جلیل زارع| … بگذارید بی مقدمه برویم سر اصل مطلب. تا وقتی داریون فقط نام شهر را به یدک می کشد، همین آش است و همین کاسه. دوستی می گفت: منطقه ی داریون به علت نزدیکی به کلان شهر شیراز و اماکن تاریخی فارس باید به مکانی سیاحتی تبدیل شود. … اگر می خواهیم نام […]

جلیل زارع|

… بگذارید بی مقدمه برویم سر اصل مطلب. تا وقتی داریون فقط نام شهر را به یدک می کشد، همین آش است و همین کاسه. دوستی می گفت: منطقه ی داریون به علت نزدیکی به کلان شهر شیراز و اماکن تاریخی فارس باید به مکانی سیاحتی تبدیل شود.

… اگر می خواهیم نام شهر برازنده ی زادگاهمان باشد باید به نیازهای ضروری آن هم پاسخ دهیم. در این جا فقط برای مثال و به این منظور که شما کاربران عزیز نیز آن چه به ذهنتان می رسد را فهرست کنید، به برخی از این نیازها اشاره می کنیم :

۱- نجات سریع و شجاعانه ی سفره های آب زیرزمینی خالد آباد از حملات بی رحمانه ی حفاری بی رویه و غیر اصولی و بی حساب و کتاب چاه های آب آهکی به بهانه ی ایجاد باغ شهر و …. قبل از آن که برای هر اقدامی دیر شود و آب کشاورزی که هیچ، حتا تامین آب آشامیدنی هم با مخاطره جدی رو به رو شود:

متاسفانه آثار شومش پدیدار شده است !

۲ – ایجاد سامانه ی فاضلاب مسکونی به منظور جلوگیری از آلودگی سفره های آب آشامیدنی زیر زمینی و محدوده ی آن :

این یک امر حیاتی است که اگر امروز صورت نپذیرد، شاید فردا دیر باشد. تا جایی که به جرات می توان گفت اگر مسئولین امر، امروز در این کار سستی و سهل انگاری کنند، تصفیه آب آلوده به فاضلاب انسانی و حیوانی برای نسل فردا به راحتی امکان پذیر نیست.

طرح از:محمدجعفر حقیقت جو

طرح از:محمدجعفر حقیقت جو

اگر دیر بجنبیم در آینده ای نه چندان دور، ناگزیریم برای تامین آب شرب از بطری های آب معدنی گران ( و متاسفانه گاه غیر استاندارد ! ) و برای سایر مصارف از همین آبی که خود در آلودگیش نقش داشته ایم استفاده کنیم !

۳ – ایجاد فضای سبز در دامنه ی کوه های کنار جاده شیراز- داریون ، مثلا از سه تلان تا دودج :

شاید تنها در این صورت بتوان یک ریه ی تنفسی مطلوب برای ساکنین فعلی منطقه و نسل های آتی ایجاد نمود. مسلما این فضای سبز گسترده ، منطقه ی ما را به منطقه ی گردشگری مطلوبی در جوار شهر توریستی شیراز تبدیل خواهد کرد که حاصل آن عمران و آبادی و درآمد زایی برای مردم منطقه خواهد بود.

۴ – ایجاد حوزه علمیه و مساجد وسیع با رویکرد فرهنگی و ساخت مصلایی با معماری اسلامی و سایر مراکز فرهنگی ضروری از قبیل کتابخانه و کتابفروشی های بزرگ علمی، ادبی و الکترونیکی .

۵ – توسعه ی شبکه اینترنت و زیر ساخت های آن به طور کامل

۶ – ایجاد بازار سر پوشیده با معماری ایرانی – اسلامی تا استفاده چند گانه ی مرکز خرید، محل تفریح و جاذبه ی گردشگری را داشته باشد.

۷ – ساماندهی مراکز فروش مواد خوراکی و قنادی ها و … و نظارت بر رعایت موارد بهداشتی توسط دارندگان این قبیل مشاغل

۸ – ساماندهی گاوداری ها، دامپروری ها و مرغداری ها :

در کل دامداری باید به اندازه ی کافی دور از مناطق مسکونی بوده و حداقل ده کیلومتر از شهر فاصله داشته باشد تا سلامتی مردم به خطر نیفتد.

۹ – راه اندازی وسایل حمل و نقل عمومی درون و برون شهری

۱۰ – ایجاد شعبات اداراتی از قبیل پلیس بعلاوه ده، امور مشترکین تلفن همراه، ثبت احوال، ثبت اسناد و املاک، دفاتر بیمه، مشاوره ازدواج، تحصیل و …، دفاتر ازدواج و طلاق، راهنمایی و رانندگی، آموزش رانندگی، مرکز ترک اعتیاد، احداث استخر توسط بخش خصوصی، احداث پایانه ی مسافربری و پارکینگ که بخش زیادی از آن ها را می توان توسط بخش خصوصی راه اندازی کرد.که مسلما وجود مدیریت آگاه، توانمند و متعهد، مسیر پیش رو را میسر و کوتاه خواهد کرد.

۱۱ – نمایندگی های فروش و تعمیرات ایران خودرو، سایپا و نمایندگی های فروش لوازم خانگی و …

۱۲ – تاسیس شعب دانشگاه جامع علمی کاربردی، هنرستان های صنعتی، مدارس نمونه مردمی و تیزهوشان و …

۱۳ – اداره کشاورزی به منظور راهنمایی کشاورزان و در اختیار گذاشتن تسهیلات و امکانات لازم

۱۴ – اداره کاریابی

۱۵ – اداره تعاون و رفاه

۱۶ – خودرو شویی مجهز و استاندارد برای خودروهای سبک و سنگین

۱۷ – احداث باشگاه های چند منظوره ی مجهز

۱۸ – ایجاد تله کابین در دشت خالد آباد

۱۹ – ایجاد شهر بازی

۲۰ – ایجاد کارگاه های نجاری، خیاطی و …

۲۱ – ایجاد آموزشگاه های زبان های خارجی و کمک آموزشی

۲۲ – برپایی نمایشگاه های گوناگون در زمان های مناسب

۲۳ – ایجاد فروشگاه های بزرگ و دایمی انواع لباس های ایرانی – اسلامی

۲۴ –ایجاد پیست اتوموبیل رانی، موتور سواری و دو چرخه سواری و برگزاری مسابقات آن ها

۲۵ – احداث مراکز پرورش گل و گیاه با توجه به کمبود آب کشاورزی

۲۶ – احداث مزارع گلخانه ای با توجه به کمبود آب کشاورزی

۲۷ – احداث مراکز پرورش قارچ

۲۸ – احداث مراکز پرورش بلدرچین، تیهو، قرقاول و مرغان محلی

۲۹ – احداث مراکز پرورش ماهی

۳۰ – ……………………………………………………………………………
… و این رشته سر دراز دارد و همان طور که گفته شد، مسلما شما هم می توانید موارد دیگری را به این لیست بیفزایید.

… از حق نمی توان گذشت که در حال حاضر برخی از این موارد موجود است و آن هایی هم که هنوز میسر نشده است باید با توجه به امکانات و اولویت ها و مصلحت اندیشی و هزار اما و اگر دیگر با کلی فکر و اندیشه و دو دو تا چهار تا کردن سر پا شود.

… به فعلیت رسیدن این نیازهای حیاتی، به ویژه موارد ۱ و ۲ و ۳، عزم همگانی می طلبد. شاید اگر شوراهای اسلامی منطقه، به عنوان نمایندگان مردم، کمی بیش تر آستین ها را بالا بزنند و مسئولین منطقه و کلان شهر شیراز هم دستشان را برای اقدامات لازم باز بگذارند و از حمایت های لازم دریغ نورزند، به فعلیت رسیدن آن ها چندان دور از انتظار هم نباشد. البته نیل به این اهداف متعالی، مستلزم برنامه ریزی بلند مدت و تامین بودجه و اعتبار لازم است.

… قبول دارم حرف از این مقوله زدن دل شیر می خواهد و عزم پلنگ که اگر آمده ایم گره ای از این کلاف سر در گم مشکلات و معضلات پیش رو باز کنیم راهی جز این نیست و اگر هم …. که دیگر چه عرض کنم ؟

… حرف من این یا آن لیست و این یا آن اولویت نیست. تمام حرف من این است که با دست روی دست گذاشتن و بیرون گود نشستن و گفتن لنگش کن نه دردی از صاحب درد دوا می شود و نه یدک کشیدن نام شهر و حتا بخش به تنهایی کار ساز است.

… باید با مدیریت کارآمد و یاری طلبیدن از صاحبان فکر و اندیشه و سرمایه و صد البته خرد جمعی به پا خاست و در نهایت به خدا توکل کرد.

حالا شما بگویید …