اخبارديدگاههمه

هم مردم و هم مسوولین؛لطفا این نوشته را تا انتها بخوانید

حرف های جمعی از جوانان داریونی خطاب به مردم و مسوولین

14  تیر ماه در تقویم کشور ما به دو عنوان نامگذاری شده است. روز قلم و روز شهرداری و دهیاری. اما خواستیم هم حق روز قلم را بجا آوریم و هم شرمنده مناسبت بعدی، یعنی روز شهرداری و دهیاری نباشیم! هرچند هفته ای گذشته است.

بدین جهت لطفا این متن را یک دیدگاه نقادانه بدانید که جای پاسخ هم دارد. ما نیز سعی میکنیم در حد توان منصفانه باشد.

صحبت از شهرداری و دهیاریهاست. الحمدلله که منطقه داریون هم، از ظرفیت وجود شهرداری و چند دهیاری برخوردار است.

اما میخواهیم چند جمله ای را از زبان جوانانی بنویسیم که شاید حرفهایشان آنچنان که باید مورد توجه قرار نمیگیرد و بازتاب داده نمیشود. همین جوانان منطقه خودمان! جوانان داریون و دیگر روستاها! همین مطالبه گران امروز!

بگذارید قبل از شروع به مسئولینی که شاید این متن را میخوانند بگوییم که قبل از نگارش این متن، چندین مرتبه قانون شوراها، شهرداریها و دهیاریها را خوانده ایم و دست به قلم زده ایم. پس نگران نباشید! ما راهش را بلد شدیم…!

فرصت این نیست که حرف تک تک آن جوانان از زن و مرد را بازگو کنیم و حوصله خواندنش هم نداریم! جوانند دیگر! چه میخواهند بگویند مثلا؟!

بنابراین مطمئن باشید که برای شما از مشکلات کوچه هامان، پارک محله، درخواست مجوز صدور پروانه، کنترل بازار و… نخواهیم گفت! (البته نمیدانم چرا قانونگذار این مورد آخر را هم در وظایف شهرداریها گنجانده است! بگذریم..(

مقدمتا عرض کنیم که ما تا بخش شدن داریون – بحول و قوه الهی – باید با همین شهرداری و دهیاریها بسازیم دیگر… اما ساختن شهر و روستا شرط و شروطی دارد!

ابتدا از ضرورت تعامل و ارتباط شورا، شهردار و یا دهیار بطور خاص با مردم بگوییم. هرچند خود به آن آگاهترند! حقیقت آنست که پاسخگویی مسئولین نمود تعاملشان با مردم است.

این ارتباط وقتی محسوس میشود که وجود این مسئولین محترم، بین مردم در چشم باشد. طی این هفته ای که گذشت و به نام هفته شهرداری و دهیاری زیور شده بود، کدام یک از دهیاران و یا شهردار محترم ارتباط با جوانان – خصوصا –  گرفتند و شنوای حرف آنان بودند؟ کدامشان در محل و خارج از اتاق کار  میز پرسش و پاسخ یکساله خدمتشان را برپا کردند؟ جوانها هم حرفهایی دارند… نوع مطالبه و دغدغه و حرفهایشان اما با دیگر اقشار درست است که تفاوت دارد و ممکن است ترکشش به مسئولین بخورد؛ اما شما شورا، دهیار و یا شهردارِ همه جامعه خود هستید. ما جوانان هم جزئی از این جامعه ایم.

 راستی نمازجمعه را دریابیم! جای خوبیست برای مطالبه گری مردم و پاسخگویی مسئولین… بسم الله! از آن غافل نشویم. حدأقل شما مسئولین حضور داشته باشید تا ما جوانان چشمانمان به جمال اعضای شورا، شهردار یا دهیار منور شود!

آها! یادمان رفته بود… کروناست! لابد با این شرایط که نمیشود جلسه گرفت یا با مردم گفت و شنید!

ولی خب فضای مجازی را برای همین روزها ساخته اند. البته به شرطی که مدیر گروهش حذفمان نکند!

هرچند این خود فرصت مناسبی برای گزارش کار است تا بعضی مردم فکر نکنند که آقایان شورا و آقای شهردار یا دهیار بیکار بوده اند.

خلاصه این ارتباط و تعامل هزار راه دارد. این که دیگر وابسته به شوراهای محترم نیست؛ هست؟! (هرچند اعضای شورای شهر داریون و روستاها وظیفه اصلی پاسخگویی را دارند چون رأی ما مردم، مستقیما به آنان بوده است)

نکته بعد اینست که شهردار و دهیار وابستگی مستقیمی با شورای اسلامی شهر و روستا دارند. یعنی از این جهت شاید خیلی دستشان باز نباشد. خدای ناکرده گاها مشاهده میشود که شورا خودشان با خودشان اختلاف دارند؛ یا شورا با شهردار و یا دهیار اختلاف دارد. ما – بعنوان جوانانی که در منطقه زندگی میکنند – خواهش میکنیم این اختلافها اگر هم که هست – هرچند کم- حدأقل در فضای جامعه بروز ندهید تا مردم دلسرد نشوند. هرچند که اصلا همین کم هم نباید باشد! یک راز عقب افتادگی شهر و روستاهای منطقه ما هم همین عدم وجود وحدت و اتحاد – به تعبیر بهتر: همدلی و همزبانی – در بین مسئولین است که متقابلا با مردم سر و کار دارد.

اینجاست که شوراهای محترم شهر و روستا باید بستر را برای فعالیت هرچه بهتر شهردار و دهیاران آماده کرده و از هیچ کوششی در جهت حل مشکلات مردم منطقه محروم داریون، مضایقه نکنند.

خدای ناکرده – گوش شیطان کر! – کار به آنجا نرسد که تا وقتی آمدیم سئوال پرسیدیم، بدهکار شدیم و ناچارا یکی گفت: من دیگر عضو شورا نیستم! یا دیگری گفت: تو چه کاره ای؟!

اما مطالبه گری مردم داریون، الحمدلله مدتی است در سطح منطقه به جریان افتاده، چه در فضای عمومی و چه در فضای مجازی.

نکته اینجاست که مردم ضمن ورود از راه صحیح مطالبه گری و مسئولین هم ضمن رعایت حقوق عامه و پاسخگویی به مردم؛ باید تحت لوای یک رهبر و هادی، این پرچم مطالبه گری و احقاق حقوق را بلند کنند. در واقع چه مردم منطقه داریون و چه مسئولینش باید در این راه مهم پشت سر یک هادی حرکت کنند. بنظرمان می آید که در منطقه ما الحمدلله، به برکت وجود نمازجمعه؛ شخصیتی مثل امام جمعه میتواند این بار را بر دوش بکشد چرا که اصلا وظیفه ایشان همینست.

 حتما شما هم در سایتها و در فضای مجازی، اخیرا مشروح خطبه های نمازجمعه منطقه مان را دنبال میکنید… میبینید که چطور امام جمعه محترم داریون بعنوان جلودار این حرکت مردمی با پشتیبانی مردم و همراهی مسئولین منطقه؛ زبان ما مردم شده اند؟ این پیشرفت بزرگیست.

لازم میدانم این نکته مهم را هم اضافه کنم که این پشتیبانی از امام جمعه که وظیفه ما مردم است و نیز همراهی مسئولین منطقه، در پیشبرد و تحقق مطالبات تأثیر بسزایی دارد و باید ادامه دار باشد.

نکته آخری که به نظرمان اهمیت مهمتری نسبت به نکات قبلی دارد و خصوصا نسبت به نکته قبل تکمیل کننده آنست، موضوع تدوین هرچه سریعتر «سند چشم انداز پیشرفت منطقه داریون» است. این مهم متاسفانه تا کنون مورد غفلت مردم و مسئولین واقع شده است، زیرا در تدوین، نوشتن، پیاده کردن و عملیاتی ساختن آن؛ مردم و مسئولین ما با هم نقش دارند.

اجازه بدهید این نکته آخر را بعدا مفصلا – در نوشته ای دیگر – مطرح کنیم که اینجا حیف و میل نشود. فقط همین را داشته باشید که تا دیر نشده باید بجنبیم! همه باید کار کنیم! ما میدانیم که باید کاری کنیم اما نمیدانیم که چه کنیم…!

خوشحالیم که اینجا بستر مناسبی است که ما با هم تبادل دیدگاه کنیم.  ما مردم و مسئولین باید با هم قدم بر داریم و کار کنیم تا بالاخره روزی منطقه داریون ما هم مثل همسایه هامان گلستان بشود!

در آخر ضمن تشکر از دقت و حوصله ای که در مطالعه متن گذاشتید، جای تکمیل، نقد و پاسخ به این دیدگاه وجود دارد.

_ این نوشته ادامه خواهد داشت…! ان شاالله.

جمعی از جوانان داریونی

امتیاز کاربران: 3.89 ( 6 رای)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا