ديدگاههمه

فرهنگ سازی و پرورش شهروندانی مسئولیت پذیر و دلسوز

فرزاد کوچکی|

با سلام و درود بر همه دلسوزان شهرمان
انسان موجودی اجتماعی است و ناچار به زندگی اجتماعی، چرا که بسیاری از نیازها و توانایی های او در جامعه شکوفا و برآورده می شود. امروزه پیشرفت های شگفت و پر شتاب فناوری در کشورهایی که هنوز گذار از زندگی سنتی به نوین را به خوبی پشت سر نگذاشته اند، درد سر ها و آسیب های فراوانی به بار آورده و می آورد؛ بدبختانه شهر ما نیز همین درد را دارد و شهری که در دهه های گذشته بدون داشتن خیابان های آسفالت، مغازه های شیک و جوان های خوش پوش به لطف داشتن مردمی کوشا، مهربان و با گذشت و از همه مهمتر مسئولیت پذیر ستاره درخشان منطقه بود.
صدفی زیبا و خیره کننده زمانی ارزشمند است که مروارید درخشان داشته باشد ، همچنین است که شهری زیبا و پر از تجمل و درخشش زمانی ارزشمند و دیدنی است که مردمی متناسب با خودش ، درون سینه داشته باشد، پس بهتر است سروران گرامی و نمایندگان شهر همه کوشش و نیروی خود را بر روی ساختمان ها، خیابان ها و … متمرکز نکنند و نه تنها بخشی که همه نیرو و اندیشه خویش را بر روی فرهنگ سازی و پرورش شهروندانی مسئولیت پذیر و دلسوز متمرکز کنند، چرا که شهری با شهروندان مسئولیت پذیر و با کیفیت نه تنها قدر کارهای انجام شده را خواهند دانست و پاس خواهند داشت بلکه خودشان نیز در رفع کم و کاستی ها پیشگام و یاور شما خواهند شد.

طرح از: محمدجعفر حقیقت جو

از آنجا که داریون شهری جوان و حتی نوپاست نیاز زیادی به فرهنگ سازی و آموزش حقوق و وظایف شهروندی دارد. اما اندوهگینانه کار زیادی در این زمینه نشده است و رفتار جوانان و حتی سایرین نیز این کمبود را گواهی می کند. چرا داریون فرهنگ سرا ندارد؟ چرا با وجود قرار گرفتن در پای کوه ها برنامه کوهنوردی ندارد؟ چرا ….
مشت نمونه خروار:
دو هفته پیش آدینه شبی به پارک شهرداری رفتم. منبع ذخیره آب پر شده بود و در این روزهای کم آبی سر ریز کرده بود و آب نه تنها هدر می رفت بلکه چند اسباب بازی کودکان را هم فرا گرفته بود. دنبال شیر قطع آب می گشتم که با فاجعه ای بزرگ روبرو شدم در کنار منبع آب و چند متری اسباب بازی ها چاهی عمیق با دهانه ای گشاد (قطر نزدیک به یک و نیم متر) بدون سرپوش بود. خطر چاه و افتادن کودکان بی گناه به کنار، آنچه بدتر از این است، بی تفاوتی کارکنان و شهروندان است.

به سختی یکی از کارگران زحمت کش شهرداری را دیدم و درخواست پوشاندن چاه را کردم. دیروز پس از دو هفته وقتی به داریون رسیدم سرکشی کردم، وضعیت بهتر شده بود مقداری از چاه را پوشانده بودنداما این مقدار فقط برای حفاظت از بزرگان کافی و بود و هنوز خطر سقوط کودکان و به ویژه در اثر لیز خوردن آنها وجود داشت. البته تا خدا نخواهد …. اما ما چی . اگر قرار است همه کارها را به خدا وااگذار کنیم پس ما چه کاره ایم…

5 دیدگاه

 1. سلام آقای کوچکی

  مقاله مختصر ولی پر محتوایی بود. بهتون تبریک میگم که مساله فرهنگ و مشکلات شهر دغدغه ذهنی شماست و این نشان دهنده شخصیت بزرگ و پرورش یافته شماست. من هم با نظرات شما موافقم تغییرات باید از درون شروع بشه و همزمان با کارهای عمرانی نباید از اقدامات و کارهای فرهنگی غافل بود و حتی طبق نظر شما بر کارهای عمرانی اولویت و برتری دارد.
  امیدوارم در این سال که به نام فرهنگ نیز نامگذاری شده شاهد کارهای موثر فرهنگی باشیم. این نکته مهم است که کار فرهنگی باید بازده فرهنگی داشته باشد و شاهد تاثیر آن باشیم و گرنه هر کاری را نمیشود فرهنگ سازی نام گزارد. که متاسفانه بعضا شاهد کارهای هستیم که بازده فرهنگی کمی دراد اما بر آن تاکید فراوان میشود.

 2. سلام …
  واقعا ممنون كه اين مطلبو نوشتيد آخه منم چند وقت پش با خواهر زاده ي كوچيكم به پارك قائم رفته بودم كه با اين صحنه ي وحشتناك روبرو شدم كه واقعا براي كودكان عزيز خطرناكه. لطفا زودتر فكري بكنيد!!!
  پاورقي:البته تازگي ها سر نزدم اميدوارم تا الان همه سالم مونده باشن:ِ

 3. با سلام.
  چند وقت پيش با خواهرزاده ي كوچيكم به شهرداري رفته بودم كه با اين صحنه ي وحشتناك(چاه روباز!!!!!!)روبرو شدم!
  واقعا اينقدر چنين چيزي بي اهميته؟
  همه سالمن؟؟؟؟
  مرسي آقاي كوچكي

 4. سلام به تمام دوستان و داریونیهای عزیز
  داریون ، شهری که با همین اندک داشته ها ، توسط مسولین همان بخش ها مورد سو استفاده قرار میگیرد .
  راه دوری نمیرویم. همین بانکهای داریون را ببینید با این همه حجم مراجعه دو کارمند صندوق دار دارند . این نه برای این است که بانک نیاز به نیروی بیشتری ندارد چون حق و حقوق مردم را نا دیده میگیرند .
  ایا شهری که بانکهایش تمام منطقه را تحت پوشش قرار میدهد باید خدمات دهیش این همه ضعیف باشد .
  همه ما بارها در این بانکها ساعت ها وقت گذراندایم و شاهد بودایم که وضعیت خدمات دهی چگونه است . یا باید مظلوم بود و ساکت ماند یا حقوقو دیگران را پایمال کرد و زد جلو .
  یا مسولین باید چار های اساسی پیدا کنند .یا خود مردم دست به کار شوند.
  شهری با این همه شهروند . آیا باید فقط و فقط دو دستگاه عبر بانک داشته باشد
  آیا مردم این شهر لایق خدمات ارزنده تری نیستند.
  چرا مسولین و شهرداری تذکری به این بانکها نمیدهند
  یا چرا شهرداری بانک شهر که مربوط به خود شهر داری میباشد را در شهر داریون نمی اورد تا هم بار کار از این دو بانک کمتر شود و هم این بانکها هم خدمات رسانی بهتر را سر لوحه کار خویش قرار دهند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا