گزارش

شب شعر ميلاد امام علي(ع) در داريون برگزار شد+نكته هاي مثبت و منفي

به مناسبت ولادت حضرت علی (ع) برنامه شب شعري در سالن همایش مجتمع فرهنگی گلهای باغ نبوت داریون برگزار شد.

به گزارش داريون نما در اين شب شعر كه به همت انجمن ادبي آدينه و مجتمع فرهنگي گلهاي باغ نبوت داريون برگزار شد شاعران داريوني اشعار خود را در مدح مولاي متقيان علي(ع) قرائت كردند.

احمد علي شكري،مصطفي بذرافكن،علي زارع،محسن شكوهي،نادعلي بذرافشان،حفاظ بذرافكن و فاطمه بذرافكن  شاعراني بودند كه در وصف امام علي (ع) به شعر خواني پرداختند.

در اين مراسم همچنين گروه موسيقي سنتي داريون نيز به اجراي برنامه پرداخت.

در حاشيه/نكته هاي مثبت:

*نفس برگزاري چنين برنامه هايي بسيار خوب و قابل تقدير است.

*سالن همايش هاي مجتمع فرهنگي گلهاي باغ نبوت مكان آبرومندي است كه با رفع كمبودهاي آن مي تواند خدمات بهتري ارايه كند.

*پخش آهنگ ملايم و گوش نواز در هنگام شعرخواني شاعران از نقاط مثبت اين شب شعر بود.

*جوانان داريوني برگزاركننده اصلي اين مراسم بودند كه اين خود جاي خوشحالي دارد.

*همكاري متقابل انجمن ادبي آدينه با مجتمع فرهنگي گلهاي باغ نبوت داريون نويد ارايه برنامه هاي بهتري را در آينده مي دهد.

*زحمات شهاب رويين تن ، رضا رستمي  و ساير برگزاركنندگان در برپايي اين شب شعر لايق تقدير است.

در حاشيه/نكته هاي منفي:

*گرماي سالن برگزاري،حاضرين را كلافه كرده بود و عده اي از مدعوين به همين دليل مجبور به ترك سالن شدند.

*با توجه به گرماي هوا و آماده نبودن سيستم سرمايشي سالن، بهتر بود با آب خنك از ميهمانان پذيرايي مي شد تا به نوعي حاضران گرماي كمتري احساس كنند.

*بهتر بود اشعار شاعران طبق مرسوم همه شب شعرها قبل از خوانده شدن در برابر جمع توسط مسوولين برگزاري كنترل مي شد. به عنوان مثال در اين مراسم توسط يكي از شاعران شعر طنزي خوانده شد كه به مناسب اين برنامه نبود.

*يكي ديگر از نكات آزار دهنده اين شب شعر سروصداي كودكان حاضر در سالن بود. بهتر است در چنين مراسم هايي از به همراه آوردن كودكان كم سن و سال پرهيز شود.

 سايت داريون نما از برگزاري چنين برنامه هايي استقبال مي كند و به مسوولين برگزاري اين شب شعر خسته نباشيد مي گويد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

15 دیدگاه

 1. آنچه با عنوان عصر شعر و به بهانه ولادت حضرت علی علیه السلام بر گزار شد با تمام برنامه های شب شعر و عصر شعری که تا کنون در داریون بر گزار شده بود متفاوت بود قبلا برنامه عصر شعر ظهور در داریون به مناسبت ولادت امام زمان (عج) با شکوه هر چه تمام تر بر گزار شده بود که علاوه بر حضور شاعران محلی تعدادی از شاعران مطرح استان در آن حضو ر داشتند . این عصر شعر به یک کنسرت موسیقی بیشتر شبیه بود تا یک عصر شعر ،گویی حضرت علی علیه السلام بهانه ای شده بود تا گروه موسیقی خود ی نشان بدهند و کمتر عطر و بوی ولایی و مدح و ثنای آن امام بزرگوار را داشت گویا باز هم آن اما م بزرگوار مظلوم واقع شده بود ،هر چند هر کسی از علی علیه السلام دم می زند از دراویش و صوفیان گرفته تا سایر افراد و حتی آوازخوانها هم در آوازهای خود از آن اما م بزرگوار نام می برند اما آن امامی که در تاریخ اسلام مانند ماهی در خشان در کنار خورشید وجود رسول اکرم ( ص )در آسمان تاریخ اسلام می درخشد با این امامی که با ساز و آواز معرفی شد میلیون ها سال نوری فا صله دارد، البته من در اندیشه نقد بر گزار کنندگان آن نیستم و یا خدای نا کرده در فکر انتقاد از شاعران و میهمانان عزیز نیستم و نمی خواهم انگیزه های مذهبی برخی از دست اند کاران این برنامه ها را زیر سوال ببرم اما محصول کارآن نبود که ازآن انتظار می رفت جنبه های معنوی این برنامه بسیار ضعیف بود البته در این برنامه شاعران عزیز محلی اشعار زیبایی را خواندند که مسلما بر اساس نیت های خود ما جور هستند اما این برنامه کمتر رنگ و بوی یک جشن مذهبی را داشت و فضا و ساختار و شکل و شمایل آن چندان با آموزه های دینی مطابقت نداشت متاسفانه در برخی از برنامه های که به مناسبت بزرگداشت ولادت ها ی امامان بزرگوار در برخی از جاها برگزار می شود بیشتر فضای جشن های کم محتوا یا بی محتوای دوران به اصطلاح اصلاحات را تلقی می کند و کف و سوت جای شعار زیبای صلوات را گرفته است و گویی این جلسات در یکی از جزیره های آزاد تجاری و برای جذب مخاطبان خاص بر گزار می شود البته هیچ کس منکر نو آوری و جذابیت برنامه ها نیست اما به نظر می رسد این برنامه ها نو آوری نیست که یک بدعت است و استمرار آن باعث تهی شدن برنامه های مذهبی و ادبی از محتوا می شود هر چند ممکن است عده ای این سبک و سیاق رابپسندند و حتی آن را لازم دانسته و روشی جذاب برای جذب مخاطبان یا گروهی از جوانان بدانند اما در دراز مدت اثرات مخربی را بر جای می گذارد و حریم ها و خطوط قرمز را در هم می شکند که محصول آن به نفع وضعیت فرهنگی منطقه داریون نیست و چهره ی زیبای را برای آینده تر سیم نمی کند .

 2. سلام به نظر من كسي كه با نام مستعار وبگرد اين نظر را گذاشته احساسي قضاوت كرده است.
  من از شما مي پرسم اگر در يك مراسم جشن ميلاد امام بزرگي چون امام علي (ع) يك گروه موسيقي آن هم به صورت سنتي به اجراي برنامه پرداخت ايرادي دارد.
  اين كمال بي انصافي است كه تنها به خاطر دو اجراي گروه موسيقي تمام زحمات گردانندگان اين مراسم را ناديده بگيريم. من خودم در اين شب شعر حضور داشتم عيب و ضعفهايي داشت كه خوشبختانه داريون نما به نظر من در كمال بي طرفي به آنها اشاره كرده است.
  خوب است چنين افرادي كمي انصاف در قضاوت داشته باشند.

 3. من هم در مراسم حضور داشتم. در كل خوب بود. اما ضعفهايي هم داشت مثلا همان شعر طنزي كه يك خانم شاعر خواند به نظرم اصلا جالب نبود و به نوعي توهين به مردان محسوب مي شد.
  اين دليل نمي شود كه ما بگوييم اين كار ما طنز است و هرچه دلمان خواست بگوييم.
  كاش همانطور كه داريون نما گفته اشعار قبل از خوانش بررسي ميشد.

 4. به هر حال بايد در ايام شادي شاد بود همانگونه كه ما ايام شهادت و رحلت ائمه را با شكوه برگزار مي كنيم بايد ايام جشنهايشان را هم به بزرگي و عظمت برگزار كنيم.

 5. از سایت فرهنگی داریون نما که با به نقد کشیدن برنامه ها فرهنکی و هنری از طریق کاربران، فضای نقادی را فراهم می سازد متشکریم ،نکند خدای ناکرده فرهنگسرای داریون که نام گلهای باغ نبوت دارد به سوی برنامه های خانه های فرهنگ و هنر سابق پیش برود واز محتوا خالی شود ،یا جشن هاو اعیاد مذهبی از درون خالی شده ،موجبات ترویج برخی از ناهنجاری های اخلاقی را بو جود آورد و احساسات پاک و زلال مردم مذ هبی داریون را جریحه دار نماید ،حق آن است که بر محتوای برنامه های فرهنگی ، ادبی و هنری نظارت و دقت بیشتری شود ،جشن های مذهبی اصالت مذهبی خود را حفظ نماید و فرهنگسرای گلهای باغ نبوت داریون محل ترویج فرهنگ گلهای باغ نبوت ( امامان علیهم السلام )بوده و برای جذب عده ای ، عده دیگری را دفع نکند و لذا برنامه ریزی آن درایت و دقت بیشتری را می طلبد

 6. عرض سلام و خسته نباشید خدمت عزیزانی که برای شب شعر زحمت کشیدندبه نظرم درکل مراسم خوبی بود همانطوری که داریون نما بیان کرده نکات منفی کمی هم داشت بایدبه مجری جوان ومسلط این مراسم تبریک گفت که واقعا بسیار زیبا برنامه را اجرا کردند.

 7. با سلام و تحیات الهی. حقیر هم به اتفاق جمعی از دوستان به عشق و علاقه مولا علی (ع) در مجلس حضور پیدا کردم. گذشته از مسائل حاشیه که به نظرم جالب بود. هر چه به دور و برم نگاه کردم همه دوستان و همشهریان بودند حتی برگزار کنندگان جلسه. خوشحال شدم که بچه های داریون بدون کمک گرفتن از کسی خودشان برگزار کننده جلسه بودند که به نظرم این کار خیلی مهم بود چرا که بچه ها گفتند برای اولین بار در فرهنگسرا برنامه اجرا کرده اند و زحمت بچه ها نشان داد که مثل همه کارها که در شرف انجام در داریون است، خواستن توانستن است. متوجه شدم که گروه های مختلف فرهنگی در مراسم شرکت داشتند و این نشان از همدلی دوستان داشت. امیدوار هستم دوستان بزرگتر و با تجربه برگزار کنندکان این جلسه را که از جوانان بودند مورد راهنمایی خود قرار داده تا نقاظ ضعف و قوت جلسه مورد بررسی قرار گیرد تا انشاالله در مراسم های بعدی حرفهای بیشتر برای گفتن داشته باشند. البته حضور امام جمعه محترم، افراد مسن، حضور خواهران در جشن و … باعث دلگرمی برگزار کنندگان این گونه مراسم ها خواهد بود.جا دارد از حضور همه دست اندر کاران علی الخصوص جوانان با غیرت و ولایتی داریون تقدیر و تشکر نمود.

 8. برنامه بدي نبود. البته بايد از اين برنامه ها تجربه اندوخت. اما اون شعري كه يكي از شاعران خانم خواند به نظرم توهين بع مقام پدر بود.

 9. آقاي يوسف بذرافكن نمي دانم بر چه اساس اين برنامه را با برنامه هاي زمان شاه مقايسه كرده ايد؟
  نمي دانم مي دانيد يا نه كه اين حرف شما مي تواند در صورت پي گيري انجمن ادبي آدينه مورد پيگرد قانوني قرار گيرد؟

 10. دوست حقوقدان عزیز سلام : این صرفا یک نظر است ولی من این برنامه را با زمان شاه مقایسه نکرده ام معلوم می شود شما نظر را درست نخوانده اید چون حتی یک کلام از کسی یا انجمنی نام برده نشده است و لی خواهشمندم تهدید نکنید چون واقعا حربه کهنه و زشتی است و اگر واقعا حقوق دان هستید یک بار دیگر همه کتابهای خود را بخوانید تا رفوزه نشوید

 11. با سلام مراسم خوبی بود و ان شاالله با رفع مشکلاتی که داریون نما مطرح کرده است در سالهای آتی مراسم شب شعر بهتری برگزار شود. من و چندی از دوستان در این مراسم شرکت کردیم ولی به دلیل گرمی هوای سالن مجبور به ترک سالن شدیم.

 12. باسلام وخدا قوت به برگزار كنندگان شب شعر ميلاد علي (ع):

  فكر مي كنم ميزان علم و فرهنگ مردم فهيم داريون آنقدر بالا هست كه كم و كيف چنين برنامه اي را مورد سنجش قرار دهند ونيز به خوبي درك مي كنند كه هماهنگي و برگزاري اين گونه برنامه ها چقدر طاقت فرساست همچنين بايستي عرض كنم كه مردم داريون علي الخصوص جوانان فرهنگ دوست و مذهبي (برادر و خواهر) كه عمده جمعيت شهر را تشكيل مي دهند از بينش مذهبي بالايي برخوردارند و اگر چه كه همه آنها خواستار شور و نشاط در محيطي فرهنگي و سالم هستند و لي قطعا با لهو لعب وبي بند و باري مخالفند ؛چرا كه همين جوانان هستند كه با مديريت خوب جناب رويين تن و همكاري بدون چشمداشت آقاي رستمي چنين برنامه پر محتوايي ارائه نمودند و نيز همين دوستان سال هاي سال است كه با تشكيل هيئت مذهبي قاسم بن الحسن شور حسيني را در سر جوانان طنين انداز نموده و فرهنگ دين باوري را در جوانان استحكام بخشيده اند؛ كساني كه با جوانان ارتباطات فرهنگي و اجتماعي دارند مي دانند كه هدايت جوانان در اين برهه از زمان كه خاكريزتهاجم فرهنگي در خانه ها كشيده شده است كاري بس مشكل است و بايستي جهت جذب جوانان برنامه هاي مفرح وبا نشاط ودر عين حال اصيل ومذهبي طراحي نمودو به روز بود . وخلاصه اينكه تربيت را از آنجا شروع نماييم كه تربيت شونده مي خواهد وبه آنجا برسانيم كه تربيت كننده مي خواهد .در پايان جهت جلوگيري ازتهاجم فرهنگي از همه علاقه مندان فرهنگ وادب استمداد مي طلبيم . البته جلسه شب شعر نقاط قوت و ضعفي هم داشت كه به شرح ذيل مي باشد :نقاط قوت “1- صوت زيباي قرآن و سخنراني استاد شكري 2- اجراي خوب مجري جوان و حافظه او 3- قرائت شعر با آهنگ موزون 4- قرائت شعر توسط حفاظ بذرافكن و استقبال و تشويق مدعوين 5- تقسيم خوب وظايف 6-مكان جلسه .

  نقاط ضعف:1- عدم گزينش شعر 2- گرماي سالن 3- اطلاع رساني كم جهت استقبال از شب شعر 4- عدم دعوت ازهمشهريان علاقه مندان به ادبيات شعر كه ساكن داريون نيستند. باتشكر فراوان

 13. با سلام خدمت همشهریان عزیز
  ضمن تشکر از جناب آقایان رویین تن و رستمی و سایر دست اندرکاران
  برنامه ی بسیار خوبی بود .البته هر برنامه ای درابتدا ممکن است با نواقصی همراه باشد و به مرور این نواقص رفع گردد.مهم شروع کار است.بهتر است دوستان با قوت قلب به عوامل ِ؛آنها را در ادامه راه یاری کنند و توصیه ای به برگزارکنندگان که سعی کنند نهایت انتقاد‍ پذیری را داشته باشند چرا که تحمل نظر مخالف هر چند از نگاه ما غلط باشد پسندیده است .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن