشود زلزله های شدید (مثل بم ورودبار)حاصل ذخیره شدن انرژی چندین ساله ی ورقه های سنگ کره بود و یکباره ازاد شد و خرابی های زیادی به بار آورد ولی با این زلزله های کم قدرت این انرژیها ازاد شده و جلو شدت ان گرفته میشود.دانشمندان میگویند ورقه های زیر شهر تهران حدود چند قرن هست که در حال ذخیره کردن انرژی میباشند و اگر این انرژی ذخیره شده یکباره ازاد شود خرابی زیادی برای شهر تهران به بار خواهد امد و تعداد کشته های ان میلیونی خواهد بود .که امیدوارم هیچوقت همچین اتفاقی نیفتاد ولی باید فکر راه چاره ای بود چون انرژی در زیر شهر تهران در حال ذخیره شدن هست.بافتهای کهنه باید نوسازی شوند. کوچه های تنگ برای کمک رسانی و امداد باید جا داشته باشد.و هزاران پیشبینی دیگر که کار کارشناسان ومتخصصان میباشد.
  خدا عاقبت همه ی مارا ختم به خیر کند انشااله

 10. با سلام یک سوال از آقای داریون نما : شما که در سایت و رسانه های مجازی سررشته دارید ، آیا عکس های منتشر شده از جنازه حجر ابن عدی در سایت ها واقعی است ؟ لطفا پاسخ بدهید .

 11. داریونی عزیز به هر علت نخوابیده ای قدمت بر چشم… یادی هم از ما کن عزیز دل برادر… هر چه باشد به دیده ی منت پذیرا هستیم…

 12. سلام بهرام جان …. تقدیم به شما…..
  سعدی » گلستان » باب دوم در اخلاق درویش:
  پیاده ای سر و پا برهنه با کاروان حجاز از کوفه بدر آمد و همراه ما شد و معلومی نداشت و خرامان همی‌رفت و می‌گفت
  نه به استر بر سوارم ،نه چو اشتر زیر بارم
  نه خداوند رعیت ،نه غلام شهریارم
  غم موجود و پریشانی معدوم ندارم
  نفسی می‌زنم آسوده و عمری می‌گذارم
  اشتر سواری گفتش: ای درویش کجا می‌روی؟ برگرد که به سختی بمیری ! نشنید و قدم در بیابان نهاد و برفت. چون به نخله محمود در رسیدیم ،توانگر را اجل فرا رسید .درویش به بالینش فراز آمد و گفت: ما به سختی بنمردیم و تو بر بختی بمردی!
  شخصی همه شب بر سر بیمار گریست
  چون روز آمد بمرد و بیمار بزیست
  ای بسا اسب تیز رو که بماند
  که خر لنگ جان بمنزل برد
  بس که در خاک تندرستان را
  دفن کردیم و زخم خورده نمرد

 13. با سلا مجدد بهرام جان که می دانم همواره توکلت به خدای قادر متعال است و بس… پس باز هم تقدیمتان باد:
  مفهوم توکل:
  توکل، همان دل بستگی و اعتماد کامل به پروردگار است که پس از کمال معرفت حاصل می شود. زیرا که آدمی هر اندازه خدارا بهتر بشناسد و از قدرت و حکمت او بیشتر آگاه شود، توکل و دل بستگی او به آن ذات بی همتا بیشتر می شود.
  در معنای توکل وارد شده است که: روزی جبرئیل بر پیامبر خدا صلی الله علیه و آله نازل شد. حضرت از او پرسید: ای جبرئیل! توکل چیست؟
  گفت: اینکه بدانی آفریده ها ـ به تنهایی ـ قادر به رساندن ضرر و یا نفع به تو نیستند و نیز نمی توانند از پیش خود ـ و بدون اذن خدا ـ چیزی به تو عطا کنند و یا چیزی را از تو باز دارند. همچنین، توکل آن است که از آنچه در دست مردم است، مأیوس باشی. پس هر گاه بنده به چنین معرفتی دست یابد، کارش را تنها برای خدا انجام می دهد و جز خدا در کسی طمع نمی بندد. پس، این است معنای توکل.
  در تبیین بیشتر مفهوم توکل نیز آمده است:
  «توکل آن است که آدمی بداند تمامی اشیا، بدون اراده خداوند، بی تأثیر خواهند بود. نه طعام، بی اذن خداوند موجب سیری خواهد شد و نه آب، بی اجازه حق تعالی رفع عطش خواهد کرد و اینکه تا خداوند نخواهد، نه دواها شفابخش خواهند بود و نه سم ها کشنده و نه آتش سوزاننده». به قول حکیم نظامی گنجه ای:
  اگر تیغ عالم بجنبد ز جای
  نبرد رگی تا نخواهد خدای
  اماباید دانست که توکل بدان معنا نیست که آدمی دست از تمام کارها بردارد و گوید: تمام کارها را با خدای گذاشتم، بلکه باید خود را در جریان کارها و اسباب ظاهری وارد کند، ولی در عین حال توکل و اعتماد اصلی او بر خدا باشد که آنچه او اراده کند، همان خواهد شد.
  اصلی ترین ثمره توکل، نجات ما از دل بستگی و اعتماد به عالم اسباب و سپس هدایت ما به سوی مسبب الاسباب، یعنی خداوند است تا در نتیجه، از سرگردانی و گمراهی برهیم و از خطرات روحی امان یابیم. به تعبیر مولوی:
  تکیه بر جبار کن تا وارهی
  ورنه افتی در بلای گمرهی
  تکیه بر عقل خود و فرهنگ خویش
  بودمان تا این بلا آمد به پیش
  چشم بند خلق جز اسباب نیست
  هر که لرزد بر سبب ز اصحاب نیست

 14. باز هم سلام و تقدیم به شما بهرام عزیز:
  “درویش محمد” نامی را امیر خان ترکمان به فلک بست. پس از چوب خوردن، آن فلک زده قادر نبود که از تاب درد، پای خود را بر زمین نهد و به مناسبت حال خود این رباعی رابگفت و به خدمت امیر فرستاد:
  پایم که دویده بود در هر وادی / چون بی ادبی نمود، دادی دادش
  از دولت تو رسید پایم به فلک / و اکنون به زمین نمی رسد از شادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن