ديدگاه

مویه کن برای سرزمین مادری ام… /داریون نما را قدر بدانیم

یوسف بذرافکن|

در زمانی که «عصر ارتباطات » نام گرفته است و فضای مجازی در بین رسانه ها از جایگاه والایی برخودار است و کاربران اطلاعات خود را اغلب از طریق اینترنت کسب می نمایند این جای خوشبختی است که منطقه داریون هم از سایتی فعال و پویا برخودار است .

این در حالی است که متاسفانه در منطقه داریون هیچگونه نشریه نوشتاری و مکتوب به چاپ نمی رسد .از طرف دیگر داریون منطقه ای سرشار از استعدادهای فراوان است که به دلیل نبود امکانات و واقع شدن در سایه مرکز استان، این استعدادها اغلب راه به جایی پیدا نمی کند .

منطقه داریون را باید منطقه ای محروم از اغلب امکانات دانست که با کمال تاسف کسی آن را بعنوان منطقه محروم قلمداد نمی کند . آیا منطقه ای که حتی یک کارخانه ندارد ،مردم آن بابیکاری و خشکسالی دست و پنجه نرم می کند ، سالها ی طولانی است که در حسرت ارتقاء به بخش به سر می برد ، نمایندگی آموزش و پرورش آن بیش از نیم قرن است که به صورت نمایندگی باقی مانده است ، تنها زمین فوتبال آن قریب به چهل سال است خاکی و بلا تکلیف باقی مانده است ، منازل و املاک آن فاقد سند رسمی است و با ده ها مشکل از این قبیل مواجه است ، واقعا یک منطقه محروم نیست ؟
جای تعجب بیشتر آنکه فرماندار شیراز و استاندار فارس به این منطقه تشریف نمی آورند و برخی از نمایندگان محترم مجلس از این منطقه بی خبر هستند . حال در چنین وضعیتی این فقط سایت «داریون نما » است که بدون هیچ پشتوانه مالی به انعکاس مشکلات مردم می پردازد لذا همه ی ما باید «داریون نما» را که تنها دارایی مردم در فضایی مجازی است را قدر بدانیم و از آن حمایت کنیم .

هر چند گاهی بنده حقیر هم در مورد این سایت از وظایف خود کوتاهی می کنم ولی این سایت باید از طرف تمام اهالی منطقه داریون و بویژه قشر تحصیل کرده مورد حمایت بیشتر قرار بگیرد تا بتواند مشکلات مردم را با صلابت هرچه تمام تر انعکاس دهد .بر مسئولین محلی ، شهرستان و استان هم لازم است که از طریق همین سایت به مطالبات بحق مردم منطقه داریون پاسخ داده و پیگیر مشکلات این مردم نجیب ،مسلمان و انقلابی باشند .

مدیر سایت داریون نما هم می تواند برخی از مطالبات مهم تر مردم را به وبلاگ و یا سایت مسئولین ذی ربط انعکاس دهدو از آنها پاسخ بخواهد .

به امید موفقیت روز افزون سایت داریون نما وپیشرفت منطقه محروم داریون.

3 دیدگاه

 1. زبان خامه ندارد سر بیان فراق
  وگرنه شرح دهم با تو داستان فراق

  اگر به‌دست من افتد، فراق را بکشم
  که روز هجر سیه باد و خان‌و‌مان فراق

  تا وقتی چیزی را نمی دانی، فقط یک درد داری، آن هم درد ندانستن است. ولی وقتی دانستی، درد روی درد است که آزارت می دهد. سخت است درد دانستن و لب فرو بستن !

  مرا دردیست اندر دل که گر گویم زبان سوزد
  وگر پنهان کنم ترسم که مغز استخوان سوزد

  کاش می شد برخی ناگفته ها را گفت، هرچند دیگر گوش شنوایی هم نیست ! با این وجود:

  از آه دردنـاکی سـازم خبـر دلـت
  روزی که کوه صبـرم بر بـاد رفـته باشد

 2. به بهانه ی هفته ی محیط زیست | آثار فعالیت های انسانی بر محیط زیست

  در ماه ژوئن سال 1992، به مناسبت کنفرانس سازمان ملل متحد، نمایندگان 172 کشور در مورد محیط زیست و توسعه، در ریو دو ژانیرو، برزیل، دور هم گرد آمدند: کنفرانسی که نهایتا به کنفرانس زمین شهرت یافت.

  تا آن زمان، این کنفرانس بیش ترین رهبران کشورها را در یک محل گرد آورده بود. کانون اصلی توجه آن ها، یکی از مهم ترین جنبه های شیمی پیشرفته بود: آثار فعالیت های انسانی بر محیط زیست.

  رشد اقتصادی کشورهای توسعه یافته و توسعه نیافته در گرو فرایندهای شیمیایی است که برخی از آن ها برای محیط زیست زیان بار است.

  جو و هیدروسفر سیاره ی ما، حیات به شکل شناخته شده ی آن را ممکن می سازد. بنابراین، مدیریت محیط زیست به صورتی که کیفیت زندگی را حفظ کرده و ارتقا بخشد، از جمله مهم ترین دغدغه های امروزی است. تصمیم گیری های روزمره ی ما به منزله ی مصرف کنندگان، بازتابی از تصمیم های رهبران در کنفرانس سران است.

  باید برآوردی از هزینه ها در برابر مزیت های کنش های خود داشته باشیم. متاسفانه، اغلب آثار زیست محیطی تصمیم های ما بسیار ظریف است و درآغاز آشکار نمی شود.

  امروزه یکی از مسئله هایی که دانشمندان با آن رو به رو هستند، افزایش کربن دی اکسید در جو است. تقریبا 20 درصد کربن دی اکسید گسیل یافته، نشات گرفته از تولید انرژی الکتریکی برای خانه هاست. به ازای هر کیلو وات ساعت انرژی الکتریکی، 350 گرم مواد کربن دار از جمله کربن دی اکسید در جو رها می شود.

  درختان، کربن دی اکسید هوا را جذب می کنند و آن را به صورت ترکیب های کربن دار در تنه، شاخه، برگ و ریشه ی خود ذخیره می کنند. یک درخت، به ازای هر دسی متر مکعب از چوب خود، 600 گرم کربن دی اکسید جذب می کند. افزون بر این، درختان می توانند با نگه داری انرژی به ازای هر دسی متر مکعب چوب، از ورود 21 کیلوگرم کربن دی اسید در جو جلوگیری کند.

  با درخت کاری پیرامون خانه هایمان می توانیم 10 تا 50 درصد در انرژی سرمایشی و 4 تا 22 درصد در انرژی گرمایشی صرفه جویی کنیم.

  درخت کاری به روش های گوناگون، محیط زیست ما را بهبود می بخشد: زیستگاهی برای موجودات زنده فراهم می کند؛ مناظر شهری و روستایی را زیبا می سازد و سبب ایجاد سایه می شود.

  References :
  1 – Chemistry: the central science, 7th edition by: Theodore L.Brown, H. Eugene LeMey, Jr. Bruce E. Bursten/ Prentice – Hall, Inc., 1995
  2 – Merrill Chemistry : Robert C. Smoot , Richard G. Smith , Jack Price / Glencoe / McGraw – Hill

 3. سال ها است که بر داریونی ها ثابت شده است که نمی توان و نشست و منتظر وعده های مسئولان بود چرا که آن قدر دغدغه و مشغولیت در امور اداری و عمرانی کشور و استان وجود دارد که شاید مشکلات داریون چندان به چشم مسئولان نیاید.
  پس چاره چیست؟ باید دست بر روی دست گذاشت و شاهد افزون شدن محرومیت ها باشیم و یا اینکه جنبشی محلی برای بهره گیری از قابلیت های داریونی ها برای توسعه داریون شکل گیرد.
  داریون نما خود نمادی از رویکرد مردم محوری در توسعه محلی است چرا که بدون کوچکترین کمک و حمایت مالی و معنوی رسالتی عظیم را بر دوش می کشد.
  پس تنها راه نجات داریون، عظم و اراده و همت داریونی ها است. چشم دوختن به عنایات سایرین تنها فرصت سوزی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا