چند مدتی بود که از بخش “جوانان دیروز” سایت داریون نما خبری نبود.امروز اما این بخش دو میهمان دارد. اولی جمال بذرافکن معروف به “میرزا جمال است” و دومی غلامحسین پیرزاده.
جمال بذرافکن سالهاست آسیابان است و آسیاب دارد. او گندم های زرد مردم را سفید می کند تا بعضی از خانواده های داریونی که هنوز حال و هوای سنتی دارند بتوانند با استفاده از این آرد، نان سنتی یا همان نان تیری را تهیه کنند.

جمال بذرافکن(نفر سمت چپ) در حال کار در آسیابش

جمال بذرافکن مانند پسرعمویش(حاج علی آقا بذرافکن) کار آسیابانی را ادامه داده و اعتقاد دارد این شغل یکی از بهترین شغلهاست زیرا به وسیله آن نان مورد نیاز مردم تهیه می شود.
غلامحسین پیرزاده هم نامش همیشه در دفترخاطراتمان می ماند. هرچه باشد ما از دوران کودکی و نوجوانی به یاد داریم که با یک گاری یک چرخ یا نهایتا چهارچرخ! هر هفته یک یا دو( یا اگر گاری امان چهارچرخ بود تعداد بیشتری )کپسول گاز را بر می داشتیم و به آقای پیرزاده مراجعه می کردیم.
یادش بخیر سالهایی که کمبود گاز بود. مردم از شب تا صبح در صف کپسول گاز می ایستادند.

غلامحسین پیرزاده سر کوچه ای نشسته که زمانی صفی طولانی از مردم برای کپسول گاز در آن شکل می گرفت

با وجود گازکشی در بیشترین نقاط داریون هرچند کار و کاسبی آقای پیرزاده دیگر مانند گذشته پررونق نیست اما به هرحال او هنوز مشتریان خودش را دارد.
برای این دو جوان قدیم آرزوی شادابی و سلامتی داریم. گفتنی است عکس جمال بذرافکن را یوسف بذرافکن و عکس غلامحسین پیرزاده را روح الله قربانی برایمان ارسال کرده اند.

کلیدواژه ها : ,

این خبر را به اشتراک بگذارید :