ديدگاه

جوابيه انجمن ادبي آدينه داريون به برخي انتقادات/انصاف هم چيز خوبي است

در ابتدا بر خود واجب می دانیم از حضور پرشور همه عزیزان و سرورانی که در مراسم شب شعر مولود کعبه حضور یافتند و بزرگوارانه تمامی کاستی های ما را تحمل نمودند و گرمای سالن را به گرمای قلوب پر مهرشان که به عشق مولایمان حضرت علی علیه السلام شعله می کشید، نادیده انگاشتند،صمیمانه تقدیر و تشکر به عمل  می آوریم.

از سایت وزین داریون نما که الحق گوهر گرانبها و بسیار ارزشمندی است که با انعکاس بسیاری از فعالیت های فرهنگی، هنری، مذهبی و . . . گامی بلند در جهت شناساندن داریون به دیگران و خدمت رسانی به مردم فهیم منطقه داریون بر می دارد، کمال تقدیر و امتنان را داریم.

پس از برگزاری مراسم شب شعر مولود کعبه، تعدادی از دوستان به بیان نظرات موافق و مخالف خود در مورد آن پرداختند که صمیمانه از تمامی این عزیزان سپاسگزار هستیم. در اینجا ضمن اعتراف به وجود بسیاری از کاستی ها و کمبودها در اولین اجرای فعالیت مجدد انجمن ادبی آدینه توسط تعدادی از جوانان پرشور و علاقمند شهرمان، به پاسخ پاره ای از انتقادات که به نظر به دور از عدالت بود، می پردازیم:

1 ـ فردی که به نقد شخص یا گروه، اثر یا فعالیتی می پردازد، در ابتدا باید تمامی موارد آن را بررسی و مد نظر قرار دهد و تنها نیمه خالی لیوان را نبیند که به عنوان نمونه می توان نظرات منصفانه  سایت داریون نما را که در دو بخش نکات مثبت و نکات منفی به این امر پرداخته و همگی در کمال انصاف و عدالت بیان شده بود را معرفی نمود. که مجدداً از این سایت کمال تشکر داریم.

2ـ یکی از دوستان، این شب شعر را چنین معرفی کرده است: « این عصر شعر به یک کنسرت موسیقی بیشتر شبیه بود تا یک عصر شعر. گویی حضرت علی علیه السلام بهانه ای شده بود تا گروه موسیقی خودی نشان دهد و کمتر عطر و بوی ولایی و مدح و ثنای آن امام بزرگوار را داشت.»

در پاسخ این دوست عزیز عرض می نماییم این مراسم دقیقاً نود دقیقه به طول انجامید که هشتاد دقیقه ی آن اشعار بسیار زیبا و ولایی و مدح و ثنای مولا علی علیه السلام را در بر داشت و شاعران خوش ذوق شهر و دیارمان صدها بار به شکل های گوناگون به مدح آن امام همام پرداختند. یا این دوست عزیزمان این اشعار را نشنیده و یا از نظر ایشان این اشعار به عنوان مدیحه قابل پذیرش نبوده است! هر چند معترفیم که جز خداوند سبحان و حضرات معصوم علیهم السلام هیچ کس را یارای شناخت و مدح آن امام رئوف نیست.

و اما 10دقیقه ی باقی مانده که به موسیقی اختصاص داده شده بود و یکی از غزل های بسیار زیبای لسان الغیب حافظ شیرازی بود و نوای سنتور و ضرب آن را در شکلی کاملاً سنتی و وزین همراهی می کرد و مورد استقبال بسیاری از حاضرین قرار گرفت، چه توهینی به این مراسم می توانست باشد؟ کافی است تنها نگاهی به برنامه های صدا و سیمای خودمان به ویژه در این روز و سایر اعیاد مذهبی داشته باشیم و منصفانه آنها را با هم مقایسه کنیم. مطمئناً با توجه به اینکه سازمان صدا و سیما زیر نظر مقام معظم رهبری (مدظله العالی) فعالیت می نماید، اگر پخش موسیقی در  این ایام از نظر شرعی اشکال داشت از نگاه تیز بین ایشان به دور نمی ماند و با آن برخورد می شد.

3 ـ گفته شده است که جنبه های معنوی این مراسم بسیار ضعیف بود. در جواب این دوست عزیز تنها به همان حدیث شریف نبوی اکتفا می کنیم که فرمودند: « ذکر علی عباده». هشتاد دقیقه، شاعران عزیز در حد بضاعت و توشه ی خود به ذکر مولایشان پرداختند و حاضرین را نیز در این عبادت سهیم کردند، آیا به نظر شما ذکر علی خالی از معنویت می باشد؟!

 4 ـ در مورد تشویق شاعران، ما هم می گوییم ذکر شریف صلوات بالاترین است اما به این معنی نیست که کف زدن گناه باشد. هر چند شاعران به تناوب گاهی با صلوات و گاهی با کف زدن تشویق شدند.اگر به نظر شما کف زدن شرعاً حرام است، با مدرک ارائه نمایید تا دیگر تکرار نشود.

و کلام آخر:

متاسفانه در شهر داریون بسیاری از انحرافات و مفاسد اخلاقی به ویژه در بین گروهی از جوانان مشاهده می شود و هر روز شاهد بروز بسیاری از ناهنجاری ها هستیم که کمتر کسی به آنها توجه نموده اما ده دقیقه نوای موسیقی سنتی را به عنوان یک فاجعه معرفی می نمایند.

انجمن ادبی آدینه داریون در جهت خدمت به فرهنگ و مردم فهیم منطقه ی داریون به ویژه جوانان فعالیت می نماید و مطمئناً در انجام این رسالت بدون ایراد نبوده و نخواهد بود. امید آن که با راهنمایی های دلسوزانه شما عزیزان ما را در انجام هر چه بهتر این امر یاری فرمایید.

مولا علی علیه السلام پناهتان باد/انجمن ادبي آدينه داريون

برچسب ها

نوشته های مشابه

9 دیدگاه

  1. با تشکر از شاعران عزیز و محترم منطقه داریون ،در مورد بند دو جوابیه باید گفت که درست است که صدا و سیما زیر نظر رهبری اداره می شود اما ایشان به عنوان یک مرجع عالیقدر در استفتات از معظم له( و حتی سایر مراجع ) فرموده اند که صرف پخش یک آهنگ از رادیو و تلوزیون جمهوری اسلامی حجت شرعی نیست و چه بسا برخی از آهنگ های پخش شده غنا بوده و حرام است و لذا صرف غزل حافظ ، ملاک و حجت شرعی نیست چنانکه حتی خواندن قرآن به صورت غنا حرام است ، از طرف دیگر هشتاد دقیقه اشعار خوانی نمی تواند همان ده دقیقه را مشروعیت بخشد.از سایت داریون نما هم متشکرم

  2. البته که انصاف چیز خوبی است ، یکی از معنا های انصاف این است که اشکلات خود را قبول کنیم و درهای انتقاد را بر روی خود مان نبندیم و به فکر توجیه اشتباهات خود نباشیم

  3. طراحي برنامه هاي فرهنگي خصوصاً در اعياد مذهبي امري بسيار پيچيده و دقيق است به نحوي كه صدا و سيما با آن همه امكانات و منابع مالي و طيف وسيعي از هنرمندان هنوز نتوانسته است يك برنامه مناسب در اعياد مذهبي اجرا نمايد. امسال كه ظاهراً مسئولين صدا و سيما كلاً فراموش كرده بودند كه ميلاد اميرالمومنين (ع) يكي از برترين اعياد شيعيان است تنها شبكه دو ساعات انتهايي شب پانزدهم خرداد با حضور فردي كه مليجك وار اداي سايرين را در مي آورد برنامه اي را روي آنتن برد. در اين ميان اقدام تمامي دوستان داريوني در خور تقدير است. جا دارد كه با همدلي و نيت قرب الهي شاهد برنامه‌هاي فرهنگي پربار تر در داريون باشيم.

  4. به هر حال هر مراسمي نقطه ضعف و قوت دارد. من قط مي دانم بعضي كوته فكري ها نمي گذارد كارهاي فرهنگي انجام شود.

  5. متاسفانه برخي تفكراتشان پوسيده است و فقط خودشان را مي بينند و به اصطلاح به روز نمي باشند.

  6. حرکت در مسیر فرهنگی وبرداشتن قدمهایی که کمک به جوانان این شهر را به دنبال داشته باشدقابل ستایش است ممکن است در این گونه فعالیتها کاستیهایی وجود داشته باشدو ایراداتی وارد آید که هیچ کس هم منکر آن نیست اما باید درنظر داشته باشیم این نقایص و ایرادات مربوط به فرد یا شخص خاصی نیست بلکه مربوط به همه ماست در مورد این مراسم ضمن تشکر از همه دست اندرکاران که انصافًازحمت کشیده اند وبا هدف بزرگداشت مولایمان علی (ع) قدم برداشتند نفس کار بسیار قابل تقدیر وستایش است وهیچگاه نباید با یکی دو ایراد تمام محاسن آنرا فراموش کرد میطلبد همگی ما بستر فعالیتهای فرهنگی را با حمایت خود ودیدن نیمه پر لیوان فراهم آوریم ودعا گوی زحمت کشان این عرصه باشیم.

  7. مدتی است که فعالیتهای انجمن ادبی آدینه متوقف شده است. انشااله که در آینده ای نزدیک که نیمه ی شعبان هم در پیش است دوباره شاهد شروع فعالیت این انجمن باشیم. باید طوری نقاط ضعف و قوت بیان شود که مخاطب نرنجد و در پی برطرف کردن اشکالات کار باشد نه اینکه کار تعطیل شود .من در این شب که ذکر ان رفت حضور نداشته ام و لذا نمیتوانم ناین نقاط قوت و ضعف را بیان کنم ولی این را میدانم که در بیان نظرات همواره باید جنبه ی اعتدال و احترام را رعایت کرد .
    دل به دست آوردن هنر است نه دل شکستن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن