کمپین داریون نماهمه

“کمپین مجازی برای توسعه داریون”(3)/مزیت های اقتصادی داریون

دکتر طالع نامور|

در مجال قبلی در خصوص چشمانداز اقتصادی داریون بحث کردیم. اینکه اقتصاد داریون در گذشته مبتنی بر کشاورزی شکل گرفته است و حال این سوال مطرح می شود که آیا در آینده نیز می توان همان مسیر گذشته را طی نمود.

پاسخ این سوال برای همگان مشخص و مبین است چرا که بسترها و زیرساخت های فعلی داریون و عوامل محیطی از جمله وضعیت بارش ها امکان توسعه کشاورزی و یا حتی حفظ وضعیت جاری آنرا محدود نموده است. از این رو کشاورزی به سبک گذشته نمی تواند در آینده اقتصاد داریون جایگاهی داشته باشد. حال باید به این سوال پاسخ داد که با این تفاسیر در آینده، اقتصاد داریون چه وضعیت و جایگاهی خواهد داشت؟

برای پاسخگویی به این سوال ابتدا باید مزیت ها و فرصت های نسبی داریون شناسایی شود. توسعه مبتنی بر فرصت ها و مزیت ها شکل خواهد گرفت. داریون نیز به مثابه هر منطقه و سرزمینی دارای مجموعه ای از فرصت ها است. در صورتی که این فرصت ها به خوبی شناسایی شده و برای بهره گیری از آنها برنامه ریزی صورت گیرد، امکان رشد و توسعه فراهم خواهد شد. در غیر این صورت وضعیت نابسامان فعلی همچنان ادامه خواهد یافت. از سوی دیگر وظیفه شناسایی و توجه به این فرصت ها متوجه مردم محلی و مدیران بومی است چرا که در شرایط فعلی در سطح شهرستان، استان و کشور چندان مجالی برای پراختن به آینده داریون وجود ندارد.

tabeiat1-daryon

در نوشتارهای آتی فرصت های اقتصادی داریون بررسی خواهد شد تا بتوان مبتنی بر این فرصت ها، چشم اندازی مناسب برای اقتصاد داریون ترسیم نمود و برنامه های اجرایی و عملیاتی موثری را پیشنهاد کرد. مزیت های اقتصادی، ویژگی های جغرافیایی، انسانی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، کالبدی و یا سیاسی هستند که یک منطقه را نسبت به سایر مناطق متمایز می سازد.

در این میان ذکر یک نکته ضروری است که رقابت تنها در فضای کسب و کار و یا محیط های ورزشی و علمی وجود ندارد، بلکه در سطوح منطقه ای و سرزمینی نیز رقابت مطرح است. داریون برای رشد و توسعه باید مزیت های خود را بشناسد و برای رقابت با سایر مناطقی که در همجواری آن قرار گرفته اند و از منابع مشترک استفاده می کنند آماده شود.
زمانی می توان در رقابت منطقه ای موفق شد که مزیت ها به خوبی شناسایی شده و از حالت بالقوه به حالت بالفعل در آید.
منتظر دریافت نظرات و دیدگاه های شما در خصوص مزیت های منطقه داریون هستیم.

telegram1

1 دیدگاه

  1. سپاس بیکران گزارشهای سریالی بسیار زیبایی است تمام آنها را به دقت می خوانم. درود بر شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا