وقتی رییس کمیته داوران یک جام خودش بعنوان کمک داور یک بازی حساس انجام وظیفه می کند و قضاوتش پر از اشکال بوده پس چه کسی باید کمی و کاستی های قضاوتش را نقد کند؟

علی مختاری|

مسابقات فوتبال منطقه داریون (جام شهدا)با هیاهوی فراوان آغاز شد و اولین چیزی که در روزهای اول بر زبانها جاری بود گفتند :این مسابقات مثل مسابقات نافرجام و نیمه تمام در دیندارلو یا داریون نیستو چه جای خوشبختی و امیدواری فراوان.!
فورا یادم به گفته یکی از کاربران سایت به اسم نازنین افتاد که گفته بود آیا این جام سرانجامی هم خواهد داشت یا خیر؟
مسوولان برگزاری این تورنمنت در چند جلسه خرد جمعی اعلام کردند که این بازیها سرانجامی خواهد داشت و اصلا مشکلی هم بوجود نخواهد آمد! البته جای شکی هم وجود نخواهد داشت که حتما سرانجامی دارد و جای نگرانی نیست!

عکس تزیینی است

شایسته است که از دست اندرکاران برگزاری این مسابقات خصوصا جناب آقای کمال زارعی ،علی بذرافکن،بهرام کرمدار و خشنود جمشیدی که برای هر چه بهتر برگزار شدن مسابقات رنج و زحمت فراوانی کشیده و می کشند تشکر و تقدیر کرد .
اما یک جای کار هنوز لنگ می زند یک معضل همیشگی و ابدی در همه جام ها و این مهم به یک مسئله لاینحل در سطح بین المللی ،داخل کشورمان و در آخر هم منطقه داریون تبدیل شده است آیا می توانید حدس بزنید؟
بله درست حدس زدید مسئله داوری ،داوری بدون اشکال و یا بهتر بگویم قضاوت عادلانه و به دور از تعصب و غرض ورزی!
آری در مسابقات فوتبال منطقه داریون که هفته دوم خود را سپری کرد بازهم شاهد بروزحرکت های غیر اخلاقی و ناشایست بودیم کجاست فرهنگ و ادبی که همه ما از آن دم می زنیم و بر خود می بالیم که ورزشکار هستیم ؟کجاست؟
اخلاق را می بازیم چون یک طرف قضیه یک توپ فوتبال بی ارزش و طرف دیگر گرفتن نتیجه با هر قیمت ممکن ،اما در بعضی از موارد، همین توپ بی ارزش ،اخلاق و مردانگی را هم بی ارزش می کند،قضاوتش با خودتان
و البته داوران زحمتکش هم از فحش و توهین و پرتاب سنگ از طرف بازیکنان و تماشاگران برخی از اعضای تیم های شرکت کننده بی نصیب نماند ه ا ند !
جای بسی تاسف!؛بازهم مشکل داوری
محمدرضا کشاورز را همه دوستان ورزش دوست می شناسند،کسی که در اخلاق اسوه و الگوی ورزشی های منطقه بوده و هست ،محمدرضا رییس کمیته داوران این جام است،و این یعنی یک سمت مهم و حساس بدور از تعصب افراطی و جانبدارانه از تیم خودش ولو اینکه برادرانش عضو همان تیم باشند!
در این مسابقات سمت چیز دیگری است پس باید خیلی مواظب بود!بله محمدرضا باید ناظر بر مسابقات بوده و باید بر عملکرد تک تک اعضای تیم های داوریش نظارت داشته و اگر مشکلی هم وجود دارد سعی کند تا آنرا مرتفع سازد.
حال وقتی رییس کمیته داوران یک جام خودش بعنوان کمک داور یک بازی حساس انجام وظیفه می کند و قضاوتش پر از اشکال بوده پس چه کسی باید کمی و کاستی های قضاوتش را نقد کند؟تیمی که حقش ضایع شده ه باید شکایتش را پیش چه کسی ببرد؟
در کجای دنیا چنین موردی دیده اید ؟نظیرش در مسابقات فوتبال منطقه داریون پیدا شده رییس کمیته داوران ،کمک داور مسابقه حساسی باشد که نسبت فامیلی در آن بیداد می کند.
محمد رضا در روز بازی تیم های عرشیا و شهدای دودج کمک داور میدان بود و با اشتباهات تاثیرگذارش سهم فراوانی در پیروزی تیم عرشیا در برابر تیم مظلوم شهدای دودج داشت.
تماشاگران و اعضای تیم عرشیا به سمت کمک داور دودجی(مهدی برنجی ) این مسابقه سنگ پرتاب می کنند در صورتیکه رییس کمیته داوران هم جزیی از این تیم داوری مسابقه بود حال خودتان قضاوت کنید . رییس کمیته داوران چه تصمیمی می تواند در حق تیمی بگیرد که خودش جز آن تیم است؟
در بازیهای دیگر هم وضع چندان خوبی احساس نشد توهین به داوران مسابقات گواه این است که محمدرضا به جای اینکه کمک داور مسابقات بشود باید بیرون گود نشسته و به دنبال فکر عاجلی در مورد نحوه قضاوت داورانش باشد!
همانطور که همه می دانند بازیها در آینده به مراحل حساس و سرنوشت سازی خواهد رسید پس باید دقت نظر بیشتری شود تا مبادا در این مرحله حقی از یک تیم ضایع شود .
یادمان نرود ما به شهدا قول داده ایم که انها را بزرگ بداریم و جوانمردی حضرت (ع)را سرلوحه کار و قضاوت خود قرار بدهیم .