ديدگاههمه

اتحاد و انسجام،نیاز امروز شورای شهر داریون

یوسف بذرافکن|

نقد وبررسی، امر دشوار و مهمی است که معمولا به ذائقه افراد خوش نمی آید به خصوص نقد و بررسی یک نهاد مردمی آن هم در یک سایت محلی که بعضی به جای اظهار نظر در مورد مطلب نوشته شده به جبهه گیری در مقابل نویسنده می پردازند . مولای متقیان حضرت علی علیه السلام می فرماید :
«انظر الی ما قال و لا تنظر الی من قال »
یعنی به گفتار نگاه کن و نه به گوینده . به دلیل همین جبهه گیرها است که من مدت زیادی است که از نوشتن مطلب و تحلیل و نقد خود داری کنم و حتی با وجود مطالعه اکثر مطالب سایت از گذاشتن کامنت نیز خود داری می کنم و فقط به نوشتن بخش « یاد نیکان » اکتفا می کنم .

شهر داریون که زادگاه من و عشق من است با مشکلات فراوانی روبرو است و نباید به انتظار بنشینیم و دست روی دست بگذاریم و منتظر باشیم کسی از جایی دیگر بیاید و مشکلات شهر ما را حل کند . اگر منصافه قضاوت شود حقیر با وجود همه مسائل بیشترین نقد و بررسی در مورد مشکلات شهر داشته ام که گاه با بی مهری فراوان روبرو شده ام.

shora

اما با وجود این ترجیح دادم به نقد بررسی عملکرد بیست و چهار ماه شورای اسلامی شهر بپردازم .البته من قبلا هم به مناسبت یازده ماه فعالیت شورا نقدی نوشته بودم . درمورد مدارس و وضعیت آموزش و پرورش مطلب نوشتم که در سایت موجود است ودر باره مسائل دیگری از جمله مسئله آرامستان و مشکلات دیگر منطقه داریون هم مطالبی دارم که ممکن است سایت داریون نما آنها را منتشر نکند .

مسلما حقیر بعنوان یک شهروند عادی این شهر، تحلیل خود را بیان می کنم هرچند ممکن است کاربران و شهروندان عزیز تحلیل و نظریات دیگری داشته باشند که آنها هم به نوبت خود محترم است.

-آنچه کار شورای اسلامی را در داریون بسیار دشوار کرده است ، عدم استقرار بخشداری است . که این موضوع واقعا بار سنگینی را بر دوش شورای شهر وارد می کند . در داریون هیچ مرکزی برای رفع مشکلات مختلف مردم وجود ندارد و مشکل عدم وجود بخشداری معضل بزرگی شده که قریب به چهل سال است که مسئولین مختلف قول آن را داده اند و ممکن است تا یک قرن دیگر هم جامعه عمل نپوشاند و لذا توقعات شهروندان از شورای شهر، بالاتر از توان و اختیارات شورای شهر است.

کمبود شدید منابع مالی و در آمد شهرداری داریون به دلیل عدم و جود کارخانه ها ، کارگاه ها و منابع در آمد زا دیگر تا حدود زیادی دست شورای شهر را می بندد .
در شهر داریون بین ادارات ، نهاد ها ، ارگانهای دولتی و غیر دولتی موجود هماهنگی و انسجام لازم وجود ندارد ولذا برخی از مصوبات شورا از ضمانت و پشتوانه ی اجرایی لازم برخودار نیست .

عملکرد چهارمین دوره شورای اسلامی شهر :

هرچند دو سال از دوران شورای شهر گذشته است ولی هنوز دو سال دیگر برای فعالیت مضاعف و جلب رضایت بیشتر مردم وجود دارد ، آنچه مشخص است این است که شورای شهر در همین مدت هم می توانسته بهتر عمل کند .
متاسفانه شورای شهر در این مدت در انعکاس فعالیتهای خود و تعامل با مردم قوی عمل نکرده است و به همین خاطر کمتر کسی از فعالیتها و برنامه های شورای شهر خبر دارد ! .

آنچه می توان به آن اضافه کرد این است که اعضای شورای شهراز جوانان و فرزندان ما و شهروندان همین شهر هستند و باید آنها را در حل مشکلات یاری نموده و فقط به انتقاد اکتفا نکرده و به ارائه راه حل و کمک فکری به آنها پرداخت و فراموش ننمود که این شهر متعلق به همه است و مشکلات آن هم متعلق به همگان است .

قدر مسلم هنوز هم راه برای فعال تر شدن شورا باز است و دوسال دیگر از فرصت شورای چهارم باقی مانده است .اگر اعضای محترم شورای اسلامی شهر با اتکا به خداوند متعال از خرد جمعی، مشاوره و جلسه با شهر وندان و متعمدین محلی بیشتر استفاده کند می تواند برمشکلات فعلی تا حدود زیادی فائق آید .

مردم بعنوان کسانی که اعضای شورا را انتخاب کرده اند باید در جریان مشکلات بر سر راه شورا باشند و باید مشکلات و فعالیتهای انجام شده راصادقانه با آنها در میان گذاشت و از آنان راه حل خواسته شود .

شورای اسلامی شهر باید جلسات صمیمانه خود را با نهادها و ارگان ها حتی با حضور مردم افزایش دهد . شاه کلید حل مشکلات داریون را باید در ارتقاء داریون به بخش جستجو کرد که شهروندان از روند پیگیری شورای شهر اطلاعی ندارد .

البته من بروشور تبلیغاتی همه اعضای شورای شهر را نگه داری کرده ام و نمی دانم که آیا خوشان نیز حداقل یک نسخه از تبلیغات خود را برای خود نگه داشته اند یا نه ؟

نکته مهم پایانی این است که چهارمین شورای شهر به اتحاد و انسجام بیشتری نیاز دارد و با تفرقه نه تنها پیشرفتی بوجود نمی آید بلکه روز به روز اوضاع بدتر می شود .

5 دیدگاه

 1. سلام جناب بذرافکن مشتاق دیدار!!
  چه اتفاقی افتاده که حضرتعالی واقع نگر شده اید و…….
  خدایی سری به آرشیو مطالبتان در داریون نما بزنید چه تفاوت محسوسی در لحن شما پیدا شده!!!
  هرچه بیچاره شورای دور سوم داد میزد بابا مشکلات داریون از ما نیست کو گوش شنوا؟
  چی شده که الان مشکلات مربوط به حوزه های بالا دستی ست وشورا نمی تونه کاری انجام بده

 2. سلام علیکم در مورد شورای سوم که گفتی فراوان است اما بگذارید به آنچه گذشت برنگردیم چون از طریقه انتخابات شورای سوم تا الی آخر در سایت موجود است . ترسم آزرده شوی ورنه سخن بسیار است …………….می دانم اگر بخواهم به آقای آوا پاسخ مفصل بدهم باز هم با تیغ سانسور داریون نما مواجه می شوم .من قصد ندارم نظر بدهم .دوست دارم همه چیز به خوبی بگذارد . این شهر آنقدر گرفتار دارد که اگر بخواهیم مطرح کنیم مثنوی هفتاد من کاغذ شود …

 3. باسلام وقتی کسی با اسم مستعار وارد می شود آقا و خانم بودنش معلوم نمی شود ! به هر حال فرقی ندارد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا