یوسف بذرافکن| روز ۲۶ مرداد ۱۳۶۹ ایران اسلامى شاهد بازگشت آزادگان سرافرازى بود که پس از تحمل سالهاى اسارت خود در اردوگاههاى عراق، پاى به میهن اسلامى گذاشتند و به آغوش خانواده‏هاى خود بازگشتند. امام خمینی (ره ) در مورد آزادگان فرمودند : اگر روزی اسراء برگشتند و من نبودم، سلام مرا به آنها برسانید […]

یوسف بذرافکن|

روز ۲۶ مرداد ۱۳۶۹ ایران اسلامى شاهد بازگشت آزادگان سرافرازى بود که پس از تحمل سالهاى اسارت خود در اردوگاههاى عراق، پاى به میهن اسلامى گذاشتند و به آغوش خانواده‏هاى خود بازگشتند.

امام خمینی (ره ) در مورد آزادگان فرمودند :
اگر روزی اسراء برگشتند و من نبودم، سلام مرا به آنها برسانید و بگویید خمینی در فکرتان بود.
در این روز میهن اسلامى شاهد حضور آزادگان سرافرازى بود که پس از سال‏ها اسارت در زندان‏ها و اسارتگاههاى مخوف رژیم بعث عراق، قدم به خاک پاک میهن اسلامى خود گذاشتند. آزادگان، با ایمان راسخ خود در برابر همه فشارهاى جسمى و روحى دشمنان ایستادند و روابط اجتماعى جامعه کوچک اردوگاهى خود را بر پایه اخلاق حسنه بنا نهادند و از شکنجه‏ هاى مزدوران بعث هراسى به خود راه ندادند. آزادگان، صبورتر از سنگ صبور و راضى‏ترین افراد به قضاى الهى بودند. اینان سینه‏هایى فراخ‏تر از اقیانوس داشتند که از همه‏جا و همه‏کس بریده و به خدا پیوسته بودند، آزاده نامیده شدند چون از قید نفس و نفسیات رهایى یافته بودند.

azadegan
امروز یادآور بازگشت غرورآفرین مردان و زنان آزاده ‏اى است که پس از تحمل سال‏ها شکنجه و دورى از عزیزان خویش، به وطن بازگشتند و به انتظار میلیون‏ها ایرانى پایان دادند. در این روز، شکیبایى مادران، پدران، همسران و فرزندان این آزادمردان به‏بار نشست و سال‏هاى نگرانى و شوق دیدار به پایان رسید و وعده الهى تحقق یافت: «و بشر الصابرین »
نه تنها استقامت آزادگان در اردوگاه‏هاى دژخیمانه رژیم بعث، بلکه صبر و پایدارى خانواده‏هاى این عزیزان ستودنى است.

در دوران دفاع مقدس منطقه داریون قریب به هشتاد شهید را تقدیم میهن اسلامی نمود علاوه برآن ده ها جانباز و آزاده را تقدیم کرد . در سال ۱۳۶۹منطقه داریون شاهد ورود آزادگان عزیز بود .

یکی از این آزادگان آقای مراد مهردادی بود .آزاده سرافرازی که بر اثر شکنجه های بعثیان به افتخار جانبازی نائل شده بود و پس از مدتی براثر صدمات دوران شکنجه و رنج به مقام شهادت رسید .

این آزاده سرافراز داریونی همیشه از خاطرات و مقاومت های خود و دیگر آزادگان در دوران شکنجه و رنج سخن می گفت . این آزاده شهید در تمام مراسم ها و مجالس حضور می یافت و نقل می کرد من قرآن و دعا را در همین دوران یاد گرفتم . یاد دارم که در روزی که سید احمد خمینی یادگار حضرت امام خمینی از دنیا رفته بود در مسجد برای مردم سخنرانی کرد .

علاوه براین آزاده سرافراز در همان سال آزادگان دیگری همچون رستم حقیقی، خوبیار شرفی و… به وطن بازگشت . مردم داریون استقبال بی نظیری از آنها بعمل آوردند و آنها را از سر قهوه خانه تا درب منزلشان برسردوش خود گذاسته و شادی می کردند . بر خی از خانواده های رزمندگان که ازفرزندانشان خبری نداشتند از این آزادگان سراغ فرزندانشان را می گرفتند . من متا سفانه از آن روز ها عکسی ندارم . نمی دانم چرا در طول تمام این سالها در داریون برنامه و مراسمی برای تجلیل از این مردان با غیرت و شهامت برگزار تکرده اند ؟