این معضل که بصورت آشکار در سطح منطقه خود را نشان داده سد راهی برای آینده جوانان بی ادعا و مظلوم شده و موجبات سرخوردگی و پیشمانی از تحصیل را فراهم کرده است .

به کوشش:علی مختاری|
مسوولان و دست اندرکاران منطقه داریون جهت رفع بیکاری فارغ التحصیلان منطقه داریون گام اساسی بردارند تا آنها بدون دغدغه فکری و روحی و تامین معیشت خود به اهداف مورد نظر خود برسند.
در سال‌های گذشته عدم تناسب رشته‌های دانشگاهی با بازار کار موجب افزایش بیکاران فارغ‌التحصیل دانشگاهی در کشور خصوصا منطقه داریون شده،به نحوی که این مسئله به یک معضل بسیار جدی و قابل تعامل تبدیل شده است.
و به همین سبب مشکلات این قشر روز به روز افزون گشته و موجب شده تا نتوانند به موقع تشکیل خانواده داده و برخی هم عطا را به لقایش بخشیده و اصلا فکر ازدواج را از سر مبارک خود بیرون بیاورند چون هیچ فرد عاقلی بدون اینکه کار و کسب مناسبی داشته باشد قدم به این راه سخت و دشوار زندگی نخواهد گذاشت.
منطقه وسیع داریون از بردج گرفته تا دودج با آن گستره ی جمعیتی ،هر ساله فارغ التحصیلان زیادی را وارد جامعه می کند و بعضا در بعضی اگر شانس در خانه آنها را بزند در یکی از نهادها و ادارات بصورت قراردادی مشغول به انجام کار می شوند و تعداد زیادی هم که شانس خود را برای استخدام از دست می دهند بعنوان یک فرد بیکار ولی با تحصیلات عالیه در کوچه و پس کوچه های شهر گشت و گذار می زنند و یا به یک کار ناخواسته  روی می آورند که چندان رغبتی به آن نشان نمی دهند چرا که تعداد فارغ التحصیلان دانشگاهی هیچ سنخیتی با تعداد ادارات دولتی در سطح شیراز و یا منطقه ندارد.
در عصر کنونی ،هر فردی که بخواهد تا مرحله لیسانس پیش برود حداقل باید مبالغ گزافی را با توجه به گرانی ، تورم و سختی خدمات پرداخت کرده و دقیقا هم نمی داند که بعد از اتمام تحصیلات دانشگاهی  توانایی پیدا کردن شغل مناسب و در خور شانشان  پیدا می کند یا خیر.
این معضل که بصورت آشکار در سطح منطقه خود را نشان داده سد راهی برای آینده جوانان بی ادعا و مظلوم شده و موجبات سرخوردگی و پیشمانی از تحصیل را فراهم کرده است .
بنابراین برای رفع این پدیده شوم مسوولین و دست اندرکاران منطقه باید راهکارها و شیوه های مختلف و همچنین  تعامل خاص خود فکر اساسی در این مورد کرده و برای جذب سرمایه گذاران توانمند جهت احداث کارخانه و یا شرکتی که بتواند فارغ التحصیلان دانشگاهی را جذب کند تلاش و کوشش دو چندانی از خود نشان بدهند.
وجود زمین های بکر و دست نخورده در این منطقه موقعیت مناسبی را پیش روی آنها قرار داده تا با نامه نگاری و دعوت مسوولان وقت  استانی و یا حتی نمایندگان مجلس به این منطقه محروم و زرخیز این زمین ها را تغییر کاربری داده و برای انجام فعالیت های مقرون به صرفه و درآمدزا گام اساسی بردارند.
 منابع کمکی:پیک مهارت، پول نیوز