ديدگاههمه

رسانه فقط صدا و سیما نیست!

در حال حاضر رسانه های بسیاری در ایران به فعالیت های خبری مشغول هستند.

رسانه های مکتوب مانند روزنامه ها،مجلات، ماهنامه ها و… رسانه های مجازی مانند سایت ها و پایگاه های خبری و خبرگزاری ها و البته رسانه هایی مانند رادیو و تلویزیون.

در این که در بسیاری جوامع رادیو و تلویزیون مخاطبان بیشتری دارند شکی نیست.

در کشور خودمان نیز همینگونه است خصوصا با توجه به انحصار صدا و سیما این رسانه مخاطبان خوبی دارد.

در کشور ما هر استان شبکه مخصوص به خود دارد که البته سیمای فارس هم اینگونه است و با شبکه ای 24 ساعته برنامه های خود را پخش می کند.

باید گفت شبکه های استانی مخاطبان خاص خود را دارند. مخاطبانی که آنچنان کاری به کار کیفیت برنامه ها ندارند و بر اساس عادت برنامه های شبکه فارس را می نگرند.

rasaneh

در استان فارس به جز صدا و سیما یک رسانه معتبر و پرمخاطب دیگر نیز وجود دارد که بی گمان در سطح کشور نیز استثناست.

روزنامه “خبر جنوب” با بیش از 35 سال سابقه انتشار و شمارگانی افزون بر 80 هزار نسخه به عنوان پرشمارگان ترین نشریه منطقه ای ایران شناخته می شود.

این روزنامه تنها روزنامه ای است که هیچ برگشتی ندارد و هر نسخه آن به وسیله چند نفر خوانده می شود.

در این روزنامه بارها و بارها مشکلات منطقه داریون منعکس شده؛اخبار مختلف و گزارش های نماز جمعه، بیان مشکلات متعدد منطقه داریون و…

بارها خطبه های نماز جمعه از زمان حجج اسلام صفری و بحرینی تا امام جمعه محترم فعلی حجت الاسلام عزیزی در روزنامه خبر منتشر شده است.

تاکنون چند بار سخنان حاج آقا عزیزی به همراه عکس وی در صفحه اول روزنامه خبر جنوب منعکس و متشر شده و از این طریق به معرفی داریون و بررسی مشکلات این منطقه پرداخته شده است.

این اتفاق البته به صورت گسترده تر در تنها رسانه رسمی منطقه داریون-داریون نما- نیز بارها تکرار شده است.

سایت داریون نما اکنون با روزانه  بیشتر از5 هزار بازدید به نسبت یک سایت محلی مخاطبان خوبی برای خودش دست و پا کرده و در اقصی نقاط ایران و حتی جهان دیده می شود.

نتیجه این که رسانه فقط صدا و سیما نیست. داریون از قدیم الایام در رسانه های مکتوب خبرنگار داشته؛ مرحوم قاسم کاشفی، آقای شیروانی کارمند کمیته امداد داریون که احتمالا اکنون بازنشسته شده اند.

در حال حاضر نیز همواره اخبار داریون در رسانه مطرحی چون روزنامه خبر جنوب،خبرگزاری گستره خبر آنلاین و در نهایت سایت داریون نما منعکس می شود.

 دوستان و همکاران زیادی در رسانه هایی جز صدا و سیما کار می کنند که بعضا مخاطبان آنها از شبکه های استانی نیز بیشتر است و این واقعیتی انکار ناپذیر است.

5 دیدگاه

 1. باسلام
  دراین که وجود شما به عنوان یک خبرنگار در روزنامه ی خبرجنوب یک امتیاز برای ما محسوب می شود جای هیچ شکی نیست ودر این که تمام تلاش خود را برای نشان دادن مشکلات و معضلات شهر در این رسانه و سایت داریون نما با مدیریت خودتان به کار گرفته اید بازهم جای هیچ شکی نیست.
  من به سهم خودم قدردان زحمات شما هستم برایتان آرزوی سلامتی و تندرستی میکنم.
  اما آیا این همه خبر و این همه اطلاع رسانی تا کنون سودی داشته است؟ راه به جایی برده است؟ گره از مشکل کسی باز کرده است؟یا فقط باعث اتلاف وقت و انرژی و هزینه بوده است؟
  هر کدام که نتیجه به همراه داشته را درصورت امکان ذکر کنید تا من و امثال من که بی اطلاع هستیم از طریق همین رسانه مطلع شویم.
  بازهم ازشما کمال تشکر را دارم.

  1. با سلام به شما دوست عزیز
   ما اگر کاری می کنیم وظیفه خود می دانیم و نیازی به تشکر نیست. و البته این لطف شماست که تشکر می کنید.
   درباره این که انتشار اخبار سودی داشته یا خیر باید بگویم انتشار و بیان مشکلات در کنار پی گیری مسوولین منطقه تاثیر گذار بوده است.
   مثلا به یاد دارم وقتی مشکلان منطقه داریون را از قول حجت الاسلام صفری امام جمعه اسبق داریون در روزنامه خبر منتشر می کردیم ایشان وقتی در ادارات مربوطه در شیراز پی گیری می کردند به آنها می گفتند که اگر مشکلات داریون را پی گیری نکنید دوباره در روزنامه خبر منتشر می کنیم.
   آقای صفری بارها می گفتند انعکاس مشکلات در روزنامه به روند تسریع به رسیدگی آنها کمک شایانی کرده است. این مورد درباره حجت الاسلام عزیزی امام جمعه محترم فعلی داریون هم صدق می کند.
   به عنوان مثال وقتی مدتی پیش حرفهای ایشان درباره این که چرا شورای شهر هزینه خرید سیستم صوتی جهت روز جهانی قدس در اختیار ستاد نماز جمعه قرار نداده در روزنامه خبر منتشر شد حالا شنیده ایم مسوولین مربوطه به دنبال این هستند که بدانند آیا مراسم روز قدس در داریون بدون بلندگو برگزار شده یا این که برگزار شده و سیستم صوتی مناسبی وجود نداشته است.
   درباره جاده داریون هم باید بگویم بنده با رییس وقت اداره راه شهرستان شیراز مصاحبه کردم و قول گرفتم که در روزنامه هم چاپ شد. به هر حال همین مصاحبه ها و قول گرفتن ها و پی گیری قول ها باعث می شود روند کارها شتاب گیرد. از قدرت رسانه غافل نشوید دوست خوب.

   1. مگرخدابخواهداین روزها رسانه هم قدرتی ندارد بیشتر از دو ماه میشود کودکان فلسطینی بی گناه توسط کثیف ترین موجودات خدا به فجیع ترین شکل ممکن تکه تکه میشوند هر ثانیه هزاران شبکه و رسانه فقط نشانشان می دهند ودل من وامثال مرا به درد می آورند وازاین که ناتوانیم در انجام کمک به آنها ازخود بیزار میشویم.
    چرا کسی کاری نمی کند؟ پس کجاست قدرت رسانه؟
    کجاست سازمان ملل و سازمان حقوق بشر؟ مگر نه این که پیامبر فرمود ازمن نیست مسلمانی که به یاری برادر مسلمانش نشتابد وقتی که نیاز به کمک دارد.پس چه شد؟
    مگر خدا بخواهد
    خدا کند که خدا بخواهد.

    1. همین تصاویر تاثر برانگیز باعث هجمه بر علیه اسراییل غاصب شده است. انعکاس اخبار این رویداد تاسف بار باعث شد تا آمریکا برای اولین بار به رزیم صهیونیستی اخطار دهد. همین راهپیمایی ها و اجتماعاتی که در جای جای جهان می بینید اگر نبود باور کنید جنایات صهیونیسم خیلی بیشتر از اینها بود.

 2. کسی به فکر گلها نیست
  کسی به فکرماهیها نیست

  حیاط خانه ی ما تنهاست
  و حوض خانه ی ما خالیست

  پدر میگوید:
  از من گذشته ست
  از من گذشته ست
  من بار خودم را بردم
  و کار خودم را کردم

  مادر تمام روز دعا میخواند

  برادرم به باغچه می گوید قبرستان

  و خواهرم دوست گل ها بود

  و گاه گاه خانواده ی ماهی ها را به آفتاب و شیرینی مهمان می کرد

  حیاط خانه ی ما گیج است

  من از زمانی که قلب خود را گم کرده است می ترسم
  من از تصویر بیهودگی این همه دست
  و از تجسم بیگانگی این همه صورت می ترسم

  من مثل دانش آموزی
  که درس هندسه اش را
  دیوانه وار دوست می دارد تنها هستم

  و فکر میکنم
  و فکر میکنم
  و فکر میکنم

  و قلب باغچه در زیر آفتاب ورم کرده است
  و ذهن باغچه دارد آرام آرام از خاطرات سبز تهی می شود

  شعر از فروغ فرخزاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا