ديدگاههمه

دوباره زمین های کشاورزی فاریاب داریون احیاء خواهد شد اگر…

یوسف بذرافکن|

متاسفانه در کشور ما همیشه علاج واقعه را بعد از وقوع می کنند!

در دورانی که خطری بوجود نیامده کسی حتی فکر آن را به ذهن خود راه نمی دهد ،اما وقتی اتفاقی می افتد تازه همه به فکر راه حل می افتند ! سال ها است که خشکسالی اوضاع اسف انگیزی را به استان فارس و منطقه داریون تحمیل کرده است .

ghanat

در این دوران قنات های داریون هیچ گونه لایروبی نشده است . حریم قنات های قدیمی داریون مورد تجاوز قرار گرفته و تصرف شده است . سد خاکی ورودی منطقه خالد آباد به حجم چهارصد هزار متر مکعب برای منظور مهار سیلاب و تغذیه سفره های زیر زمینی در سال۱۳۸۳توسط اداره آبخیز داری جهاد کشاورزی شیراز احداث شده است مورد بازبینی و تعمیر واقع نشده است .

سیلاب ۲۹ بهمن ماه سال جاری تمام این بند خاکی را پر کرد و شکلاف های موجود در آن آشکار شد .دراین درحالی است که هنوز بارندگی سال جاری شیراز به ۲۰۰میلی متر نرسیده است و داریون دارای اداره خدمات کشاورزی ،مراتع وجنگل داری است . اگر مسئولین مربوطه با همکاری کشاورزان برای لایروبی قنات های داریون و آزاد سازی حریم این قنات ها و پاک سازی جوی های آب اقدام کنند ، دوباره زمین های کشاورزی فاریاب احیاء خواهد شد . فاریاب (فاراب، پاریاب، فاریاو، پاریاو، باراب) در فارسی به زمینی می‌گویند که با آب قنات و رود آبیاری می‌شود و دیم نیست .

نکته:

گفتنی است مطلبی درباره لزوم لایروبی قنات های داریون در تاریخ 31 اردیبهشت 94 در داریون نما منتشر شده بود که می توانید این مطلب را اینجا بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا