آسمانه

کارنامه رمضان

جلیل زارع|

… رمضان، ماه کیست ؟ ماه خداست ؟ خب ؟ در ماه خدا چه کرده ایم ؟ روزه گرفته ایم ؟ نماز اول وقت یا به جماعت خوانده ایم ؟ تلاوت قرآن داشته ایم ؟ دیگه چی ؟ این ها که در این ماه عادی است ! ۱۱ ماه سال را منتظر بودیم تا به رمضان برسیم فقط برای روزه گرفتن و نماز اول وقت خواندن و تلاوت قرآن و از این جور چیزها !؟

معلوم است که این ها مهم است ! مگر می شود بدون عذر، روزه ماه رمضان را خورد !؟ روزه بدون نماز هم که معنا ندارد ! دارد ؟ حالا فضیلتش در اول وقت و به جماعت خواندن است، می دانم. خب باید با زبان روزه، جوری با خدا راز و نیاز کنیم که به دلمان بنشیند یا نه ؟ چه بهتر که با کلام خود خدا، با او حرف بزنیم.

…. این ها که همه برای خودمان است ! برای دل خودمان است ! برای بندگان خدا چه کرده ایم ؟ برای عزیزانمان چه قدمی برداشته ایم ؟ راستی با آن یک وعده غذایی که از سفره مان حذف شد چه کردیم ؟ کشیدیم روی آن دو وعده تا در ساعات طولانی و گرم روز، کم نیاوریم ؟ یعنی در همسایگیمان نیازمندی نبود آن یک وعده را برای او کنار بگذاریم !؟

… چی ؟ نشنیدم ! دوباره بگو ! …. ” هنوز باهاش قهری !؟ تقصیر خودش بود ؟ می خواست با حرف هاش جلو فلانی سبکت نکنه ؟ می خواست اون عمل ناشایست را انجام نده ؟ می خواست حقت را ضایع نکنه ؟ … ”

ول کن این حرف ها و افکار تکراری رو عزیز ! خدا وکیلی، چند بار من و تو، همین رفتار رو با خدا کردیم !؟ باهامون قهر کرد ؟ به ماه خودش راهمون نداد ؟ سفره اش را از ما دریغ کرد ؟… پس چرا ما با بندگانش این طوری معامله می کنیم ؟ راستی چرا ؟ ماه، ماه خدا هست ها ! باید با ماه های دیگر فرق بکند یا نه ؟ باید با زبان روزه رفتارمان متفاوت باشد یا نه ؟ بلند شو ! دِ بلند شو دیگه ! بلند شو برو صورتشو ببوس باهاش صلح کن ! معطل چه هستی بلند شو برو دیگه !

ramazan20

… رزق و روزیمان چه طور ؟ حلال و طیب شد ؟ هنوز همون جوری پول درمی آوریم ؟ اگر این کار را نکنیم کارمان راه نمی افتد ؟ جفت و جور نمی شود ؟ آن وقت روزه هم هستیم !؟ دلمان خوش است به چند بار دولا و راست شدن در برابر خدای خودمان ؟ رویمان

می شود ” ایاک نعبد ” بگوییم !؟ برای پول درآوردن حقی که از کسی ضایع نشد ؟ خب الحمدلله.

… از کار زدیم ؟ خسته بودیم ؟ خب ماه مبارک رمضان است و تشنگی و گرسنگی و گرما که غوغا می کند، حالا کمی از کار زدن و استراحت کردن که به جایی برنمی خورد ! می خورد ؟ ۱۱ ماه خدا جان کندیم، عرق ریختیم و کار کردیم و کسی هم قدر ندانست، حالا این چند روز ماه رمضان به خودمان سخت نگیریم ! اشکالی دارد ؟… چه عرض کنم !

… صدقه، دستگیری از نیازمندان، دست بر سر و روی یتیمان کشیدن، هوای در و همسایه را داشتن، با روی خوش و لب خندان با بندگان خدا رو به رو شدن، تغییر در گفتار و رفتار و اعمال در خانه با عزیزانمان، دل کسی را نشکستن، دلجویی و دل به دست آوردن و …. و …. و …. که همه را شما بهتر از منِ حراف بلدید…

… بیایید فولدری در گوشه ی دلمون باز کنیم و چند تا فایل بذاریم توش ! حالا کمی فکر کنیم، ببینیم چی بریزیم توشون که متفاوت باشه ؟ که دلمون خوش باشه مهمون خداییم ؟ که عزیزی رو شاد کنیم، دل شکسته ای رو گنگو کنیم، باری از روی دوش بنده خدایی برداریم تا خدا هم ما را ببینه ؟

حالا چند تا از اونایی رو که ریختیم تو این فایل ها بازگو کنیم…. چی؟ باور کن نشنیدم ! یه جوری دست و پا شکسته گفتی ! ریا میشه !؟ …

وای خدای من ! چه قدر ما با این واژه نا مانوسیم ! چه قدر دستکاریش کردیم ! چه قدر بد فهمیدیمش ! هر جور دلمون میخواد باهاش رفتار می کنیم، تعبیر و تفسیرش می کنیم ! …

بله… نباید حالا دو تا کار خیر رو که می کنیم بر سر هر کوی و برزن جار بزنیم و اگه چیزی کف دست بنده خدایی میذاریم تو بوق و کرنا بذاریم و انگشت نماش کنیم ! ولی زیاده روی در تعبیر و تفسیر واژه ” ریا ” هم خودش یه جور ریاست ! باور کن ! گاهی تو معنا و مفهوم بعضی واژه ها راه افراط رو پیش می گیریم ! خیلی مته به خشخاش میذاریم ! یه جورایی به وسواس می رسیم !

عزیز من ! چه اشکالی داره اجازه بدیم عزیزانمون دو تا کار قشنگ و ترگل ورگل رو که ریختیم تو فایل دلمون ببینن ؟ که اگه نبینن چه طور و از کی یاد بگیرن ؟ تبلیغ کارهای خیر، به نوعی ترویج آن بین بندگان خوب خداست ! این همه ندانم کاری هایمان را تبلیغ می کنیم تا ترویج شود، حالا از دو تا کار خوشگل و تو دل برو هم پرده برداشته بشه، چه اشکالی داره ؟

نیت مهمه؛ نیت. مهم اینه که با چه نیت و هدفی باشه. که اگه قصدمون اینه که عزیزانمون هم یاد بگیرن خیلی هم خوب و پسندیده است. البته باید فقط با اهلش درمیون بذاریم. قبول دارم دل سفره ای نیست که جلو هر کسی پهنش کنیم ! ولی چه اشکالی داره جلو اهل دلی باز بشه و اون هم از این سفره لقمه ای برداره ؟

… دیگه خیلی بیش تر از کوپنم حرف زدم ! بسه ! حالا دیگه شما بگید ! سفره دلتون رو پهن کنید جلو داریون نمایی هایی که هم اهل دل هستن و هم غریبه نیستن.

باقی هم بقایتان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا