دفترچه خاطراتهمه

26 مرداد سالروز ورود آزادگان سرافزار به ایران اسلامی/با یادی از آزادگان داریونی

یوسف بذرافکن|

روز ۲۶ مرداد ۱۳۶۹ ایران اسلامى شاهد بازگشت آزادگان سرافرازى بود که پس از تحمل سالهاى اسارت خود در اردوگاههاى عراق، پاى به میهن اسلامى گذاشتند و به آغوش خانواده‏هاى خود بازگشتند.

امام خمینی (ره ) در مورد آزادگان فرمودند :
اگر روزی اسراء برگشتند و من نبودم، سلام مرا به آنها برسانید و بگویید خمینی در فکرتان بود.
در این روز میهن اسلامى شاهد حضور آزادگان سرافرازى بود که پس از سال‏ها اسارت در زندان‏ها و اسارتگاههاى مخوف رژیم بعث عراق، قدم به خاک پاک میهن اسلامى خود گذاشتند. آزادگان، با ایمان راسخ خود در برابر همه فشارهاى جسمى و روحى دشمنان ایستادند و روابط اجتماعى جامعه کوچک اردوگاهى خود را بر پایه اخلاق حسنه بنا نهادند و از شکنجه‏ هاى مزدوران بعث هراسى به خود راه ندادند. آزادگان، صبورتر از سنگ صبور و راضى‏ترین افراد به قضاى الهى بودند. اینان سینه‏هایى فراخ‏تر از اقیانوس داشتند که از همه‏جا و همه‏کس بریده و به خدا پیوسته بودند، آزاده نامیده شدند چون از قید نفس و نفسیات رهایى یافته بودند.

azadegan
امروز یادآور بازگشت غرورآفرین مردان و زنان آزاده ‏اى است که پس از تحمل سال‏ها شکنجه و دورى از عزیزان خویش، به وطن بازگشتند و به انتظار میلیون‏ها ایرانى پایان دادند. در این روز، شکیبایى مادران، پدران، همسران و فرزندان این آزادمردان به‏بار نشست و سال‏هاى نگرانى و شوق دیدار به پایان رسید و وعده الهى تحقق یافت: «و بشر الصابرین »
نه تنها استقامت آزادگان در اردوگاه‏هاى دژخیمانه رژیم بعث، بلکه صبر و پایدارى خانواده‏هاى این عزیزان ستودنى است.

در دوران دفاع مقدس منطقه داریون قریب به هشتاد شهید را تقدیم میهن اسلامی نمود علاوه برآن ده ها جانباز و آزاده را تقدیم کرد . در سال ۱۳۶۹منطقه داریون شاهد ورود آزادگان عزیز بود .

یکی از این آزادگان آقای مراد مهردادی بود .آزاده سرافرازی که بر اثر شکنجه های بعثیان به افتخار جانبازی نائل شده بود و پس از مدتی براثر صدمات دوران شکنجه و رنج به مقام شهادت رسید .

این آزاده سرافراز داریونی همیشه از خاطرات و مقاومت های خود و دیگر آزادگان در دوران شکنجه و رنج سخن می گفت . این آزاده شهید در تمام مراسم ها و مجالس حضور می یافت و نقل می کرد من قرآن و دعا را در همین دوران یاد گرفتم . یاد دارم که در روزی که سید احمد خمینی یادگار حضرت امام خمینی از دنیا رفته بود در مسجد برای مردم سخنرانی کرد .

علاوه براین آزاده سرافراز در همان سال آزادگان دیگری همچون رستم حقیقی، خوبیار شرفی و… به وطن بازگشت . مردم داریون استقبال بی نظیری از آنها بعمل آوردند و آنها را از سر قهوه خانه تا درب منزلشان برسردوش خود گذاسته و شادی می کردند . بر خی از خانواده های رزمندگان که ازفرزندانشان خبری نداشتند از این آزادگان سراغ فرزندانشان را می گرفتند . من متا سفانه از آن روز ها عکسی ندارم . نمی دانم چرا در طول تمام این سالها در داریون برنامه و مراسمی برای تجلیل از این مردان با غیرت و شهامت برگزار تکرده اند ؟

5 دیدگاه

  1. با سلام ازکاربران گرامی منطقه داریون خواهشمندم اگر اسامی سایر آزادگان و مدت اسارت آنها را می دانند یا عکس بازگشت آزادگان داریونی را دارند به سایت ارسال نمایند

  2. با سلام و تشکر و ابراز لطف کاربران گرامی . خانواده شهید مهردادی اعلام کرده اند که یکی از همشهریان عکس ورود آزادگان را دارد . امیدوارم برای داریون نما ارسال نمایند .

  3. از کاربران گرامی خواشمندم گزارش در مورد آزادگان را کامل کنند. به نظر من کاربران باید کمک کار خبرنگاران و هیات تحریریه باشند

  4. من قسمت عکس های قدیمی را بسیار دوست دارم البته اگر همه کاربران همکاری کنند چون معمولا بزرگ تر ها در آلبوم عکسشان حتما عکس قدیمی پیدا می شود .

  5. باسلام خدمت کاربران عزیز و بویژه فرزند شهید مراد مهردادی باید اضافه کنم که شهید بزرگوار مهردادی جانباز هفتاد در صد دوران دفاع مقدس بود و بر اثر شکنجه های فراوان مدت کمی پس از آزادی و ورود به وطن به خیل شهدا پیوست . این شهید بزرگوار پس از آزادی بازهم در همه صحنه های انقلاب حضور داشتند و با سخنرانی و بیان خاطرات خود به انقلاب اسلامی خدمت کردند .انشاء الله این شهید بزرگوار هم از پاداش شهادت ، هم پاداش اسارت ، هم پاداش اخروی جانبازی برخودار شوند و از ما هم شفاعت کنند و ما بتوانیم دین خود را به این شهید و جانباز آزاده بسیجی و همه شهدا ادا کنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا