دل نوشته ها

اعتكاف،روزها و شب هاي روشنايي…

يوسف بذرافكن/

گذر زمان دلها را تیره می کند و زنگار گناه آینه دل را کدر می نماید ، باید به دنبال فرصتی بود تا با آب زلال توبه و استغفار دلهای زنگار گرفته را صفا بخشید.

اعتکاف فرصتی است برای با خود خلوت کردن ،اندیشیدن و تفکر عبادت و راز و نیاز با معبود ، تفکری که در دین ما از سالها عبادت بالا تر است ، اندیشیدن در آفرینش جهان و یکتا آفریدگار آن ، تفکر در راز آ فرینش انسان و جهان که خداوند تمام هستی را برای انسان آفریده است و جن و انس را جز برای عبادت نیافریده است .

ایام البیض روزهای روشنایی و سپیدی است روزهای روشنایی قلب ها و سپیدی چهره ها ، در روز قیامت بعضی ازچهره ها غبار آلود و تاریک است وبرخی از چهره ها شاد و خندان ، پس امروز باید دلها را از زنگار گناه و نافرمانی پاک کرد وغم را از چهرهای غمناک زودود، تا در روز قیامت چهره های شاد و خندان داشت، خوشا به حال آنهایی که از این فرصت های کوتاه استفاده می کنند و در مساجد به اعتکاف ، روزه ، نماز و عبادت می پردازند تا پس از یک پالایش سه روزه باز به صحنه اجتماع باز گردند و به خدمت خالصانه و صادقانه به خلق خدا بپر دازند واین است معنای واقعی : عبادت بجز خدمت خلق نیست به تسبیح و سجاده و دلق نیست .

التماس دعا…

برچسب ها

نوشته های مشابه

8 دیدگاه

 1. با تشکر از سایت فرهنگی داریون نما ، نمی دانم اگر این نقص فنی ادامه پیدا می کرد این روزهای تعطیل را باید چه کار می کردم

 2. لطفا آمار اعتکاف منطقه داریون را از دفتر امام جمعه محترم اخذ کرده روی سایت بگذارید

 3. این مطلب مور د استفاده برخی از سایت های مذهبی معتبر قرار گرفته است من این موضوع را در گوگل فهمیدم

 4. به نام خدا
  *اعتکاف بندگی عارفانه است.
  *اعتکاف پرورش جسم و جان است.انسان آمیزه ای است از این دو ونیازمند پرورش در ابعاد وجودی خود.انسان به دنبال سعادت و کمال است.روح انسان نیازمند نیایش است.مناجاتی شیرین و زیبا،همکلامی موجود ضعیف با سرچشمه ی قدرتها.از آغاز خلقت تا صحنه رستاخیز،راز و نیاز زیباترین هنر آدمی است.
  *اعتکاف یکی از عبادات مستحب محسوب شده که ترکیبی از اعمال واجب و مستحب برای بندگی ناب خدای متعال است.
  *اعتکاف باید سه روز متوالی و در مسجدی که به طور مرتب در آن نماز جماعت برپاست ، برگزار شود.
  *اعتکاف زمان خاص ندارد اما بهترین زمانهایی که به آن توصیه شده به علت جایگاه والای ماه رجب و ثواب بسیار زیاد روزه در آن،به اعتکاف در این ایام توجه ویژه ای شده است.
  *اعتکاف بهترین فرصت برای ماندن در مسجد و انجام عبادت با خلوص ناب به دور از هرگونه توجه به زندگیه دنیوی است.یکی از اصولی که باید در این هنگام به آن توجه داشت پرهیز از کینه و کدورت و دوری از هرنوع نزاع با یکدیگر است.
  *اعتکاف عبادتی منسجم است که در آن همه یکرنگ هستند.از آثار بارز اعتکاف میتوان به ایجاد صحبت و دوستی بین معتکفان اشاره کرد و آرامشی که پس از آن به دست می آید.اگر در این سه روز طعم واقعی عبادت الهی را بچشیم،دیگر تمایلی به ارتکاب گناه در ما وجود ندارد.و سعی میکنیم معنویت به دست آمده را از حفظ کنیم.
  “یا من ارجوه لکل خیر”

 5. با سلام

  بر خال لبت طواف کردم ای دوست
  بر جرم خود اعتراف کردم ای دوست
  مردم همه در مسجد شهرند وَ من
  در چشم تو اعتکاف کردم ای دوست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن