کمپین داریون نماهمه

“کمپین مجازی برای توسعه داریون”(5)/صنعت در داریون، افسانه یا واقعیت؟

دکتر طالع نامور|

حوزه های اصلی کسب و کار را به صورت کلی می توان به سه بخش اصلی صنعت، خدمات و کشاورزی تقسیم بندی نمود. در تبیین فرصتهای اقتصادی داریون نیز باید پتانسیلها و مزیتهای نسبی داریون در هریک از این سه حوزه مشخص گردد.

صنعت مشتمل بر صنایع بزرگ و واحدهای تولیدی صنعتی متوسط و کوچک است. در منطقه داریون تاکنون هیچ صنعتی حتی در حد کوچک و متوسط ایجاد نشده است.

صنایع عمدتا در مراکزی ایجاد می شوند که حداقل زیرساخت های لازم برای تولید فراهم شود. نیروی انسانی متخصص، مسیرهای مواصلاتی مناسب، منابع آب، برق و گاز، تسهیلات و حمایتهای مالی و تعرفهای، وجود بازارهایی برای عرضه محصولات و خدمات برخی از این زیرساختها هستند.

طرح از:محمدجعفر حقیقت جو

بی انصافی است اگر بگوییم داریون فاقد تمامی این زیرساختها است. نزدیکی به مهمترین شهر نیمه جنوبی کشور، فرصت بالقوهای را ایجاد نموده است که امکان توسعه صنعتی در این منطقه فراهم شود، لیکن هیچ گاه این فرصت بالقوه به حالت بالفعل تبدیل نشده است.

علل متعددی را میتوان برای عقب ماندگی صنعتی داریون نام برد. شاید یکی از مهمترین این علل این است که در طرحهای آمایش سرزمینی منطقه داریون، این منطقه همواره به عنوان یک قطب کشاورزی مورد توجه بوده است.

در طرحهایی که حتی در دهه 40 یا 50 تهیه شده است منطقه داریون در جوار منطقه کربال در زمره نقاط مستعد برای توسعه کشاورزی بودهاند برهمین اساس همواره طرحهای توسعه این مناطق بر مدار کشاورزی طراحی شده است.
توسعه صنعتی در یک نقطه جغرافیایی نیازمند سرمایه گذاری و برنامه ریزی بلند مدت است که بنا به علت ذکر شده داریون از این توسعه محروم مانده است.

به نحوی که حتی صنعتگران کوچک و متوسط داریون، مشاغل صنعتی خود را در شهرک صنعتی شیراز توسعه داده اند. چرا که این شهرک محیطی مناسب با زیرساختهای نسبتاً مطلوب برای تولید صنعتی است.
با این تفاسیر مشخص میشود که داریون هرچند در جوار بزرگ ترین شهر نیمه جنوبی کشور واقع شده، لیکن از توسعه صنعتی به دور مانده و در حال حاضر نمیتوان انتظار داشت توسعه اقتصادی داریون مبتنی بر ایجاد صنایع شکل گیرد.

در این صورت این سوال در ذهن بر جای می ماند که آیا باید برای همیشه با داریون صنعتی خداحافظی کرد و یا اینکه بخشی از اقتصاد داریون نیز می تواند حاصل ایجاد ارزش افزوده در فعالیت های صنعتی باشد.
در نگارش های آتی وضعیت سایر حوزه های کسب و کار را در داریون بررسی خواهیم کرد و همچنین سعی می کنیم به این سوال پاسخ گوییم که با توجه به پتانسیل های موجود آیا فرصتی برای توسعه صنایع در منطقه داریون وجود دارد یا خیر.
با ما همراه باشید.

1 دیدگاه

  1. با سلام
    من كه يادم نمياد ولي بزرگان داريون ميگن سيلوي انبار گندم اكبر آباد امتيازش براي داريون بود ولي با كم كاري مسئولين وقت آن زمان سر از اكبر آباد در آورد ميگفتند تا يه مدت نام داريون روي مهر سيلو بوده .
    نمونه ديگش كارخانه سيمان خرامه هست كه اولش ميخاستند در منطقه خالد آباد راه اندازي كنند ولي چي شد اون هم با كمكاري مسئولين پر كشيد رفت كه رفت
    ما از منطقه اقتصادي فقط چند تا مرغداري داريم كه هيچ كدمشون براي مردم داريون نيست و هيچ سودي براي مردم منطقه نداره بجز بوي گند …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا