ديدگاههمه

مشكلات داريون،يكي دو تا نيست!/رنج داريون از نداري ها…

يوسف بذرافكن|

شهر داریون با بیش از 12 هزار نفرجمعیت شامل داریون و محله دیندارلو دارای مشکلاتی است که مردم باآن دست و پنجه نرم می کنند. مشکلاتی که گاهی از طریق مردم و یا امام جمعه داریون مورد درخواست و مطالبه قرار می گیرد و کسی پاسخگوی آن نیست .

این مشکلات سالها است که مردم را رنج می دهد و داریون را فرسنگ ها از مناطق دیگر عقب تر نگاه داشته است.  نبود اشتغال و درآمد ، کارخانه و صنایع تبدیلی ، کانون فرهنگی ، مسکن مناسب ، سند دارنبودن منازل و املاک ، آسفالت نبودن تعداد زیادی از کوچه ها و معابر ، کمبود بانک، وضعیت نا بسامان مخابرات و تلفن همراه ، تبدیل شدن جاده شیراز به داریون به یک قتلگاه که تا کنون جان ده ها انسان بی گناه را گرفته و خانواده های بسیاری را داغدار کر ده است.

عدم گاز رسانی به برخی از مناطق داریون و محله دیندارلو و حتی مدارس ، کمبود معلم ، وجود نداشتن امکانات مناسب تحصیلی ، عدم سرکشی مسوولین شهرستان و استان و برخی از نمایندگان ، برخي عوارض غیر عادلانه  ،کمبود پزشک متخصص و مشکلات ناشی از اجرای ناقص طرح پزشک خانواده ، کمبود مراکز مذهبی و مسجد ، عدم پاسخگویی برخی از مسوولین محلی به مشکلات مردم ، نبود مرکز و موسسات خیریه ، حمام عمومی ، عدم وجود مراکز تفریحی ، استخر و مراکز هنری ، سالن ورزشی مخصوص بانوان ، چمن نشدن زمین فوتبال شهر پس از 35 سال ، مشکلات ناشی از تورم و گرانی و عدم نظارت بر قیمت ها ، مشکلات ناشی از اعتیاد و اشتغال و ازدواج ، بالا رفتن سن ازدواج ، عدم پرداخت تسهیلات بانکی و در نتیجه رواج ربا خواری ، مشکلات ناشی از خشکسالی و عدم رسیدگی مناسب به مشکلات کشاورزان و دامداران ، نبود کلانتری و دهها مشکل دیگر که بارها سایت مردمی داریون با وجود سختی های ناشی از پیگیری مطالبات به حق مردم آن را با جان دل خریده و آن ها را انعکاس داده و تسلیم و تملق گو نشده است . آیا مردم ولایت مدار ، مومن ، انقلابی ، شهید پرور و همیشه در صحنه داریون مستحق این همه مشکلات هستند ؟ آیا بهتر نیست دوربین صداو سیما به جای  استقرار در پارک شهر به سطح شهر بیاید و مشکلات مردم صبور ، مسلمان وپیرو ولایت را دنبال کند؟

آیا بهتر نیست به جای تهیه فیلم و گزارش از تهیه آش رشته و غذا های محلی از مشکلات محله های مختلف از مشکلات محلی فیلم و گزارش گرفت ؟ البته تهیه گزارش از غذا های محلی فی نفسه بد نیست و محسناتی هم دارد ، اما آیا واقعا مردم مشکلات دیگری ندارند ؟

آیا رسالت رسانه ملی فقط تهیه گزارش از غذا ها محلی و صنایع دستی است ؟ آیا تهیه گزارش از مشکلات مردم که به فرمایش بنیانگذار جمهوری اسلامی امام خمینی رحمه الله علیه ولی نعمت مسوولین هستند به اندازه فیلم گرفتن از خرابه ها یا آش رشته و گبه بافی اهمیت ندارد ؟

آیا بهتر نیست پای درد دل مردم نشست ؟ ای کاش مسوولین محلی به جای برنامه ریزی برای این امو ر که دغدغه اصلی مردم نیست ، با جدیت به فکر حل مشکلات مردم بودندتا هم خدارا خشنود کنند و هم مردم را خوشحال نمایند ، خدا وکیلی این گونه برنامه های کلیشه ای ، دکوری و ویترینی چه مشکلی را از مردم حل می کند ؟ آیا هم دوربین محترم سیما تا کنون به میان نمازگذاران و مردم مومن و انقلابی آمده است تا پای درد دل مردم بنشیند؟ کلاه خود را قاضی کنید اگر همین داریون نما هم وجود نداشت آیا برخی از مسوولین می دانستند داریون کجای نقشه جغرافیایی این استان پهناور است ؟ حقیر به عنوان یک شهروند ساده که در این شهر کاره ای نیست این مشکلات را بیان کردم تا شهروندان و کاربران عزیزخودشان خدایی قضاوت کنند .

من آنچه شرط بلاغ بود با تو گفتم تو خواه از سخنم پند گیرخواه ملال .

نوشته های مشابه

21 دیدگاه

 1. با سلام
  آقای بذرافکن دلسوزی و نگرانی های شما قابل ستایش است. اما با این محرومیت داریون در صحنه ی اقتصادی باور کنید همین آمدن دوربین به داریون و گزارش از آش رشته های ما هم جای خرسندی همراه با تعجب است و باید کلاه بالا انداخت. خدا پدر مسؤلان این سایت را بیامرزد که حداقل جای هست که ما همشهریان با هم درد دل کنیم.
  اگر نگاهی به دیگر شهر های اطراف شیراز بیندازیم، میزان توسعه و پیشرفت شهر هایی مثل اکبرآباد، زرقان، کوار، دوکوهک، …..اصلا قابل قیاس با داریون نیست. و این جای بحث و تأمل دارد که مشکل از چیست که داریون کمتر به چشم مسؤلان می آید.و چرا مردم داریون اینقدر قانع هستند، یا خیلی زود با مهاجرت به شیراز از خود را از رکود و دغدغه داریون خلاص میکنند. و داریون را فقط برای سیزده بدر یا عاشورا میخواهند.
  باور کنید که باید این موضوع ریشه یابی شود که چرا داریون از طرف مسؤلان اینقدر مورد بی مهری قرار گرفته است.
  یا علی خدا نگهدار

 2. با سلا م خدمت جناب آقای بذرافکن دراین که شهر داریون از کمبودها و مشکلات زیادی رنج می برد تردیدی نیست ، کدام منطقه ویا شهر را سراغ دارید که این مشکلات را ندارد حتی کلان شهرها نیز با این مشکلات وکمبودها دست وپنجه نرم می کنند ، صحبت از کمبودها بسیار شیرین ودلچسب وعامه پسند است ، به هر حال شما نیز سالیان متعددی به عنوان مسئول کانون فرهنگی بوده اید چرا بعد از عمری مدیریت در آن نتوانستید آن را از یک مخروبه خارج کنید، پس فقط حرف زدن و کنار گود نشستن ولنگش کردن آسان است ، اگر صحبت های شما از سر دلسوزی باشد و نه برای جلب آرا مردم در دور آینده انتخابات در خور ستایش است ، وگرنه کوته بینی است اگر فکر کنیم که پخش یک هفته ای از آداب ورسوم داریون در یک شبکه سراسری کار اشتباهی است ، باید نسبت به فرهنگی بودن شما شک کرد. آیا چهره شهر داریون نسبت به چند سال قبل هیچگونه تغییری نکرده ویا شما نمی توانید ببینید . انصاف چیز خوبیست ((دو صد گفته چون نیم کردار نیست ))

  1. با سلام به نظر من شما هیچ گونه شناختی از اقای بذرافکن ندارید که چنین قضاوتی در مورد ایشان میکنید.بیش از پانزده سال است که اقای بذرافکن را می شناسم ایشان هم به عنوان استادو معلم و هم به عنوان دوست بدون هیچ چشم داشتی خدمات زیادی به من و امثال من در این سالها کرده اند واگر هم این مسایل را بیان میکنند از روی دلسوزی و احساس دین و تکلیفی است که نسبت به شهر و دیار خود میکنند.در مورد شهر داریون هم به نظرم فقط نام شهر را یدک میکشد وگرنه از از شهر که هیچ از روستا هم محروم تر است.

 3. براي دستيابي به يك نتيجه مطلوب، پيگيري مشكلات داريون بايد طي يك فرآيند سيستماتيك منطبق بر مشخصات و الزامات نظام اداري كشور صورت گيرد. جمع‌بندي و اولويت‌بندي مشكلات و تبيين نيازمندي‌هاي شهروندان، سپس انعكاس آن به صورت رسمي در مجاري اداري مربوطه و پيگيري توسط نهادهاي متولي از جمله شوراي اسلامي شهر، شهرداري و ساير ادارات از جمله اين اقدامات است. براي رفع مشكلات بايد، نيازمندي‌هاي مردم داريون توسط ادارات مربوطه به عنوان يك طرح يا پروژه تعريف شده و با اختصاص بودجه و منابع مورد نياز براي رفع اين نيازمندي‌ها اقدام شود. از اين رو ذكر و بيان مشكلات در رسانه‌هاي مختلف به تنهايي موثر نيست و نمي‌تواند مشكلي را از مشكلات داريوني‌ها حل كند. خواسته‌هاي مردم داريون بايد به صورت مستند و رسمي از طريق نمايندگان قانوني آنها دنبال شود. به نظر من از فرصت‌هاي پديد آمده براي معرفي داريون در رسانه ملي با استفاده نمود و فقط نمي‌توان به بيان مشكلات پرداخت. چرا كه معمولاً گوش شنوايي براي پيگيري آنچه از رسانه‌ها پخش مي‌شود، وجود ندارد.

 4. جناب آوا
  اولا در مورد جلب آرای مردم که به آقای بذرافکن نسبت دادید. من سوالی میپرسم.
  آقای بذرافکن با چه انگیزه ای این کار را بکند؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟مگر شورای شهر شدن چه چیزی جز زحمت کشیدن و تحمیل یک بار اضافه به خود و خانواده شورا میتواند داشته باشد؟
  طوری میگویید جلب آرا مردم که انگار آرای ریاست جمهوری است.
  بخدا برای مثال از همین آقای شرفی عزیز بپرسید ببینید از شورا چه به انها میرسد بجز زحمت و تلاش برای گرفتن حق مردم. این مردم هستند که به شورای شهر احتیاج دارند نه شورا ها به این پست.
  و در مورد پیشرفت شهر هم باید بگویم خودتان خوب جواب خودتان دادید.ظاهز ظاهر ظاهر شهر.
  بله ظاهر شهر تغییر کرده اما از تولید شغل و اقتصاد بگویید.بجز دانشگاه که آنهم در قبال آن قبرستان تحمیلی شیراز جای دلخوشی ندارد. از صنعت چه خبر نمیگویم کارخانه و شرکت یک کارگاه در سابقه داریون مثال بزنید. اگر میخواهید گاز را مثال بزنید بهتر است بدانید شهری که در فاصله 30 کیلومتری شیراز است باید 10 سال پیش گاز کشی میشد.
  اینقد قانع نباشید من اینجا از شوراهای شهرمان تشکر میکنم انها تلاش خودشان را میکنند اما این سکون اقتصادی داریون باید در آینده حتما بررسی شود.

 5. در پاسخ آوا باید گفت : مردم از سرنوشت آراء ایشان در انتخابات شورا هستند و اگر ایشان به دنبال پست و مقام بود الان با تمام وجود در داریون نمیماند و همانطور که در این سایت گفته شده است شانزده سال در کانون بدون حق مدیریت فعالیت نمی کرد . ایشان را همه می شناسند وپعدازاستعفاء آقای هوشیار به دلایل منطقی که گفته است عضویت در شورا را قبول نکرد . آقایانی که به دنبال مسائل مادی بودند اکنون وضعیت مادی خوبی پیدا کرده اند و بسیاری از همکاران آقای بذرافکن شهر و دیار خود را رها کرده اند . چرا فردی مثل آوا که جرات معرفی خود را ندار د با اسم واقعی خود مانند آقای بذرافکن، مطلب خود را بیان نمی کنند ؟هر چند هویت کسی که خود را آوا معرفی کرده است مشخص است . آقای بذرافکن حق دارد پاسخ آوا را بدهد . البته آوا از کسانی است که خودش دست اند کار این مسائل است ولی تحمل سخن حق را ندارد . مگر کسی که در مدرسه یا جایی مدیر است خودش می تواند ساختمان بسازد که آقای بذرافکن برای کانون ساختمان بسازد ؟

 6. بجای قرمه شکار – ساس گورجه – مشاغل رونق خانگی گرفته داریون- شهر زیبای داریون – مناظر بکر- اش رشته – و…

  از کلماتی مانند : بزرگترین گورستان خاورمیانه-30 کیلومتری شیراز -جاده وحشت- بزرگراه حادثه-شورای یک نفره-…بازیگر-مساجد مخروبه-ورزشگاه نیوکمپ-قلعه ی اسرار امیز کاظم اباد- میادین تخم مرغی –

  استفاده کنید

  1. فوق العاده بود.آفرین…با خوندن این مطلب واسه چند لحظه هم که شده خندیدم هرچند تلخ…

   1. مرسی این را هم بگویم من قصد توهین به هیچ فردی را نداشته و ندارم فقط دلم برای بیکسی و غریبی شهر خودم میسوزد ….

 7. بحمد الله مردم و جوانان عزیز همچون آقای ظهرابی آنقدر فهمیده هستند که بتوانند در مورد مسائل نظر بدهند ،قضاوت کنند و تصمیم بگیرند. سایت داریون نما در رشد فرهنگی و ارتقاء سطح درک و فهم مردم بسیار موثر بوده است و فضای نقادی را فراهم کرده است و عوام فریبی آنقد رهم برخی تصور می کنند آسان نیست و به یقین چراغ دروغ فروغ ندارد و بازار نفاق و ریا همیشه داغ نیست

 8. باسلام به همه ي عزيزاني كه بنحوي پيگيرمسايل دوروبرخودهستند

  عزيزان من مشكلات داريون كه جناب بذرافكن فرموندند بحق ودرست ميباشد ولي ايااين مشكلات بارهاوبارهااززبان امام جمعه محترم درحضور مسءولين محترم استاني بيان نشده بارهادرشوراي اداري شهرستان نفرمودند.خب موضوع برنامه تلوزيون همانطور كه ملاحظه فرموديدعصرخانواده ميباشدصرفاموضاعتيوپوشش ميدن كه حول محور خانواده باشه نه مشكلات شهر بحث مشكلات شهر بجاي خود اينم بجاي خوداتفاقا بنظربنده نام داريون داره سرزبونا ميوفته واز طريق همينجور برنامه هايي ميشه شهرمونولااقل به هم استانيهاي خودمون شناسوند ودراخر ضرب الممثل معرف كس نخارد پشت من جزناخن انگشت من

 9. چرا شهرداری و شورا برای یک فیلم نیم ساعته ( هر روز سه دقیقه )از شبکه دوباید از بیت المال هزینه هنگفتی را خرج می کنند ؟

  1. واقعا جدی میگی همشهری؟
   پس بریم اسم داریون هم بکنیم نیودار(دار جدید)

 10. تفکراتی ناهمگون با معضلات همیشگی داریون نبض سوژه های این برنامه های رسانه ای هست. آقایانی که این برنامه ها را ساخته اند از متودی همیشگی در پر کردن بیوگرافی یک شهر استفاده کرده اند:صنایع دستی آن محل،آثار فرهنگی ،تصاویری از قدمت تاریخی منطقه،آداب و رسوم و کلی ازاین واژه های قشنگ که در کتاب جلال بذرافکن هم آمده.این ها فی نفسه خوب است اما رسالت این شیوه برنامه پر کردن برای رسیدن به اهدافی همچون توسعه صنعت گردشگری منطقه است .صنعتی که یقینا پتانسیلهای بالقوه ای برایش در داریون هست.اما این برنامه های رسانه ای هم اینکه نتوانست به نحوی حرفه ای به زدن جرقه های این صنعت کمکی کند هم به بیان دوستداران داریون فرصت سوزی ای بود برای بیان مشکلات .مسئولان برنامه ساز هم خیلی خوششان نمی آید از مشکلات منطقه بگویند چرا که خودشان زیر سوال میروند.راستی آقای مجهول الهویت داریون نما چرا دفعه قبل که…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن