آسمانههمه

شب قدر و فضیلت هایش…

جلیل زارع|

به نام او، که قدر را بر ما ارزانی داشت.
شب قدر، دارای فضیلت بسیار است. این شب برابر هزار ماه، یعنی بیش تر از هشتاد سال است. سرنوشت و مقدرات مردم، در شب قدر، معلوم می گردد. شبی که فرشتگان، فوج فوج از آسمان فرود می آیند و حامل رحمت الهی و برکات آسمانی و خیرات فراوان و فیوضات سرشارند:

“انا انزلنا فیه لیله القدر و ما ادراک ما لیله القدر لیله القدر خیر من الف شهر* تنزل الملائکه والروح فیها باذن ربهم من کل امر سلام هی حتی مطلع الفجر*

شب قدر، در یکی از شب های آخر ماه رمضان مخفی است که بنا به مصالحی دقیقا وقت آن تعیین نشده است. هر چند مفسران شیعه، با استناد به احادیث متواتری که از پیامبر (ص) و ائمه معصوم (ع) رسیده، شب های نوزدهم، بیست و یکم و بیست و سوم را شب های قدر دانسته اند.

کلینی در کتاب کافی به سند خود از زراره روایت کرده که گفت: امام صادق (ع) فرمود: اندازه گیری امور، در شب نوزدهم است و ابرام آن در شب بیست و یکم و امضای آن که حتمی می شود، در شب بیست و سوم است. شاید یکی از فلسفه های مخفی بودن شب قدر در شب های مذکور، این باشد که مردم در تمام شب های این ماه مبارک و یا حداقل در سه شب مشهور نوزدهم، بیست و یکم و بیست و سوم، به عبادت بیش تری روی آورند و به اصلاح احوال خود و تصفیه روح و جان خود از آلودگی های دنیا بپردازند.

حق شب قدر است در شب ها نهان
تا کند جان هر شبی را امتحان

نه همه شب ها بود “قدر” ای جوان
نه همه شب ها بود خالی از آن

روایات زیادی تاکید دارد که شب قدر، شب بیست و سوم است تا جایی که روایت آمده که حضرت فاطمه (س) نمی گذاشتند احدی از اهل خانه به خواب روند و روز قبل، آن ها را به خواب دعوت می کرد تا شب بیست و سوم بیدار بمانند و غذای آنان را اول شب، اندک می داد و می فرمود: محروم کسی است که از خیر امشب محروم بماند.
التماس دعا….

14 دیدگاه

 1. دلم ولولا دارد؛ به گمانم در وادی لیله القدر حیران است !

  دلم این همه ولولا دارد و نمی دانم چرا ! شاید به خاطر این باشد که کم کم دارد لیله القدری را تجربه می کند. ابری تیره و تار، آسمان دیدگانم را پوشانده است. میل بارش دارد. نمی دانم از کی ! ولی به گمانم از همان زمان که فریاد ” فزت و رب الکعبه ” مولایش را شنید و تاب آورد و تماشا کرد و دید و دم نزد.

  که بعد از آن، بارها و بارها ضربت شمشیر آلوده به زهر کینه ی هزاران ابن ملجم، فرق سر مظلومیت تاریخ را شکافت و من دیدم و تاب آوردم. تاب آوردم و ابر دیدگانم تیره تر و تارتر شد تا امشب که میل بارش دارد. که اگر خون بگرید جا دارد که نبود تا در آن شب تیره و تار، سپر بلای مولایش شود و گاه دیگرهم زخمی بود و اسیر قبض و بسط روح.

  دستانم می لرزد و می لرزاند قلمی را که تشنه ی نوشتن است و نمی داند از کی و کجا عطشش را به گاه فرو نشاندن به صلیب کشاند تا لب های ترک خورده ای را تجربه کند که می توانست و نخواست عطشش را فرو نشاند.

  شاید نینوایی را دید و عاشورایی را نظاره کرد به گاه آب بر آب ریختن دستی که لختی دیگر از بدن پناه بی کسان و درماندگان جدا شد تا فراتی را شرمنده سازد و دست بی مشک را به مسلخ دیدگان منتظر تشنگان دشت کربلا نبرد و دستی را رها کرد که بی مشک برایش قربی نداشت و مشکی را به دندان کشید که غربالی بود از تیر جفا برای ریختن آب بر صحرای تفتیده ی دشت نینوا.

  و جون بی مشک شد، ابر دیدگان، اشک شد. به گمانم اشک دیدگانم حکایت از بی مشکی قلمی است که بر پیکر نینوای کاغذ، سرگردان مانده و در وادی بی خبری حیران است.

  به گمانم ولولای دل، ابر تار دیده، دست لرزان بی قرب و قلم سرگردانم همه و همه در وادی اولین شب از لیالی قدر حیران است.

  به گمانم می خواهد اسماعیلی را در مسلخ عشق ذبح کند و قربانگاهی را نظاره کند به گاه رقم خوردن تقدیری به منزلت نزول کلام وحی از آسمان دل بی دل.

  به گمانم در وادی دخان، انا انزلناهی شنیده است به گاه دل سپردن به هر آن چه تقدیر است و تسلیم کل امر حکیمی که تفریق و تبیین می کند هر آن چه را خود می پسندد و دوام می دهد سلام هی حتی مطلع فجر را.

  دلم ولولای نفس مطمئنه ای دارد که جز ارجعی الی ربک را نمی شناسد و نمی بیند و نمی خواهد و راضی است به رضای او که سریع الرضا است.

  و این گونه در اقیانوس قدر، شنا می کند؛ شاید زلال اشک، تیرگی دیدگان بی رمق و خسته از نگاه آلوده را شست و شویی باشد.

 2. ای کاش درین یک ماه خودمان را موظف می کردیم که از اذان صبح تا غروب آفتاب فقرا را سیر کنیم نه این که گرسنگی و تشنگی کشیده تا فقط رنج آن ها را درک نماییم!

  1. سلام سروش جان …

   شما دیگر یکی از پر و پا قرص ترین کاربر داریون نما بوده اید، هستید و خواهید بود. جوانید؛ قلبی رئوف و مهربان و دلی پاک و معصوم و بی آلایش دارید. دعایتان مستجاب می شود؛ مرا هم دعا کنید عزیز.

   تشکر برای حضور مستمر شما در داریون نما واژه ی کوچکی است. داریون نما متعلق به خودتان است و باید هم پیوسته باشید که هستید.

   و اما یک دعای ویژه برای شما :
   از خدایی که مقدرات همه ی موجودات در ید قدرت اوست می خواهم تو را در کسب علم و معرفت، موفق و سرآمد کند. آمین یا رب العالمین.

   باقی بقایتان …

 3. التماس دعا در هر حال امشب دعاکنید همه را تا حاجت روا شوید
  شعر از قیصر امین پور:
  گاهی گمان نمیکنی ولی خوب میشود
  گاهی نمیشود که نمیشود که نمیشود
  گاهی بساط عیش خودش جور میشود
  گاهی دگر تهیه بدستور میشود
  گه جور میشود خود آن بی مقدمه
  گه با دو صد مقدمه ناجور میشود
  گاهی هزار دوره دعا بی اجابت است
  گاهی نگفته قرعه به نام تو میشود
  گاهی گدای گدایی و بخت با تو یار نیست
  گاهی تمام شهر گدای تو میشود
  گاهی برای خنده دلم تنگ میشود
  گاهی دلم تراشه ای از سنگ میشود
  گاهی تمام آبی این آسمان ما
  یکباره تیره گشته و بی رنگ میشود
  گاهی نفس به تیزی شمشیر میشود
  از هرچه زندگیست دلت سیر میشود
  گویی به خواب بود جوانی مان گذشت
  گاهی چه زود فرصتمان دیر میشود
  کاری ندارم کجایی چه میکنی
  بی عشق سر مکن که دلت پیر میشود

  1. سلام رویا جان …

   شما یکی از فعالان سایت داریون نما هستید و این جای تشکر ویژه دارد. هر چند من بیش از این ها گنهکار و روسیاه هستم ولی خدا حتا دعا گنهکاران را هم اگر از سر صدق و خلوص باشد استجابت می کند.

   در این شب و روزهای عزیز که متعلق به مولای جن و انس و عالم و آدم و زمین و زمان است و درهای رحمت الهی باز است و مقدرات جاری و ساری، صادقانه و خالصانه برای سلامتی و بهروزی، خوشبختی و عاقبت به خیری شما و سایر کاربران عزیز دعا می کنم.

   در شب بیست و سوم ماه مبارک رمضان، به گاه خواندن دعای جوشن کبیر و قرآن بر سر گرفتن این حقیر سراپا تقصیر را هم از دعای خیرتان محروم نکنید.

   باقی بقایتان …

 4. به نام نامی آنکه این عالم به نام او بلند است وتنها نام او در عالم بلند!
  این روزها خورشیدش به عشق علی علیه السلام گرمتر میتابد و این شبها ماه نورافشان تر…
  ظاهرمان اشک وآه می بینند ودرونمان از عشق چراغی فروزان است که نورش میتواند همه عالم را روشن کند…
  جانمان در کبریاست .در ضیافت خداست .به راستی تنها آنکس میتواند این بزم را در یابد که نگاهش به فراسوهاست…
  جانهای بی باک که میدرند یکی پس از دیگری پرده های جهل وخودپرستی وغفلت وپستی را..
  علی باز هم آمد مثل هرسال !خداوند امسال هم باز به دستان این بنده عزیزش روزی بیحساب پخش میکند…دریابید روزی خود را!دریابید روزی خود را!

 5. سلام زهرا جان …

  به سایت خودتان خوش آمدید. قلبتان پاک و معصوم است. با این قلب و پاک معصوم برای تک تک داریون نمایی ها و این حقیر سراپا تقصیر دعا کنید. دعا برای محرومیت و مظلومیت زدایی از زادگاهمان در راس دعاهایتان در شب بیست و سوم ماه مبارک رمضان باشد.

  التماس دعا و باقی هم بقایتان …

 6. خواندن دعاى جوشن كبير و قرآن بر سر گرفتن در لیالی قدر

  خواندن دعای جوشن کبیر:

  دعای جوشن کبیر را جبرئيل براى حضرت محمد (ص) در يكى از جنگ ها فرود آورد،درحالى‏ كه زره سنگينى بر تن آن جناب بود به گونه‏اى كه سنگينى‏ آن بدن مبارك آن حضرت را به درد آورده بود.

  جبرئيل عرضه داشت: « يا محمّد پروردگارت به تو سلام مي رساند و مي فرمايد اين جوشن(زره) را از تن خود بيرون كن و اين دعا را بخوان كه براى تو و امّتت موجب ايمنى است. »

  دعای جوشن کبیر، که در هر یک از شب های قدر خوانده می شود، مشتمل بر هزار نام از نام هاى خدا است و اسم اعظم نيز در آن است. اين دعا مشتمل بر صد بند (فراز ) است،و هر بندى مشتمل بر ده نام از نام‏هاى خداست كه در آخر هر بند خوانده می شود :

  « سُبْحانَكَ يا لا اِلهَ اِلاّ اَنْتَ الْغَوْثَ الْغَوْثَ خَلِّصْنا مِنَ النّارِ يا رَبِّ »

  و ما در این پست، به اختصار بند های اول و صدم آن را می آوریم:

  « بِسم اللهِ الرَحمنِ الرَحیم

  به نام خدا كه رحمتش بسيار و مهربانى‏اش هميشگى است.

  بند ( فراز ) اول :

  اَللّهُمَّ اِنّى اَسْئَلُكَ بِاسْمِكَ يا اَللّهُ يا رَحْمنُ يا رَحيمُ يا كَريمُ يا مُقيمُ يا عَظيمُ يا قَديمُ يا عَليمُ يا حَليمُ يا حَكيمُ سُبْحانَكَ يا لا اِلهَ اِلاّ اَنْتَ الْغَوْثَ الْغَوْثَ خَلِّصْنا مِنَ النّارِ يا رَبِّ

  خدايا از تو خواستارم به نامت،اى خدا،اى بخشنده،اى مهربان،اى گرامى،اى پايدار،اى بزرگ،اى ديرينه‏ اى دانا،اى شكيبا،اى فرزانه،منزّهى تو اى كه معبودى جز تو نيست،فرياد رس فرياد رس،ما را از آتش برهان‏ اى پروردگار من.

  ……………………………………………………………………………………………………………………………………..

  بند(فراز) صدم :

  یَا حَلِیما لا یَعْجَلُ یَا جَوَادا لا یَبْخَلُ یَا صَادِقا لا یُخْلِفُ یَا وَهَّابا لا یَمَلُّ یَا قَاهِرا لا یُغْلَبُ یَا عَظِیما لا یُوصَفُ یَا عَدْلا لا یَحِیفُ یَا غَنِیّا لا یَفْتَقِرُ یَا کَبِیرا لا یَصْغُرُ یَا حَافِظا لا یَغْفُلُ سُبْحَانَکَ یَا لا إِلَهَ إِلا أَنْتَ الْغَوْثَ الْغَوْثَ خَلِّصْنَا مِنَ النَّارِ یَا رَبِّ

  اى بردبارى كه شتاب نكند،اى بخشنده‏اى كه بخل نورزد،اى راستگويى كه تخلّف نكند،اى عطاكننده‏اى كه خستگى نپذيرد،اى چيره‏اى كه‏ شكست‏ناپذير است،اى بزرگى كه به وصف در نيايد،اى دادگرى كه ستم ننمايد،اى توانگرى كه نيازمند نشود،اى بزرگى كه كوچك نگردد،اى‏ نگهدارى كه غفلت ننمايد.منزّهى تو اى كه معبودى جز تو نيست،فريادرس،فريادرس،ما را از آتش رهايى بخش پروردگار

  قرآن بر سر گرفتن :

  مصحف شریف (قرآن کریم) را بر سر گرفته و مناجات زیر را بخوانید و بعد از آن حاجت خود را از خدا بخواهید:

  « اللَّهُمَّ بِحَقِّ هَذَا الْقُرْآنِ وَ بِحَقِّ مَنْ أَرْسَلْتَهُ بِهِ وَ بِحَقِّ كُلِّ مُؤْمِنٍ مَدَحْتَهُ فِيهِ‏

  خدايا به حق اين قرآن و به حق كسى كه به او فرستادى آن را و به حق هر مؤمنى كه در آن او را ستودى

  وَ بِحَقِّكَ عَلَيْهِمْ فَلاَ أَحَدَ أَعْرَفُ بِحَقِّكَ مِنْكَ‏

  و به حق تو بر آن ها كه احدى شناساتر به حق تو از خودت نيست

  حالا خداوند را ده مرتبه به نام “الله” سوگند دهید: بِكَ يَا اللَّهُ‏

  و به هر یک از چهاده معصوم سوگند دهید :
  ده مرتبه: بِمُحَمَّدٍ

  ده مرتبه‏: بِعَلِيٍ ‏

  ده مرتبه‏: بِفَاطِمَةَ

  ده مرتبه‏: بِالْحَسَنِ‏

  ده مرتبه‏: بِالْحُسَيْنِ‏

  ده مرتبه‏: بِعَلِيِّ بْنِ الْحُسَيْنِ ‏

  ده مرتبه‏: بِمُحَمَّدِ بْنِ عَلِيٍ‏

  ده مرتبه‏: بِجَعْفَرِ بْنِ مُحَمَّدٍ

  ده مرتبه ‏: بِمُوسَى بْنِ جَعْفَرٍ

  ده مرتبه ‏: بِعَلِيِّ بْنِ مُوسَى‏

  ده مرتبه‏: بِمُحَمَّدِ بْنِ عَلِيٍ‏

  ده مرتبه‏: بِعَلِيِّ بْنِ مُحَمَّدٍ

  ده مرتبه‏: بالْحَسَنِ بْنِ عَلِيٍ‏

  ده مرتبه‏‏: بِالْحُجَّةِ »

  پس هر حاجت كه دارى طلب كن.

  و اما سخن آخر : این حقیر سراپا تقصیر را از دعای خیر خود محروم نفرمایید.

  التماس دعا …

 7. سلام استاد…ممنون از استقبالتان . قلب ما را وقدر ما تنها خدا داند وبس!ولی باهمین قلب وقدری که نمیدانمش
  دعا کردم! دعا کردم!که:خداوند بار دیگر زمین وزمینیان را نجات دهد.دعا کردم تا بار دیگر دینش را از زیر خروارها شبه وخرافات وبدعت بیرون بکشد!دعا کردم تا سلطنت را بار دیگر به دستان پربرکت بندگان حقیقی اش دهد .دعا کردم به همراه دعا کنندگان برای پیروزی حق وحقیقت وانتشار نور خداوند در زمین …آری دعا کردم بسیار دعا کردم برای زیبایها دعا کردم برای شادی ها کردم برای عافیت جهان دعا کردم!جهانی که در شرف یک بیداریست!جهانی که در شرف یک فهم است!جهانی که در آستانه یک تکانه است.در آستانه یک بازگشت!جهانی که در بهبوهه ی یک درک عمیق است!درک این حقیقت که تنها راه رهایی همان است که بود!همان که بسیار ساده مینمود! همان که از بس ساده بود مردم نپسندیدندش!وخود دست به کار شدند تا قوانینی وضع کنند تا به خوشی بیشتری دست یازند! واینک پس از قرنها جستجو به نقطه پر ارزش درماندگی رسیده!درماندگی که سرآغاز بندگی ست وبندگی که اوج سعادت …چشم انداز زیبای مدینه فاضله در قاب چشمان منتظران هر روز پیداتر میشود…آری استاد دعا کردم وحالا این استدعا نامه را میخواهم که با آمین شما وشماها به درگاه خداوند ببریم….

 8. “خبر آمد خبری در راه است سرخوش آن دل که از آن آگاه است”.
  دعای هموطنان به بار مینشیند
  انشا الله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا