گزارش

 داریون نمایی ها و سفره سحر و افطار داریون نما

جلیل زارع|

رمضان سال گذشته، پستی با عنوان ” بفرمایید سر سفره افطاری داریون نما ” به نمایش در آمد که استقبال خوبی هم از سوی شما کاربران عزیز روزه دار از آن به عمل آمد.

۱۱۲ نظر و ۲۰۹۹ بازدیدکننده داشت. در این پست، هر کس بنا به سلیقه ی شخصی خودش گفت و گویی داشت. حرفی زد و حرفی شنید.

خانم ها، بیش تر در مورد نوع تغذیه و انواع غذاهای سنتی ویژه ماه مبارک رمضان در جای جای کشور عزیزمان می گفتند که به یکباره، سروش از گرد راه رسید و بحث را به مامان ها و دست و پنجه اشان کشاند و از مولانا هم مایه گذاشت و پای او را هم به میان کشید و شعرخوانی کرد و بعد هم از روزه های کله گنجشکی و تفاوت فتوای مامان ها گفت.

پارسا از سفره های افطاری اندک ولی ساده و بی ریا حرف زد و آزاده روح الامینی از سفره آرایی افطار.

شیوا هم پیش قدم شد و به آزاده پیشنهاد کرد از آداب و رسوم شهر خودشان در این ماه عزیز بگوید و او هم داد سخن آغاز کرد و از سحری و افطاری کرمانی ها، از دعا و قرآن گرفته تا غذاهای ساده و مختصرشان گفت.کم کم شیرینی های افطاری مثل زولبیا و بامیه و غذاهای نذری کرمانی ها را هم سر سفره اش چید و رفت سراغ زرندی ها و بردسیری ها و آخر سر هم از برپایی آئین های ویژه ی کرمانی ها مثل رمضونی، چهل منبرون و کلید زنی گفت و انصافا هم سنگ تمام گذاشت که دستش درد نکند.

شیوا هم خودش از چند و چون نوع و زمان خوردن سحری و افطاری گفت و برای جلوگیری از آثار سوء تغذیه آن داد سحن سر داد. از غذاهای خام و مغز بادام و فندق خام و میوه جات و آب میوه و جوانه ی گندم تازه شروع کرد و بعد هم در مزمت پرخوری گفت که چه بخوریم و چه نخوریم.

حسینی عزیز، از دکتر لیلا بذرافکن و دکتر سیمین سپهری خواست که از چگونگی رژیم لاغری همراه با روزه گیری هم بگویند. و خانم دکتر سپهری هم انصافا سنگ تمام گذاشت و توصیه های لازم را ارائه کرد.

اما شیوا دست بردار نبود و آن قدر از مضرات استفاده ی بی رویه و غیر منطقی شیرینی ها گفت که داد سروش در آمد و با آب و تاب از خوردن گفت و گفت و گفت تا علی زارع هم به کمکش آمد و میدان را از خانم ها گرفتند. وشدند آشپز و سر آشپز و دستور پخت و پز غذا را دادند.

نازنین هم به جمع آن ها پیوست و از رشته ی خشکار ، شیرینی ویژه ماه رمضان در گیلان گفت که به یکباره سحر خانم صدایش در آمد که: « ای بابا چه خبر است ؟ ماه امساک است نه پر خوری ! به فکر خودتان نیستید لا اقل به فکر معده اتان باشید و سالی یک بار هم شده به سیستم گوارشتان استراحت بدهید. باور کنید خداوند در معده های پر جایی ندارد ! »

رمضان

بعد هم صدای سپیده در آمد که : « داریون نما آقایان را آشپز کرد. آقایان محترم، لطف کنید فقط توی سایت، آشپز نشوید ! در این ماه پر فیض، توی خانه هم کمک حال همسر و مادرتان باشید که ثوابش بیش تر است. ولی حیلی زود خودش هم جوگیر شد و از آقای داریون نما خواست که سه تا سوال از کاربران بپرسد: ۱ – دوست دارند سر سفره ی افطارشان چه خوراکی هایی باشد ؟ ۲ – می خواهند با چه کسانی افطار کنند ؟ ۳ – پای سفره ی افطارشان چه دعایی بخوانند ؟

ولی شیوا بدون این که به بنده خدا،آقای داریون نما فرصت جواب دادن بدهد، جواب سپیده را با آب و تاب داد.

سروش هم از مرزهای جغرافیایی گذشت و وارد مالزی شد و از آداب و رسوم آن جا گفت.

ولی شیوا دوباره بحث را برگرداند به داخل مرزها و یک راست آورد در داریون خودمان و از ” کله جوش ” گفت که هم ارزش غذایی زیاد دارد و هم نسبتا ارزان است و برای بیماران دیابتی هم خوب است.و بعد هم سری به خوزستان زد و از آداب و رسوم آن جا گفت.

علی زارع هم کم نیاورد و وارد لامرد شد و گفت ” « من چند سالی خدمتگزار دانش آموزان آن جا بودم. » و از آداب و رسوم لامردی ها گفت.

من هم دیدم جمع، جمع است و سر صحبت باز ! حس ” زن ذلیلی و دختر و عروس ذلیلیم ” گل کرد و از زحمت هایی که اولاد حوا برای تهیه ی سور و سات سفره ی سحر و افطار می کشند و به کام اولاد آدم می شود، گفتم و کلی برایشان تاقچه بالا گذاشتم. شیوا هم خوشش آمد و از من، بابت ارج نهادن به خدمات بی انتهای قشر زحمت کش اولاد حوا تشکر کرد.

سروش هم برای آن دسته از اولاد آدم که برای اولاد حوا، ظرف می شویند و سحری آماده می کنند، دل سوزاند. بعد هم که ساتور سانسور داریون نما به تن کامنت هایش خورد، گفت : « مگر خانم ها چه گناهی کرده اند که نباید به آن ها در کارها کمک شود ؟ من خودم به مامانم کمک می کنم. » البته این را گفت که سر و ته قضیه را هم بیاورد و از زیر تیغ تیز سانسور رهایی یابد.

بگذریم که همین سروش خان، باز هم پا را از مرزها بیرون گذاشت و سر از اندونزی و لبنان و عربستان و … در آورد.

” یک دوست ” هم که دید می شود از مرز خارج شد، دست ما را گرفت و یک راست بردمان به اصطهبانات فارس.

شیوا هم کم نیاورد و سری به ترکیه زد. بعد هم سروش دوباره برگشت به ایران خودمان و با عجله رفت به جنگل های گیلان.

” زهرا.م ” هم حسرت زمانی را خورد که خانه ی پدری بود و … و از دل مشغولی های خانه ی غیر پدری گفت.

دردسرتان ندهم ! هر کسی از ظن خود، شد یار داریون نما و از خورد و خوراک های آن چنانی و این چنانی گفت و آخر سر هم سروش طاقت نیاورد و آدم و حوا را هم سر سفره ی افطار نشاند. که یک دفعه سر و کله ی ” مهسا ص ” پیدا شد و برای استفاده از مطالب سایت از مدیر آن اجازه خواست و آقای داریون نما هم با گشاده رویی به شرط ذکر منبع، موافقت خودش را اعلام کرد و به این ترتیب آخرین دیدگاه به مهسا ص و داریون نما اختصاص یافت و پرونده ی سفره ی افطاری داریون نما بسته شد و رفت تا …. تا … امسال !

حالا که این طور شد، بگذارید آمار کمی دیدگاه های کاربرانی که سر سفره ی داریون نما جمع بودند را هم گزارش کنم :

۱ – سروش : ۴۴ دیدگاه
۲ – شیوا : ۲۸ دیدگاه
۳ – علی زارع : ۵ دیدگاه
۴ – ” سحر ” و ” حسینی ” : ۳ دیدگاه
۵ – ” آزاده روح الامینی ” ، ” داریون نما ” ، ” نازنین ” و ” سپیده ” : ۲ دیدگاه
۶ – ” مادر ” ، ” پارسا ” ، ” لیلا بذرافکن ” ، ” کامبیز دهم ” ، ” سیمین سپهری ” ، ” غلامرضا ” ، یک دوست ” ، ” زهرا.م ” ، ” ستاره داریانی ” ، ” امید راستی ” و ” مهسا ص ” : ۱ دیدگاه

و اما :
چشم، آقای داریون نما ! یادم هست خیال راه انداختن مسابقه ندارم. فقط خواستم گزارش آمار پارسال را خدمتتان عرض کنم. همین. امسال مسابقه بی مسابقه ! قول می دهم سعی خودم را بکنم که دور و بر این جور کارهای پر درد سر نروم ! چشم !

و این هم آخرین اما :
حالا دیگر روی سخنم با شما کاربران عزیز روزه دار است. باز هم لطف خدا شامل حالمان شد و در آستانه ی رمضانی دیگر هستیم و توفیق تجربه کردن ” ضیافت الله ” دیگری نصیبمان شده است. قدر بدانیم که شاید…..

پس باز هم دست به قلم شوید و با دیدگاه های پر بارتان به استقبال ماه مبارک رمضان امسال بروید و بنشینید سر سفره ی اقطاری داریون نما و هر چه دارید و ندارید – همان دار و ندارتان را می گویم – بچینید سر سفره ی میهمانی خدا.

قبول حق….

55 دیدگاه

 1. … انگار همین دیروز بود که با ماه رجب وداع کردیم و به ماه شعبان سلام گفتیم ، چقدر لحظه ها زود می گذرند ، مثل باد.

  خداوندا ! ما چه کردیم و چه توشه ای در این ماه اندوختیم ؟ همه ی لحظاتمون به غفلت گذشت.

  در وداع ماه رجب گفتیم: « اگر در این ماه چیزی کسب نکردیم الهی توفیق بده تا در شعبان بدست آوریم »

  و حالا وقت وداع با شعبان، ماه مهدی (عج) است .

  خداحافظ ای ماه خدا ! خدا حافظ ای ماه مهربانی ، ای ماه عشق

  چقدر دلم برایت تنگ می شود . دیروز که آمدی با لبخند تو را در آغوش گرفتم . غافل از این که به همین زودی باید با تو وداع کنم . اما امروز با چشمان اشکبار و با بغض در گلو و با دلتنگی با تو وداع می کنم گر چه تحمل این دوری سخت است، ولی به امید آمدن ماه رمضان تحمل درد دوریت برایم آسان می شود.

  خدایا ! این دل های غفلت زده و زنگار گرفته را آماده رمضان کن ، رجب و شعبان گذشت به ما توفیق درک رمضان را عنایت فرما.

 2. به عاصیان وعده رحمت رسید…

  ماهی سرشار از رحمت و برکت و عبادت های پذیرفته شده برای شما آرزومندیم

  التماس دعا

 3. رفع عطش در ماه رمضان با طب سنتی
  در میان عرقیات تنها کاسنی خاصیت خنک‌ کنندگی بدن را دارد، از این رو پیشنهاد می‌شود نوشیدنی‌هایی مانند خاکشیر را با کمی کاسنی و گلاب مخلوط و سپس استفاده کرد.
  این بخاطر گرمی هوا رفع عطش ……….

 4. سلام
  ماه مبارک رمضان شاید فرصت خوبی باشد برای این که آدم به رفتار واعمال خودش فکرکند و کلاه خودش رو قاضی کند. که در ز ندگی کجا از هدف دور می شود . من این روز ها زیاد به این مسئله فکر می کنم .
  استفاده درست از وقت اولین الویت من هست.
  خاطره هم باشه برا ی بعد ، تا آخر ماه فرصت داریم رویا خانم !

 5. دل نگرانی ها و دلتنگی هایم را برای خدا آورده ام تا در زلال آرامش شست و شویشان دهد. خیلی نگرانم و خیلی هم دلتنگ. ولی لطف خدا خیلی خیلی بیش تر از دل نگرانی ها و دلتنگی های من است. هر چه خودش بخواهد…

 6. وقتی سکوت خداوند رادر برابر راز ونیازت دیدی،نگو خداوند با من قهر است اوبه تمام کائنات فرمان سکوت داده تاحرف دلت را بشنود پس حرف دلت را به او بگو….الهی به حق ماه قشنگ رمضان هیچ کدام از آرزوهایتان آرزو نماند.

 7. من بنده ای هستم پر رو که از رحمت خدا نا امید نمیشه ! رودار به من میگن
  هر چی دعا میکنم قبول نمیشه و من به خدا اصرار میکنم باید قبول کنی اینطوری هست که امیدوار و پررو هستم
  التماس دعا

 8. تو مرا جان و جهانی چه کنم جان و جهان را
  تو مرا گنج روانی چه کنم سود و زیان را
  نفسی یار شرابم نفسی یار کبابم
  چو در این دور خرابم چه کنم دور زمان را
  ز همه خلق رمیدم ز همه بازرهیدم
  نه نهانم نه پدیدم چه کنم کون و مکان را
  ز وصال تو خمارم سر مخلوق ندارم
  چو تو را صید و شکارم چه کنم تیر و کمان را
  چو من اندر تک جویم چه روم ؟آب چه جویم
  چه توان گفت چه گویم صفت این جوی روان را

  از مولانا

 9. سلام بررمضان و میهمانانش
  هر که دارد سر سودای خدا بسم الله
  هر که دارد غم مهمانی ما بسم الله
  چشمه ی آب حیات است مناجات سحر
  هر که دارد طلب آب بقا بسم الله

 10. .
  این شب ها رحمت دوست جاریست
  مانند رود
  نه
  مانند باران
  اگر دلتان لرزید
  بغضتان ترکید
  کسی اینجا
  محتاج دعاست
  .

 11. خدا گوید:
  تو ای زیباتر از خورشید زیبایم، تو ای والاترین مهمان دنیایم، بدان آغوش من باز است، شروع کن! یک قدم با تو، تمام گامهای مانده اش با من

 12. هر جور می تونی بمون، من با تو سازش می کنم

  هر بار می گفتم نرو، این بار خواهش می کنم

  با زخمِ تنهاتر شدن، محتاجِ تسکینم نکن

  تنهاتر از من نیستی، تنهاتر از اینم نکن

  با گریه های هر شبم، دنبالِ مرهم نیستم

  این بار بشکن بغضمو، فکرِ غرورم نیستم

  کی گفته این خواهش منو، تو چشمِ تو کم می کنه

  این التماسِ آخرم، خیلی بزرگم می کنه

  باور نکن راضی بشم، چون دوستت دارم بری

  اِنقدر دَرا رو وا نکن، من که نمی ذارم بری

  یک عمر من پرپر زدم، چون دردِ دوری کم نبود

  اینا که می گم یک شب از، چیزی که حس کردم نبود

  این ترانه مهدی یراحی همهتون حتما یادتونه تو ماه عسل سال قبل به نظرمن خیلی زیبا هست خیلی هم به این ماه میخوره
  این بچه های که نماهنگ میسازن اگه این روزها نماهنگ ساختین حتما از این اهنگ استفاده کنید لطفاااااااا

 13. سلام بر کاربران عزیز داریون نما…

  رمضان گذشته شما عزیزان در پست ” بفرمایید سر سفره داریون نما ” خیلی فعال تر بودید. یکی از موضوعاتی که خوب تو این پست گل کرده بود و خیلی ها دست به قلم شده بودند و در موردش می نوشتند، برنامه ی غذایی سحر و افطار ماه مبارک و دستور تهیه اشان بود که انصافا با استقبال خوبی هم همراه بود.

  امروز تازه روز دوم ماه مبارک رمضانه. و تا الان استقبال خوبی از این پست شده. منتها من توقع دارم مثل سال قبل، تنوع دیدگاه داشته باشه و مخصوصا به سفره ی افطار و سحر در بعد غذایی و معنویش هم پرداخته بشه.

  امسال تا حالا که جای برخی از عزیزان مثل شیوا، سحر، علی زارع، حسینی، آزاده روح الامینی،نازنین، سپیده، مادر، پارسا، دکتر لیلا بذرافکن، دکتر سیمین سپهری، غلامرضا، یک دوست، زهرا.م، ستاره داریانی، کامبیز دهم، امید راستی و مهسا ص واقعا خالیه که اگه بازدید کننده ی این پست هستند ازشون می خوایم که ما رو تنها نذارن.

  ولی خوب، از طرف دیگه کاربران عزیز دیگه ای به این پست و در کل به داریون نما اضافه شدن که انصافا هم سفره ی ما رو رنگین و پر محتوا و معنوی تر کردن که ضمن تشکر از حضور فعالشون توقع داریم هم چنان حضور پر رنگشون رو هر روز تیک بزنن. کاربران عزیزی مثل :
  « تربری، آسمان، ایلماه و سیمین دخت نجمی. »
  سروش خان هم که دیگه سرقفلی سایت به نامشه. و حضور رنگ وارنگش رو داشتیم، داریم و خواهیم داشت.

  1. سلام رویا خانم…

   ممنون از حضور و اعلام طرفداریتون از این پست. منتظر دیدگاه های پر بارتون هستیم.

   پویا و پایا باشید…

 14. ای رمضان بزرگ!

  سلام …

  سراغت را از گنجشک ها گرفتم گفتند می آیی.

  در کنار گلدان یادت کردم و غنچه ها شکفتند.

  در آینه،جستجویت کردم و تمام قد لبخند زد.

  بر سجاده نامت را بردم و تسبیح به رقص آمد.

  در باغ صدایت زدم و درخت ها تعظیم کردند.

  این تکاپوها به جبران عظمت اذان معطری است که هر سحر، خانه ها را با خدا پیوند می دهند.

  این ارادت ها به احترام طراوت لحظه های افطارت بودند.

  این شوق ها در پاسخ مهرورزی های مهربانی است در شب های بزرگ بارش نور و وحی و محبت،شب های که ترتیل دوست داشتن های آن بالا نشین نزدیک، همه را بی خویش می سازد.

  این زمزمه ها مقدمه نجوای «یا رب یا رب» دل سوختگانی است که در شب های «قدر» به بامداد دیدار چشم می دوزند.

  ای فصل آشتی و پیوند!

  دل هایمان را به آسمان پیوند بزن که از این خاک خسته ایم.

  1. سلام استاد گرامی.طاعات و عبادات مقبول درگاه الهی
   حالا که تبریک عید فطر جلو جلو رسیده شعر منم طاقت نیاورد و اومد:
   فطر آمده خوردنی فراوان بخورید
   پیتزا و کباب و مرغ بریان بخورید
   دزدانه اگر در رمضان میخورد ید
   شوال رسیده پس نمایان بخورید

   1. سلام
    حالا که خانم نجمی حرف ازکباب ومرغ بریان زدن.و حالا که اکثرا غذاهای چرب وسرخ شده رو مسبب درد ومرض میدونیم،یه روش درست کردن انواع گوشت رو میگم که احتمال میدم کما بیش کاربرا باهاش آشنا باشن.شایدم نباشن!
    تو این روش اصلا احتیاجی به روغن نیست .ضمن اینکه پختش، خیلی هم راحت سریع وخوشمزه هست.چند سانت نمک رو کف قابلمه میریزیم گوشت رو بدون هیچ افزودنی ،روی نمک میخوابونیم ودر قابلمه رو میذاریم.شعله رو به مدت یک دقیقه زیاد نگه میداریم تا نمک داغ بشه بعد کمش میکنیم ومیذاریم حدود نیم ساعت با حرارت نمک ،گوشت پخته بشه.میتونیم چند تا سیب زمینی کوچولو هم با پوست کنار گوشت قرار بدیم.این روش برای مرغ.ماهی وگوشت قرمز کاربرد داره.امتحان کنید.نوش جان.

    1. سلام خانم ایلماه
     میدونم که توکار آشپز به خصوص خانم ها نباید دخالت کرد
     ولی اگر طبق دستور شما چند سانت نمک رو کف قابلمه یریزند گوشت رو روی نمک ها طبخ کنند ، قرص فشارخون هم یادشون نره!
     حسابی فشار رو میبره بالا بالا!

     1. سلام آقا سروش
      منم اولین بار که این دستور پخت رو شنیدم دقیقا همین فکر رو میکردم!اما شماامتحان کنید میبینید که نمکش کاملا به اندازه هست.ضمن این که دراین نوع غذا ،چربی مضر کامل آب میشود وگوشت طرد وخوشمزه آماده میشود.

     2. سلام سروش
      شما گوشت رو پیدا کن ،بپز، جورخوردنش و فشار بالاش را من میکشم!

 15. در پاسخ به شعر زیبای خانم نجمی :

  « تا فطر بیاد جونم به لب اومده وای !
  گرمای چهل درجه ی تب اومده وای !

  باز ظهره، هوا گرم و لبام خشکیده
  بهترین خبر اینه که شب اومده وای ! »

 16. آش آبادانی

  مواد لازم:
  نخود و لوبیا سفید – پیمانه
  گوشت – 250 گرم
  پیاز متوسط – یک عدد
  عدس – یک پیمانه
  برنج – دو پیمانه
  تره خرد شده – 500 گرم
  فلفل قرمز یا سیاه – به میزان لازم
  نمک و زردچوبه – به میزان لازم

  طرز تهیه :

  ابتدا گوشت را به همراه پیاز رنده شده و زردچوبه می‌پزیم ،پس از یک ساعت نخود و لوبیا سفید را که قبلا به مدت 24 ساعت خیس کرده‌ایم به گوشت اضافه می‌کنیم. وقتی گوشت و حبوبات کاملا پخته شد برنج، عدس، سبزی و فلفل را به آن اضافه می‌کنیم و درجه شعله گاز را تنظیم می‌کنیم، باید هر چند دقیقه هم بزنیم که ته نگیرد. این غذا باید کاملا پخته شود، به طوری که گوشت کاملا ریش‌ریش شده و از هم جدا شود. روی این آش را با کشک، نعنا‌داغ و مقداری گوشت تزئین کرده و سرو می‌کنیم.

  * از ویژگی‌های این غذا مزه تند آن است؛ معمولا در سفره صبحانه آبادانی‌ها یافت می شود.

 17. افطاری با آش آبادانی:

  مواد لازم:
  نخود و لوبیا سفید – یک پیمانه
  گوشت – ۲۵۰ گرم
  پیاز متوسط – یک عدد
  عدس – یک پیمانه
  برنج – دو پیمانه
  تره خرد شده – ۵۰۰ گرم
  فلفل قرمز یا سیاه – به میزان لازم
  نمک و زردچوبه – به میزان لازم

  طرز تهیه :

  ابتدا گوشت را به همراه پیاز رنده شده و زردچوبه می‌پزیم ،پس از یک ساعت نخود و لوبیا سفید را که قبلا به مدت ۲۴ ساعت خیس کرده‌ایم به گوشت اضافه می‌کنیم. وقتی گوشت و حبوبات کاملا پخته شد برنج، عدس، سبزی و فلفل را به آن اضافه می‌کنیم و درجه شعله گاز را تنظیم می‌کنیم، باید هر چند دقیقه هم بزنیم که ته نگیرد. این غذا باید کاملا پخته شود، به طوری که گوشت کاملا ریش‌ریش شده و از هم جدا شود. روی این آش را با کشک، نعنا‌داغ و مقداری گوشت تزئین کرده و سرو می‌کنیم.

  * از ویژگی‌های این غذا مزه تند آن است؛ معمولا در سفره افطاری آبادانی‌ها یافت می شود.

 18. توصیه های هفت گانه جدی به روزه داران :

  1 -هر چند در ماه مبارک رمضان مصرف مواد پروتئینی نظیر گوشت، مرغ و ماهی ضروری است ولی این مواد به تنهایی کافی نیست زیرا مصرف زیاد غذاهای پروتئینی باعث تشنگی می شود.

  2 -استفاده از سبزیجات، سالاد ، آب و حبوبات در کنار مصرف مواد پروتئینی برای جلوگیری از یبوست و تشنگی.

  3 -خوردن سحری برای روزه دار ضروری است و باید شامل یک وعده غذای کامل باشد؛ زیرا در طول روز بدن به پروتئین نیاز دارد.

  4 – سعی کنید سحر زودتر بیدار شوید و یک ساعت بعد از بیدار شدن سحری میل نمایید. تا هم فرصت خواندن و یا شنیدن مناجات و انجام عبادات داشته باشید و هم معده شما آمادگی لازم جهت خوردن غذای کامل داشته باشد. هم چنین حداقل تا نیم ساعت بعد از خوردن غذا به رختخواب نروید.

  5 – از مصرف نمک زیاد، غذای شور و ترشیجات در سحر بپرهیزید. زیرا نمک زیاد باعث افزایش فشار خون و احساس تشنگی می شود و ضمن کاهش خاصیت ارتجاعی رگ های خونی، سدیم بیشتری به همراه مقادیری کلسیم دفع می شود و خطر ابتلا به پوکی استخوان افزایش می یابد.

  6 – افطار به جای مصرف زولبیا و بامیه از کشمش و خرما، شیر گرم، نان، پنیر، سبزی و چای شیرین استفاده کنند.

  7 – هنگام افطار غذاهای بسیار ساده ای نظیر آش و سوپ مصرف کنند و چند ساعت بعد شام بخورند . زیرا دستگاه گوارش ابتدا با حجم کمی از غذا آماده فعالیت می شود و از عطش نیز کاسته می شود و بدن با دست آوردن حالت ثبات آماده شام می شود.

  1. سلام ستاره جون.چه توصیه های به جایی .منم دوباره وسه باره و….یاد آور میشم که خوردن سحری ضروری هست!
   پس یادمون نمیره که خوردن سحری خیلی لازمه.
   به نظرتون دیگه همیشه یادمون میمونه که خوردن سحری لازمه ونباید بیخیالش شد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!!

   1. سلام ایلماه جان.برای به یاد موندن، این تعداد علامت سوال و تعجب کمه ! به قول آقای زارع این طوریهاست !

 19. سریال ده فرمان در ماه مبارک رمضان |

  … اگه میتونی در ماه مبارک رمضان :

  1- سر سفره افطار دستاتو بالا ببر و برای رضای خدا همون جا نگهدار تا بقیه هم یه لقمه بخورن !

  2 – اگه در وسط روز ار حال رفتی اصلا غصه نخور ! میتونی از پذیرایی در بیایی !

  3 – یادت باشه دم افطار هر کجا هستی، هر کاری داری رها کنی و تخته گاز بری حونه ! تا مصداق ” ظلمت اشکمی ” نشی !

  4 – وقتی سیر و دنگ از پای سفره ی افطاری بلند میشی، نکنه از تماشای سریال های سر کاری تلویزیون غافل بشی ! آخه واسه هضم غذا خوبه !

  5 – اگه نمیتونی روزه بگیری به خدا بگو من تو این دنیا فقط یه مسافرم. فقط یه مسافر ! اونوقت نیازی به روزه گرفتن نیست چون روزه بر مسافر واجب نیست !

  6 – اگه به هر دلیل از گرفتن روزه معذوری، حداقل افطار کن ! آخه میگن کار کی کرد اون که تموم کرد !

  7 – قبل از افطار، خواندن دعای جوشن کبیر یادت نره !

  8 – نذار سحر صدات کنن ! همین اسم خودت بهتره !

  9 – اگه میخوای بازیکنان تیم ملی فوتبال ایران رو درک کنی چند دقیقه قبل از اذون روزه ات رو افطار کن تا بدونی که گل دقیقه های آخر خوردن یعنی چی ! ؟

  10 – اللهم اَحفِظ کامنتنا مِن الشرِ السانسورینگا !!!

 20. سلام شما هم وقتی سحری نمیخورید راحتر براتون تحمل گرسنگی یا من فقط اینطورم من اگه سحری بخورم سخت برام روزه گرفتن ولی اگه سحری نخورم خیلی احساس گرسنگی نمیکنم کسی میدونه واسه چی
  هیچ چیزمون طبیعی نیست باید برم رو خودم تحقیق کنم گونه ی جدیدم فکر کنم !

 21. به نظرم اگه بتونیم به سفره این ماه رمضان داریون نما رنگ معنوی ببخشیم بهتر از این خوارکی ها خوردنی ها هست نمیدونم چرا حس خوبی از اموزش پخت پز در سفره افطار داریون نما ندارم بیشتر سفره دلتون باز کنید از دعا ارزو حاجت بگید از حس حالتون سر سفره افطار بگید بهتر نیست !

  1. جهان چون خط وخال وچشم وابروست که هر چیزی به جای خویش نیکوست.آسمان عزیز!کم گشنه که ایمون نداره!!!! بعدشم تو حق داری از سفره وخوراکی بدت بیاد چونکه آسمونی ،اگه مث ما زمینی بیدی روزی یکی از دستور پختا میذاشتی تو برنامه افطاریتو میگفتی دست مریزاد!

 22. ماه رمضان نهمين ماه از ماههاي قمري و بهترين ماه سال است. واژه رمضان از ريشه «رمض» و به معني شدت تابش خورشيد بر سنگريزه است.
  می‌گويند چون به هنگام نامگذاري ماه هاي عربي، اين ماه در فصل گرمي تابستان قرار داشت، ماه «رمضان» ناميده شد، ولي از سوي ديگر، «رمضان» از اسماء الهي است. اين ماه ماه نزول قرآن و ماه خداوند است و شب‌هاي قدر در آن قرار دارد. فضيلت ماه رمضان بسيار زياد و نامحدود است.

 23. مادرش زولبیا دوست داشت و پدرش بامیه …

  نیم کیلو بامیه خرید و نیم کیلو زولبیا و رفت خانه ، کلید انداخت ، در را باز کرد و رفت سمت آشپزخانه و وسایل سفره افطار را آماده کرد ، همه چیز را سر جایش گذاشت …

  زولبیا، بامیه ، پنیر، نان، سبزی و گردو…

  نشست سر سفره ، دو قاب عکس را آورد !

  یکی کنار زولبیا و دیگری کنار بامیه…
  این روزها این شبها کنارسفره افطار سحر در گذشتگان را فراموش نکنیم از خداوند بزرگ برای انها طلب مغفرت وامرزش گناهان کنیم …

 24. از ظهر به بعد چشم برزخی من همه رو شکل خوراکی و نوشیدنی میبینم ادم های خوب رو به شکل میوه شیرین و شله زرد و ….ادمهای بداخلاق رو به شکل کلم و بادمجان و… میبینم

 25. lآسمان کشتی ارباب هنر می شکند
  تکیه آن به که بر این بحر معلق نکنیم
  معنی بیت که بالا نوشته شده اینه
  امواج روزگار ، کشتی اهل هنر و علم را درهم می کوبد و دشمن هنرمند است پس صلاح آنست که بر این دریای نیلگون وارونه یعنی آسمان ، اعتماد نداشته باشیم. این روزگار را بقا و اعتمادی نیست.
  نمیدونم یعنی چی چقدر ازار دهنده است این بیت خیلی……………

 26. سلام بر ماه خدا
  سلام بر ماه خیر و برکت
  سلام بر ماه که مغفرت
  سلام بر ماه قرآن
  سلام بر ماه ایمان
  سلام بر ماه عشق و ایمان
  و سلام بر ماه مبارک رمضان
  و سلام بر کاربران داریون نما

 27. این روزها که می گذرد٬ هر روز
  احساس می کنم که کسی در باد
  فریاد می زند
  احساس می کنم که مرا
  از عمق جاده های مه آلود
  یک آشنای دور صدا می زند
  آهنگ آشنای صدای او
  مثل عبور نور
  مثل عبور نوروز
  مثل صدای آمدن روز است

  ای روزهای خوب که در راهید!
  ای جاده های گمشده در مه!
  ای روزهای سخت ادامه!
  از پشت لحظه ها به در آیید!

  ای روز آفتابی!
  ای مثل چشمهای خدا آبی!
  ای روز آمدن!
  ای مثل روز٬ آمدنت روشن!

  این روزها که می گذرد٬ هر روز
  در انتظار آمدنت هستم!

  قیصر امین پور

 28. *کپی شده از گروه طب اسلامی*

  روزه داری و طب سنتی:

  دراین مطلب چند سوال مطرح و به آنها پاسخ میدهیم:
  الف) پس از روزه داری در یک روز گرم تابستان در وعده افطار چه بخوریم؟
  پاسخ:ازنظر طب سنتی پس از یک روز طولانی روزه داری معده سرد
   وکبد بسیار گرم شده است .نتیجه معده سرد احساس گرسنگی است
  ونتیجه کبدگرم احساس تشنگی شدیداست.برای جبران بایددر وعده
  افطاربه گونه زیر عمل کنید:
  گام اول:برای شروع یک لیوان آب جوش ولرم و یک عدد خرما باشد و یا آب ولرم و یک ق غ خوری عسل
  گام دوم:غذاهای لطیفی که سریع الهضم باشد که هم پر انرژی باشد
  و هم سریع الهضم باشندمثل:سوپ گندم ـ ارده با شیره انگور ـ پنیر وگردو
  ـ عسل و کره حیوانی ـ دو تا سه قاشق غذاخوری از آب گوشتی که  
  بخارپز شده(طرزتهیه را شرح میدهیم) ـ فرنی ـ تخم مرغ عسلی تا این جا افطار تمام است.
  ***طرز تهیه آب گوشت بخارپز:مقداری گوشت گوسفندی را داخل یک
  شیشه درب دار قرار دهید(گوشت نباید بیشتر از یک سوم شیشه را پرکند)و
   ادویه آن رازده و کمی دنبه یا روغن زیتون به آن اضافه کرده درب شیشه
  را ببندید.آنگاه این شیشه را داخل دیگی که درآن آبجوش قرار دارد قرار
  دهید و حدود ۴ ساعت میگذارید تا بپزد.پس از پخت داخل شیشه آبی جمع میشودکه منظور ما همان آب است که سرشار از انرژی است و بسیار
  لطیف و سریع الهضم.گوشت آن را میتوانید در غذای سحر استفاده کنید.
   
  **غذاهای ممنوعه در افطار:کوکو ـ حلیم با گوشت ـ آب و شربت های
  خنک ـ هندوانه ـ لبنیات به غیر از پنیر و هر غذای سنگین دیگر
  ب)بین وعده افطار تا سحر چه بخوریم؟
  حال پس از یک افطار ساده پس از گذشت یکساعت بدن هم انرژی از
  دست رفته خود را بدست آورده و هم با خوردن آب جوش در ابتدا حرارت
  کبدی را تاحدی پایین آورده است.اما با این وجود آب از دست رفته بدن
  به تن برنگشته و آرام آرام احساس تشنگی اذیت کننده میشود.اکنون وقت خوردن شربت ها و میوه های آبدار است.موارد زیر بیشتر توصیه
  میشود:
  **برای گرم مزاج ها:شربت آبلیمو ـ شربت خاکشیر و تخم شربتی ـ
  شربت آلبالو و میوه هایی مثل هندوانه ـ طالبی ـ خربزه ـ زردآلو ـ
  گیلاس و …
  **برای سرد مزاجها:همه موارد بالا به غیر از هندوانه خوبست فقط
  در شربت ها باید دقت شود از عسل بیشتری استفاده کنند.مثلا
  شربت آبلیموی شیرین میل کنند.شربت سرکه انگبین هم برای این
  افراد خوبست.
  ۳-در وعده سحر چه بخوریم تا در طول روز احساس تشنگی و گرسنگی
  کمتری داشته باشیم؟
  در ابتدای وعده سحر خوبست یکی از شربتهای توصیه شده بالا حتما
  میل شود.سپس یک وعده غذای سنگین و دیر هضم باید میل شودمثل:
  کوبیده آبگوشت ـ تمامی خورشتها با گوشت گوسفندی ـ حلیم با گوشت
  وتقریبا همان غذاهایی که در وعده ناهار معمولا میخورید.اما لازم است
  توجه شود که حتما سالادی از ترکیب(خیار ـ گوجه ـ کاهو ـ هویج و…)در
  کناروعده سحر باشد.چراکه هم دیر هضم است و هم آب بدن را تامین
  میکند.سرد مزاجها همین سالاد را باکمی نعنا و…گرمش کنند و بخورند.

 29. با سلام به همه دوستان

  آنکه از فرط گنه ناله کند زار کجاست؟
  آنکه زاغیار برد شکوه بر یار کجاست
  باز ماه رمضان آمد و بر بام فلک
  می زند بانگ منادی که گنه کار کجاست
  سفره رنگین و خدا چشم به راه من و توست
  تاکه معلوم شود طالب دیدار کجاست
  بار عام است خدا را به ضیافت بشتاب
  تا نگوئی که در رحمت دادار کجاست
  مرغ شب نیمه شب دیده به ره می گوید
  سوز دل ساز بود دیده بیدار کجاست
  ماه رحمت بود ای ابر خطاپوش ببار
  تا نگویند که آن وعده ایثار کجاست
  حق به کان کرمش طرفه متاعی دارد
  در و دیوار زند داد خریدار کجاست
  آن خدائی که رحیم است و کریم است و غفور
  گوید ای سوته دلان عاشق دلدار کجاست
  من ژولیده به آوای جلی می گویم
  آنکه با توبه ستاند سپر نار کجاست
  ژولیده نیشابوری

  انشاا… که همه در این ماه پر برکت حاجت روا بگردن

 30. گفتم: چقدر احساس تنهایی می‌کنم …
  گفتی: فانی قریب
  .:: من که نزدیکم (بقره/۱۸۶) ::.

  گفتم: تو همیشه نزدیکی؛ من دورم… کاش می‌شد بهت نزدیک شم …
  گفتی: و اذکر ربک فی نفسک تضرعا و خیفة و دون الجهر من القول بالغدو و الأصال
  .:: هر صبح و عصر، پروردگارت رو پیش خودت، با خوف و تضرع، و با صدای آهسته یاد کن (اعراف/۲۰۵)::.

  گفتم: این هم توفیق می‌خواهد!
  گفتی: ألا تحبون ان یغفرالله لکم
  .:: دوست ندارید خدا ببخشدتون؟! (نور/۲۲) ::.

  گفتم: معلومه که دوست دارم منو ببخشی …
  گفتی: و استغفروا ربکم ثم توبوا الیه
  .::پس از خدا بخواید ببخشدتون و بعد توبه کنید (هود/۹۰)::.-

  گفتم: با این همه گناه… آخه چیکار می‌تونم بکنم؟
  گفتی: الم یعلموا ان الله هو یقبل التوبة عن عباده
  .::مگه نمی‌دونید خداست که توبه رو از بنده‌هاش قبول می‌کنه؟! (توبه/۱۰۴) ::.

  گفتم: دیگه روی توبه ندارم …
  گفتی: الله العزیز العلیم غافر الذنب و قابل التوب
  .:: (ولی) خدا عزیزه و دانا، او آمرزنده‌ی گناه هست و پذیرنده‌ی توبه (غافر/۲-۳ ) ::.

  گفتم: با این همه گناه، برای کدوم گناهم توبه کنم؟
  گفتی: ان الله یغفر الذنوب جمیعا
  .:: خدا همه‌ی گناه‌ها رو می‌بخشه (زمر/۵۳)::.

  گفتم: یعنی بازم بیام؟ بازم منو می‌بخشی؟
  گفتی: و من یغفر الذنوب الا الله
  .::به جز خدا کیه که گناهان رو ببخشه؟ (آل عمران/۱۳۵)::.

  گفتم: نمی‌دونم چرا همیشه در مقابل این کلامت کم میارم! آتیشم می‌زنه؛ ذوبم می‌کنه؛ عاشق می‌شم! … توبه می‌کنم
  گفتی: ان الله یحب التوابین و یحب المتطهرین
  .::خدا هم توبه‌کننده‌ها و هم اونایی که پاک هستند رو دوست داره (بقره/۲۲۲) ::.

  ناخواسته گفتم: الهی و ربی من لی غیرک
  گفتی: الیس الله بکاف عبده
  .::خدا برای بنده‌اش کافی نیست؟ (زمر/۳۶) ::.

  گفتم: در برابر این همه مهربونیت چیکار می‌تونم بکنم؟
  گفتی:یا ایها الذین آمنوا اذکروا الله ذکرا کثیرا و سبحوه بکرة و اصیلا هو الذی یصلی علیکم و ملائکته لیخرجکم من الظلمت الی النور و کان بالمؤمنین رحیما
  .::ای مؤمنین! خدا رو زیاد یاد کنید و صبح و شب تسبیحش کنید. او کسی هست که خودش و فرشته‌هاشبر شما درود و رحمت می‌فرستن تا شما رو از تاریکی‌ها به سوی روشنایی بیرون بیارن .خدا نسبت به مؤمنین مهربونه (احزاب/۴۱-۴۳)::

  1. سلام تقديم به آسمان

   به نظر من سروش منظور بدي نداشته

   گفتم دعاى دولت او ورد حافظ است
   گفت اين دعا ملايك هفت آسمان كنند

  1. سلام نازنین جان .
   مثل اینکه مرخصی رفتن تو سایت نوبتیه!من رفتم وبرگشتم دیدم شما رفتید حالا شما اومدید نوبت نفر بعد هست!

   1. سلام ایلماه جان
    گویا زندگی خیال مرخصی دادن نداره، پارتی بازی کردم به خودم مرخصی دادم! هر چند مرخصی شما فوق العاده طولانی بود، به حدی که فکر کردم مرخصی بدون حقوق رفتی…
    با این تفاسیر خوشحالم که نوبت شما حالا حالاها نمی رسه…

 31. سلام
  طاعات وعبادات قبول باشه
  من بدون منظور ی خاص این شعر حافظ رو نوشتم به شما که اسمت آسمان هست برنخورد .آسمون نیلگون اینطور هست ، شما که محکم واستوار هستید

 32. بنام خدا
  ترجمه دعای روز هشتم ماه مبارک رمضان
  پروردگارا رزق و روزی من بفرما در این روز مبارک تا نسبت به ایتام ترحم داشته باشم و خداوندا روزی من فرما که اطعام طعام بنمایم و رزق بفرما مرا که نسبت به برادران مومن سبقت سلام بگیرم.پروردگارا روزی من گردان در این روز با اخیار وخوبان هم مجلس باشم . با مومنین رفیق وشفیق باشم.
  شرح دعا.
  پروردگارا رزق روزی من گردان در این روز تا نسبت به ایتام ال محمد علیهم السلام و بقیه ایتام ترحم داشته باشم که نسبت به انان خدمت کنم .خدمت به ایتام ال محمد خدمت به صاحب شرع است خدمت به ایتام ال محمد تمام نفع را عاید شخص میکند شیعیان امیر المومنین علیه السلام در زمان فعلی ایتام ال محمد هستند در بحار و سایر کتب اخبار خدمت به شیعیان جاهل و عالم از اعظم قرب بشمار امده بلکه از تمام انفاق ها پر ارزش تر قرار داده شده است .
  خداوندا رزق من فرما که اطعام طعام بنمایم فضائل اهل بیت علیهم السلام را خوراک طعام شیعیان قرار بدهم لذت دوستی اهل بیت علیهم السلام و خدا را به شیعیان علی ولی الله بچشانم.قدرت این اطعام همیشه نافع و از خصائص بندگان خداست که ذوق معارف و ادراک نسبت به ائمه و پروردگار را تفهیم کنند.
  خدایا رزق بفرما مرا که نسبت به برادران مومن سبقت به سلام گیرم ثانیا بلند سلام کنم ثالثا تسلیم خودم نسبت به ائمه و قران و رب الارباب در معرض ظهور قرار بدهم یعنی در خیال خودم را تسلیم نپندارم بلکه تسلیم خودم را ظهور بدهم تا تخیل از حقیقت و توهم از اعتقاد جدا شود.
  پروردگارا روزی من گردان در این روز که با اخیار و خوبان هم مجلس باشم با مومنین رفیق و شفیق باشم با اهل علم متواضع باشم با حمل کنندگان قران مجید دوست وخدمت گذار باشم.
  پروردگارا بر جمیع بشر تفضل میفرمایی زائد بر مقدار ضرورتشان چه کافر و چه مسلم پناه گاه انان وملجائ تمام موجودات تویی .پناه کسانی که ارزوی تو را دارند روزی من بفرما که ذوق دوستی خودت و اهل بیت علیهم السلام و رفاقت با مومنین و صاحبان علم را ابد الاباد همنشین باشم.امین

 33. پیشاپیش عید را به کاربران تبریک عرض میکنم

  تا ز رویت گرفته ام روزه
  جز به یادت نکرده ام افطار
  چقدر سخت است که این عزیزترین عید را بدون آن عزیزترین غایب از نظر بگذرانی
  اللهم عجل لولیک الفرج .

 34. افسوس که ایام شریف رمضان رفت
  سی عید به یک مرتبه از دست جهان رفت

  افسوس که سی پاره این ماه مبارک
  از دست به یک باره چو اوراق خزان رفت

  شد زیر وزبر چون صف مژگان، صف طاعت
  شیرازه جمعیت بیداردلان رفت

  بی قدری ما چون نشود فاش به عالم
  ماهی که شب قدر در او بود نهان رفت

  با قامت چون تیر در این معرکه آمد
  از بار گنه با قد مانند کمان رفت

  بر داشت ز دوش همه کس بار گنه را
  چون باد سبک آمد و چون کوه گران رفت

  از رفتن یو سف نرود بر دل یعقوب
  آن ها که به صائب ز وداع رمضان رفت

 35. سلام …

  دیدم این پست در این وقت شب که چه عرض کنم نیمه شب، توسط اولاد آدم و حوای داریون نما جا خوش کرده است اون بالا بالاهای ” پر بیننده های امروز ” ، یهو دلم برای رمضان و افطار و سحرهایش تنگ شد.

  اگر خدا خواست و بودم و داریون نمایی هم بودم باز هم سر سفره ی داریون نما می نشینیم و … اگر هم نبودم و یا … که هر چه خدا بخواهد همان خوب است و بس…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا