جلیل زارع| … دو سال پیش در ماه مبارک رمضان، به پیشنهاد یکی از کاربران فعال داریون نما، پستی با عنوان ” بفرمایید سر سفره افطاری داریون نما ” به نمایش در آمد که استقبال خوبی هم از سوی شما کاربران عزیز روزه دار از آن به عمل آمد. … سال گذشته نیز به این […]

جلیل زارع|

… دو سال پیش در ماه مبارک رمضان، به پیشنهاد یکی از کاربران فعال داریون نما، پستی با عنوان ” بفرمایید سر سفره افطاری داریون نما ” به نمایش در آمد که استقبال خوبی هم از سوی شما کاربران عزیز روزه دار از آن به عمل آمد.

… سال گذشته نیز به این نیاز ما داریون نمایی ها با پستی تحت عنوان ” داریون نمایی ها و سفره ی سحر و افطار داریون نما ” پاسخ داده شد.

… در این پست، ما داریون نمایی ها از اولین تا آخرین روز و شب ماه خدا، خوش و بشی داریون نمایی داشتیم و در ارتباط با این ماه عزیز از هر دری می گفتیم و می شنیدیم.

… موضوعات مطرح شده در این پست، کاملا آزاد بود و هر کس بنا به سلیقه ی شخصی خودش گفت و گویی داشت. حرفی می زد و حرفی می شنید.

… مهم ترین موضوعاتی که در این پست مطرح شد به قرار زیر است :

ramazan

۱ – نوع تغذیه و انواع غذاهای سنتی و شیرینی های افطاری ویژه ماه مبارک رمضان در جای جای کشور عزیزمان و حتا خارج از کشور. کم کم پای غذاهای خاص داریون نیز به میان کشیده شد و از رسم و رسوم قدیمی و حال داریون هم سخن به میان آمد.

۲ – سفره آرایی سحر و افطار

۳ – تشکر از اولاد حوا در جمع صمیمی خانواده به پاس زحمات بی دریغشان در تهیه غذای سحر و افطار و ارزش و منزلت کمک سایر اعضای خانواده به آن ها

۴ – دعا و راز و نیاز به درگاه خدای بی نیاز در ماه خدا به وبژه در لیالی قدر ( شب های احیا ) و به سوگ نشستن در ماتم عظمای مولای متقیان حضرت علی بن ابیطالب (ع)

۵ – متون و اشعار زیبا با حال و هوای رمضان

۶ – نقد و تبادل نظر در ارتباط با روزه ی کله گنجشکی

۷ – آداب و رسوم محلی در ماه رمضان

۸ – فلسفه ی نذر و نیاز و سفره های نذری

۹ – برپایی آئین های محلی مثل رمضونی، چهل منبرون و کلید زنی و یادی از خاطرات گذشته

۱۰ – چند و چون نوع و زمان خوردن سحری و افطاری و جلوگیری از آثار سوء تغذیه و پرهیز از پر خوری

۱۱ – توصیه های لازم در ارتباط با رژیم لاغری همراه با روزه گیری با شرکت فعال سرکار خانم دکتر سپهری در این بحث

۱۲ – پاسخ به سه پرسش توسط داریون نمایی ها:
(۱ – دوست دارید سر سفره ی افطارتان چه خوراکی هایی باشد ؟ ۲ – می خواهید با چه کسانی افطار کنید ؟ ۳ – پای سفره ی افطارتان چه دعایی می خوانید ؟ )

۱۳ – خوش و بش داریون نمایی

… بگذارید به پاس تشکر و قدردانی، یادی کنیم از عزیزان داریون نمایی که در ماه های مبارک دو سال گذشته سر سفره ی سحر و افطار داریون نما حاضر بودند ( نام عزیزان را به ترتیب درج بیش ترین تا کم ترین دیدگاه می آوریم ) :

…دو سال پیش:

۱ – سروش : ۴۴ دیدگاه

۲ – شیوا : ۲۸ دیدگاه

۳ – علی زارع : ۵ دیدگاه

۴ – ” سحر ” و ” حسینی ” : ۳ دیدگاه

۵ – ” آزاده روح الامینی ” ، ” داریون نما ” ، ” نازنین ” و ” سپیده ” : ۲ دیدگاه

۶ – ” مادر ” ، ” پارسا ” ، ” لیلا بذرافکن ” ، ” کامبیز دهم ” ، ” سیمین سپهری ” ، ” غلامرضا ” ، یک دوست ” ، ” زهرا.م ” ، ” ستاره داریانی ” ، ” امید راستی ” و ” مهسا ص ” : ۱ دیدگاه

… سال گذشته :

۱ – آسمان : ۱۱ دیدگاه

۲ – سروش : ۱۰ دیدگاه

۳ – ایلماه : ۵ دیدگاه

۴ – ستاره : ۴ دیدگاه

۵ – “سیمین دخت نجمی ” و “رویا” : ۳ دیدگاه

۶ – “غریبه در شهر خود” ، “مسافر” و “نازنین” : ۲ دیدگاه

۷ – “تربری” ، “آریوبرزن” ، “زمین” ، “تماشاگر” و “صادق شکوهی” : ۱ دیدگاه

… حالا دیگر روی سخنم با شما کاربران عزیز روزه دار است. باز هم لطف خدا شامل حالمان شد و در آستانه ی رمضانی دیگر هستیم و توفیق تجربه کردن ” ضیافت الله ” دیگری نصیبمان شده است. قدر بدانیم که شاید…..

… پس باز هم دست به قلم شوید و با دیدگاه های پر بارتان به استقبال ماه مبارک رمضان امسال بروید و بنشینید سر سفره ی سحر و افطاری داریون نما و هر چه دارید و ندارید – همان دار و ندارتان را می گویم – بچینید سر سفره ی میهمانی خدا.

قبول حق و باقی هم بقایتان ….