اخبارپربیننده ترین مطالبدفترچه خاطراتهمه

یادی از مرحوم جمال درویشی که در خیرآباد به دنیا آمد و در داریون بزرگ شد

•نوشته:جلیل زارع


مرحوم جمال درویشی، فرهنگی بازنشسته و پیشکسوت فوتبال داریون، روز شنبه اول اردیبهشت ماه سال 1403 شمسی به رحمت ایزدی پیوست و روز یک شنبه دوم اردیبهشت، پیکر مطهرش تا قبرستان داریون (سرچشمه) توسط مردم شریف داریون و جامعه فرهنگی و ورزشی، تشییع و در جوار حرم مطهر امامزاده ابراهیم (ع) به خاک سپرده شد تا در جایگاه ابدیش آرام گیرد.

قدیمی ترها، مرحوم درویش علی ناز را با آن صدای خوش و دل نوازش هنگام چاووش خوانی در بدرقه زوار خانه خدا و کربلای معلا و مشهد مقدس می شناسند. ایشان اهل روستای خیرآباد بود و بعد از تولد دومین فرزند خلفش مرحوم جمال درویشی به داریون هجرت کرد و ساکن این منطقه شد.

مرحوم جمال درویشی، متولد سال 1338 روستای خیرآباد، در داریون قد کشید و بزرگ شد، به مدرسه رفت و بعد از پشت سر گذاشتن تحصیلات متوسطه در سال 1369 با مدرک دیپلم طبیعی به عنوان حق التدریس عضو خانواده آموزش و پرورش شد. هم زمان با تدریس، خود نیز دست از تحصیل علم و دانش برنداشت و بعد از ورود به دانشگاه و اخذ مدرک فوق دیپلم در سال 1374 عضو رسمی آموزش و پرورش شد. نهایتا در سال 1397 در پست معاونت از آموزش و پرورش ناحیه چهار شیراز بازنشسته شد. اما هم چنان در مدارس داریون و روستاهای هم جوار تا سال 1401 درس علوم را تدریس می کرد.

از همان کودکی، در زمین های خاکی، پایش با توپ پلاستیکی آشنا شد و در سال 1353 که اولین تیم فوتبال داریون با نام تیم خانه فرهنگ روستایی داریون شکل گرفت، در سن پانزده سالگی همراه با برخی دیگر از پیشکسوتان فوتبال داریون به عضویت ثابت این تیم درآمد.
این تیم، با مربی گری آقای حسنی یکی از علاقمندان به فوتبال که خود عضو تیم جوانان تهران بود و دوران خدمت سربازی را به عنوان سپاه دانش در داریون می گذراند، وارد مسابقات جام گندم طلایی شد و با تیم های خرامه، شول بندامیر، گویم، زنگی آباد مرودشت، سروستان و شمس آباد تخت جمشید مسابقه داد و در نهایت قهرمان این دوره از مسابقات شد.
اعضای تیم خانه فرهنگ روستایی داریون:
مهران آقاجانزاده، حسین سیاهی، جهانبخش محجوبی، دانش نصیرزاده، علی بذرافکن، صیاد ابراهیمی، حمید بذرافکن، محمدحسین کشاورز، احمدعلی شکری، غلامرضا جوکار، قاسم کاشفی، ابراهیم یاری، اباذر جهانی، اسکندر بهمن نژاد، فرج یاری، عیسی درویشی، حسام زارع و جمال درویشی

در مسابقات گندم طلایی، مرحوم جمال درویشی به عنوان بهترین بازیکن انتخاب شد.

یاد و خاطره ی مرحوم جمال درویشی عزیز، فرهنگی و پیشکسوت فوتبال داریون گرامی باد.

2 دیدگاه

 1. عرض ادب و سلام ..بسیار سپاسگزارم از اینکه واسطه ای شده اید که خاطرات را بازگو میکنید ..روح عموی بزرگوارم شاد ..

 2. سلام وسپاس
  جناب استاد زارع
  خوب وبسنده و پسندیده
  ویژگی های بازی مرحوم جمال
  بازیکنی تکنیکی با دریبل های کارساز بازی ساز و شرکت کننده در مشارکت تیمی گل زن بازی فنی همراه با کمی چاشنی های خشونت وزیرکی در ابقا یا تغییر نتیجه نوک حمله و سانتر فوروارد بویژه برای بازیکنان سرزنی مانند دانش نصیر زاده
  خداوند ایشان را در جوار رحمت خویش متنعم گرداناد
  حق یارتان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا