گفت و گوهمه

حرفهای دکتر حق شناس رییس سابق دانشگاه آزاد داریون در گفت و گو با داریون نما:از خدمات بارز دوران مدیریت من صرفه جویی و انضباط مالی در حدود یک میلیارد تومان بوده است

دکتر حق شناس اواخر هفته گذشته با انتشار پیامی گلایه آمیز از دانشجویان دانشگاه آزاد داریون خداحافظی کرد. او حتی برکناری اش را حاصل تفکرات جناحی دانست.

به همین سبب و بر اساس رسالت رسانه ای خود، داریون نما گفت و گویی را با وی انجام داده که در ادامه مشاهده می کنید.

آنچه می خوانید حرف های دکتر حق شناس رییس اسبق دانشگاه آزاد داریون است که عینا منتشر می شود.

همچنین بر اساس قانون مطبوعات حق پاسخگویی برای مسوولین دانشگاه آزاد محفوظ است. و داریون نما آمادگی انتشار جوابیه این عزیزان را نیز دارد.

***

این که در پیامتان خطاب به دانشجویان گفته بودید به خاطر منش اصلاح طلبانه اتان برکنار شدید آیا نمی دانستند شما اصلاح طلبید که به عنوان رییس انتخابتان کردند؟! این مساله کمی بحث دارد.

این جانب علی رغم داشتن تفکر اصلاح طلبانه به دلیل عملکرد فراجناحی در زمان دکتر جاسبی مسولیت استانی(مدیریت فرهنگی دانشجویی ) داشتم و در زمان دکتر دانشجو و دکتر میرزاده ، مسولیتم ادامه داشت.
در زمان دکتر میرزاده و همفکر با دولت تدبیر وامید مسولیت داشتم مدتی معاون فرهنگی دانشگاه آزاد شیراز شدم و بعد هم در زمان مدیریت آقای دکتر میرزاده و در استان در زمان مدیریت آقای دکتر سارویی بعنوان سرپرست واحد داریون انتخاب شدم بنابراین انتخاب من به زمان مدیریت قبل مربوط است.

دانشگاه آزاد داریون قبل از شما چگونه بود و وقتی شما به این دانشگاه آمدید چه تغییراتی کرد؟

در دانشگاه مدیران قبل زحماتی کشیده بودند که به هر حال نقایصی هم وجود داشت مهمترین بحثی که رئیس وقت دانشگاه آزاد استان در جلسه معارفه این جانب به آن اشاره نمودند بحث آسانگیری در امر آموزش بود که این جانب کیفت بخشی و جدیت در امر آموزش و برگزاری امتحانات و نیز امر پژوهش وتجهیز کارگاه ها وآزمایشگاه ها واعتبارافزایی مدرک دانشگاه آزاد اسلامی داریون را در دستور کار قرار دادم که بحمدالله در سطح استان وحتی تهران وسازمان مرکزی انعکاس خوبی داشت .
از جمله خدمات انجام شده در مدت مدیریت این جانب :
صرفه جویی و انضباط مالی ؛ حدود یک میلیارد تومان؛
اتمام ساخت وساز مسجد ، وافتتاح آن
ساخت محل مناسب جهت بوفه دانشجویی
کلنگ زنی ساختمان نگهبانی و سردرب مناسب ؛
آماده سازی طرح محوطه سازی دانشگاه
رفع معارض و شروع به کار لوله کشی گاز دانشگاه
برقراری فیبرنوری و اتصال تلفن دانشگاه واینترنت
سامان دهی ارائه سزویس ایاب وذهاب دانشجویی

آیا علت برکناری شما آن گونه که خود گفته اید فقط بحث اصلاح طلبی اتان بود یا مسایل دیگری؟

الله اعلم به دلیل خاصی اشاره نشده، نکته ای هم که من اشاره کردم گمانه زنی بر اساس برخی قرائن و شواهد بود.

شنیده می شود در مدت حضور شما به دلیل سخت گیری در اختصاص نمره  ریزش دانشجو وجود داشته؟! البته اینها پیامهایی است که برای داریون نما می آید و ما تایید یا تکذیب نمی کنیم

آسان گیری در سیستم آموزشی سم مهلک وخیانت به آموزش کشور و به شخص نمره گیرنده است ؛ چون ضعف افراد در صحنه عمل و کار روشن می شود و باعث بی اعتباری هر دانشگاهی و مدرک آن می شود.
برخی افرادی که دستشان را از حیف و میل اموال عمومی کوتاه کرده بودم که در صورت ضرورت به صورت واضح تر نشان آنهارا به اطلاع مخاطبین فهیم شما خواهم رساند چنین مطالبی مطرح نموده اند .اما این جانب به صورت دقیق آمار گرفتم در شش ماهه اول سال ۹۵ در زمان مدیریت سابق ۳۶ نفر انصرافی داشته ایم و در شش ماهه اول سال ۹۶ در زمان این حقیر ۳۷ نفر انصرافی داشته ایم.
شیب کاهش دانشجو در تمام کشور حتی دانشگاه های دولتی رو با افزایش است و درصد کاهش دانشجو در واحد داریون بر اساس آمار استانی اگر کمتر از سایر واحدهای استان نبوده است بیشتر نیست.
تازه رشته پر طرفدار کاردانی به کارشناسی حسابداری به دلیل مجوز نداشتن، در ترم مهرماه بسته شد که با پیگیری مداوم برای بهمن ماه رفع مشکل شده است.

قسمتی از ریزش دانشجو هم مربوط به پذیرش دانشجو بدون مدرک دیپلم وپیش دانشگاهی بوده که بر اساس دستورالعمل جدید مجبور به اخراج این افراد شدیم.

همچنین برای ۲۸ رشته از استان تقاضای مجوز نموده ایم و برای تاسیس رشته کارشناسی ارشد نیز دو مورد در دست اقدام است.

از طرفی در مدت ۱۵ ماه گذشته حدود ۸۰۰ دانشجو از واحد داریون فارغ التحصیل شده اند.
بنابراین کاهش دانشجو دراین مدت امری بسیار طبیعی وعادی بوده است

2 دیدگاه

 1. جای دکتر افتخار که یکی از بانیان تاسیس دانشگاه آزاد اسلامی داریون هست واقعا خالیه.

 2. عرض سلام و ادب و احترام…

  من اصلا جناب آقای دکتر حق شناس را نمی شناسم و برای اولین بار عکس ایشان را در داریون نما مشاهده می کنم؛ بنابراین هیچ گونه نسبت و مراوده و دوستی و … با شخص ایشان ندارم و قصد دفاع از ایشان و یا خدای ناکرده تخریب ایشان و یا هیچ کس دیگری را نداشته و ندارم ( عضو هیچ حذب و جناح و دسته و گروهی هم نیستم که خدای ناکرده قصد جانبداری از شخص و یا گروهی را داشته باشم ) ولی با فرض صحت حرف های ایشان، پاره ای موارد قابل تامل است که خدمتتان عرض می کنم.

  1- متاسفانه در کشور ما تقریبا در خیلی از سازمان ها، ارگان ها و نهادهای دولتی و گاه غیر دولتی، دیدگاه و تفکرات جناحی ( چپ و راستش هم زیاد فرق نمی کند ! ) به حدی است که بر گزینش ، انتخاب و یا حذف نیروهای لایق و تاثیر گذار و چایگزین آن ها با نیروهای فلان حذب و دسته و گروه، تاثیر چشم گیری داشته و دارد !

  وقتی می بینم و یا می شنوم که این معضل به جوامع علمی ما هم راه پیاده کرده است، برای جامعه ی علمی که به حق رسالت تعلیم و تربیت و آماده سازی انسان های متفکر، با سواد، با تجربه و در عین حال متعهد و دلسوز به حال جامعه را دارد، متاسف می شوم !

  حالا اگر از این منظر هم به قضیه نگاه کنیم که این چنین گزینش هایی، توقعاتی را نیز در پی دارد، بیش تر به عمق فاجعه پی می بریم !

  2- من نمی گویم سخت گیری در همه ی موارد، خوب و پسندیده است، ولی در امر تحصیل، آسان گرفتن، جز بی سواد و بی تجربه بار آوردن نسل تحصیل کرده ی فردا، چه ثمره ای می تواند داشته باشد!؟

  اصولا واژه های سخت و آسان گیری، واژه های مناسبی برای این موضوع نیستند ! هر چیزی استانداردی دارد که با آن سنجش می شود و تحصیلات دانشگاهی هم از این امر مستثا نیست. برای هر رشته و گرایش تحصیلی، منابعی نظری و عملی تعریف شده که باید توسط اساتید و دانشجویان به جدّ دنبال شود و ملاک کسب علم و دانش و تجربه است و بر اساس قانون عمل و عکس العمل، کوتاهی و نادیده گرفتن آن آثار جبران ناپذیری را برای نسل آینده در پی خواهد داشت !

  متاسفانه شاهدیم که در برخی دانشگاه ها و مجامع علمی، حالا به هر دلیلی، دانشجو، راحت و بی آن که دانش و تجربه لازم را داشته باشد، ورود پیدا می کند و راحت تر هم خارج می شود و نتیجه اش هم می شود این همه بی سواد و بی تجربه ای که بی کار خیابان ها را متر می کنند و یا در کارهایی که به آنان سپرده می شود، عجایب و غرایبی مشاهده می شود که دودش در چشم همین ملت می رود و جامعه، زیان اساسی می بیند !

  خدای ناکرده اصلا قصد ندارم جامعه ی علمی را زیر سوال ببرم و به این معضلِ گریبان گیر، عمومیت بدهم، که کم نیستند جوامع علمی و دانشگاه هایی که بر اسمشان قسم می خورند و خروجی های آن ها، هر کجا مشغول کار می شوند، آن جا را ( اگر عوامل دیگری کارشکنی نکنند ) در چهت مثبت و رشد و ترقی، متحول می کنند. و جای خرسندی و امیدواری است اگر ” دانشگاه زادگاهمان ” در زمره ی چنین دانشگاه هایی باشد.

  ولی چیزی هم که عیان است، حاجتی به بیان نیست ! کم هم نیستند فارغ التحصیل های آن چنانی و کارنابلد که نتیجه ی سوء استفاده های برخی اشخاصی است که برای پر کردن جیب گشاد خود، علم را هم بازیچه قرار داده و مثل برخی کالاها، خرید و فروش آن چنانی می کنند!!!

  3- هر چند اگر در دانشگاه های ما همان طور که بسیاری این چنینند، چیزی که ما اسمش را می گذاریم ” سخت گیری ” فارغ التحصیلان با سواد و با تجربه ای را تحویل جامعه می دهد که هر کجا و در هر پست و جایگاهی باشند اگر وجدان کاری داشته باشند، آن جا را متحول می کنند و اگر هم مورد بغض و سیستم غلط برخی گزینش های نادرست شوند، بالاخره گلیم خود را به گونه ای از آب می کشند و چون کاربلد هستند، بی کار نمی مانند، ولی سوال این جاست که چرا در پاره ای از موارد که کم هم نیست، چنین افردای به دلایل و بهانه های مختلف از جمله ” نگاه جناحی ” به جوامع علمی، پارتی بازی های آن چنانی و … از گردونه ی خدمت صادقانه و خالصانه خارج می شوند !؟

  4،5،6 و …- حرف بسیار است و … ولی به همین بسنده می کنیم که ” در خانه، اگر کس است، یک حرف، بس است ! ”

  باقی بقایتان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا