اخبار

جدول سوابق نامزدهای سرشناسی که ثبت نام کردند

 سید صادق روحانی: در حالی آخرین روز ثبت نام از نامزدها به پایان رسید که خیلی از چهره‌هایی که حرفی از آمدنشان در رسانه‌ها نبود، آمدند و بالعکس برخی از کسانی که مدام در رسانه‌ها از آن‌ها به عنوان نامزدهای احتمالی نام برده می‌شد، به وزارت کشور نیامدند.

در آخرین دقایق ثبت نام از نامزدهای یازدهمین انتخابات ریاست جمهوری، حضور همزمان آیت الله هاشمی رفسنجانی از یک سو و اسفندیار رحیم مشایی که رئیس جمهور او را همراهی می‌کرد از سوی دیگر فضای انتخابات را کاملا دگر گون کرد. البته باید منتظر بود و دید که چه تعداد از این افرادی که ثبت نام کرده اند از نظارت شورای نگهبان عبور خواهند کرد.
در ادامه با سوابق و جناح بندی‌های نامزدهایی که تا کنون ثبت نام کرده اند می آید:
نام
گرایش سیاسی
سوابق و مسئولیت‌ها
ابوترابی‌فرد، محمدحسن
اصولگرا (جامعه روحانیت مبارز)
در سال 1332 در قم متولد شد. در سال 1372 به عنوان نماینده ولی فقیه در دانشگاه امام خمینی(ره) برگزیده شد و پس از آن به مدت یک دهه، به نهاد نمایندگی ولی فقیه دانشگاه تهران آمد.وی با رای مردم قزوین برای سه دوره ششم، هفتم و هشتم برای نمایندگی مجلس شورای اسلامی انتخاب و در دوره‌های هفتم و هشتم مجلس به سمت نائب رئیسی مجلس برگزیده شد. او در انتخابات مجلس نهم نیز به عنوان نماینده مردم تهران راهی بهارستان شد. وی در سال 1390 با حکم مقام معطم رهبری به عضویت هیئت عالی حل اختلاف و تنظیم روابط قوای سه گانه منصوب شد.وی عضویت در شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز را نیز در کارنامه کاری خود دارد.
احمد زاده کرمانی،روح الله
حامی دولت
متولد 1357 در تربت حیدریه است . از سوابق وی پیش از دولت نهم چیزی در دست نیست اما در دوره احمدی نژاد رئیس دانشکده خبر بوده. او پیش از این در دولت دهم به عنوان معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری منصوب شد. وی همچنین فعالیت به عنوان استاندار فارس و ریاست مرکز مطالعات، تحقیقات و آموزش وزارت کشور را در کارنامه کاری خود دارد. او پیش از این مدیر کل فرهنگی و مدیر کل برنامه ریزی آموزشی دانشگاه امام صادق بوده است.ریاست دانشکده خبر و عضویت در کمیسیون فرهنگی و اقتصادی دولت از دیگر سمت های پیشین احمد زاده بوده است.
احمدی‌نژاد، داوود
اصولگرا
 از نیروهای سابق اطلاعات و امنیت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است که در دوران ریاست جمهوری برادرش محمود احمدی نژاد به پست ریاست بازرسی نهاد ریاست جمهوری منصوب شد. وی در مرداد 1387 از مقام خود کناره‌گیری کرد. علت برکناری وی توسط برخی رسانه‌ها اختلاف با محمود احمدی نژاد بر سر تأثیرپذیری زیاد از مشایی بود. وی از سوی رییس ستاد کل نیروهای مسلح به عنوان دبیر جدید کمیته دائمی پدافند غیرعامل منصوب شد.
اصغرزاده، محمد ابراهیم
اصلاح‌طلب
در سال 1334 در خانواده‌ای متوسط و مذهبی در روستایی در بیرجند متولد شد. وی با قبولی در رشته برق به دانشگاه صنعتی شریف راه یافت و با مدرک مهندسی صنایع از دانشگاه صنعتی شریف خارج شد و بعدها تحصیلات خود را تا مقطع دکتری در رشته علوم سیاسی در دانشگاه تهران ادامه داد.
پس از انقلاب از رهبران دانشجویان مسلمان پیرو خط امام و دفتر تحکیم وحدت و نیز یکی از دانشجویان همراهی کننده در حمله به سفارت آمریکا در سال 1358 بود.
وی فعال سیاسی اصلاح طلب و نماینده دوره سوم مجلس شورای اسلامی (1366 تا 1370)، عضو شورای اول شهر تهران (1377 تا 1381)، عضو شورای سردبیری روزنامه سلام و مدتی دبیرکل حزب همبستگی و مدیرمسئول روزنامه همبستگی بوده است. وی در انتخابات هفتمین دوره مجلس شوراهای اسلامی نیز کاندید شده بود که از سوی شورای نگهبان رد صلاحیت شد.
اطاعت، جواد
اصلاح‌طلب
زاده 1342 در شهرستان داراب و نماینده مجلس ششم است. او هم اکنون استاد علوم سیاسی دانشگاه شهید بهشتی است. او عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی بوده است.
اعلمی، اکبر
اصلاح طلب
در مرداد 1333 در بندر ترکمن به دنیا آمد. پس از انقلاب تا سال 1366 مسئولیت واحد سیاسی_فرهنگی سپاه تهران، مسئول حفاظت فرودگاه تهران، جانشین عملیاتی سرپل ذهاب در زمان فرماندهی اصغر وصالی و همزمان با آغاز جنگ ایران و عراق و واحد آموزش عقیدتی_سیاسی پادگان ولیعصر را برعهده داشت.  عضو هیات تحریریه روزنامه سلام بود. در سال 1378 کاندیدای نمایندگی مجلس شورای اسلامی از حوزه تبریز شد که با حمایت جناح اصلاح‌طلب و با رأی اول به مجلس راه یافت.
باقری ‌لنکرانی، کامران
اصولگرا (جبهه پایداری)
 متولد 1344 در تهران و دارای مدرک فوق تخصصی گوارش و کبد است. وی در دولت نهم و کابینه اول احمدی نژاد وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است. اما او به کابینه دوم احمدی نژاد که 12 شهریور 1388 از مجلس شورای اسلامی رای اعتماد گرفت، راه نیافت. او ریاست بیمارستان نمازی شیراز و معاونت پیشتیبانی دانشگاه علوم پزشکی شیراز را در کارنامه کاری خود دارد.
از سال 1390 به عنوان سخنگوی جبهه پایداری منصوب شد که اخیرا از این سمت کنار گذاشته شد.
پزشکیان، مسعود
اصلاح‌طلب
در 7 مهر ماه 1333 در شهر مهاباد متولد شد.
ریاست دانشگاه علوم پزشکی تبریز، معاونت سلامت وزارت بهداشت، وزیر بهداشت، جراح قلب در بیمارستان شهید مدنی تبریز از سوابق اجرایی اوست. وی از دوره هشتم مجلس شورای اسلامی نمایندگی مردم تبریز را بر عهده دارد.
جلیلی، سعید
اصولگرا (نزدیک به جبهه پایداری)
متولد 1344 منطقه معروف به طلاب مشهد مقدس است؛ وی تحصیلات خود را تا مقطع دکتری علوم سیاسی از دانشگاه امام صادق (ع) تهران به پایان رسانده و به زبان‌های عربی و انگلیسی تسلط دارد. وی در دوران دفاع مقدس در جبهه‌ حضور یافت و سال 65 در عملیات کربلای 5 به درجه جانبازی نایل آمد. وی در سال 68 به وزارت امور خارجه رفت و در سال 80 به دفتر مقام معظم رهبری رفت و در سمت مدیریت بررسی‌های جاری دفتر رهبر انقلاب به ادامه خدمت پرداخت.وی پس از انتخابات سوم تیر 84 به عنوان گزینه مطرح و موردنظر محمود احمدی‌نژاد رئیس‌ دولت نهم برای تصدی وزارت امور خارجه مطرح شد اما بر اساس مصلحت، اداره معاونت اروپا و آمریکای این وزارتخانه را بر عهده گرفت.وی در حال حاضر دبیری شورایعالی امنیت ملی و مسئولیت پیگیری موضوع هسته‌ای کشورمان را بر عهده دارد.
جوانفکر، علی اکبر
حامی دولت
زادهٔ 1338 در تهران ،مدیرعامل خبرگزاری ایرنا، مدیر موسسه مطبوعاتی ایران و مشاور مطبوعاتی و رسانه ای محمود احمدی نژاد در دوران تصدی شهرداری تهران و ریاست جمهوری است. وی دارای مدرک لیسانس و فوق لیسانس مدیریت دولتی از مرکز آموزش مدیریت دولتی است و می‌گوید دکترای مدیریت در موسسه اورتگا و گازت اسپانیا وابسته به دانشگاه کمپلوتنسه را طی کرده اما فرصت برای ارائه تز خود دریافت نکرده است.
حداد عادل، غلامعلی
اصولگرا (ائتلاف پیشرفت)
 متولد اردیبهشت ماه سال 1324 در تهران است. او در سال 1358 معاونت وزارت ارشاد را بر عهده داشت و طی سال های 1361 تا 1372 نیز معاون وزیر آموزش و پرورش بود.  همچنین از سال 1374 تا کنون (به استثنای فاصله 83 تا 87) ریاست فرهنگستان زبان و ادب فارسی را بر عهده داشته است.
 به مدت 13 سال نمایندگی مردم تهران در مجالس ششم، هفتم، هشتم و نهم را بر عهده داشت و در فاصله سال های 1387 تا 1383 رئیس قوه مقننه بود. او از سال 1387 تا کنون نیز به عنوان مشاور عالی مقام معظم رهبری منصوب شده است.
خرازی، سید محمدباقر
اصولگرا (حزب الله)
دبیرکل حزب‌الله ایران و مدیر مسئول روزنامه حزب‌الله‌است.وی دارای مدرک کارشناسی ارشد اقتصاد است و در انتخابات ریاست جمهوری 92 اعلام کاندیداتوری کردهو شعار انتخاباتی خود را نیز «دولت المتقین» قرار داده است.وی پسر آیت‌الله سید محسن خرازی (عضو مجلس خبرگان رهبری) است. برادر صادق خرازی سفیر سابق ایران در سازمان ملل و پاریس و برادر زاده دکتر کمال خرازی معاون و وزیر امور خارجهٔ ایران است.
خلیلیان، صادق
حامی دولت
زاده 1338 در اهواز، وزیر جهاد کشاورزی در دولت دهم ایران بوده است. وی دکترای اقتصاد کشاورزی از دانشگاه تربیت مدرس دارد، پیش از این رئیس دانشکده کشاورزی دانشگاه تربیت مدرس بوده، پس از آن معاون برنامه‌ریزی وزیر جهاد کشاورزی دولت نهم بوده‌است.در روز سه‌شنبه 15 مرداد 1388، با ارایهٔ پیشنهاد وزارت او توسط محمود احمدی‌نژاد به مجلس شورای اسلامی، این پیشنهاد به رأی گذاشته شد و از مجموع 286 رأی گرفته شده، با ‎200 رای موافق، ‎ ‎ 32رأی ممتنع، 54 رای مخالف موفق به کسب رأی اعتماد از مجلس وزیر جهاد کشاورزی شد.
رحیم مشایی، اسفندیار
حامی دولت
او هم اکنون رئیس دبیرخانهٔ جنبش عدم تعهد، مشاور رییس‌جمهور، دبیر کمیسیون فرهنگی دولت، ریاست شورای هماهنگی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، ریاست گروه مشاوران جوان ریاست جمهوری، رئیس کارگروه زیارت و فرهنگ رضوی، جانشین رئیس‌جمهور در شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور، رئیس مرکز ملی جهانی‌شدن، و نماینده ویژه رئیس‌جمهور در امور خاورمیانه است.او در زمان شهرداری محمود احمدی‌نژاد رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران بود.
 همچنین در دولت اول محمود احمدی‌نژاد ریاست سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایران را بر عهده داشت. وی در تیرماه 1388 در مدت زمان کوتاهی معاون اول رئیس‌جمهور اما پس از یک هفته و به واسطه انتشار حکم حکومتی مقام معظم رهبری از این سمت کنار گذاشته شد. اما ساعتی بعد از سوی احمدی‌نژاد به عنوان رئیس دفتر ریاست جمهوری منصوب شد و تا سال 1391 در این سمت فعال بود.
رحیمی، محمدرضا
حامی دولت
در سال 1333 در شهر قروه در استان کردستان زاده شد. در تاریخ 22 شهریور ماه
 1388 توسط محمود احمدی‌نژاد به سمت معاون
اولی ریاست جمهور منصوب شد.
رضایی، محسن
اصولگرا
در شهریور 1333 متولد شد. او در رابطه با این فعالیت های سیاسی به مدت 5 ماه توسط ساواک اهواز بازداشت شد. او در آستانه پیروزی انقلاب و ورود امام خمینی (ره) در جمعیت منصورون وظیفۀ حفاظت از جان حضرت امام (ره) را برعهده گرفت. او در خرداد 1358 به عضویت شورای فرماندهی سپاه درآمد. در شهریور 1360 از سوی حضرت امام خمینی(ره) به فرماندهی کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی منصوب شد رضایی در شهریور 1376 به عنوان «دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام» منصوب شد و مطالعات اولیه برای تنظیم سند چشم انداز 20 سالۀ ایران را آغاز نمود.
روحانی،حسن
عضو جامعه روحانیت مبارز
متولد 21 آبان 1327 در شهر سرخه است. وی نماینده مجلس خبرگان رهبری از سال 1378 و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام از سال 1370است. از سال 1368 به عضویت در شورای عالی امنیت ملی در آمد و از سال 1371 نیز ریاست مرکز تحقیات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام را عهده دار شد. وی نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در دوره چهارم و پنجم و دبیر شورای عالی امنیت ملی از سال 1368 تا 1384 بوده است. او در این سمت، رئیس تیم هسته‌ای ایران بود که انتقاد نسبت به تعلیق غنی سازی در دوره وی از جمله حاشیه های پرونده او بوده است .
زاکانی، علیرضا
اصولگرا(دبیرکل جمعیت رهپویان)
 در اسفند سال 1344 در تهران متولد شد. او در اواخر سال 1377 مسئولیت بسیج دانشجوئی دانشگاه‌های استان تهران و از سال 1379 تا 1382 مسئولیت سازمان بسیج دانشجوئی کشور را بر عهده گرفت .وی در مجالس هفتم، هشتم و نهم به مدت 9 سال نماینده مردم در خانه ملت بود. همچنین پس از تشکیل جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی زاکانی به عنوان دبیر کل این جمعیت منصوب شد.
سبحانی، حسن
مستقل
متولد سال 1332 در دامغان است. او دکتری علوم اقتصادی خود را از دانشگاه تهران دریافت کرده است. در سال 1358 با شرکت در انتخابات شورای شهر از طرف مردم به عنوان عضو شورای شهر انتخاب و سپس از طرف اعضای منتخب به ریاست شورای شهر دامغان برگزیده شد.او همچنین از سال 1375 تا 1387 به مدت 12 سال نماینده مردم دامغان در ادوار پنجم، ششم و هفتم مجلس شورای اسلامی بود.قائم مقامی معاون پژوهشی دانشگاه تهران در سال 1371 و حضور در روابط عمومی وزارت ارشاد از دیگر فعالیت های اجرایی سبحانی به شمار می رود.
سعیدی کیا،محمد
مستقل
محمد سعیدی کیا در سال 1325 در اصفهان متولد شد. وی مدرک کارشناسی ارشد خود را در رشتهٔ راه و ساختمان از دانشگاه امیر کبیر تهران دریافت کرد. محمود احمدی نژاد در تاریخ 23 مرداد 1384 وی را برای تصدی وزارت مسکن و شهرسازی به مجلس معرفی کرد و پس از تایید مجلس این وزارت را در اختیار گرفت. وی پیش از این وزیر راه و ترابری (دولت میرحسین موسوی و هاشمی رفسنجانی) از سال 1364 تا 1372 بوده‌است. همچنین وزیر جهادسازندگی دولت خاتمی از سال 1376 تا 1379 بوده‌است.
شریعتمداری،محمد
اصلاح‌طلب
وزیر بازرگانی در دولت سید محمد خاتمی بود که پنجاه و دوسال پیش در تهران به دنیا آمد. او از سال 1360 به عنوان جانشین معاونت امور انقلاب فعالیت کرد و در دولت اول هاشمی رفسنجانی به عنوان قائم مقام وزیر بازرگانی منصوب شد. شریعتمداری از سال 1369 تا مهر ماه 1376 در معاونت نظارت و حسابرسی دفتر مقام معظم رهبری فعال بود اما پس از آن به دولت سید محمد خاتمی رفت و وزیر بازرگانی شد.
عارف، محمد رضا
اصلاح‌طلب
در سال 1330 در یزد به دنیا آمد. او در سال 1355 با اخذ مدرک کارشناسی ارشد و در سال 1359 با اخذ مدرک دکترای برق مخابرات هردو از دانش‌گاه استنفورد به ایران بازگشت.او در ابتدای انقلاب در دستگاه های دولتی همچون شرکت مخابرات و وزارت فرهنگ و آموزش عالی فعالیت کرد و در سال‌های 73 تا 76 در سمت ریاست دانشگاه تهران حضور داشت. پس از آن نیز در کابینه‌ی دولت اصلاحات در سال‌های 76 تا 79 به‌عنوان وزیر پست و تلگراف و تلفن مشغول به خدمت شد و در سال‌های 79 تا 80 به عنوان معاون رییس جمهور و رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور به فعالیت خود ادامه داد. وی در سال های 1380 تا 1384 به‌عنوان معاون اول رییس جمهور برگزیده شد. او عضو پیوسته‌ فرهنگستان علوم ایران، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام است.
علی احمدی، علیرضا
اصولگرا
زادهٔ 1338، خمینی شهراصفهان، یکی از دولت‌مردان ایرانی و وزیر آموزش و پرورش ایران در کابینه اول محمود احمدی نژاد است. وی مدرک دکترای خود را در مدیریت تولید از دانشگاه تربیت مدرس و مدرک کارشناسی ارشد را در زمینه مهندسی صنایع از دانشگاه تربیت مدرس و همچنین مدرک کارشناسی را در زمینه مهندسی متالورژی از دانشگاه علم و صنعت ایران کسب کرد. وی در تاریخ 23 مرداد 1384 از سوی محمود احمدی‌نژاد برای تصدّی وزارت تعاون به مجلس معرفی کرد، امّا موفّق به کسب رأی اعتماد مجلس شورای اسلامی نگشت.
وی در همان سال به ریاست دانشگاه پیام نور منصوب گردید. در تاریخ 30 بهمن سال 1386، مجدداً از طرف محمود احمدی نژاد، به عنوان وزیر آموزش پرورش به مجلس شورای اسلامی معرفی شد که این بار توانست با کسب رای اعتماد نمایندگان مجلس شورای اسلامی، وزیر آموزش و پرورش شود.
غرضی، محمد
مستقل
در سال 1320، در اصفهان، متولد شد و  فوق لیسانس در رشته الکترونیک دارد. وی وزیر نفت در دولت میرحسین موسوی و وزیر پست و تلگراف و تلفن، در دولت اکبر هاشمی رفسنجانی بود.
فلاحیان، علی
مستقل
در سال 1328 متولد شد. او موسس حزب جمهوری اسلامی در استان خوزستان پس از پیروزی انقلاب اسلامی بود و مسئولیت حاکم شرع آبادان، خرمشهر، باختران و مشهد را نیز بر عهده داشت. او در برهه ای فرمانده کمیته انقلاب اسلامی آبادان و رئیس بنیاد مسکن این شهر بود . سپس به عنوان قائم مقام دادستان انقلاب کل کشور منصوب شد . وی همچنین فرماندهی کل کمیته های انقلاب اسلامی، دادستانی ویژه روحانیت و حضور در وزارت اطلاعات به عنوان قائم مقام را در کارنامه کاری خود دارد. اما بیش از همه مردم فلاحیان را در کسوت وزیر اطلاعات دولت سازندگی و عضو شورای امنیت ملی می شناسند.وی همچنین در سومین دوره مجلس خبرگان رهبری به نمایندگی از مردم خوزستان عضویت داشت.
قالیباف، محمد باقر
اصولگرا (ائتلاف پیشرفت)
در شهریورماه سال ١٣٤٠ در شهر طرقبه متولد شد. پس از پیروزی انقلاب اسلامی در سال ١٣٥٧ و آغاز جنگ تحمیلی، قالیباف نوجوان در سال ٥٨ و در سن ١٨ سالگی وارد جبهه شد و در سال ١٣٦١به عنوان فرمانده تیپ امام رضا(ع) و یک سال بعد در جایگاه فرمانده لشکر ٥ نصر خراسان انتخاب شد.وی پس از جنگ فرماندهی لشکر ٢٥ کربلا را عهده دار بود. او همچنین در سال ١٣٧٣مسئولیت قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء(ص) را پذیرفت.
در سال ١٣٧٦ به دستور مقام معظم رهبری عهده دار فرماندهی نیروی هوایی سپاه شد. او در همین زمان با گذراندن دوره های فشرده خلبانی در ایران و فرانسه مجوز پرواز با ایرباس را بدست آورد. در سال 1379 مجدداً با حکم حضرت آیت الله خامنه ای، فرماندهی نیروی انتظامی ایران را عهده دار شد.
در سال ١٣٨٤ با رای شورای اسلامی شهر تهران به عنوان شهردار پایتخت انتخاب شد و تا کنون به مدت هشت سال در این سمت حضور دارد.
کواکبیان، مصطفی
اصلاح‌طلب (دبیرکل حزب مردمسالاری)
متولد 1341 سمنان، نماینده سابق شهرستان های سمنان و مهدیشهر در مجلس شورای اسلامی و دبیر‌کل حزب مردم‌سالاری است.کواکبیان مدیر مسئول روزنامه مردم‌سالاری و صاحب امتیاز و مدیرمسئول روزنامه محلی پیام استان سمنان است. او در طول سال های 1359 تا 1361 به عنوان قائم مقام دبیر حزب جمهوری اسلامی در استان سمنان فعالیت کرد و در جبهه های جنگ تحمیلی نیز حضوری فعال داشت.
کاظمی،پرویز
اصولگرا
سابقه حضور در کابینه محمود احمدی نژاد به عنوان وزیر رفاه را دارد.
مظاهری،طهماسب
مستقل
متولد 1332 به مدت یک سال از شهریور 1386 تا 1387 رئیس بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران بود. پیش از این بین سال‌های 1380 تا 1383 وزیر امور اقتصادی و دارایی کابینه سید محمد خاتمی بود.
مهمانپرست، رامین
اصولگرا
 سخنگوی کنونی وزارت امور خارجه است. وی در 9 آبان 88 به عنوان دستیار ویژه وزیر خارجه و سخنگوی جدید این وزارتخانه معرفی شد. مهمانپرست پیش از آن مسئولیت معاون امور کنسولی، امور مجلس و امور ایرانیان خارج از کشور وزارت خارجه را عهده دار بود. وی همچنین سابقه فعالیت به عنوان سفیر جمهوری اسلامی ایران در تایلند و قزاقستان و مدیرکل هماهنگی امور فرهنگی و معاون مدیرکل اطلاعات و مطبوعات وزارت خارجه را دارد.
نواب، ابوالحسن
اصولگرا
در سال 1337 در شهرضا متولد شد. او در دهه 50 برای تحصیل علوم اسلامی وارد مدرسه حقانی شد. وی از نزدیکان شهید قدوسی و شهید سید محمد حسینی بهشتی بوده و در ابتدای انقلاب اسلامی وارد حکومت شد. او بیشتر به فعالیت‌های فرهنگی مشغول است و اکثر کشورهای جهان را دیده و با سران کشورهای اسلامی رابطه نزدیک دارد.
وی مؤسس و رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب می باشد ، این دانشگاه گرچه یک دانشگاه خصوصی است و کاملا متکی به وی است اما در مدتی کمتر از پانزده سال توانسته‌است به مرکز تحقیقاتی معتبری در جهان تبدیل شود.
واعظ زاده، صادق
اصولگرا
در سال 1338 در شهر مشهد متولد شد. او هم اکنون عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و رئیس مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت است.  از سال 1385 تا 1388 به عنوان معاون علمی و فناوری رئیس جمهور و رئیس مرکز بنیاد ملی نخبگان فعالیت کرد. ریاست شورای مرکزی جهاد دانشگاهی از سال 1365 به مدت سه سال، عضویت در ستاد انقلاب فرهنگی از سال 63 تا 69 و معاون امور دانشجویی وزارت فرهنگ و آموزش عالی به مدت یک سال در سال 68 از دیگر سوابق اجرایی این کاندیدای احتمالی انتخابات است.
ولایتی، علی اکبر
اصولگرا (ائتلاف پیشرفت)
در 4 تیر ماه 1324، در رستم آباد، یکی از روستاهای شمیران به دنیا آمد. او پزشک اطفال و فوق تخصص بیماری های عفونی خود را در دانشگاه جان هاپکینز آمریکا گذراند. مطب شخصی وی در شهرک غرب تهران واقع است و مدیریت بیمارستان مسیح دانشوری را نیز بر عهده دارد.پس از پیروزی انقلاب اسلامی، مدتی معاون وزارت بهداری بود، در دوره اول مجلس به نمایندگی مردم تهران انتخاب شد و سپس به مدت شانزده سال، در دوره های ریاست جمهوری حضرت آیت الله خامنه ای و آیت الله هاشمی رفسنجانی، به عنوان وزیر خارجه مشغول همکاری بود. پس از سال 1376 به عنوان مشاور مقام معظم رهبری در امور بین الملل منصوب شد و تا کنون در این سمت مشغول فعالیت است.
هاشمی رفسنجانی،علی اکبر
مستقل
در سال 1313 در روستای نوق در توابع رفسنجان به دنیا آمد.در دوران پیروزی انقلاب اسلامی از اعضای مؤثر و برجسته شورای انقلاب بوده و سپس فعالیت‌های خود را در عرصه‌های گوناگون پی‌گیری کرده‌اند، از جمله: عضویت در حزب جمهوری، سرپرست وزارت کشور، ریاست مجلس شورای اسلامی، امام جمعه موقت تهران، جانشین فرماندهی کل قوا، نیابت ریاست مجلس خبرگان، ریاست جمهوری،ریاست شورای عالی انقلاب فرهنگی، ریاست شورای عالی امنیت ملی و …
 هم اکنون ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام را بر عهده دارد. در شهریورماه 1386 به دنبال رحلت آیت‌الله مشکینی رئیس فقید مجلس خبرگان رهبری در دومین اجلاس سالانه دوره چهارم مجلس خبرگان، به ریاست این مجلس مهم و تأثیرگذار برگزیده شد. وی اسفند سال 1389 ریاست مجلس خبرگان رهبری را به آیت‌الله مهدوی کنی سپرد.
  * اطلاعات این جدول بر اساس سایت های شخصی افراد مذکور و یا مصاحبه هایشان در خبرگزاری ها تنظیم شده است.

نوشته های مشابه

43 دیدگاه

 1. آقای داریون نما یک همین طور کاری هم با انتکار خودت برای کاندیداهای شورای شهر داریون انجام بده ( ولی نه افکار سیاسی ) البته پس از تا ئید صلاحیت ها .

 2. سلام چه عجب یه کم به مسائل کشوری هم پرداختید
  اینها اکثرشون یا احراز صلاحیت نمی شن یا به نفع بزرگترهاشون میرن کنار
  طبق معمول یک انتخابات دو قطبی سنگین و حماسی را خواهیم داشت البته این بار با توجه به شرایط روز با دو نوع گفتمان،
  گفتمان دیپلماتیک و گفتمان انقلابی که هر کدام هم مدعیان بسیار قوی دارند
  نکته مهم اینکه رهبری فرمودند من دیپلمات نیستم من انقلابی ام
  به هر حال باید دید کدامیک از مدعیان این دو نوع گفتمان به مرحله دوم خواهند رفت یعنی پیش بینی میشه انتخابات به مرحله دوم بره

 3. سلام اقای هاشمی عزیز
  ماشااله از همین حالا دارید برای جناح خاصی تبلیغ میکنید
  مقام معظم رهبری فرمودند من یک رای بیشتر ندارم !!!
  امیدوارم که مردم با بصیرت خاصی که همیشه نشان داده اند فرد اصلح را انتخاب کنند

 4. سلام این کجاش تبلیغ یک جناح هست؟
  من فقط نظر رهبری رو گفتم که فرمودند من انقلابی ام خوب حالا هر کس ازاده این شعار و روش و منش رو انتخاب کنه هر کس دلش نخواست بر عکسش رو انتخاب می کنه ولی در هر صورت
  میزان رای ملت هست
  مثل روز روشنه که رهبری یک رای بیشتر ندارند و معلوم نیست چرا عده ای رو این مساله زیاد مانور می دهند و مدام تکرار می کنند شاید میترسن یک موقع بشه دو تا رای؟!!!

 5. سلام سید هاشمی عزیز
  ما همگی روش و منش وتمام منویات مقام معظم رهبری را به کار میبریم وایشان را دوست داریموایشان را به عنوان نائب برحق امام زمان(عج)قبول داریم.
  ولی نکات زیر درنوشته هایتان قابل تامل هست
  1-انتخابات این دوره دو قطبی است!!!
  2-دوقطب عبارتند از جناح یا گفتمان دیپلماتیک وانقلابی!!!
  3-رهبر معظم فرمودند من دیپلمات نیستم و انقلابی ام
  قضاوت با تمام کاربران عزیز !!!!!

  1. با سلام… نظر من این است که خیلی پر رنگ و چشم گیر و فعال و آگاهانه در صحنه حضور یابیم و سرنوشت خود را به اذن خداوند و به اندازه لیاقتمان رقم زنیم. به هر کس که فکر می کنیم اصلح تر است و توان به دوش کشیدن این بار سنگین را دارد و آمده است تا برای رضای خدا و کمک به خلق خدا، خالصانه و بدون چشم داشت و اهداف دیگر گام بردارد رای خواهیم داد. قرار نیست رای همه یکسان باشد. قرار است آگاهانه و هشیارانه رای خود را به صندوق بیندازیم. میزان هم رای ملت است. هر کسی را که اکثریت مردم بر گزینند از نظر ما عالی است. هر کس می خواهد باشد. مهم مردم هستند که باید آگاهانه در صحنه حضور داشته و سرنوشت خود را در قد و اندازه های مکتبمان و ایران عزیزمان با قدمتی به بلندای تاریخ رقم زنند… و فراموش نکنیم که اگر خوب ظاهر شویم خدا نیز سرنوشت و نتیجه ی خوبی را برایمان رقم خواهد زد. انشاءالله.

 6. سلام بر داریون نما… اطلاع رسانی خوبی است… باز هم انتظار بیشتری از شماست. هم در زمینه ی انتخابات ریاست جمهوری و هم شوراها…

 7. سلام ریز بین عزیز ممنون از توجهتون
  این جملات در واقع یک تحلیل هست که با توجه به فضای فعلی و تجربیات انتخاباتهای گذشته به دست می ایدنه علایق شخصی بنده
  انتخابات ریاست جمهوری معمولا در ایران دو قطبی بوده خصوصا از خرداد 76 به این طرف
  این دوره بعضی ها می گن سه یا چهار ظلعی هست ولی اگر خوب دقت کنیم همان دو قطبی قدیمی هست خصوصا اگر به دور دوم کشیده شود
  گزینه دوم هم که از شعارها و سخنان کاندیداهای اصلی و مطرح مثل روز روشنه که کلا به دو دسته تقسیم می شن ربطی هم به اصولگرا یا اصلاح طلب یا مستقل بودن انها ندارد
  گزینه سوم هم که دروغ نگفتم و البته منظور من این بوده که باید به شاخصهای رهبری به عنوان ولی فقیه ورهبر وامام جامعه توجه کرد نه به عنوان علایق شخصی و جناحی و ….
  فرمودید طرفداری از جناح خاصه
  اتفاقا برای اولین بار انتخابات این دوره جناحی نیست ( از جنس جناحهای چپ و راست و اصلاح طلب واصولگرای گذشته) بلکه صف بندی جدید بین تفکرات و شخصیتها است که هرچه جلوتر بریم مرزها روشن تر می شه تا به همان دو نوع گفتمان برسه
  نکته اینکه چون مهمترین چالش و مساله کشور فعلا نوع رفتارو برخورد ومقابله با فشار های غرب هست (از سیاسی و اقتصادی و امنیتی و ….) بالطبع مهمترین موضعگیریها و گفتمان کاندیداها هم فارغ از جناح بندیهای گذشته حول همین موضوع هست که اینجا هم دو نوع تفکر عمده داریم
  دیپلماتیک: دنبال مذاکره و حتی رابطه با امریکا و خوشبین به مذاکره و اهل اعتماد و داد وستدو کوتاه امدن از بعضی مواضع
  انقلابی: عدم اعتقاد به مذاکره چه رسد به رابطه در شرایط فعلی و بدبین به مذاکره و کوتاه نیامدن از بعضی مواضع و مقاومت بیشتر
  این دو نوع تفکر الان در بین سیاسیون کشور هست فارغ از اصولگرا بودن یا اصلاح طلب بودن و مستقل بودن و….. مثلا بعضیها اصولگرا هستند ولی بیشتر از اصلاح طلبان دنبال مذاکره و رابطه هستند بطوری که حتی اعتراض اصلاح طلبان هم بلند شد
  و اما رهبری با توجه به شرایط و تجربیات و نقاط قوت وضعف نظر خود را فرمودند که انقلابی هستند و به مذاکره بد بین و معتقد به مقاومت و تدبیر در تمام زمینه ها مثلا اقتصاد مقاومتی و… را مطرح کردند و البته در بحث سیاست کلی کشور تصمیم گیری اصلی جزو وظایف خود رهبری هست وبقیه در هر مقامی که هستند باید التزام عملی داشته باشند
  در عین حال فرمودند راه برای همه سلایق و مدعیان و تفکرات دیگر هم باز هست و ضمن مسئولیت پذیری و رعایت بعضی ملاحظات رهبری می توانند مطابق تفکر خود به میدان بیایند و مسئولیت رابه دست بگیرند و حتی مذاکره کنند و …..
  خلاصه اینکه میزان رای ملت است و باید بهترین گزینه و راه را انتخاب کنند همانطور که اقای زارع فرمودند

 8. سلام مفسر خبری چه عنوان جالبی!!
  با ورود هاشمی قطعا تنور انتخابات گرمتر و پرشور تر می شود
  صف بندیها و مرزبندیها شفاف تر می شود
  دو قطبی که قبلا توضیح دادم بیشتر نمود پیدا می کند
  دو قطبی جدید تقریبا اینطور هست
  تفکر اول :هاشمی رضایی متکی احمدی نژاد مشایی قالیباف خاتمی کواکبیان عارف و …….. که هر کدام از جناحهای مختلف هستند
  تفکر دوم:جلیلی لنکرانی زاکانی حداد و تا حدودی ابوترابی و ولایتی و….
  البته توان این اشخاص در پیشبرد هر کدام از این گفتمانها متفاوت هست وهمچنین شدت و ضعف اونها مثلا میزان علاقه و اعتقاد خاتمی و مشایی به مذاکره و سازش با قالیباف ورضایی زمین تا اسمون با هم فاصله داره ولی کلا همه انها معتقد به مذاکره و سازش هستند منتها بعضی با اغوش باز و سرعت غیر مجاز بعضی با سرعت متوسط وبعضی با احتیاط و در نظر گرفتن ملاحظات
  و همینطور از این طرف ولایتی ابوترابی وحداد با جلیلی و زاکانی لنکرانی یک گروه اهل مقاومت با مشت گره کرده و یک گروه مقاومت بدون مشت گره کرده
  به هر حال امسال سال حماسه هست و مردم بار دیگر اوج مردم سالاری دینی را به نمایش خواهند گذاشت

 9. سلام سید هاشمی عزیز
  مگر اقای خاتمی هم کاندید شده اند ؟من که خبری نشنیده ام!!!!
  حرف شما درست هست انتخابات این دوره دو قطبی هست
  از نظر تفکر شاید صد تفکر کاندیداها داشته باشند واز دل انها ما خبری نداریم
  درست است که دو جناح سنتی نداریم ولی جناحی جدید وخطرناکتر از اصلاح طلبان بوجود امده است!!!!
  پس باز هم رقابت اصلی بین این دو نوع جناح هست .
  شاید هم با ورود اقای هاشمی سه جناح بوجود امده باشد !!!!
  به هر حال مردم باید با بصیرت (به گفته مقام عظمی ولایت)گزینه ی درست را انتخاب کنند و در این دوره حتی از سال 76 هم هوشیارتر باشند.
  انسان ها هیچ وقت تغییر نمیکنند ولی نوع لباس انها قطعا تغییر میکند!!!!!

  1. طبق نظر سنجیها پیش بینی شده بیش از 75 درصد شرکت کنند اگر محقق بشه واقعا حماسه بزرگی خواهد بود
   گفتم دو قطبی منظور نوع تفکر وشعارها ورفتار وعملکرد خصوصا درسیاست خارجی بود وگرنه هر کدام از دو نوع تفکر شاید چند کاندیدا ی بزرگ و کوچک حتی رقیب هم داشته باشند
   تا ببینیم چه کسانی احراز صلاحیت می شن و تا اخر می مونن

 10. ورود آیت الله هاشمی رفسنجانی انتخابات را حد اکثری می کند .تخریب و تهمت به رقبا برای بیرون کردن آنها از گردونه رقابت ها ،غیر اسلامی ترین و غیر انسانی ترین نا پسند ترین شیویه تبلیغات است .

  1. با سلام کاربر جوان و نکته مهمی که بیان کردید
   تخریب و تهمت همانطور که رهبری فرمودن حرام است وناشی از عدم تقوی و بد اخلاقی وکاملا به ضرر کشور وفضای سیاسی اجتماعی کشور هست
   البته نقد منصفانه در چهارچوب اخلاق و مصالح جامعه باید باشد

 11. چند گیسوی تو در دست رقیبان بینم رشته ی جان به کف مردم نادان بینم
  سروش عزیز سلام…
  دیده ام زلف پریشان تو در چنگ رقیب بی سبب نیست که شب خواب پریشان بینم

  ندهم خشتی از این خانه ویران به بهشت گر تو را باز در این کلبه ی احزان بینم

  ای خوش آن روز که رخسار نمایی که چو خویش ناصحان را به رخ ماه تو حیران بینم

  وانکه دارد سر پند دل دیوانه ی من همچو خود در ره تو بی سر و سامان بینم

  عاشقم غم نخورم با سر زلفت ز جنون که در این سلسله دیوانه فراوان بینم

  بعد از این دست من و دامنت ای باده فروش تا به کی خون دل از دیده به دامان بینم

  گر نیایی بود امشب به خدا نوبت دل چند چاک از غم هجر تو گریبان بینم

 12. سروش عزیز سلام…
  چند گیسوی تو در دست رقیبان بینم / رشته ی جان به کف مردم نادان بینم

  دیده ام زلف پریشان تو در چنگ رقیب / بی سبب نیست که شب خواب پریشان بینم

  ندهم خشتی از این خانه ویران به بهشت / گر تو را باز در این کلبه ی احزان بینم

  ای خوش آن روز که رخسار نمایی که چو خویش / ناصحان را به رخ ماه تو حیران بینم

  وانکه دارد سر پند دل دیوانه ی من/ همچو خود در ره تو بی سر و سامان بینم

  عاشقم غم نخورم با سر زلفت ز جنون / که در این سلسله دیوانه فراوان بینم

  بعد از این دست من و دامنت ای باده فروش / تا به کی خون دل از دیده به دامان بینم

  گر نیایی بود امشب به خدا نوبت دل/ چند چاک از غم هجر تو گریبان بینم

 13. در شرایط کنونی ایران ما اقای هاشمی بهترین گزینه برای ریاست جمهور میباشد به نظر من این چهار سال که همه فقط شاهد دعوای سیاسی میان مسولین بودند اگر کسی تعادل را میان دوجناح برقرار کند بهترین گزینه میباشد واین هنر من فقط در اقای هاشمی میبینم

  1. به این می گویند حمایت قاطع از یک جناح وشخصیت
   البته 16 سال گذشته این روند با باز شدن فضای سیاسی بیشتر شد واز انتخابات 88 اوج گرفت وبا شدت ادامه پیدا کرد
   رشد روزنامه ها و فضای اینترنت هم مزید بر علت شده و ….
   اقای هاشمی تواناییشون خیلی زیاد هست ولی فعلا خودشون رفته اند به سمت یک جناح

 14. از داریون نما که برای اولین بار مهمترین رویداد سیاسی کشور را به معرض نظریات مردم قرار داده است ممنون هستیم .

 15. جناب آقای هاشمی قصد ما طرفداری از یک جناح نیست بلکه اگر نظر کاربران را دقیق خوانده باشید یه کاربر با نام مفسر خبری در مورد آقای هاشمی رفسنجانی پرسیده بودند ما هم نظر خودم را بیان کردم وگرنه بر هیچ کس پوشیده نیست انتخابات هشتادو هشت با قانون گریزی یه عده فریب خورده داخلی وحمایت دشمن های قسم خورده ایران درخارج فتنه عظیم به وجود آورد که خوشبختانه با درایت مقام معظم رهبری ومردم برای همیشه خاموش شد ومردم خود راه درست را انتخاب کردند هرچقدر حضور مردم درانتخابات پرشورتر باشد سیلی ما به غرب محکم تر میباشد

  1. سپیده حرف بدی نزده اقای هاشمی! فقط نظرش را گفته که واقعا هم درسته اقای هاشمی پیر سیاست هست حالا یک عده ای قصد تخریب ایشان را دارند بماند ولی باید به یاد داشته باشیم که ایشان جنگ را هدایت کردند و یار امام(ره) بودند
   انشااله که شورای نگهبان ایشان را تایید میکند و رای هم می اورد.

   1. سلام داریوش بزرگ انشاء الله که مانند امام یار امام خامنه ای هم هستند و باشند و مهم انجام همین وظیفه و تکلیف هست که در کشور نیز ثبات و تعادل ایجاد می کند حال در انتخابات رای بیاورد یا نه
    وقتی نقش خود و تکلیف را درست انجام بدهد قطعا جنگ نرم فعلی را هم هدایت کرده اند و باعث دفع فتنه دشمنان می شود
    فعلا قدم اول را محکم و درست برداشتند و گفتند حمایت و تبلیغ رسانه های خارجی دشمن را نمی پذیرم وقبول ندارم برخلاف بعضیها که چهار سال پیش گفتند هر کس حمایت کند می پذیریم و نتیجه اش را دیدیم !!!
    انشاء الله که سال حماسی خوبی در پیش داریم هم حماسه سیاسی هم حماسه اقتصادی
    یا علی

  2. با سلام مگر من گفتم حرف بدی زدید ؟!! اتفاقا ازاظهار نظر صریح شما خوشحال شدم
   همینکه با استدلال و روشن وشفاف نظرتان را در مورد بهتربودن اقای هاشمی بیان کردید
   چه عیب دارد اگر انسان با استدلال ودلیل از یک شخص یا جناح حمایت کند؟! اتفاقا اگر حمایت نکند جای تعجب دارد
   درمورد تواناییهای بی نظیر اقای هاشمی هم که هیچ شکی نیست و اینکه همیشه وزنه تعادل و ثبات بین دو جناح بو ده اند
   @ تنها نکته این بود که از سال 84 که در رقابت با احمدی نژاد رای نیاورد کاملا رفته اند به سمت جناح دیگر و باعث شد این نقش ایجاد ثبات وتعادلشان بین دو جناح از بین برود
   @ نتیجه انکه دو جناح از مسیر تعادل خارج شدند که نمونه اش در انتخابات 88 بود که هر دو قطب انتخاباتی نقطه تعادل و ثبات بینشان وجود نداشت وبرای کشور خسارت بار شد درحالی که همه انتظار داشتند اقای هاشمی سریعا با دیدن این اوضاع نقش همیشگی خود را در ایجاد ثبات و تعادل اجرا کند ولی متاسفانه اینکار را نکرد و سکوت کرد
   @ نتیجه اینکه الان یک گروه منتقد هر دو قطب فعال در انتخابات 88 هستندیعنی هم منتقد دولتند هم منتقد هاشمی وهم منتقد جریان فتنه که اینها اکثر اصولگرایان سابق به همراه بعضی دوستان و نزدیکان سابق اقای هاشمی هستند
   @ یگ گروه هم همان دو قطب درگیر در انتخابات 88 که انقدر با هم درگیر شدند و تقابل کردند که الان در هم مخلوط شده اند و با یکدیگر کنار امده اند که ماحصل ان هماهنگی جریان فتنه و انحراف شده که روز به روز این هماهنگی واشتراک بیشتر می شود
   @و باز شخصیت اقای هاشمی که در معرض امتحان است که به سمت نقش و وظیفه ایجاد ثبات وتعادل سابق خود بر می گردد یا متاسفانه مثل 8 سال اخیر کاملا به یک طرف کفه می رود و مجددا تعادل به هم می خورد؟!!

 16. سلام بر کاربران عزیز داریون نما…. از این که می بینم مردم خوب زادگاهم تا این اندازه در زمینه های مختلف علی الخصوص مسائل سیاسی و در راس آن مسئله ی انتخابات با سلایق متفاوت که لازمه ی پیشرفت جوامع مترقی است، آگاهانه و هشیارانه به این زیبایی حضور خود را در صحنه به نمایش می گذارند و این چنین برای سرنوشت خویش ارزش و احترام ویژه قائلند، به خود می بالم و بیش از پیش به داریونی بودن خود افتخار می کنم.
  ” هم چنان پیروز و سربلند باشید.”

 17. سلام برشما استاد زارع عزیز انشاء الله که شما هم دراین قدم بسیار مهم و بزرگی که برداشته اید موفق وموید باشید

 18. آیت الله هاشمی امروز “حبیب ابن مظاهر” جمهوری اسلامی است که با درک درست از شرایط داخلی و بین المللی آمده است تا خود را فدای انقلاب ، ایران و جمهوری اسلامی نماید و الا در شرایط موجود اگر دفع چنین مخاطراتی از توان کس دیگری بر می آید.

 19. انتخابات و بحث های آ ن باعث رشد سیاسی مردم می شود از این اولین اقدام داریون نما که پا توی کفش سیاستمداران کرده منونیم .

 20. باسلام
  انشاءالله شاهد حضور حداکثری مردم بهمراه انتخاب فرد اصلح باشیم.
  از ملاکهای اصلح ، اعتقاد و التزام عملی به ولایت فقیه ، مدیر و مدبر بودن و داشتن حسن سابقه می باشد.
  آن چیزی که در مورد همه کاندیداها ملاک می باشد حال فعلی آنان است .

 21. اگرانصراف ندهند این افراد از مو قعیت بهتری برخوردارهستند : 1-محمد حسین ابو ترابی 2-غلامعلی حداد عادل 3- محسن رضایی4-محمد سعیدی کیا 5-محمد رضا عرفر 6-محمد باقر قالی باف 7-علی اکبر ولایتی 8-علی اکبر هاشمی رفسنجانی

 22. فعلا رقابت اصلی بین قالیباف و جلیلی و هاشمی است رتبه بعد ولایتی و لنکرانی و رضایی و ابوترابی و بقیه اکثرا یا با اینم افراد ائتلاف می کنند یا شانس بسیار کمی دارند
  صحبتهای امروز اقای جنتی در نماز جمعه تهران نشون می داد که تایید شدن هاشمی هم سخت است خصوصا اینکه بیش از صد نفر از نمایندگان مجلس خواستار رد صلاحیت هاشمی و مشایی شده اند
  باید ببینیم اخر کار چه می شود

 23. ایها الناس! انتخابات است
  انتخابات هم مکافات است!

  چونکه بسیار دردسر دارد
  عینهو دیوها سه سر دارد

  مردمان اهل دوغ و کباب
  اهل کارهای خوب و صواب

  که اگر بنده روی کار آیم
  چه پیاده، چه با قطار آیم،

  می نویسم برایتان نامه
  می خرم صبح ها برایتان، خامه!

  می نویسم که آن و یا این، هست!
  می نویسم که نفت و بنزین، هست!

  می شوم، چون برادر، برای شما
  می روم پشت میز، جای شما!

  عینهو رستم زال، عینهو یک یل
  می کنم مشکلاتتان را حل

  دوستان پس مرا انتخاب بکنید
  می توانید روی من حساب بکنید!

  دوستان بنده یک قمی هستم
  بنده واقعا ‌مردمی هستم!

  دوستان بنده اهل شیرازم
  اهل فاش کردن رازم!

  دوستان بنده آمدم از رشت
  از پس کوه و دره و از دشت!

  دوستان بنده اهل کاشانم
  واقعا پرم! دکترم! جانم!

  دوستان بنده اهل تبریزم
  روز و شب رو به روی یک میزم!

  دوستان پس مرا انتخاب بکنید
  می توانید روی من حساب بکنید!

 24. احسنت احسنت عالی بود
  انتخابات باعث استارتی دوباره با یک عده مدیران تازه نفس جهت پیشرفت بیشتر است
  راستی دقت کردید اکثر کاندیداها نیمه شمالی کشور هستند
  از نیمه جنوبی فقط لنکرانی می شناسم و هاشمی و رضایی کس دیگری سراغ دارید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن