دفترچه خاطراتهمه

آشنایی با آداب و رسوم شب یلدا در داریون

سنت های ایرانی همواره جذاب و دلنشین بوده اند و البته پراز فلسفه و حکمت های خاص! اینکه کتاب حافظ در بلندترین شب سال در محفل گرم خانواده حضور می یابد و افراد حاضر در جمع تفالی به لسان الغیب می زنند در کنار قدمتش جای تامل هم دارد. برخی از محققین براین باورند که مراسم حافظ خوانی در شب یلدا متعلق به طبقه خاص و اهل ادب نیست چرا که تقریبا در تمام منازل کتاب حافظ وجود دارد و فقط مختص این شب نیست بلکه اصولا مردم به حافظ خوانی و فال حافظ اعتقاد دارند و در عامه مردم باور و اعتقاد به فال حافظ بسیار قوی است…

yalda

اگر رسم ها و آیین های یلدا را میراثی از فرهنگ چند هزار ساله بدانیم، به یقین باید گفت که فال حافظ در سده های اخیر به رسم های شب یلدا اضافه شده است. در منطقه داریون هم مانند سایر نقاط کشورمان شاهنامه خوانی و قصه گویی وحافظ خوانی پدر بزرگ و مادربزرگ در کرسی برای کوچکترها از آیین های کهن شب یلداست که این روزها در خاطر بزرگترهای فامیل حک شده است و ریشه دار بودن این سنت شیرین را نشان می دهد.

فال حافظ گرفتن در شب نشینی های زمستان و مناسبت هایی چون چهارشنبه آخر ماه صفر، چهارشنبه سوری، شب سیزده صفر، بعداز ظهر سیزده به در، تیرماه سیزده شو(جشن تیرگان درمازندران) هم از باور های همگانی است اما با این حال سنت حافظ خوانی درشب یلدابیشتر وصف الحال است و رواج بیشتری بین خانواده های ایرانی دارد.
با این حال مردم داریون درشب یلدااشعار لسان الغیب را با نیت بهروزی و شادکامی می گشایند و آرزوی دل خویش رااز اوطلب می کنند. در بعضی دیگر از نقاط ایران هم شاهنامه خوانی رواج دارد. نقل خاطرات و قصه گویی پدربزرگ ها و مادربزرگ ها هم از دیگر مواردی است که یلدا را برای خانواده ایرانی دلپذیر تر می کند. اما اینها همه ترفند هایی است که خانواده گرد هم جمع شوند و بلندترین شب سال را باشادی و صفاسحر کنند. به امید اینکه این سنت های دیرین جای خود را به زندگی ماشینی ندهد و اشعار حافظ برای فرزندان ما هم ماندنی وخاطره انگیز باشد.

نوشته های مشابه

2 دیدگاه

 1. بوی یلدا را میشنوی؟
  انتهای خیابان آذر…
  باز هم قرار عاشقانه باییز و زمستان..
  قراری طو لانی به بلندای یک شب..
  شب عشق و شب برف….
  باییز چمدان به دست ایستادهعزم رفتن دارد….
  آسمان بغض میکند…
  میبارد…
  خدا هم میداند عروس فصلها چقدر دوست داشتنیست…
  دقیقه ای بیشتر مهلت ایستادن میدهد….
  آخرین نگاه بارانیش را به درختان عریان میدوزد…
  دستی تکان میدهد…..قدمی بر میدارد سنگین و سرد…
  کاسه ای آب میریزم بشت بای باییز…و تمام میشود…
  باییز ای آبستن روزهای عاشقی…
  رفتنت به خیر… سفرت بی خطر….
  یلدا ….مبارک

 2. با آنکه پر از غصه ام انگار غمی نیست تقدر رقم خورده ی ما را عدمی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن