ديدگاههمه

هشدار به همشهریان داریونی درباره کلاهبرداران/مراقب باشیم!

یوسف بذرافکن|

متاسفانه در زمان حاضر شیادان دام کلاهبرداری خود را در هم جا گسترده کرده اند . در این زمان اوضاع به گونه ای شده است که به سادگی نمی شود به کسی اعتماد کرد .

اما اگر نکات لازم را رعایت کنیم کمتر در دام کلاهبرداران گرفتار می شویم . کلاهبرداران از سادگی و عدم اطلاع مردم سوء استفاده می کنند . کلاهبرداران در ابتدا سعی می کنند با افراد ساده دل رابطه دوستی برقرار کنند و اعتماد آنها را به خود جلب کنند .

kolahbardari

برای گرفتار نشدن در دام کلاهبرداران باید به راحتی به افراد مختلف اعتماد نکیم و مخصوصا با افراد غریبه و ناشناس نباید ارتباط داشته باشیم . بیشتر کلاهبرداری ها در معاملات انجام می شود . یکی از نکات مهم این است که همواره در کارها و مخصوصا معاملات با افراد خبره و مورد اعتماد مشاوره کرد .

اکثر کلاهبرداری ها در معاملات از آنجا ناشی می شود که افراد کلاهبردار فرد مورد طعمه را متقاعد می سازند که نیازی به نوشته و مدرک نیست ، در حالی که باید همه معاملات را به صورت مکتوب در آورد و افرادی معتبر بعنوان شاهد ذیل قولنامه ها و اسناد را امضا ء کنند . از نظر حقوقی هر سندی که در مراکز رسمی و دفتر خانه ها تنظیم نشده باشد سند عادی محسوب می شود .

در حالی که بعضی فکر می کنند قولنامه های که در بنگاه ها تنظیم می شود سند رسمی است در حالی که این قولنامه ها سند عادی محسوب می شوند و می تواند مورد انکار و ترید واقع گردد. اما در این حال همان اسناد عادی اگر صحیح تنظیم شده باشد می تواند بسیار کارگشا باشد . قرآن کریم کتاب هدایت و سعادت بشر است و اگر انسان به دستورات نورانی آن توجه کند در دنیا و آخرت سعادتمند خواهد شد .

ما متاسفانه یا از دستورات قرآن کریم اطلاع نداریم یا به آن عمل نمی کنیم . طولانی ترین آیه قرآن کریم آیه دِین در سوره مبارکه بقره است .در این شریفه خداوند برای قرض دادن ومعاملات شرایطی را بیان کرده است . ریشه بسیاری از اختلافات آن است که ما گاهی پول یا جنسی رابدون شاهد عادل و مدرک به دیگری قرض می دهیم .

در حالی که در قرض دادن و معاملات حتی با نزدیکان درجه اول باید شاهد و مدرک و نوشته رد و بدل شود . یکی از موارد دیگری که گاهی به عنوان ابزار کلاهبرداری واقع می شود ، چک و سفته است ! برای اینکه کمتر در دام کلاهبرداران گرفتار نشویم باید از انجام معامله نسیه با افراد ناشناس و نامعتبر و دریافت چک و سفته که از پشتوانه مالی لازم برخودار نیستند خود داری کنیم .

نکته ضروری دیگر این است که به سادگی ظهر چک افراد مختلف را امضاء نکنیم چون در صورت عدم پرداخت وجه چک این ما هستیم که در محاکم گرفتار می شویم . نکته مهم دیگر برای اینکه در دام کلاهبرداران گرفتار نشویم این است که در معاملات سنگین مانند:معامله اتومبیل ، خانه و مغازه با افراد خبره و مورد اعتماد مشاوره کرده و استعلامات لازم را از اماکنی مانند ثبت و شهر داری بعمل آوریم .

telegram-0

1 دیدگاه

  1. حالا بازهم خوبه که بعضی ها یه سندی هم در دست دارند .
    من بیچاره یا امثال دیگر فرهنگی بیچاره که دیواری از دیوار اونها کوتاهتر ندیدند که با دست خودمون سند بدبختی ضمانت سنگین بانکهارو امضا کردیم باید چه کار کنیم که چند ماه میشه حسابمون مسدود شده یا خالیشون میکنند …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا