گزارش

گزارش تحليلي داريون نما/وقتي دانشگاه آزاد پلمپ مي شود/آيا شهردار قبلي نقض قانون كرده است؟/حركت مثبت شهردار فعلي

“قلم” رازدار بشر و خزانه دار علوم، و جمع آوری کننده تجربيات قرون و اعصار است، و اگر قرآن به آن سوگند ياد می کند به همين دليل است و البته قلم وسيله ای برای «ما يسطرون» و نوشته ها، که قرآن به هر دو سوگند ياد کرده است.

“ما” يعني تحريريه داريون نما در همان گام اول وآغاز به كاراين سايت با استناد به آيه شريفه”ن والقلم و ما یسطرون”: سوگند به قلم و هرآنچه مي نويسند.قسم ياد كرديم كه در سايت داريون نما همواره طرفدار “حق” باشيم و هيچ گاه “ناحق” را بر حق ترجيح ندهيم.

هيچ گاه مجيز گوي كسي نباشيم. اگر انتقاد كرديم تحمل جواب انتقادمان را هم داشته باشيم. اگر فرد يا نهادي قدم خوبي برداشت به آن كار خوب اشاره كنيم تا تقديري و در اصل تشويقي باشد  براي كارهاي خوب بعدي.

بر همين اساس چند بار مهندس علي رضا زارع شهردار داريون را به نقد كشيديم و تذكراتي از باب وظيفه رسانه اي به او داديم امروز اما مي خواهيم از يك كار خوب او كه عمل به قانون است تمجيد كنيم. اين را گفتيم كه بگوييم ما نيامده ايم كه فقط آيه ياس بخوانيم و از اين و آن انتقاد كنيم. ما با كسي خصومت شخصي نداريم.

قسم به خداوند بزرگ كه منتقد جدي شهردار هستيم و هرگاه موردي مشاهده كرديم كه نياز به تذكر و انتقاد داشت يقينا اين كار را انجام خواهيم داد. چون ما وابسته و محتاج به هيچ فرد و حزب و گروهي نيستيم. ما افتخار مي كنيم كه در خط ولايت فقيه باشيم و از حمايت هاي معنوي امام جمعه محترم داريون برخوردارگرديم.

***

خبر پلمپ احداث ساختمان در حال ساخت دانشگاه آزاد توسط شهردار داريون همانگونه كه بازتاب هاي زيادي داشت سوالات بسياري را هم براي ما و هم براي مردم شريف داريون ايجاد كرده است.

همانگونه كه مي دانيم و با استناد به آخرين عكس هايي كه از پلمپ شدن اين دانشگاه در سايت داريون نما هم انتشار يافته اسكلت بندي اين دانشگاه كاملا تمام شده و بايد گفت دست كم 40 درصد كار احداث آن انجام شده است.

علي رضا زارع شهردار فعلي داريون

همه مي دانيم كه كار ساخت دانشگاه آزاد داريون در زمان سيد ابوذر حسيني شهردار سابق داريون آغاز شده و وي به مسوولين دانشگاه آزاد مجوز ساخت داده است.

سوال اما اين است، بر اساس كدام قانون شهردار قبلي اجازه ساخت مكاني را داده كه هيچ گونه مجوز و پروانه ساختي ندارد؟

چگونه مسوولين دانشگاه آزاد داريون بدون مجوز توانسته اند تا اين مرحله پيش روند؟ چرا حسيني به عنوان شهردار وقت داريون از اين موضوع به راحتي گذشته است؟

مگر در زمان وي شهرداري داريون به مردم عادي اجازه ساخت و ساز بدون مجوز مي داد؟

مگر مردم عادي مي توانستند بدون پرداخت عوارض اقدام به ساخت و ساز كنند؟

پس چگونه دانشگاه آزاد داريون توانسته در زمان وي بدون مجوز كار ساخت و ساز انجام دهد؟

آيا اين نقض قانون نيست؟همانگونه كه حجت الاسلام والمسلمين عزيزي امام جمعه محترم داريون در يكي از خطبه هاي نماز جمعه هم اشاره كردند در اين مورد بايد ملاك قانون باشد. قانون هم براي همه يكسان است. پس چگونه آقاي حسيني مجوز چنين كاري را در زماني كه شهردار داريون بوده صادر كرده است؟

آيا دانشگاه آزاد نهاد بي پولي است؟

بر اساس آمار رسمي كه چند رور پيش از طرف اين دانشگاه اعلام شد دانشگاه آزاد داريون در حال حاضر 1800 دانشجو در دو مقطع كارداني و كارشناسي دارد.

با يك حساب سر دستي و با در نظر گرفتن كمترين دريافتي اين دانشگاه از دانشجويان كه عموما بدون كنكور هم وارد دانشگاه شده اند اگر هر دانشجو براي يكسال دست كم يك ميليون تومان پرداخت كند درآمد سالانه دانشگاه آزاد داريون حدود يك ميليارد و 800 ميليون تومان خواهد بود.

سيد ابوذر حسيني شهردار سابق داريون

حال آنكه كل عوارضي كه شهرداري از اين دانشگاه درخواست كرده حدود 80 ميليون تومان است. ناگفته پيداست كه اين رقم در قياس با رقم درآمد يكساله دانشگاه آزاد داريون چيزي نيست و پرداخت آن براي اين دانشگاه آسان است.

برگرديم به شهردار سابق جناب آقاي حسيني. خيلي دوست داريم بدانيم او چگونه مجوز ساخت دانشگاه آزاد داريون در حالي كه روال قانوني كار طي نشده را صادر كرده است.

ما نه با مسوولين دانشگاه آزاد داريون مشكلي داريم و نه حقوق بگير شهردار داريون هستيم.

 ماحتي معتقديم ساخت دانشگاه آزاد به نفع داريون است و بايد اين كار انجام شود. اما چرا اين كار خوب در چارچوب قانون نباشد؟

ما اعتقاد داريم اگر شهردار قبلي با اين كار به صورت قانوني برخورد مي كرد حالا لازم نبود شهردار فعلي اين همه وقت صرف تذكر و درگيري و پلمپ دانشگاه آزاد كند؟

اين كار علي رضا زارع را به دليل اينكه در چارچوب قانون است ستايش مي كنيم و اميدواريم اين مساله بر اساس قانون ختم به خير شود.

همين جا اعلام مي كنيم كه اگر سيد ابوذر حسيني پاسخي به اين مطلب و تحليل داشت بر اساس قانون مطبوعات  و رسانه ها حاضريم جوابيه و پاسخ وي را نيز در سايت داريون نما منتشر كنيم.

تحريريه سايت داريون نما

12 دیدگاه

 1. گزارش تحليلي خوبي بود. لطفا از اين نمونه گزارش ها بيشتر استفاده كنيد

 2. به نظر من مقصر شهردار قبلي است. در زمان او ساخت اين دانشگاه آغاز شد.

 3. بايد آقاي حسيني پاسخگو باشد. به نظرم مسوولين هميشه بايد پاسخگو باشند

 4. چطور آقاي حسيني از مادربزرگ من عوارض گرفت و تا عوارض نداد مجوز ساخت بهش نداد. حالا چطور دانشگاه آزاد بدون مجوزشروع به ساخت كرده و تا حالا كسي جلوش نگرفته.

 5. ضمن احترام به نظرات نویسنده و موافقین این مطلب ، به حاشیه کشاندن این موضوع اصلا به نفع شهرمان و نیز دانشگاه نیست . باید منطقی تر باشیم به نظر بنده بروکراسی های اداری اصولا باعث توقف پیشرفت و یا حداقل کندی آن می شود . در خیلی از جاهها می بینیم که برای سرمایه گذاری بخشهای مختلف نه تنها این موانع برداشته می شود بلکه پیشنهادهای تشویقی هم به سرمایه گذار می شود . متاسفانه نگارنده این مطلب و نیز کسانی که با پلمپ ساختمان موافقند فقط این 80 میلیون تومان را می بینند و هیچ ، در حالی که مطمئنا نه تنها وجود دانشگاه آزاد بلکه دیگر ارگانها و صنایع می تواند رشد قتصادی بسیار بیشتری را نصیب مردم شهر و همچنین شهرداری نماید . من به نوبه خودم خواهشمندم که به این مسئله دامن زده نشود و با تشویق طرفین به مدارا و حل اختلاف زمینه رشد و پیشرفت شهرمان را بیشتر فراهم کنیم و شرایطی فراهم سازیم که تشویق به سرمایه گذاری را در منطقه تقویت کنیم .

 6. چرا اینجوریه روز اول سایت یه طوری خبر پلمپ دانشگاه رو عنوان میکنه که شهردار کوبیده میشه و روز بعد از شهردار یه جورائی حمایت میکنه .به هر حال دانشگاه آزاد واسه سود و ضرر خودش تلاش میکنه شهرداری هم همینطور فقط باید دید کدومشون برابر قانون عمل میکنن؟
  ضمنأاوایل سات گفته بود شهرداری حدود 200 میلیون عوارض طلب کرده و حالا میگه 80 میلیون .هم پرداخت عوارض و هم گرفتن مجوز ساخت قانونیه هم تا اونجائی که شنیدم تخفیف عوارض فقط مال خانواده شهداء و تحت پوشش کمیته و بهزیستی هست دانشگاه آزاد کدومشه ؟ که تخفیف گرفته ؟
  وای گیج شدم کی قانونی کار میکنه کی غیر قانونی ؟
  کــــــــــمـــــــــــک !!!!!

 7. با سلام خدمت آقای شکری
  آقای شکری البته شما مو میبینی و همشهریان دیگر پیچش مو ای کاش فقط 80تومان بود اگر داریون نما را از روزهای اول بررسی کنی می بینی چه مبلغی بوده است که به 80 رسیده است . با احترام به نظر جنابعالی

  1. دوست گرامی اشتباه برداشت نشود من موضوع را فقط مختص دانشگاه آزاد نگفتم ، به هر حال سرمایه گذار راغب است که در جایی سرمایه گذاری کند که شرایط بهتری داشته باشد حالا این سرمایه گذار می تواند نهادی ماننذ دانشگاه آزاد باشد یا یک واحد تولیدی . از شما این سوال را دارم به نظر شما مهمترین تحول در تاریخ چندین ساله داریون همین دانشگاه آزاد نبود؟
   دانشگاهی که باعث تحولی در ادامه تحصیل بخشی از فرزندان داریون و همچنین در کسب و کار اهالی محل .
   بروز این مسائل باعٍث ایجاد تفرقه و دلسردی کسانی خواهد شد که دوست دارند برای منطقه قدم خیری بردارند .

 8. نظر آقای شکر ی قابل احترامه . چون منظورش کمک به عمران و آبادانی شهر و منطقه هست و همه باید کمک کنند تا با جذب سرمایه گذار و احداث کارخانه و یاراه اندازی دانشگاه و صنایع تبدیلی شهر و منطقه زر خیز داریون به حد اعلی و حق واقعیش برسه و وظیفه همگان است کمک کنن . ضمنا میدونیم که کاغذ بازی اداری حال خیلی از سرمایه گذارها رو گرفته که باید این کاغذ بازی ها کم بشه البته موارد قانونی و طی مراحل اداری باید انجام شه . زیرا خیلی وقت ها مثل نظارت بانکهای … و … خدای نکرده موجب اختلاس میلیاردی و هدر رفت سرمایه این آب و خاک میشه .
  از جهتی همه در مقابل قانون یکسانند و هر کس به موجب تکلیف انسانی ، شرعی و حتی به استناد استفتاء از مراجع تقلید واریز عوارض و مالیات قانونی وظیه و واجب است و تخطی از آن حرام است . بنا بر این مدیران دانشگاه آزاد هم باید این واقعیت رو قبول کنند که شتر سواری دولا دولا نمیشه و هر ساخت و سازی هزینه های خودشو داره که حتما قبلا به اون فکر کردن. ضمنا اگه تو داریون خرج نشه حتما تو شیراز و حساب دانشگاه شیراز کار سازی میشه … پس چرا واریز نکنیم اگه قانونمندیم؟ چرا مجوز نگیریم ؟ چرا دوستانی که خود قانونگذار شهرند قانون رو برای دیگران می خوان نه خودشون؟ هر چند که عوارض مجوز به یک چهارم مبلغ اصلی تخفیف داده شده و عوارضش شده 80 میلیون آنهم قسطی؟؟؟ به نظر من هیجا تخفیف یک چهارم وجود نداره که نشانه مساعدت شهرداری و شورا بوده به گسترش علم . نه سنگ اندازی. و در پایان اگه درآمد شهرداری از محل همین عوارض ساخت و سازه و هیچ درآمد دیگه ای نداره واریز این عوارض کمک به آبادی شهره و بس .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا