ديدگاه

نامه اي براي يك دلسوز فرهنگي داريوني/يوسف جان حرفهايت به دلمان نشست اما…

چندي پيش يوسف بذرافكن از فرهنگيان زحمت كش داريوني در مطلبي كوتاه براي سايت داريون نما از وضعيت فرهنگي داريون گلايه گرد.

پس از انتشار اين مطلب در سايت داريون نما ،بهرام كرمدار از صاحب نظران عرصه فرهنگي-ورزشي پاسخي دوستانه بر اين نامه داده كه در ادامه آن را ملاحظه خواهيد كرد.

براي اينكه بينندگان داريون نما در جريان كامل قرار گيرند مجددا متن نامه يوسف بذرافكن را در ابتدا مي آوريم و در ادامه پاسخ بهرام كرمدار را به اين مطلب خواهيم خواند.

باسلام متاسفانه داریون شهر ی است که کسی به آن توجه نمی کند،مخصوصا کارهای فرهنگی زیر بنای که منافع مادی ندارد ،حمایت از کارهای فرهنگی اساسی وعده ای دروغ است که هیچ گاه عملی نمی شود.

البته هم اکنون در داریون فعالیتهای انجام می شود که قابل ستایش است ولی مورد حمایت قرار نمی گیرد ، اشکال بزرگ این فعالیتها آن است که اغلب آنها فعالیت فرهنگی نیست ولذا منجربه نیرو سازی نمی شود و افراد فعال عرصه فرهنگی همواره مورد بی مهری قرار گرفته و هیچ گاه مورد مشورت قرار نمی گیرند ،وعده های برخی مسولین ژست حمایت از فعالیتهای فرهنگی است و عملا نیروهای فرهنگی حمایت نمی شوندبرخی هم برای حمایت های فرهنگی شرط می گذارند که این برنامه ها در خدمت آنها باشد ییشتر فعالیتهای فرهنگی کنونی بیشتر جنبه تبلیغاتی و گزارش کار به مسولین دارد .

سایت داریون نما یک فعالیت ارزشمند است که جای آن واقعا خالی بود واز آن انتظار می رود که فعالیتهای فرهنگی را بیشتر انعکاس داده و مورد حمایت قرار دهد و مسولین مرتبط با فعالیتهای فرهنگی را به چالش بکشد از افرادی مانند آقای کرمدار که از سر دلسوزی اظهار نظر می کنند متشکرم.

يوسف بذرافكن

*********

هر چه فکر کردم دلسوزتر از شما ندیدم. دلسوزی که کارش قلم زدن و دنبال کار فرهنگی بودن است. دوستت دارم چون احساس کردم از سر دلسوزی از کم کاری و کم لطفی بعضی دوستان گلایه کردی. نه تنها من بلکه اکثر جوانان فرهنگی داریون شما را پیشکسوت خود می دانند و وقتی نام شما در کاری باشد، همه شمشير خود را غلاف می کنند.

مدتهاست شما را زیارت نکردم، آن قدیم ها همراه شما قدم برداشتن هم برایمان مشکل بود چون در فاصله نزدیک دوست عزیزمان شهید نادر خوش نژاد و با گامهای بلند حرکت می کردید و گامهای کوچک ما باعث فاصله افتادن بین ما می شد. من سالهاست کارم شده است خدمت ناچیز در عرصه فوتبال اما به من یاد داده اند همیشه به گل زدن فکر نکنم ، به گل خوردن هم فکر کنم.

 توپ گرد است و هر طرفی بچرخانی، می چرخد اما هر کس قدرت و پشتکار و تفکر بیشتری داشته باشد آن توپ را در اختیار می گیرد و ضربه محکم و دقیق برنده شدنش را به همراه دارد.

یادمان باشد اکنون علاوه بر نسل سوم، داریم وارد نسل چهارم انقلاب می شویم که تک تک این عزیزان تشنه ارزشهای ناب انقلاب اسلامی هستند. شما همیشه به ما دلگرمی می دادید.

 وقتی وارد شهرداريون می شویم و به اطرافمان می نگریم می بینیم تابلو ورودی این شهر مزین به نام حضرت ولی عصر (عج) است. در فاصله بسیار کوتاهی از ما مرقد امامزاده واجب التعظیم حضرت امامزاده ابراهیم (ع) قرار دارد و در آنجا حرمی پرشده است از شهدای انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی از همین منطقه که خانواده های آنها به جوانان و قدیمی های ارزشمند این شهر که شما هم قسمتی از آن هستید افتخار می کنند.

یادمان باشد خدا به اندازه زحمت هر کس به او پاداش می دهد. دیدیم شهدا زحمت کشیدند و در یک شب راه صد سال را پیمودند. شهدا با ما غریبه نبودند. کنارشان نشستیم،غذا خوردیم، چه بسا هم بازی بودیم، آنها از کرات دیگر نیامده بودند اما با دلشان با خدا حرف زدند و  ما کوتاهی کردیم و غافل شدیم و حالا باید تاوانش را پس بدهیم.

دوست عزیز، تا حالا هم که بچه های شهرمان از قافله عقب نمانده اند به برکت وجود شهدا و خدمات فرهنگی شما و دیگر عزیزان بوده است، که ما به زحمات شما و دیگر دوستان غبطه می خوریم. جوانان داریونی، جوانان ارزشمندی هستند و وقتی با دید مثبت به آنها توجه می کنیم می بینیم جوانان گلی داریم.

هیچ گاه به اصل دین اجازه اهانت ندادند و هر جا خطری انقلاب عزیزمان را تهدید کند سینه چاک می دهند. آنهایی که خدمتگزار مردم داریون هستند احتیاج به حمایت چند نفر آدم نوپا ندارند.

سایت داریون نما مطلبی گفته بود که باید در آن تامل کرد “اختلافهارا کناربگذاریم  وبرای ساخت داریون همدل شویم“( البته مراد از اختلاف موجود، اختلاف در سلیقه است نه خدای ناکرده اختلافات اساسی و اختلاف من و تو.). دستمان را در دست مسئولین زحمتکش شهر قرار دهیم و با هم داریون را بسازیم. تا آنجایی که بنده حقیر از سوابق شما و دوستان آگاهی دارم، هیچ کدام برای انجام کار خیر نه انتظار تشکر داشتید و نه پاداش. و همچنین تا بنده، شما و سایر دوستان به یاد داریم آنقدر آدم های کارشکن و خودمحور به این شهر آمده اند و رفته اند که آدم یاد ابرهای بهاری می افتد که بارش دارند ولی دوام ندارند. اما انصافا همدلی و صمیمیت در بین مردم و مسئولین شهر داریون زبانزد سایرین است.

من خودم به عنوان یک داریونی، به تک تک بچه های داریون افتخار می کنم اما ما باید گاهی ضعفهای خودمان را هم ببینیم. راستش باید بدون تعارف گفت اگر در کاری موفق نبودیم، کارمان مقطعی و بدون دوام بوده است، با برنامه نبودیم و زیربنایی کار نکردیم.

شهدا زیربنایی کار کردند مثلا شهید نادر خوش نژاد، امثال شماها را راه انداخت. و هر کدام از شهدای منطقه داریون را که در نظر بگیریم حداقل چند شاگرد تربیت کردند و رفتند و این هم از خصوصیات شهداست و اکنون ما جای خالی تدبیر و درایت آنها را به شدت احساس می کنیم.

الان نمی شود به تنهایی کار کرد، باید بین مسئولین و مردم و گروه های فرهنگی تعامل برقرار باشد. خودمحوری بهانه به دست غریبه ها می دهد. مسئولین شهر نمایندگان اجرایی شهر هستند. باید آنهایی که دلسوزند مورد حمایت قرار گیرند. سنگر نماز جمعه که پس از سالها با درخواست قلبی و قاطع مردم به شهر داریون آمد، باید همواره حفظ شود و سخنان امام جمعه محبوب سرلوحه امورات فرهنگی قرار گیرد.

مسئولین شهر هم انشاالله بر طرف کردن نیازهای جوانان (فرهنگی، شغلی، ورزشی و …را در اولویت فعالیت های خود قرار دهند که هرجا عرصه وجود جوانان فرهنگی خالی باشد، همانجا مغایر با اهداف انقلاب خواهد بود. یادمان باشد مبارزات فرهنگی در زمانها و مکانهای خاص، شگردهای خاص خود را می طلبد. یوسف جان، حرفهای دلتان به جانمان نشست. حق باشماست، کارهای فرهنگی دامنه وسیعی دارد خوشحال شدیم اذعان داشتید که کارهای فرهنگی زیادی انجام شده است اما نا امیدی در کارهای بزرگ معنایی ندارد. یادمان باشد امام (ره) فرمودند: “کار برای خدا دلسردی ندارد”.

 اگر مسئولین دنبال ارائه گزارش کار هستند این خواست مسئولین مافوق است تا از کم و کیف کارهایشان در حوزه استحفاظی آنها مطلع شوند تا بتوانند نسبت به فعالیت های آتی سازمان مربوطه برنامه ریزی منسجم تری داشته باشند. انشاالله ما هم امیدواریم تنها به گزارش کار اکتفا نشود بلکه با ارسال گزارشات صحیح و صادق راه را برای تصمیم گیریهای بهتر هموار سازند. چرا که و جدان تنها محکمه ای است که احتیاج به قاضی ندارد.

بهرام كرمدار

6 دیدگاه

 1. باسلام
  صحبتهای هردو بزرگوار قابل تامل و راهگشای خیلی از مسایل و گره های فرهنگی شهرمان میباشد ,همیشه یادمان هست که زحمات وتلاشهای همین تعداد نچندان زیاد ولی دلسوز وپرتوان فرهنگی شهر داریون است که توانسته باتکیه بر ایمان و زحمات این عزیزان جوانان زیادی را به مسیر صحیح ودرستی هدایت کند .
  بنده به عنوان یک جوان از شهر داریون ضمن تشکر وتقدیر صمیمانه از همه عزیزان فعال وزحمتکش عرصه فرهنگی داریون(بخصوص آقای یوسف بذرافکن عزیز)تقاضای تلاش ومساعدت بیشتر ازپیش این بزرگواران وهمکاری مسولین شهر عزیزمان رادارم
  بازم تشکر

  1. مجتبی جان سلام
   آشنایی با شما برایمان افتخاری بزرگ بود متشکرم از دیدگاه مثبت شما درخصوص صحبت های حقیر و جناب آقای یوسف بذرافکن.لازم به ذکر است دیدگاه های بنده و ایشان در یک راستا است و هر دو افتخار نوکری شهدا و همشهریان عزیز داریونی بر خود لازم میدانیم.در اینجا جا دارد از خدمات شهید بزرگوار مهیار ظهرابی یادی نمایم.انشاالله در صورت صلاحدید جهت زیارتتان حضورا خدمت برسیم.آجرک الله یا بقیه الله

   1. جناب آقای کرمدار عزیز:
    بنده نیز خدمت شما استاد بزرگوارخودم عرض سلام وادب واحترام دارم,
    برای بنده توفیق آشنایی وزیارت بزرگانی چون شماباعث افتخار است.

 2. دوستان سلام . عيد و سال جديد بر همگي مبارك . چه زيبا كه سال جديد با نام شهدا قلم خورد كه مصداق همه پاكي هاست .
  به نظر حقير هر كس و با هر توان و تخصص و موقعيت مي تواند براي امورات فرهنگي شهرمان تلاش نمايد و از برخي عزيزان و اساتيد انتظارات بيشتر و از همرزمان شهدا و وامداران و كرمداران شهداء بيشتر و بيشتر . چرا ؟ چون توصيف زيبائي فقط از زبان بيننده و به اندازه درك بيننده ميسر است . شما كه به شهداء هر بازي و هم سفره بوديد چون با گل نشستيد بوي گل مي دهيد و بايد عطرگل رادر حد تكليف انتشار دهيد و منتظر نتيجه نباشيد كه خدا ضامن بقاي نيكي هاست و به فرموده امام راحل (ره) ما مامور به تكليفيم نه نتيجه . پس با نگاهي به خوباني كه قبلا در كنار شما بوده اند خودتان را شارژ كنيد و اگر احساس مي كنيد كه امور فرهنگي اوجب واجبات است پس شرعا مسئوليد تا در مقابل وجدان بيدارتان براي رفع درد و مشكل تلاش كنيد كه مدد خدا نزديك است . البته شايسته سالاري بومي و تعهد همراه تخصص و پرهيز از قوم گرائي صرف و اجازه بروز عقايد بدون غرض و مطالبات از مسئولين و فراهم نمودن شرايط از طريق همكاريمردم و مسئولين و پرهيز از فرا فكني امور و به دنبال دستي از غيب نبودن و دست روي دست نگذاشتن تا ديگري بيايد و شهرمان را آباد كنداز امور مهمي است كه بايد به آن توجه نمود . البته دست قانونگذاران، دولتمردان و مسئولين به مراتب بازتر است تا با همت جدي و هدف گيري بر روي امورات فرهنگي و اولويت قراردادن اين امور توفان فرهنگي پايداري را مهيا سازنند . اجر همگي با حضرت باقي .

 3. سلام جناب کرمدار من هنوز سعادت نداشته ام خدمت شما برسم .شما خیلی وقت است در داریون تشریف ندارید واز خیلی مسایل خبر ندارید متاسفانه داریون دلبسوزان زیاد دارد ودلسوز کم.وقتی پای حرف وشعار میرسد همه گوی سبقت از هم میبرند ولی پای عمل همه به هم تعارف میکنندو به قول شما فوتبالیها به هم پاس میدهند.بودند افرادی که من خودم شاهد بودم نیتی بجز کار خیر وفرهنگی نداشتند ولی همین افراد به ظاهر دلسوز کارشان را تعطیل کردند و حرفهایی پشت سرشان زدند که ادم خجالت میکشد بیان کند.خلاصه ما به افرادی مثل شما و اقای بذرافکن و.شرفی و…..نیاز داریم .توقعمان هم از شما این است که بیشتر به داریون بیایید و از نزدیک به درد دلها گوش کنیدوکمک کنید تا داریونی بسازیم که زبانزد خاص وعام شود.اقای کرمدار اعتیاد و…در بین جوانان بیداد میکند برماواجب است که با پرپا داشتن همایشها و…جوانان را بااین پدیده شوم اشنا کنیم .اینها نیاز به کار فرهنگی دارد.امسال سال حمایت از سرمایه ایرانی است و رهبر عزیزمان به حق نامگذاری بجایی کرده اند. سرمایه ها همین جوانان هستند که نیاز به تجربه امثال شما عزیز دارند.پس بشتابیدهمه با هم دست اندر دست هم دهیم به مهر داریون خویش کنیم اباد

  1. سلام جناب کوروش

   .حقیر هم آرزویمان زیارت شما وجوانان با غیرت و با تعصب شهرم داریون است.باید اذعان نمایم کم سعادتی از ماست.درست است که بنده به قول شما مدت هاست از داریون رفته ام و این دلیل موجه ای نخواهد بود که من عزیزان و دوستان خود را در آنجا از یاد برده باشم ونسبت به وطن خودم بی تفاوت باشم.امیدوارم شما امثال من که خارج از داریون هستیم و قلبمان برای بچه های آن شهر می تپد،را با افرادی که در آن محل هستند و حتی از همسایه خود بی خبرند،مقایسه نکنید.وقتی نامه ی دلسوزانه ی من به برادرم یوسف بذرافکن خواندید و با مطالعه ی مجدد،متوجه خواهید شد که درد دلهای ما چقدر با درد دلهای شما شباهت دارد.در خصوص پاسکاری در فوتبال،به عرضتان برسانم همه ی پاس ها هم بیخود نیست،بعضی پاس ها هم از روی تدبیر وصحیح بوده ومنجر به گل می شود.بنده احتمال میدهم اگر در جایی پاسکاری شده است،انشاالله نیت خیر بوده و هدف انجام کار خیرخواهانه و قانونمندی کار بوده است.علی ایحال دوستتان دارم و امیدوارم که همگی به خود باوری برسیم و با قبول داشتن خود و دیگران،جهت موفقیت داریون تلاش نماییم. ضمنا کسانی که میخواهند برای سایرین قدم بردارند،اگر رضایت معبودشان در کار است،ترس از حرف و حدیث معنایی ندارد چرا که خداوند متعال بر همه ی امورات ناظر است.برادر گلم مگر نشنیده که گویند تو نیکی می کن و در دجله انداز که ایزد در بیابانت دهد باز.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا