منهاي داريون

آلمان قهرمان جام جهانی شد

به گزارش داریون نما به نقل از خبرآنلاین؛ با دیدن مسابقه ایران – آرژانتین، كمتر كسی فكر می‌كرد كه آرژانتین به فینال جام جهانی برسد. تیمی كه برای گل زدن به ایران به مشكل خورده بود و با نبوغ مسی توانست دروازه ایران را باز كند، راه سختی برای رسیدن به فینال داشت اما شاگردان سابه یا این مسیر را با موفقیت طی كردند و فینالیست جام بیستم شدند.

از آن طرف اما آلمان حریفان خود را به راحتی شكست می‌داد و پله پله بالا می‌آمد تا سرانجام به فینال رسید. حالا آلمان و آرژانتین برگزار كننده فینالی حساس هستند؛ فینالی كه در خاك برزیل برگزار می شود و ممكن است آرژانتین، دشمن فوتبالی برزیلی‌ها در آن پیروز شود و جام را بالای سر ببرد.

با شروع مسابقه، آرژانتین نشانی از آن تیمی كه به زحمت رقبا را شكست می‌داد نداشت. آن‌ها پا به پای آلمان بازی می‌كردند و حتی در دقیقه 8 به لطف حركت انفرادی مسی می‌توانستند دروازه آلمان را تهدید كنند. اما دفاع پر تعداد آلمان‌ها این فرصت را از آرژانتین گرفت.

آلمان قهرمان جهان شد
آلمان قهرمان جهان شد

چهار دقیقه بعد سانتر فیلیپ لام روی سر كلوزه ننشست در غیر این صورت این مهاجم می‌توانست آمار گلزنی‌های خود را بهتر كند و دست نیافتنی‌تر شود. فشار حملات آلمان‌ها، در دقیقه 14 هم این تیم را صاحب یك ضربه كاشته كرد. تونی كروس این ضربه را زد اما دفاع آرژانتین توپ را برگرداند.

آرژانتینی‌ها كه در این مسابقه از حمایت تماشاگران پرتعداد خود بهره می‌بردند، همچنان مقابل حملات آلمان مقاومت می‌كردند و تلاش آن‌ها رسیدن به گل در ضد حملات بود. در یكی از صحنه‌ها، بازیكن آرژانتین كه به اشتباه توپ را به سمت دروازه خودی پاس داد، ایگواین را صاحب موقعیت خوبی كرد كه او توپ را با بی دقتی به بیرون زد.

پس از این موقعیت، آلمان دوباره چند حمله به سمت دروازه آرژانتین انجام داد كه همه آن‌ها بی ثمر بود. در یكی از ضد حملات، آرژانتینی‌ها صاحب ضربه كاشته شدند كه نتوانستند از این كاشته استفاده كنند. در دقیقه 30 ایگواین روی یك ارسال از كنار زمین صاحب موقعیت عالی شد و توپ را تبدیل به گل كرد اما داور این گل را آفساید اعلام كرد تا خوشحالی آرژانتینی‌ها را از آن‌ها بگیرد. در همین لحظه بود كه كریستف كرامر بازیكن آلمان به دلیل مصدومیت مجبور شد زمین را ترك كند و به جای او آندره شورله وارد زمین شد.

آرژانتین پس از گلی كه زد، خودش را در زمین پیدا كرد و چند حمله به سمت دروازه آلمان انجام داد. اما آلمان هم دفاع خوبی داشت و از طرفی در ضد حملات خوب كار می‌كرد. آلمان در یك ضد حمله توسط شورله دروازه آرژانتین را تهدید كرد اما رومرو دروازه بان آرژانتین ضربه شورله را مهار كرد. مسابقه به دقایق پایانی نیمه اول نزدیك می شد و همچنان تیم‌ها در باز كردن دروازه حریف ناكام بودند. اما آرژانتین كه مسی را در اختیار دارد، با حركات انفرادی او موقعیت خوبی در دقیقه 39 داشت. مسی از گوشه زمین توپ را به سمت دروازه برد و حتی دروازه بان آلمان را هم رد كرد. اما دفاع آلمان توپ را بیرون كشید و اجازه نداد مسی آرژانتین را به گل برساند.

چند دقیقه بعد، آرژانتین با اشتباهی كه بازیكنش انجام داد توپ را به آلمان سپرد و بازیكنان آلمان حمله‌ای خطرناك انجام دادند. ضربه نهایی این حمله را كروس زد كه دروازه بان آلمان آن را به راحتی مهار كرد. در دقیقه 44 هم مولر یك سانتر خوب برای كلوزه انجام داد كه اگر مهاجم آلمان به توپ می‌رسید می‌توانست به راحتی دروازه آرژانتین را باز كند. آلمان در این دقایق توپ و میدان را در اختیار گرفته بود اما دفاع آرژانتین سدی محكم مقابل مهاجمان حریف بود.

دو كرنر پیاپی در لحظات پایانی نیمه اول، آلمان را صاحب خطرناك ترین موقعیت هایش كرد كه در دومین ضربه كرنر، هوودس با ضربه سر توپ را به تیر دروازه آرژانتین كوبید. چند ثانیه پس از این موقعیت، داور سوت پایان نیمه اول را زد.

 با شروع نیمه دوم، آرژانتین خیلی خوب كار كرد و حتی در دقیقه 46 مسی صاحب یك موقعیت تك به تك شد كه توپ او با فاصله ای كم به بیرون رفت. آلمان هم چند دقیقه بعد توسط شورله صاحب موقعیت خوبی شد كه توپ آلمان‌ها به كرنر تبدیل شد. آلمان كه در نیمه اول 63 درصد مالكیت توپ را در اختیار داشت، در این نیمه ضعیف‌تر كار می‌كرد و آرژانتینی‌ها هر چند دقیقه یك بار صاحب موقعیتی در زمین این تیم می‌شدند. بازی بدون موقعیت حساس پیش می‌رفت و در دقیقه 58 ضربه سر كلوزه در اختیار رومرو قرار گرفت تا این موقعیت نه چندان خطرناك هم از دست برود.

در حمله بعدی، شورله توپ را روی دروازه آرژانتین سانتر كرد و توپ پس از برخورد به پای اوزیل به بیرون رفت. فینال با وجود هواداران پرشور آرژانتینی و اقلیت آلمانی، هیجان خاصی نداشت و در نیمه دوم، تیم‌ها نمی‌توانستند موقعیت خیلی خطرناكی ایجاد كنند. بازی با همین روند به دقیقه 73 رسید و همچنان آرژانتین و آلمان برای رسیدن به دروازه حریف ناكام بودند. در این لحظه بود كه مسی هوس گل زدن به سرش زد و با دریبل چند آلمانی، توپ را به سمت دروازه شوت زد كه توپ به بیرون رفت. حتی حركات انفرادی مسی هم نمی‌توانست یخ مسابقه را باز كند. او در دقیقه 78 هم چند نفر را دریبل زد اما ضربه او به پای مدافع آلمان خورد و تلاش او ثمری نداشت.

در دقیقه 80 سرانجام آلمان‌ها توانستند یكی دو موقعیت خطرناك روی دروازه آرژانتین ایجاد كنند اما دفاع آبی پوشان آرژانتینی مستحكم‌تر از آن بود كه با این حملات، نفوذ پذیر نشان دهد. در دقیقه 81 هم پای رو به عقب اوزیل به كروس رسید كه ضربه او به بیرون رفت. با وجود تمام این صحنه‌ها، نیمه دوم نیمه ای كسل كننده بود چراكه غیر از یكی دو صحنه، تیم‌ها نتوانستند خطری جدی روی دروازه حریف ایجاد كنند.

بالا رفتن تابلو داور برای نشان دادن وقت‌های اضافه، نشان از پایان 90 دقیقه داشت. داور مسابقه سه دقیقه وقت اضافه گرفت و مربیان در حال آماده كردن خود برای وقت‌های اضافه بودند. گرچه آلمان در این لحظات سعی می‌كرد آرژانتین را تحت فشار قرار دهد و در شلوغی محوطه جریمه به گل برسد، اما تلاش آن‌ها بی فایده بود. داور سوت پایان بازی را زد تا مسابقه در پایان 90 دقیقه با تساوی بدون گل به پایان برسد.

 با شروع وقت‌های اضافی، آلمان خیلی زود دروازه آرژانتین را تهدید كرد. شورله كه صاحب موقعیت شده بود با ضربه‌ای محكم به سمت دروازه، توپ را به جایی فرستاد كه دروازه بان آرژانتین ایستاده بود. با این حساب اولین موقعیت خطرناك آلمان در وقت اضافه به هدر رفت. چند دقیقه بعد پالاسیو مهاجم آرژانتین صاحب موقعیت عالی شد اما او كه می‌خواست توپ را از بالای سر نویر رد كند، ضربه را طوری زد كه توپ به بیرون رفت. این یكی از بهترین موقعیت‌های آرژانتین در این مسابقه بود.

خستگی بازیكنان دو تیم، میزان دوندگی آن‌ها را كم كرده بود. مخصوصا آرژانتین كه خسته تر از آلمان به نظر می‌رسید، تحرك خاصی در این لحظات نداشت. با این وجود دفاع آرژانتینی‌ها با قدرت به كارش ادامه می‌داد و آلمان نمی‌توانست خطری جدی روی دروازه حریف ایجاد كند. دقیقه 105 رسید و داور با سوت خود پایان نیمه اول وقت اضافه را اعلام كرد.

با شروع نیمه دوم وقت اضافی، آرژانتین همچنان به تكنیك مسی تكیه داشت و بدون انجام كار تیمی، سعی می‌كرد مسابقه را به پنالتی بكشاند. آلمان‌ها هم با حفظ توپ، سعی داشتند در حملات ناگهانی خود حریف را غافلگیر كنند. در دقیقه 107 ضربه كاشته آلمان‌ها توسط دفاع آرژانتین برگردانده شد و دو دقیقه بعد دوباره داور برای سفید پوشان ضربه كاشته گرفت. این ضربه كاشته به دلیل خطای آگرو روی شواین اشتایگر بود كه باعث خونریزی صورت بازیكن آلمان شد.

سرانجام در دقیقه 113 حملات آلمان جواب داد و گوتسه سانتر شورله را تبدیل به گل كرد تا آرژانتین در فاصله 8 دقیقه مانده به پایان بازی، عقب بیفتد. شورله و گوتسه كه بازیكنان تعویضی آلمان بودند، با همكاری یكدیگر این گل را زدند تا یواخیم لو سرمربی آلمان از تعویض‌هایی كه انجام داده راضی باشد.

پس از این گل آرژانتین كه جام را از دست داده بود، جلو كشید و سعی می‌كرد با فشار آروردن روی دروازه حریف به گل برسد. اما زور آن‌ها به آلمان نمی‌رسید. در دقیقه 120 حركت مسی بازیكنان آلمان را مجبور كرد كه روی او خطا كنند. داور ضربه ایستگاهی گرفت و خود مسی پشت توپ ایستاد. این آخرین موقعیت مسابقه بود و آرژانتینی‌ها برای گل شدن آن فقط به مسی امیدوار بودند. مسی این ضربه را زد اما توپ او با فاصله زیاد به بیرون رفت. چند ثانیه پس از این ضربه ایستگاهی، داور سوت پایان مسابقه را زد تا آلمان چهارمین قهرمانی خود در جام‌های جهانی را جشن بگیرد. آلمان با این نتیجه پس از 24 سال در جام جهانی قهرمان شد.

7 دیدگاه

 1. باسلام خدمت دوستان

  بیشتر مردم دوست داشتن آرژانتین قهرمان بشه ولی متاسفانه اینگونه نشد و آلمانها جام رو مال خود کردن البته آلمان تو این دوره خیلا خوب ظاهر شد

 2. خوشحالم که المان قهرمان شد تیم منسجم با برنامه که واقعا حقش قهرمانی بود به حقش رسید
  تبریک به همه ی طرفداران المان …………
  فکر میکنم بیشتر مردم علاقه ی به قهرمانی المان داشتند تا ارژانتین….
  مسی بهترین بازیکن جام وگلش به ایران هم جز ده گل برتر شد

 3. باسلام
  وقتی دقیقه 91مرحله گروهی تیم حذف میکنید خدا میذاره تو کاستون اونم دقیقه113بازی فینال.تقاص اشکای آندو رو هم نژادی هامون گرفتن

 4. با اینکه معتقدم اندو یکی از بهترین های تیم درجام بود اما دلیل گریه اندو در بازی به گفته خودش این بود که
  اگه ایران از مرحله گروهی صعود میکرد مسلما بازیکنان تیم ملی از تیم های خارجی پیشهاد میگرفتن
  بیشتر ناراحت بوده که دیگه بازیش دیده نمیشه احتمالا چندتا پیشنهاد خوب رو ازدست داده !

 5. به نظر من اگه تا قبل از این بازی به ظاهر حق آلمان بود که قهرمان شه، بازی فینال عکس این رو ثابت کرد و دیگه خبری از معجزه های بازیش با برزیل نبود. به هر حال مبارکش باشه و به طرفدارهای اصیل آلمان تبریک میگم…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا