منهاي داريون

کری: توافق هسته‌ای با ایران نزدیک است

وزیر خارجه آمریکا پس از دیدار وزرای خارجه ایران و گروه ۱+۵ در جمع خبرنگاران حاضر شده و به سؤالات آنها پاسخ داد.
به گزارش تسنیم، جان کری، وزیر خارجه آمریکا، در این کنفراس خبری ضمن تشکر از وزرای خارجه گروه 1+5 و عوامل اجرایی مذاکرات هسته‌ای وین، گفت که وزیر خارجه ایران بسیار سخت کار کرد و تلاش بسیاری کرد که این مذاکرات به نتیجه برسد.

وزیر خارجه آمریکا گفت در ماه‌های گذشته خیلی سخت کار کردیم که بتوانیم به یک توافق جامع دست بیابیم که جامعه بین‌المللی را درباره برنامه هسته‌ای ایران راضی سازد. این یک فرآیند پیچیده و زمانبر است.

می‌خواهیم به یک توافق خوب برسیم

وی افزود: “دستیابی به نتیجه همچنین از این جهت زمانبر است که ما می‌خواهیم به یک توافق خوب برسیم.”

“دیپلماسی بسیار سخت است. این صحبت‌ها قرار نیست برای اینکه ما تمدیدشان کردیم آسان شوند. آنها مشکل هستند و مشکل خواهند بود…. در طول چند روز گذشته در وین پیشرفت قابل توجه و واقعی کرده و طرح‌های جدیدی را شاهد بودیم به همین دلیل است که ایران و گروه 1+5 مذاکرات را به مدت 7 ماه با این هدف که به یک توافق سیاسی در عرض 4 ماه برسیم، تمدید کردند. تصمیم گرفتیم که اگر تا آن زمان به توافق نرسیدیم چگونه به کار ادامه دهیم.”

غنی سازی 20 درصد ایران متوقف شد و ذخایر 20 درصد ایران به صفر رسید

وزیر خارجه آمریکا در ادامه گفت: “دستیابی به توافقی که نیازهای جامعه جهانی را برطرف سازد ممکن است. امروز به یک تفاهم مشترک رسیدیم اما هنوز اختلاف‌هایی میان دو طرف وجود دارد. با پیشبرد این مذاکرات به سمت یک توافق دنیا امن‌تر از پیش شده است.”

من وارد جزییات مذاکرات نمی شوم، غنی سازی 20 درصد ایران متوقف شد و ذخایر 20 درصد ایران به صفر رسید. ما پیشرفت کردیم و نیاز به زمان داریم تا کار را تمام کنیم.

حتما می‌توانیم به توافق نهایی برسیم

“در آخر حتما می‌توانیم به توافق نهایی برسیم. نمی‌خواهیم تا آخر عمر پای میز مذاکره باشیم اما در یک سال گذشته راه زیادی آمده‌ایم و اکنون زمان آن نیست که مذاکرات را طرح کنیم. این مذاکرات بسیار فنی و پیچیده بوده و زمان زیادی را می‌طلبد. در ماه دسامبر کارشناسان فنی ما در زودترین زمان ممکن دیدار خواهند کرد.”

“به روشنی اعلام می‌کنم که هدف ما در این مذاکرات کاملا روشن بوده و یک هدف سیاسی و ایدئولوژیک نیست بلکه یک هدف کاربردی است…. همه ما توافق کردیم که یک توافق جامع باید چه شکلی باشد. نخست، باید تمام راه‌های ایران را به سمت سلاح هسته‌ای ببندد. دوم، باید فراتر از طرح اقدام مشترک کمک کند که فعالیت‌های هسته‌ای ایران را بیشتر تحت نظارت داشته باشیم و فوایدی نیز برای ایران باشد.”

برای رفع تحریم‌ها ایران باید به سؤالات پاسخ داده و تصمیمات سختی بگیرد

“این توافق به مانند هر توافق دیگر نمی‌تواند بر اساس اعتماد باشد. برای اینکه اعتماد یک شبه ایجاد نمی‌شود…. ما می‌خواهیم به نتیجه برسیم اما نه با هر قیمتی. می خواهیم به توافق جامعی برسیم که برای همه طرف‌ها قابل قبول شود.”

وی مدعی شد: “نه فقط آمریکا یا 1+5 بلکه دنیا سوالات بسیاری درباره برنامه هسته‌ای ایران دارد، برای رفع این تحریم‌ها ایران باید به این سؤالات پاسخ داده و تصمیمات سختی بگیرد.”

کری در ادامه خواهان کمک کنگره به مذاکرات هسته‌ای ایران و تمدید آن شد.

ایران به تعهدات خودش عمل کرد

“خیلی‌ها می‌گفتند که ایران به تعهداتش عمل نخواهد کرد اما ایران به تعهدات خودش عمل کرد، برنامه اقدام مشترک سر جای خودش است و تحریم‌ها هم در جای خود باقی مانده‌اند.”

جان کری اعلام کرد که درباره جزئیات سخنی نخواهد کرد و درباره اختلافات نیز صحبت نخواهد کرد. وی از پاسخ درباره اینکه طرفین در ازای این تحریم‌ها چه امتیازی داده و چه امتیازی واگذار کرده‌اند طفره رفته و گفت که در این باره سخن نخواهد گفت.

با کنگره همکاری کرده و به تمام توصیه‌های آنها گوش می‌دهیم

وی از ارائه جزئیات درباره دارایی‌های مسدود شده ایران که بر اساس تمدید توافق آزاد خواهد شد، خودداری کرده، و گفت: “بر اساس برنامه اقدام مشترک به نتیجه رسیده‌ایم و با همان توافق ادامه خواهیم داد و چیزی فراتر از آن انجام نخواهیم داد.”

وزیر خارجه آمریکا درباره واکنش کنگره به تمدید مذاکرات گفت: “امیدواریم که آنها به ما یک فرصت متوازن بدهند که بدون ارسال پیام‌هایی که ممکن است برداشت نادرستی از آنها بشود به کارمان ادامه داد. ما با کنگره همکاری کرده و به تمام توصیه‌های آنها گوش فرا خواهیم داشت.”

3 دیدگاه

  1. به قول یکی از دوستان تنها چیزی که ایران و گروه 5+1 در مذاکرات به نتیجه میرسند توافق برای دور بعدی مذاکرات است.

  2. سلام
    تربری غصه نخور خیلی زود توافق حاصل میشه
    بوی بهبود زاوضاع جهان میشنوم !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا