دفترچه خاطرات

ایل باصری در گذر از داریون و دودج و تربر…

من به تمام سایت های در مسیر بیش از ۵۰۰ کیلومتری ایل باصری سر میزنم از سر حد تا گرمسیر و بدنبال نشانه هایی از ایل و به قول امروزیها از چالش های حیات انان با اهالی محترم یکجا نشینان با کوچندگان پایان یافته دیدگاه و نظر می گویم .

باصری|

 ایل باصری در تاریخ و حیات خوددر گذر از مسیر بند امیر و تربر ها و دودج و داریون و خرامه و کلیه مسیر های نامبرده به علت تنگی راه ورود و خروج در تنگنا بوده اند .

اما در گذر از تنگه تنگیزه (زبان ایلی ) وورود پاییزه به دشت داریون و یا بهاره به سمت بند امیر بنا چار از دیار تربر ها گذر می نمودند . وبا وجود مشکلات سر راه اهالی و مزرعه داران  آنها به خوبی ایل باصری را با صبر و حوصله تحمل می کردند و اکنون که نه خبری از ایل است و نه خبری از جنب و جوش گذشته در مزارع سر سبز جو گندم زار وغرق در گلهای سرخ و آتشین شقایق و زرد بابونه مانند و نه از آن بارانداز های (یورد ) چند ساعته و یک شبه برای رمه هاو شتران سنگین خسته ایل . ولی با وجود این که مواقعی خسارت و مشکلاتی برای طرفین بوجود می آمد بزرگان دو طرف ان را حل وفصل می کردند .

خلاصه اینکه سهم تربرها در ادامه و حیات ایل را نمی توان نا دیده گرفت . جا دارد برای کلیه بزرگان و در گذشتگان گذشته به نیکی یاد و از خدای بزرگ طلب آمرزش و جهت در حیاتیان آرزوی طول عمر و کامیابی .

6 دیدگاه

 1. عجب
  خیلی خوشحال شدم از ایل سرفراز هم بالاخره یادی شد. ایل باصری قدمتی به بلندای تاریخ ایران دارد . از زمانی که پارتها به مناطق پارس آمدند ودر دشت پاسارگار ماندند وبه پاساری معروف شدند وبعدها با ورود اعراب به باصری تغییر یافتند. عرب ها هم همجوار آنان شدند وسالهاست که در تاریخ فارس نقش آفرین بودند. گستره سکونت این ایل تنها محدود به سرحد وگرمسیر از طرناز تا لهباز نیست . ایل باصری از فارس تا اصفهان تا سمنان وبجنور گستره است و همیشه با خود فرهنگ اصیل ایرانی راداشته است.
  علی ایحال از سایت داریون نما تشکر میکنم واز دوستان باصری ساکن داریون که سالها در این منطقه سکونت کرده وبه داریونی بودن وباصری بودن خود افتخار میکنند وبا داریونی های اصیل وریشه دار با لطف وصفا زندگی کرده ورفاقت کرده اند میخواهم که به ریشه های تاریخی خود اهتمام ورزند که از ایل بزرگ بیشتر وبیشتر بنویسند.

  1. سلام احمد جان …

   دلتنگت بودم. خوشحالم کردی.

   و اما : نتونستم کلامت رو بشکنم. اینه که با کمی کنکاش ” ایل باصری | از آغاز تا امروز ” رو قلم زدم.

   برگ سبزی است تحفه ی درویش. تقدیم به باصری های عزیز منطقه ی همیشه سرافراز داریون .

   باقی بقایتان …

  2. درود دوست گرامی، سخنانتون درسته فقط خواستم بگم باصری ها از نسل پارس ها هستن نه پارتها، به اشتباه نوشتید پارتها. باصری ها از ایلات و عشایر پارس نژاد و فارس زبان هستند

 2. سلام
  خیلی لطف کردید ..جور ما رو کشیدید…
  حسابدار وحسابرس وپایان سال …را فقط حسابدار می داند وبس

  خدا حفظتان کند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا