ديدگاههمه

به بهانه روز جهانی مساجد/نگاهی به مساجد داریون

یوسف بذرافکن|

در تقویم چمهوری اسلامی ایران ۳۱ مرداد برابر با ۲۱ اگوست هر سال به عنوان « روز جهانی مسجد » نامگذاری شده است؛در این روز اسرائیل مسجد الاقصی را به آتش کشید.

دنیس مایکل ولیم روهان شهروند اسرائیلی در ساعت هفت صبح روز ۲۱ آگوست سال ۱۹۶۹ مسجدالاقصی را به آتش کشید. در نتیجه این اقدام، ۱۵۰۰ متر مربع از فضای مسجد از بین رفت و منبر تاریخی مسجد منتسب به سلطان ناصر صلاح‌الدین یوسف بن ایوب (سال ۵۸۳ هجری) در آتش سوخت .

masjed10
به مناسب روز مسجد فرصت را غنیمت شمرده و نگاهی به وضعیت مسجد در شهر داریون می نمائیم .

شهر داریون بدون احتساب محله داریون بیش از 10 هزار نفر جمعیت دارد . ولی متاسفانه در حال حاضر فقط یک مسجد فعال در مسجد داریون وجود دارد . این در حالی است که در زمان قبل از پیروزی انقلاب اسلامی که داریون یک روستا به شمار می رفت و جمعیت آن اندک بود دو مسجد به نام « مسجد جامع » و مسجد « حاجی جانقلی » وجود داشت .

این مسجد در جاهای پر جمعیت روستا واقع شده بود و هر دو هم فعال بود . مسجد جامع داریون در قلب داریون و مسجد حاجی جانقلی در پشت قلعه قرار گرفته بود . مسجد حاجی جانقلی به علت بزرگ تر بودن مرکز تجمع مردم در دوران انقلاب بود .

masjed20

در همین مسجد بود که «سردار سر از تن جدا ، شهید حاج شیر علی سلطانی  به نوجوانان و جوانان تعالیم اسلامی می آموخت و برای عموم مردم سخنرانی و مداحی می کرد .

اولین کتابخانه داریون توسط این شهید بزرگوار در این مسجد شروع به فعالیت کرد .عصر های پنجشنبه شهید سلطانی راه پرپیچ و کم و خاکی شیراز داریون را با مشقت می پیمود تا به به ما حدیث و تعالیم دینی بیاموزد . این شهید بزرگوار اشعار مداحیش را خودش می سرود که بعدا به نام دیوان « حق و باطل » منتشر شد .

اما متاسفانه اکنون مسجد جامع داریون به یک گودال بزرگ تبدیل شده است . در حالی که اگر این مسجد بازسازی شود باعث رونق فرهنگی و مذهبی شهر می شود و به علت هم جواری با سالن ورزشی ،جوانان می توانند در آن نماز بخوانند و آن را احیا کنند .

در بالای شهر داریون ، جنب شهرداری گودال بزرگ دیگری است که قرار بود به مسجد تبدیل شود . جای بسی تعجب است که مسجد در طرح جامع داریون و اقدامات شورای اسلامی شهر هیچ جایگاهی ندارد و تاکنون هیچ اقدام مهمی برای احیاء مساجد از سوی شهر داری و شورا صورت نگرفته و این خانه های خدا درروی زمین مغفول واقع شده است !

البته خوشبختانه باهمت جمعی از مومنین و مساعدت مالی شهر وندان مدتی است که مسجد مرحوم حاجی جانقلی در حال بازسازی است و هم اکنون در مرحله احداث سقف است .

خداوند این آبادگران مساجد را مورد الطاف بی کران خودقرار دهد و مسئولین را ازخواب غفلت بیدار نماید . انشاء الله

3 دیدگاه

  1. مردم ما باید خود دست به کار شوند و برای داریون و فرهنگ و آئینش دلسوزی کنند، برای جوانان و نوجوانان،برای نسل های بعدی هم همینطور و دست به کارشدن یعنی یاعلی گفتن برای ساخت مسجد و ساختن مسجدی ها…

  2. اگر مردم و جوانان همت نمایند مسجد جامع داریون هم ساخته خواهد شد . انشاء الله به زودی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا