اخبارپربیننده ترین مطالبديدگاههمه

تاریخچه هنر تئاتر در داریون

قبل از انقلاب هنرمندانی مانند مرحوم حسین اسداللهی درخانه فرهنگ و هنر داریون به فعالیت مشغول بودند

نوشته:یوسف بذرافکن

فعال اجتماعی/بازنشسته فرهنگی/خبرنگار افتخاری پایگاه خبری-تحلیلی داریون نما

داریون شهر هنرمندانی زیادی است که در رشته های مختلف هنری فعالیت دارند از خوشنویسان و نقاشان گرفته تا سایر زمینه های هنری .

هنر نمایش هم در داریون از قدیم وجود داشته است اما به دلیل کم توجهی و کمبود امکانات فرصت رشد نیافته است . قبل از انقلاب هنرمندانی مانند مرحوم حسین اسداللهی درخانه فرهنگ و هنر داریون به فعالیت مشغول بودند که ذهن کودکی من از جزئیات آن چندان چیزی را به خاطر ندارد.

درخانه فرهنگ و هنر داریون یک کودکستان هم وجودداشت که حتی غذای گرم در آن طبخ می شد و به کودکان داده می شد . خانم بخشی زاده یکی از مربیان قدیمی داریون است . متاسفانه این خانه فرهنگ وهنر بعدا به گاوداری تبدیل شد.

بعد از انقلاب اسلامی گروه های هنری در مدارس فرصت بروز و ظهور پیدا کردند . یادم هست در سال ۱۳۵۸ یک گروه هنری قوی از جوانان دبیرستانی داریونی بوجود آمد که در مدرسه بوعلی سابق تاتر جذاب سربداران را بر روی صحنه بردند که مرحوم قاسم کاشفی و مرحوم قاسم پیرزاده از جمله هنرمندان این نمایش بودند.

در دوران جنگ هم یک گروه قوی بانام گروه نمایش حزب الله به وجود آمد و یک نمایش جالب را در موضوع دفاع مقدس و شهدا به مدت بیش یک هفته در سالن مدرسه راهنمایی هاتف به روی صحنه آوردند و آقای محمد مرادپور و دوستانش در آن بازی می کردند و مورد استقبال مردم و بویژه خانواده شهدا قرار گرفت .

در دوران اوج فعالیت های کانون و دهه هفتاد کانون فرهنگی و تربیتی وحدت داریون اقدام به برگزاری جشنواره تاتر نمود . امورتربیتی داریون هم اقدامات خوبی در دهه شصت در زمینه  تشکیل گروه های تاتر انجام داد که ادامه نیافت.

اگر مسولین فرهنگی و هنری داریون در زمینه ی هنر تاتر فعال باشند استعدادهای زیادی می توانند خود را به جامعه هنری تاتر معرفی کنند . در سنوات اخیر در دبستان معرفت دیندارلو فعالیت های خوبی در زمینه هنر نمایش انجام شده است.

قبل از انقلاب هنرمندانی مانند مرحوم حسین اسداللهی درخانه فرهنگ و هنر داریون به فعالیت مشغول بودند که ذهن کودکی من از جزئیات آن چندان چیزی را به خاطر ندارد.
بعد از انقلاب اسلامی گروه های هنری در مدارس فرصت بروز و ظهور پیدا کردند . یادم هست در سال ۱۳۵۸ یک گروه هنری قوی از جوانان دبیرستانی داریونی بوجود آمد که در مدرسه بوعلی سابق تاتر جذاب سربداران را بر روی صحنه بردند که مرحوم قاسم کاشفی و مرحوم قاسم پیرزاده از جمله هنرمندان این نمایش بودند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا